Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

On the fly cine 24

Ψηλά πάει ε? 28c room 

20240912_194418.jpg

Θα ξεκινήσω να λύσω το block από το aio. Μα.δω αν παταει καλά στην παστα. Για πείτε γνώμη. Έχω grizzly , mx6 και noctua H2 σπίτι. Φρέσκια παστα έχει γιατί προχθες το εβαλα το ψυγείο. Θέλω να δω μήπως δεν πατάει καλά. Κουλό το ξέρω αλλά θέλω να το αποκλείσω 

Τι παιζει εδω τώρα? Όντως παταει το μισό μπλοκ πάνω στην cpu.

20240912_195851.jpg

20240912_195857.jpg

Κάτι είχε γίνει με την μια βιδα. Όταν την έλυσα την είδα ότι πετάχτηκε αμέσως, σαν να μην ήταν βιδωμενη καλα. Θυμαμε που τις βίδωσα κανονικά. Τώρα που το ξανά βαλα και το έβγαλα δείχνει να πάτησε ολο

20240912_200510.jpg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, chrisgewrgi said:

...Κάτι είχε γίνει με την μια βιδα. Όταν την έλυσα την είδα ότι πετάχτηκε αμέσως, σαν να μην ήταν βιδωμενη καλα. Θυμαμε που τις βίδωσα κανονικά. Τώρα που το ξανά βαλα και το έβγαλα δείχνει να πάτησε ολο

Δεν έχουνε μπέσα αυτοί οι 3D... Mε το που θα κάνεις οτι κοιτάς κάπου αλλού, πάνε και ξεβιδώνουν τις βίδες...

Επεξ/σία από Eloy
  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Εφτιαξε...άτιμη βιδα! Αξίζει να κάνω undervolt? Υπάρχει κανας καλός οδηγός για τ asus μητρική?

20240912_205615.jpg

undervolt με curve optimizer σε αυτα τα cpu ,καπου σε καποια καρτελα με το pbo θα ειναι ,δοκιμασε ενα -20 all core και βλεπεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι έτοιμος να γυρίσω σε AMD, τι μητρική να βάλω για τον 7800Χ3D? MSI Gaming Plus? Tomahawk? Γενικα κοιταω budget friendly. Δε με ενδιαφέρουν OC capabilities μπλα μπλα (αν παιρνει κιολας), μνημες θα βαλω αυτες της υπογραφής. 

 

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Είμαι έτοιμος να γυρίσω σε AMD, τι μητρική να βάλω για τον 7800Χ3D? MSI Gaming Plus? Tomahawk? Γενικα κοιταω budget friendly. Δε με ενδιαφέρουν OC capabilities μπλα μπλα (αν παιρνει κιολας), μνημες θα βαλω αυτες της υπογραφής. 

 

Σας ευχαριστώ!

Tomahawk θα σου συστηνα παιζω με αυτην δε με εχει προβληματισει σε κατι!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

Tomahawk θα σου συστηνα παιζω με αυτην δε με εχει προβληματισει σε κατι!!

Επειδή την δούλεψα πρόσφατα, τα τρομερά μεγάλα boot times της κουράζουν. Ο μόνος λόγος που θα πρότεινα κάτι σε ASRock, η οποία το έχει λύσει το θέμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Είμαι έτοιμος να γυρίσω σε AMD, τι μητρική να βάλω για τον 7800Χ3D? MSI Gaming Plus? Tomahawk? Γενικα κοιταω budget friendly. Δε με ενδιαφέρουν OC capabilities μπλα μπλα (αν παιρνει κιολας), μνημες θα βαλω αυτες της υπογραφής. 

 

Σας ευχαριστώ!

Έχοντας tomahawk, θα έλεγα κι εγώ μια asrock pro rs. Μπορείς να βάλεις και τη micro αν δε σε νοιάζονται θύρες και τα ρέστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Είμαι έτοιμος να γυρίσω σε AMD, τι μητρική να βάλω για τον 7800Χ3D? MSI Gaming Plus? Tomahawk? Γενικα κοιταω budget friendly. Δε με ενδιαφέρουν OC capabilities μπλα μπλα (αν παιρνει κιολας), μνημες θα βαλω αυτες της υπογραφής. 

 

Σας ευχαριστώ!

Δες αυτό:

https://www.techspot.com/bestof/amd-b650-motherboards/

Asrock B650 PG Lightning ή Asrock B650 LiveMixer σε πιο οικονομικές

Asrock B650 Steel Legend WiFi για λίγο καλύτερο

Asrock B650E Taichi Lite για high-end

Επεξ/σία από Despotas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Επειδή την δούλεψα πρόσφατα, τα τρομερά μεγάλα boot times της κουράζουν. Ο μόνος λόγος που θα πρότεινα κάτι σε ASRock, η οποία το έχει λύσει το θέμα. 

Με το τελευταίο bios bootαρει σε κάτω από 30 δευτερόλεπτα πλέον. Πριν έκανε λίγο πάνω από 1 λεπτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Με το τελευταίο bios bootαρει σε κάτω από 30 δευτερόλεπτα πλέον. Πριν έκανε λίγο πάνω από 1 λεπτό.

Beta BIOS φιλε μου σε μηχανημα δουλειας δεν μπορω να βαλω. Με το προτελευταιο ομως χάλασα πολυ χρονο που θα μπορουσε να αποφευχθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...