Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, Πέτρος said:

Διαφώνησα κάπου?

Επιμένω, όμως...με βάση τα κατά καιρούς λεγόμενά σου, φεύγεις σφαίρα για 12600...τον ξεφτιλίζει τον 12900, μαζί και όλα τα υπόλοιπα.

To έγραψα και πρίν αλλά μάλλον δεν το είδες γιατί έκανα edit. 

Ο 12600 δεν ξεφτυλίζει τίποτα, είναι πιο efficient γιατί είναι πιο αργός. Αν το κάνεις performance normalized όλα τα Intel στα ίδια νούμερα θα καταλήξουν χοντρικά, και λογικά ο 12600 θα είναι ο λιγότερο efficient από όλους, με 13900k / 13700k / 12900KS στην κορυφή. Είναι σαν να τρέχεις cinebench στα 50w και μετά στα 100. Ε ναί στα 50 θα είσαι πιο efficient αλλά ο επεξεργαστής δεν έγινε ξαφνικά πιο efficient, έγινε απλά πιο αργός

Tα zen από την άλλη είναι ταυτόχρονα και πιο αργά και λιγότερο efficient. 

Αλλά οκ, αν συμφωνούμε κανένα θέμα. Ο κκατζος από την αλλή εκεί, επιμένει, είναι λάθος και οι μετρήσεις απτην πρίζα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

φεύγεις σφαίρα για 12600...τον ξεφτιλίζει τον 12900, μαζί και όλα τα υπόλοιπα.

μιλάς σε άνθρωπο που έδωσε τον 13900 για να κρατήσει τον 12900 εδώ του άξιζε αυτό

image.jpeg.7f4f29e1a217c8cc7ea56982b94d41ec.jpeg

και εγώ δε του τον τσίμπησα να τον κάνω μπάλα τώρα στα benchmarks να μη παίρνει ανάσα και έχει βγάλει γλώσσα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Tambas91 said:

μιλάς σε άνθρωπο που έδωσε τον 13900 για να κρατήσει τον 12900 εδώ του άξιζε αυτό

image.jpeg.7f4f29e1a217c8cc7ea56982b94d41ec.jpeg

και εγώ δε του τον τσίμπησα να τον κάνω μπάλα τώρα στα benchmarks να μη παίρνει ανάσα και έχει βγάλει γλώσσα :P 

Eμ στον έδινα τζάμπα αλλά μου ήθελες 3d :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Herald είπε

To έγραψα και πρίν αλλά μάλλον δεν το είδες γιατί έκανα edit. 

Ο 12600 δεν ξεφτυλίζει τίποτα, είναι πιο efficient γιατί είναι πιο αργός. Αν το κάνεις performance normalized όλα τα Intel στα ίδια νούμερα θα καταλήξουν χοντρικά, και λογικά ο 12600 θα είναι ο λιγότερο efficient από όλους, με 13900k / 13700k / 12900KS στην κορυφή. Είναι σαν να τρέχεις cinebench στα 50w και μετά στα 100. Ε ναί στα 50 θα είσαι πιο efficient αλλά ο επεξεργαστής δεν έγινε ξαφνικά πιο efficient, έγινε απλά πιο αργός

Tα zen από την άλλη είναι ταυτόχρονα και πιο αργά και λιγότερο efficient. 

Αλλά οκ, αν συμφωνούμε κανένα θέμα. Ο κκατζος από την αλλή εκεί, επιμένει, είναι λάθος και οι μετρήσεις απτην πρίζα :P 

Ξαναδες το...καταναλώνει (μαζί με τον 13600) τη λιγότερη ενέργεια συνολικά για να βγάλει το εκάστοτε task.

Hesmeni την έχουμε την ισχύ που ζητά, το τελικό νούμερο που ενδιαφέρει είναι η συνολική κατανάλωση/δεδομένο φορτίο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Πέτρος said:

Ξαναδες το...καταναλώνει (μαζί με τον 13600) τη λιγότερη ενέργεια συνολικά για να βγάλει το εκάστοτε task.

Hesmeni την έχουμε την ισχύ που ζητά, το τελικό νούμερο που ενδιαφέρει είναι η συνολική κατανάλωση/δεδομένο φορτίο.

 

Θα ξαναγράψω τα ίδια αλλά τι να κάνω, αφού δεν με κατάλαβες. Ο 12600 είναι ο πιο αργός, και γιαυτό έχει το "καλύτερο" efficiency. Γιαυτό τα efficiency comparisons γίνονται power normalized αν θες να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα. Σε power normalized σενάρια ο 12600 λογικά θα είναι τελευταίος σε efficiency 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Herald είπε

Θα ξαναγράψω τα ίδια αλλά τι να κάνω, αφού δεν με κατάλαβες. Ο 12600 είναι ο πιο αργός, και γιαυτό έχει το "καλύτερο" efficiency. Γιαυτό τα efficiency comparisons γίνονται power normalized αν θες να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα. Σε power normalized σενάρια ο 12600 λογικά θα είναι τελευταίος σε efficiency 

Δεν γράφω κάπου ότι είναι ο πιο γρήγορος.

Γράφω ότι συνολικά καταναλώνει τη λιγότερη ενέργεια (τελικό κόστος, δηλαδή) για το δεδομένο task. Επιπλέον, το κάνει σε ελάχιστα παραπάνω χρόνο από ότι τα μεγάλα (ξ)αδερφάκια του (από εκεί προκύπτει και το eff του).

Γράφω, τέλος-τέλος, ότι επειδή ξανά και ξανά έχεις γράψει πως τα έχεις όλα κλειδωμένα/capαρισμένα/ρυθμισμένα ώστε να καις τα ελάχιστα δυνατά (κι ακόμα πιο κάτω ενίοτε), η καλύτερη κίνηση που πραγματικά μπορείς να κάνεις είναι να πας σε κάτι τέτοιο, η εξοικονόμηση ενέργειας που θα έχεις φαίνεται αδιανόητη.

5 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Είχα να μπω καμιά 40αρια σελίδες πίσω, ακόμα με τα ίδια και τα ίδια σας γλεντάει?

Δεν κουραστήκατε ? 

Γιατί ρε συ? Μια χαρά, περιμένοντας κανένα νέο παιγνίδι (ή Patch του cp) να κυκλοφορήσει να ξεκινήσουμε τα αντίστοιχα αλλού, τί άλλο να κάνουμε?

Βροχή-ήλιο το πάει, ούτε για παραλία είναι, ούτε για βόλτες, κάπως πρέπει να βγει το ΠΣΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Πέτρος said:

Δεν γράφω κάπου ότι είναι ο πιο γρήγορος.

Γράφω ότι συνολικά καταναλώνει τη λιγότερη ενέργεια (τελικό κόστος, δηλαδή) για το δεδομένο task. Επιπλέον, το κάνει σε ελάχιστα παραπάνω χρόνο από ότι τα μεγάλα (ξ)αδερφάκια του (από εκεί προκύπτει και το eff του).

Γράφω, τέλος-τέλος, ότι επειδή ξανά και ξανά έχεις γράψει πως τα έχεις όλα κλειδωμένα/capαρισμένα/ρυθμισμένα ώστε να καις τα ελάχιστα δυνατά (κι ακόμα πιο κάτω ενίοτε), η καλύτερη κίνηση που πραγματικά μπορείς να κάνεις είναι να πας σε κάτι τέτοιο, η εξοικονόμηση ενέργειας που θα έχεις φαίνεται αδιανόητη.

Ρε συ να ξαναγράψω το ίδιο...? Ο 12600 είναι τελευταίος σε power ή performance normalized efficiency, που είναι το μόνο που με ενδιαφέρει. Οι συγκρίσεις με το ένα CPU στα 800w και το άλλο στα 50w μου είναι αδιάφορες και τις θεωρώ και άχρηστες εκτός και αν θες να τρέχεις out of the box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ρε συ να ξαναγράψω το ίδιο...? Ο 12600 είναι τελευταίος σε power ή performance normalized efficiency, που είναι το μόνο που με ενδιαφέρει. Οι συγκρίσεις με το ένα CPU στα 800w και το άλλο στα 50w μου είναι αδιάφορες και τις θεωρώ και άχρηστες εκτός και αν θες να τρέχεις out of the box

Γιατί μου αναφέρεις ξανά και ξανά Power?

Συνολική ενέργεια που καταναλώθηκε για να βγει το ζητούμενο έργο δεν κοιτάμε?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Πέτρος said:

Γιατί μου αναφέρεις ξανά και ξανά Power?

Συνολική ενέργεια που καταναλώθηκε για να βγει το ζητούμενο έργο δεν κοιτάμε?

 

Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω για να το καταλάβεις :P 

Αν βάλεις 2 CPU να τραβάνε το ίδιο ρεύμα, όποιο τελειώσει πρώτο είναι το πιο efficient. Ε ο 12600 θα τελειώσει τελευταίος σε σχέση με τα υπόλοιπα intel στο test που τρέχει, και άρα θα είναι ο χειρότερος σε efficiency

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, leros2004 said:

Είχα να μπω καμιά 40αρια σελίδες πίσω, ακόμα με τα ίδια και τα ίδια σας γλεντάει?

Δεν κουραστήκατε ? 

 

image.png

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω για να το καταλάβεις :P 

Αν βάλεις 2 CPU να τραβάνε το ίδιο ρεύμα, όποιο τελειώσει πρώτο είναι το πιο efficient. Ε ο 12600 θα τελειώσει τελευταίος σε σχέση με τα υπόλοιπα intel στο test που τρέχει, και άρα θα είναι ο χειρότερος σε efficiency

Όσες φορές και να το γράψεις, δεν θα αποκτήσει σχέση με αυτό που γράφω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...