Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μακράν περισσότερο ωφελημένο παιχνίδι από το πρόσφατο Windows update είναι το Jedi Survivor, λέει ο Alex Batagglia του Eurogamer/Digital Foundry.

*Βέβαια δεν είδα κάπου να λέει αν στο πρώτο του run είχε απενεργοποιημένα τα core isolation/memory integrity.

 

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, kkatzos said:

Το μακράν περισσότερο ωφελημένο παιχνίδι από το πρόσφατο Windows update είναι το Jedi Survivor, λέει ο Alex Batagglia του Eurogamer/Digital Foundry.

*Βέβαια δεν είδα κάπου να λέει αν στο πρώτο του run είχε απενεργοποιημένα τα core isolation/memory integrity.

 

 

Screenshot_20240910-171937.png.ae4ea28d2b30653a3c29027574a0a2d2.png

Δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο και για τους μικρότερους και παλιότερους Ryzen.

Και εγώ σε windows 10 (με το update 29/8 που υποτίθεται έφερε αυτές τις βελτιώσεις) δεν είδα καμιά διαφορά.

Από την άλλη, μέχρι την 24H2 ήταν έτσι κι αλλιώς μπροστά τα 10, οπότε ίσως και για αυτό να μην βλέπω διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, just getting started είπε

 

Screenshot_20240910-171937.png.ae4ea28d2b30653a3c29027574a0a2d2.png

Δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο και για τους μικρότερους και παλιότερους Ryzen.

Και εγώ σε windows 10 (με το update 29/8 που υποτίθεται έφερε αυτές τις βελτιώσεις) δεν είδα καμιά διαφορά.

Από την άλλη, μέχρι την 24H2 ήταν έτσι κι αλλιώς μπροστά τα 10, οπότε ίσως και για αυτό να μην βλέπω διαφορές.

Στα win10 είδα και performance hit προς το παρόν, παρά increase, μας δουλεύει η M$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις είναι νορμαλ όταν πουσαρεται ο 7800x3d να βαραει 90? Πχ όταν ανοίγεις ένα καινούργιο game που φορτώνει τα shaders. Μετά παιζει στους 65 68c.

Αλλα όταν πουσαρει κάτι την cpu.  μπορεί να πέσει και 4600mhz με 88 90c 

Κουτι έχω μεγάλο. Be quiet 800 και be quiet 360 aio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Ρε σεις είναι νορμαλ όταν πουσαρεται ο 7800x3d να βαραει 90? Πχ όταν ανοίγεις ένα καινούργιο game που φορτώνει τα shaders. Μετά παιζει στους 65 68c.

Αλλα όταν πουσαρει κάτι την cpu.  μπορεί να πέσει και 4600mhz με 88 90c 

Κουτι έχω μεγάλο. Be quiet 800 και be quiet 360 aio

και εμένα pushαρει στα shaders αλλά μέχρι 80, άντε 82, με 26 βαθμούς εσωτερική θερμοκρασία.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

και εμένα pushαρει στα shaders αλλά μέχρι 80, άντε 82, με 26 βαθμούς εσωτερική θερμοκρασία.

Χμμ κάτι δεν πάει καλά τότε. Γιατι σαυτο το κουτι μέσα πιάνει βοριάς. Δεν ειναι θέμα airflow. 

Εξωτερική γυρο στους 28+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, chrisgewrgi said:

Ρε σεις είναι νορμαλ όταν πουσαρεται ο 7800x3d να βαραει 90? Πχ όταν ανοίγεις ένα καινούργιο game που φορτώνει τα shaders. Μετά παιζει στους 65 68c.

Αλλα όταν πουσαρει κάτι την cpu.  μπορεί να πέσει και 4600mhz με 88 90c 

Κουτι έχω μεγάλο. Be quiet 800 και be quiet 360 aio

Εχεις κανει undervolt CO -30?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Στην θεση σου θα εκανα οπως και να εχει, -30 σε ολους τους πυρηνες και θα εχεις καμια δεκαρια βαθμους καλυτερη θερμοκρασια.

Θα το δοκιμάσω,  αλλά μήπως έτσι σκεπάσω το πρόβλημα και οχι να το λύσω?είναι νορμαλ δηλαδή τα 90αρια σε πουσαρισμα με στοκ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Ρε σεις είναι νορμαλ όταν πουσαρεται ο 7800x3d να βαραει 90? Πχ όταν ανοίγεις ένα καινούργιο game που φορτώνει τα shaders. Μετά παιζει στους 65 68c.

Αλλα όταν πουσαρει κάτι την cpu.  μπορεί να πέσει και 4600mhz με 88 90c 

89 έχει temp limit. Γι αυτό σου σταματάει εκεί. Γιατί δε το κατεβάζεις πιο κάτω αφού σε χαλάει; Βάλτο 85 ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

89 έχει temp limit. Γι αυτό σου σταματάει εκεί. Γιατί δε το κατεβάζεις πιο κάτω αφού σε χαλάει; Βάλτο 85 ας πούμε.

Το θεμα ειναι να μην τον χαμηλώνουμε και κόβει ρολόγια από πιο νωρίς.  Εγώ ήθελα να μάθω αν είναι νορμαλ να δουλευει έτσι για να μην ψαχνομαι τσαμπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Το θεμα ειναι να μην τον χαμηλώνουμε και κόβει ρολόγια από πιο νωρίς.  Εγώ ήθελα να μάθω αν είναι νορμαλ να δουλευει έτσι για να μην ψαχνομαι τσαμπα..

Το normal είναι σχετικό για το κάθε σύστημα. Δε νομίζω ότι πρέπει να ψαχτείς με κάτι.

Στο shader comp που στα πιάνει θα είσαι μάλλον καλύτερα από ρολόγια με το 85 παρά με το 90, ειδικά αφού δεν έχεις και co.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...