Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

κάτι παίζει. Δεν γίνεται εγώ με 12αρι αέρα να βλέπω καλύτερες Τ από 360 Aio. 89 δεν χτυπάει ούτε αν τρέξω 30λεπτο cinebench και τον έχω και stock

Μήπως παιζεις με air-condition? Εγώ το έχω στημένο στο γκαραζ και έχει περίπου 28c δωμάτιο τωρα.

Δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει. Αλλά στο gaming δεν έχω πρόβλημα.μονο όταν στρεσαρεται

την ωρα που παιζω δεν βλεπω πανω απο τοσο

αυτο ειναι τo space marine 2 που υποτιθεται ειναι cpu bountScreenshot_20240912_111949_Gallery.jpg.a5a103ad18cdbca3121d1d6a44a69f2d.jpg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Μήπως παιζεις με air-condition? Εγώ το έχω στημένο στο γκαραζ και έχει περίπου 28c δωμάτιο τωρα.

Δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει. Αλλά στο gaming δεν έχω πρόβλημα.μονο όταν στρεσαρεται

την ωρα που παιζω δεν βλεπω πανω απο τοσο

αυτο ειναι τo space marine 2 που υποτιθεται ειναι cpu bount

Εσένα πάντως GPU bound φαίνεται με 98% την κάρτα. Το 90άρι ψηλό μου φαίνεται και εμένα πάντως. Έχεις περάσει το τελευταίο BIOS στην μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Εσένα πάντως GPU bound φαίνεται με 98% την κάρτα. Το 90άρι ψηλό μου φαίνεται και εμένα πάντως. Έχεις περάσει το τελευταίο BIOS στην μητρική;

Καλά εκεί έκανα ένα τεσταρισμα σε 5160χ2160 για πλακα.  Αλλά τόσο βλέπω θερμοκρασίες. Σε νορμαλ αναλυσεις 65  max 75

Ναι έχω περάσει τελευταία bios. Δείχνει μια θερμοκρασία στο ψηφιακό που έχει η μητρική πάνω. 10c περίπου κάτω από τι λέει το msi afterburn για την cpu. Δεν ξέρω για πια θερμοκρασία λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Καλά εκεί έκανα ένα τεσταρισμα σε 5160χ2160 για πλακα.  Αλλά τόσο βλέπω θερμοκρασίες. Σε νορμαλ αναλυσεις 65  max 75

Ναι έχω περάσει τελευταία bios. Δείχνει μια θερμοκρασία στο ψηφιακό που έχει η μητρική πάνω. 10c περίπου κάτω από τι λέει το msi afterburn για την cpu. Δεν ξέρω για πια θερμοκρασία λεει

Την θερμοκρασια την κοιτας απο το hwinfo, οχι κατι αλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Την θερμοκρασια την κοιτας απο το hwinfo, οχι κατι αλλο. 

Έχεις δίκιο. Θα κάτσω μετά να τα δω πιο σχολαστικά γιατί κάθομαι και παιζω και δεν έχω ασχοληθεί 

* αν και δεν πιστευω να δείχνει λάθος,διότι δεν θα έπεφτε ο χρονισμός.

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Έχεις δίκιο. Θα κάτσω μετά να τα δω πιο σχολαστικά γιατί κάθομαι και παιζω και δεν έχω ασχοληθεί 

* αν και δεν πιστευω να δείχνει λάθος,διότι δεν θα έπεφτε ο χρονισμός.

Ούτε και εγώ, αλλά καλό είναι να έχουμε όλοι κοινό σημείο αναφοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Μήπως παιζεις με air-condition? Εγώ το έχω στημένο στο γκαραζ και έχει περίπου 28c δωμάτιο τωρα.

Δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει. Αλλά στο gaming δεν έχω πρόβλημα.μονο όταν στρεσαρεται

την ωρα που παιζω δεν βλεπω πανω απο τοσο

αυτο ειναι τo space marine 2 που υποτιθεται ειναι cpu bountScreenshot_20240912_111949_Gallery.jpg.a5a103ad18cdbca3121d1d6a44a69f2d.jpg

Ε δεν είναι παντού cpu bound.🤣 Στα σημεία που είναι όμως πέφτει ο θάνατος της αλεπούς με παλιά cpu (αν και όχι τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζουν πχ οι zen 2 βαράνε 50ρια lows). Παραδόξως το mode που είναι λιγότερο CPU bound είναι το Eternal War (pvp), γιατί δεν υπάρχουν hordes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, just_a_dude said:

κάτι παίζει. Δεν γίνεται εγώ με 12αρι αέρα να βλέπω καλύτερες Τ από 360 Aio. 89 δεν χτυπάει ούτε αν τρέξω 30λεπτο cinebench και τον έχω και stock

Το 216 είναι OP όμως 😂

Δεν νομίζω το 217 (όταν έρθει) να το ξεπεράσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, just getting started είπε

Το 216 είναι OP όμως 😂

σίγουρα αλλά και το κουτί του παιδιού μια χαρά airflow έχει

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, just getting started είπε

Το 216 είναι OP όμως 😂

Δεν νομίζω το 217 (όταν έρθει) να το ξεπεράσει.

θα εχει καλυτερες GPU temps ,κατι που το 216 δεν εχει .

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε σίγουρα. Αλλά γενικά μπορεί να είναι ένα κάρο πράγματα που επηρεάζουν.

Από χαμηλό fan speed, μέχρι πχ η πάστα να έχει καιρό να αλλαχθεί. Μπορεί λόγω καλοκαιριού τα υπόλοιπα parts να στέλνουν λίγο παραπάνω ζεστή στο ψυγείο αν είναι τοποθετημένο πάνω.

Επίσης και AIO ακόμα να έχεις, αν αυτή είναι πάνω (και όχι μπροστά), όλο και κάτι χάνεις από θερμοκρασίες. (Βέβαια οκ, αν την βάλεις μπροστά χάνουν όλα τα υπόλοιπα parts)

3-4 βαθμοί παραπάνω ambient μπορεί να καταλήξουν 6-7+ βαθμοί παραπάνω στο CPU.

Εγώ πχ σε σχέση με Φλεβάρη/Μάρτη που είχα 20-21 στο δωμάτιο, τώρα με 26 έχω 10-12 βαθμούς πάνω στο CPU.

Edit: @ICE-T

Έχουν βγει συγκριτικά 216 vs 217? Μου κάνει λίγο εντύπωση με mesh front και τέτοια fans να θεωρείται ότι "χάνει" σε εκείνο τον τομέα το 216.

Επεξ/σία από just getting started
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, just_a_dude είπε

κάτι παίζει. Δεν γίνεται εγώ με 12αρι αέρα να βλέπω καλύτερες Τ από 360 Aio. 89 δεν χτυπάει ούτε αν τρέξω 30λεπτο cinebench και τον έχω και stock

υποτιθεται με την 360ΑΙΟ κρατας μεγαλυτερα ρολογια και βγαζεις καλυτερο cinebench score ,οι θερμοκρασιες ειναι πανω κατω ιδιες με την αεροψυξη στον 7800Χ3D σε gaming σεναρια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, just getting started είπε

Ε σίγουρα. Αλλά γενικά μπορεί να είναι ένα κάρο πράγματα που επηρεάζουν.

Από χαμηλό fan speed, μέχρι πχ η πάστα να έχει καιρό να αλλαχθεί. Μπορεί λόγω καλοκαιριού τα υπόλοιπα parts να στέλνουν λίγο παραπάνω ζεστή στο ψυγείο αν είναι τοποθετημένο πάνω.

Επίσης και AIO ακόμα να έχεις, αν αυτή είναι πάνω (και όχι μπροστά), όλο και κάτι χάνεις από θερμοκρασίες. (Βέβαια οκ, αν την βάλεις μπροστά χάνουν όλα τα υπόλοιπα parts)

3-4 βαθμοί παραπάνω ambient μπορεί να καταλήξουν 6-7+ βαθμοί παραπάνω στο CPU.

Εγώ πχ σε σχέση με Φλεβάρη/Μάρτη που είχα 20-21 στο δωμάτιο, τώρα με 26 έχω 10-12 βαθμούς πάνω στο CPU.

Edit: @ICE-T

Έχουν βγει συγκριτικά 216 vs 217? Μου κάνει λίγο εντύπωση με mesh front και τέτοια fans να θεωρείται ότι "χάνει" σε εκείνο τον τομέα το 216.

δυστυχως χανει πολυ εκει ,ειναι απο τους λογους που το εδωσα + οτι ηταν δυσκολο να βρεις ιδιους ανεμιστηρες αν σου χαλαγε κανενας,παντως εχει τα καλυτερα cpu temps και ειναι γεγονος αυτο .Στο 21.40 λεει αυτο που πρεπει να πει ,το 4000D airflow με ενα 12αρι μπροστα εχει 4 βαθμους καλυτερες gpu temps .

 

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...