Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

E δεν νομίζω να κόβει την 4070 το pci 3.0. Ίδιες επιδόσεις με κάτι techspot, κτλ βλέπω.

Ίσως την κόβει. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό ισχύει και για την RTX 4070. 

Πάντως αν σε παίρνει πήγαινε για τον Ryzen 5800X3D, θα δεις σημαντική διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  

39 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το hogwarts που έτρωγε crash όταν άνοιγες το rt και αυτό το ίδιο? και του γιάννη έτρωγε crash...

Εμένα γιατί δεν τρώει crash to Hogwarts με RT;

Πόσταρα screenshot πριν μέρες.

39 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ρε συ kkatzo τι δε τα άλλαξα? τόσες μέρες παιδευόμουν και τα είχα βάλει όπως μου τα είχατε πει ακριβώς! το tlou το είπα και στο προηγούμενο μήνυμα ότι το τέσταρα σαν cpu bench, αστο στην άκρη....

Δεν άλλαξες ρυθμίσεις για μνήμες. Έτρεχες ασύγχρονα FCLK/MCLK/UCLK με Vsoc στο 1.2V και περίμενες να δεις άσπρη μέρα; Σου είχα πει τι να κάνεις αλλά προτίμησες τις μνήμες ασύγχρονα στα 4400 😍

Θα ανεβάσω βίντεο από το TLOU. Προσπάθησα να κάνω τα ίδια με αυτά που έκανες εσύ στο δικό σου βίντεο (με τον 3D) και έχω ~11-12% υψηλότερη απόδοση (δες στο αρχικό σημείο που είσαι στα 117-118 και είμαι στα 130-132fps) και κατανάλωση ~75W. Θερμοκρασίες στα ~70 C.

Εσύ είχες ~110-120W αν θυμάμαι καλά; ~80C με thermal throttling παρόλο που είχες κάνει CO.

Κάτι δεν πήγαινε καλά στον δικό σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, kkatzos said:

Εμένα γιατί δεν τρώει crash to Hogwarts με RT;

Ούτε εγώ είχα crashes στο hogwarts και επίσης έχω πολύ καλύτερες θερμοκρασίες απο αυτές που έιχε αναφερει ο @Tambas91, είχα ποσταρει εδώ σχετικά κάποια στιγμή. Tο μόνο που έχω κάνει είναι -30 co σε όλους τους πυρήνες.

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μέχρι και πριν λίγες μέρες που έβαλα on το RT στο Hogwarts για δοκιμή έφαγα crash μετά από λίγο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει, όλα stock είναι, μόνο XMP έχω. Ούτε κάποιο beta bios, ούτε τρέχει κάτι από πίσω (corsair, msi, razer, και άλλες τέτοιες χαζομάρες), ακόμη και με κλειστό το afterburner δοκίμασα και τα ίδια. Φυσικά θερμοκρασίες είναι μια χαρά, και εννοείται το game είναι αγορασμένο στο steam.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν άλλαξες ρυθμίσεις για μνήμες. Έτρεχες ασύγχρονα FCLK/MCLK/UCLK με Vsoc στο 1.2V και περίμενες να δεις άσπρη μέρα; Σου είχα πει τι να κάνεις αλλά προτίμησες τις μνήμες ασύγχρονα στα 4400 😍

είχα αλλάξει και τις μνήμες αλλα δεν είχα δει διαφορες... ορίστε με την 1.1 έκδοση:

 

19 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Ούτε εγώ είχα crashes στο hogwarts και επίσης έχω πολύ καλύτερες θερμοκρασίες απο αυτές που έιχε αναφερει ο @Tambas91, είχα ποσταρει εδώ σχετικά κάποια στιγμή. Tο μόνο που έχω κάνει είναι -30 co σε όλους τους πυρήνες.

και άλλοι με zen είχαν το ίδιο πρόβλημα πάντως θυμάμαι γιατί το έψαχνα τότε μετά παράτησα το game γιατί ήταν unplayble να κλείνει κάθει 20 λεπτά... θερμοκρασίες κανε μια απλή αναζήτηση πάντως στα forum να δεις τι παίζει με το 3D, 50 βαθμούς σε idle ότι επεξεργαστή έχω πάρει στη ζωή μου δεν έχω δει... 50 πάει αυτός που έχω τώρα ενώ παίζω... μπορεί να φταίει και το κομμάτι? προφανώς! η ίδια η amd λέει όμως ότι έτσι δουλεύει αυτός ο επεξεργαστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, Tambas91 said:

και άλλοι με zen είχαν το ίδιο πρόβλημα πάντως θυμάμαι γιατί το έψαχνα τότε μετά παράτησα το game γιατί ήταν unplayble να κλείνει κάθει 20 λεπτά... θερμοκρασίες κανε μια απλή αναζήτηση πάντως στα forum να δεις τι παίζει με το 3D, 50 βαθμούς σε idle ότι επεξεργαστή έχω πάρει στη ζωή μου δεν έχω δει... 50 πάει αυτός που έχω τώρα ενώ παίζω... μπορεί να φταίει και το κομμάτι? προφανώς! η ίδια η amd λέει όμως ότι έτσι δουλεύει αυτός ο επεξεργαστής

50 σε idle δεν ειχα ουτε το κατακαλοκαιρο, απο οτι φαινεται δεν ειχες και το καλυτερο κομματι συν τις ρυθμισεις που ανεφερε πριν ο @kkatzos αν ισχυουν τα 100W+ καταναλωση και 80C in game που αναφερει οτι ειχες. Οι θερμοκρασιες και οι καταναλωσεις που εχω ειναι πολυ καλυτερες απο αυτες που εχουν αναφερθει για τον 3d σου και το μονο που εχω κανει ειναι -30 co all cores. 

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xartemporas είπε

50 σε idle δεν ειχα ουτε το κατακαλοκαιρο, απο οτι φαινεται δεν ειχες και το καλυτερο κομματι συν τις ρυθμισεις που ανεφερε πριν ο @kkatzos αν ισχυουν τα 100W+ καταναλωση και 80C in game που αναφερει οτι ειχες. Οι θερμοκρασιες και οι καταναλωσεις που εχω ειναι πολυ καλυτερες απο αυτες που εχουν αναφερθει για τον 3d σου και το μονο που εχω κανει ειναι -30 co all cores. 

αν δεν σου κάνει κόπο τσέκαρε

ένα σορό αναφορές μάλλον εσύ είσαι τυχερός και έπεσες σε πολύ καλο κομμάτι και εμενα έχω αρίσει να πιστεύω ότι είναι καλο μερικοί γραφουν και για 55 και 60 στο site τις amd και από κάτω τους λένε ότι είναι normal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο hogwarts ούτε ένα crash και εγώ με τον 58003d. In game 60 μαξ και αν πήγε. Idie το καλοκαίρι είχα 40-45. Τώρα έχω 34-36 με 23 στο δωμάτιο. Co-30. Τώρα που κάνω δοκιμές με fab 102 και co-20 οι θερμοκρασίες είναι +5. Έχω νερό για ψύξη. 

Επεξ/σία από Steliosviper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αν δεν σου κάνει κόπο τσέκαρε

Ναι, ξέρεις τι υπάρχει για θερμοκρασίες για τους 13th gen στο reddit; Άπειρα.

Δεν άφησες λίγο τον 14700Κ με default power limit + AIO preset για να απολαύσεις 100άρες C. 🤣

Το θέμα είναι να ξέρεις τι να ρυθμίσεις, όπως έκανες  με το που τον πήρες. Σου είπαν τα παιδιά και πριν μπεις Windows τα πέρασες, και καλά έκανες.

Στον έρμο το 3D δεν ασχολήθηκες σοβαρά ή μπορεί το bios να μη δούλευε σωστά (π.χ. να μην περνούσε σωστά το CO) ή απλά να έπεσες σε κακό κομμάτι ;)

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

είχα αλλάξει και τις μνήμες αλλα δεν είχα δει διαφορες... ορίστε με την 1.1 έκδοση:

Άνετα κάτι μπορεί να είχε πάει στραβά, από 1:1 FCLK/UCLK μέχρι WHEA ή κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και λέτε για θερμοκρασίες του 58003δ ,σήμερα έβαλα να παίξω λίγο aw2 στο pc του μικρού ώστε να δω πως δείχνει σε uw .οι θερμοκρασίες του cpu με -30 allcore όπως δλδ τον εχω σεταρει καιρό .Μέσα στο παιχνίδι έβλεπα μέχρι 47c k idle παίζει στα 32-34c με θερμοκρασία δωματίου 27.

Τα 80αρια κτλ δεν τα έχω δει ούτε σε yc .

Σε κανένα παιχνίδι δεν τον έχω δει ακόμα και καλοκαίρι να ξεπερνάει τους 60 και αυτό είναι με σπαικς

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ναι, ξέρεις τι υπάρχει για θερμοκρασίες για τους 13th gen στο reddit; Άπειρα.

Δεν άφησες λίγο τον 14700Κ με default power limit + AIO preset για να απολαύσεις 100άρες C. 🤣

Το θέμα είναι να ξέρεις τι να ρυθμίσεις, όπως έκανες  με το που τον πήρες. Σου είπαν τα παιδιά και πριν μπεις Windows τα πέρασες, και καλά έκανες.

Στον έρμο το 3D δεν ασχολήθηκες σοβαρά ή μπορεί το bios να μη δούλευε σωστά (π.χ. να μην περνούσε σωστά το CO) ή απλά να έπεσες σε κακό κομμάτι ;)

Άνετα κάτι μπορεί να είχε πάει στραβά, από 1:1 FCLK/UCLK μέχρι WHEA ή κάτι άλλο.

τι να σου πω ρε σου kkatzo έκανα διαφορες δοκιμες εμενα δε μου βγήκαν όπως περίμενα από το hw με βάση αυτά που είχα ακούσει...τώρα τι μπορεί να φταίει ακριβώς είπα δε ξέρω ίσως φταίει και το hw αυτό καθ αυτό... δεν είναι εδώ και ο αγαπημένος μας φίλος που έχει περισσότερες γνώσεις οποτε εγώ δε μπορώ να σου πάω κόντρα :P 

πάντως δίνει καλές οδηγίες ο μπαγάσας σε σχέση με εσάς τους "κόκκινους" μου τα είπε έτσι ώστε θα τα έφτιαχνε και 5χρόνο lol :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

είχα αλλάξει και τις μνήμες αλλα δεν είχα δει διαφορες... ορίστε με την 1.1 έκδοση:

 

και άλλοι με zen είχαν το ίδιο πρόβλημα πάντως θυμάμαι γιατί το έψαχνα τότε μετά παράτησα το game γιατί ήταν unplayble να κλείνει κάθει 20 λεπτά... θερμοκρασίες κανε μια απλή αναζήτηση πάντως στα forum να δεις τι παίζει με το 3D, 50 βαθμούς σε idle ότι επεξεργαστή έχω πάρει στη ζωή μου δεν έχω δει... 50 πάει αυτός που έχω τώρα ενώ παίζω... μπορεί να φταίει και το κομμάτι? προφανώς! η ίδια η amd λέει όμως ότι έτσι δουλεύει αυτός ο επεξεργαστής

Η μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας του επεξεργαστή 5800 3D είναι 90 (εδώ). Για Hot Spot προφανώς και θα είναι παραπάνω (π.χ. το iCUΕ δείχνει τη θερμοκρασία της CPU Package και όχι τη θερμοκρασία του επεξεργαστή, που συνήθως είναι μικρότερη). Οπότε φαντάζομαι μιλάς για Hot Spot (CPU Package θερμοκρασίες) διαφορετικά υποπτεύομαι ότι ισχύουν αυτά που λένε οι φίλοι εδώ και οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι υψηλές για idle κατάσταση).

Η CPU διαθέτει αρκετούς θερμικούς αισθητήρες. Εάν κάποιος από αυτούς τους θερμικούς αισθητήρες φτάσει τους 90C, η CPU θα αρχίσει αυτόματα να επιβραδύνει για να διατηρήσει τη θερμοκρασία στους 90C ή χαμηλότερα. Αυτό οφείλεται στο σχεδιασμό του εξ ορισμού.

Δες επίσης εδώ στο techpowerup για θερμοκρασίες (αναμενόμενες για Vermeer CPU).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δεν είναι εδώ και ο αγαπημένος μας φίλος που έχει περισσότερες γνώσεις οποτε εγώ δε μπορώ να σου πάω κόντρα :P 

Γνώσεις έχει, όπως και τρολιάρικη διάθεση, όπως και επίσης και τάση για διαστρέβλωση της πραγματικότητας. 🤣

Έβγαλε ρετάλι από τα λίγα τον 5800X3D εδώ

και ακριβώς στο ίδιο σημείο εγώ έβγαλα μόνο 33% πάνω 🤩

όταν ξέρουμε ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει κάποια θέματα shader compilations και traversal stutters που διαρκούν πολλά δευτερόλεπτα.

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

ορίστε με την 1.1 έκδοση:

1.1.2 είναι η τελευταία αλλά (αν δεν κάνω λάθος) μετά την 1.1 δεν άλλαξε τίποτα σε fps.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

 

και ακριβώς στο ίδιο σημείο εγώ έβγαλα μόνο 33% πάνω 🤩

όταν ξέρουμε ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει κάποια θέματα shader compilations και traversal stutters που διαρκούν πολλά δευτερόλεπτα.

1.1.2 είναι η τελευταία αλλά (αν δεν κάνω λάθος) μετά την 1.1 δεν άλλαξε τίποτα σε fps.

 

εντάξει καλύτερα θα ήταν να δοκιμαστεί στην ίδια έκδοση για να βγει συμπέρασμα... μπορείς να την κατεβάσεις αν θες περιμένω και κάνα kcd αν δε βαριέσαι κάποια στιγμή...

12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Γνώσεις έχει, όπως και τρολιάρικη διάθεση, όπως και επίσης και τάση για διαστρέβλωση της πραγματικότητας. 🤣

να δω τώρα που έφυγε τι θα κάνετε εσύ και ο πέτρος... :P 

 

18 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Δες επίσης εδώ στο techpowerup για θερμοκρασίες (αναμενόμενες για Vermeer CPU).

ευχαριστώ για την απάντηση άλλαξα όμως πλατφόρμα έχοντας δοκιμάσει διαφορα πράγματα σε εμενα δεν δούλεψαν όπως περίμενα ραντεβού με το λιζάκι με άλλον επεξεργαστή :) 

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εντάξει καλύτερα θα ήταν να δοκιμαστεί στην ίδια έκδοση για να βγει συμπέρασμα... μπορείς να την κατεβάσεις αν θες περιμένω και κάνα kcd αν δε βαριέσαι κάποια στιγμή...

Δε νομιζω να εχει διαφορες 1.1.0 με 1.1.2.. Στο changelog του 1.1.1 και 1.1.2 δεν αναφερει καθολου για performance..Αλλα ακομα και να εχει ... δες καταναλωση και θερμοκρασίες. Με αερα και απλο thermal paste.

Και σε σχέση με αλλα bench που κατα καιρους εχεις ανεβασει εχω αρκετα καλυτερα νουμερα και χαμηλοτερες θερμοκρασίες και καταναλωσεις.

KCD δεν ξανα-κατεβαζω με τιποτα.

Τωρα ανεβηκες επιπεδο. Έχεις τους 7800X3D να δειτε νουμερα.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...