Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αυτό που λες στην αρχική έκδοση έγινε επειδή η crack δεν είχε devuno... το θέμα είναι ότι οι crack εκδόσεις μερικές φορες δεν περνούν ποτε updates... όσο το έπαιζα εγώ μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο @just_a_dude που θυμάμαι το συζητάγαμε τότε το παιχνίδι έπαιρνε κάθε μέρα μικρά patch... τα αναφέρω όλα αυτά γιατί με taggare ο @kkatzos νομίζοντας ότι τα βγάζω απ το μυαλό μου βεβαια όσο είχα το καλύτερο gaming cpu του κόσμου δε μπορούσα να ανοίξω RT γιατί έτρωγε crash το game παρόλο που είχα 4090...  βασιλιάς με τα όλα του ο 5800x3D μιλάμε όχι αστεία :P 

και εμένα με τον 5600Χ έτρωγε crashes με το RT συνέχεια, ενώ με RT off έτρωγε αλλά πιο σπάνια. Με τον βασιλιά δεν έχει φάει crash αλλά μέχρι πριν το fix ήταν stutter fest. Τώρα πάει ποοοοοολύ καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα κ γω το update με τον 5800x3d, είδα κάτι ψιλά καλύτερα σκορ στο cinebench23 και είδα και διάφορα στον suyu emulator, είναι πιο smooth. Αλλά games δεν δοκίμασα ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

πετρο   τετοιο  θελεις  για λεπτομερες  tuning

νεο bios για την msi  650 TOMAHAWK

AMI BIOS7D75v1K1(Beta version)2024-08-2913.47 MB

Description:

- AGESA PI 1.2.0.1 released for trial use. - Added “TDP to 105W” feature improving CPU performance by just one switch.

επισης μεσα στο βιος υπαρχει πλεον και δευτερη επιλογη μετα το curve optimizer  και αναφερεται σαν curve shaper με ρυθμιση  auto /enable /disable και ανα πυρηνα ξεχωριστα + positive-negative

ψάξιμο θέλει εάν δίνει κατι

image.jpeg.1552a907e508ddd69d40877cb3b9f924.jpeg

Προς το παρόν, με σταυρωμένα δαχτυλάκια, φαίνεται να είμαι καλά εδώ που το έχω φτάσει.

Θα δω τις επόμενες μέρες μήπως και καταφέρω να στρώσω κάποιο 6200/28 προφίλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

και εμένα με τον 5600Χ έτρωγε crashes με το RT συνέχεια, ενώ με RT off έτρωγε αλλά πιο σπάνια. Με τον βασιλιά δεν έχει φάει crash αλλά μέχρι πριν το fix ήταν stutter fest. Τώρα πάει ποοοοοολύ καλύτερα.

Καλα φαντάζομαι θα το διόρθωσαν κιόλας με τον καιρό … πάντως εγώ με τις μνήμες τσίτα που σου έδωσα αερας πήγαινε τότε που το τερμάτισα …

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Καλα φαντάζομαι θα το διόρθωσαν κιόλας με τον καιρό … πάντως εγώ με τις μνήμες τσίτα που σου έδωσα αερας πήγαινε τότε που το τερμάτισα …

nope. Μέχρι και μια μέρα πριν πάρω το βασιλιά είχα crashes με τον 5600Χ, ακόμη και με το "μεγάλο" patch που έβγαλαν στην αρχή του καλοκαιριού. Μόλις κούμπωσα 7800Χ3D, 0 crashes.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Στο Hogwarts στο Hogsmeade έχω +20fps στα 1% Low (τα avg είναι στα ίδια). Τρελή διαφορά. Κάπου έλεος δηλαδή. Τώρα ποιος φταίει, η M$, η AMD, και οι 2; Τι να πω πραγματικά. Και αν δεν γινόταν όλη η ιστορία με τους 9000 και το admin account θα το είχαν πάρει χαμπάρι;

Εδω τσιμπησαμε και εμεις με zen 3 δεν μας χαλασε αλλα το παρα αργησαν και δεν πιστευω οτι δεν ηξεραν οτι υπαρχει θεμα. Η intel περασε ακομα πιο πισω αν δεν κανει κατι με arrow lake δυσκολα τα πραγματα. Γιατι δεν ειδα να περνουν κατι με το 24H2 οπως οι zen 3/4/5. 

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

και εμένα με τον 5600Χ έτρωγε crashes με το RT συνέχεια, ενώ με RT off έτρωγε αλλά πιο σπάνια. Με τον βασιλιά δεν έχει φάει crash αλλά μέχρι πριν το fix ήταν stutter fest. Τώρα πάει ποοοοοολύ καλύτερα.

Κατι αλλο εφταιγε. Με 5700x και full tuning τη ram δεν ειχα ποτε crash στο hogwarts στις 40+ ωρες που εχω παιξει. Οποτε ισως να εφταιγε οτι ηταν 6core? Γιατι δεν ξερω που αλλου να το ριξω. Με RT on και εγω εννοειται. 

55 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Έβαλα κ γω το update με τον 5800x3d, είδα κάτι ψιλά καλύτερα σκορ στο cinebench23 και είδα και διάφορα στον suyu emulator, είναι πιο smooth. Αλλά games δεν δοκίμασα ακόμα.

CB δεν εχει διαφορα στο gaming ειναι οι μεγαλες διαφορες με το branch prediction. Μεχρι 40% πχ gears 5 jedi survivor callisto ειδικα στα min. Ποιος να το περιμενε κρυμμενο performance απο το πουθενα. Θα φανει με τα νεα benchmarks απο techpower HU που θα ειναι σαν συνολο τα ryzen τωρα με αυτο το boost. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tzavardin είπε

Από micro atx αυτή που έχει σε οκ τιμή, μάλιστα καλή τιμή θα έλεγα είναι η Β650m pro rs μόνο. Μετά η μόνη που έχεις νόημα να δεις είναι η gigabyte b650m gaming x ax. Αλλά στα 160 δεν αξίζει. Αν την την pro rs τη λες κουτσουρεμένη, δεν συμφωνώ, δεν της λείπει κάτι πραγματικά. Ακόμα και η hdv/m2 που δεν την έχει αυτή τη στιγμή το eshop και ψύκτρες έχει στα vrm και στον nvme, και usb αρκετά, πόσο μάλλον η rs.

Για  full atx από το eshop θα έπαιρνα μια msi gaming plus, αλλιώς scroutz κάποιο αντίστοιχο μοντέλο gigabyte στα 160, ή την full atx pro rs.

Σημ:. Αν το θέμα σου είναι η asrock σαν μάρκα, έχω να σου πω ότι στο am5 έχει τις καλύτερες μητρικές και στο μπάτζετ κομμάτι και στις πιο ακριβές. Οι taichi (κανονική και lite) για το msrp τους ρίχνουν σοβαρές σφαλιάρες στον ανταγωνισμό. Απλά στην Ελλάδα τις έχουμε ακριβά και δεν τις πήρανε όσοι θα τις έπαιρναν. 

Αν θυμάμαι καλά η gaming x ax έχει απαλευτα vrm. Για τις δυο της Asrock δηλαδή την pro rs και την hdv ένα μεγάλο μείον που έχουν για μένα είναι ότι δεν έχουν WiFi. Ναι ξέρω πάρε και βάλε θα μου πεις. Στο skroutz λοιπόν κυκλοφορεί ένα μόνο, ένα όπως το γράφω kit με κάρτα και κεραίες μαζί έτοιμο. Δεν έχω ξαναβάλει ποτέ και δεν νομίζω ότι το έχω να παρω ξεχωριστά καρτα ξεχωριστά κεραίες. Αυτό με αποτρέπει από αυτές τις δυο. Κατά τα αλλά εξαιρετικές μητρικές με vrm που σηκώνουν και 7950x στοκ κανονικά.

Όσο για τις Asrock τον 5600 μου τον έχω σε mini itx b350 fatality. Και το κουτάκι μου κάτω από την tv μια Asrock με τον j5005 έχει. 🙂 Τους τιμάω κάθε τόσο τους κυρίους. Όλο κάτι μου λείπει σε όσες έχω δει κοντά στα 150-160 ρε σύ…🙁 

EDIT: θυμάμαι λάθος για την gaming x ax. Αυτή με τα κακά vrm είναι η σκέτη gaming.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Razor333 είπε

Την παλιά version by θείο ή κανονική και last patch έχεις; Την παλιά την είχα πεταμένη σε ένα δίσκο και την δοκίμασα με Win10 που είμαι τώρα και είναι το ίδιο άθλια όπως το θυμάμαι και στον 13900Κ με win11.

Εγώ την παλια έκδοση από το θείο έχω.

Έχει σίγουρα μεγαλη διαφορα. Ίδια παρατήρηση με το Γιάννη έκανα. Όντας ακίνητος έχεις τα ίδια fps αλλά σε κίνηση το παιχνίδι έχει καλύτερα frame times. Τέλειο δεν είναι αλλά σίγουρα αρκετά πιο smooth.

Μόνο αυτό και το Starfield (και λιγο το WD Legion) είδα να έχουν διαφορα από όσα δοκίμασα.

SVM off εδώ και χρόνια από το bios.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει αναφερθει οτι παρολο το update στο 23H2 ισως δεν εχει ερθει σε ολους το νεο branch prediction. Για αυτο και καποιοι βλεπουν πολυ μεγαλες διαφορες ενω αλλοι καμια. Τι ακριβως κανει η MS δεν ξερουμε παντως στο reddit εχω διαβασει 500 σχολια στα θεματα με το update οι μισοι δινουν 10-20% μεσο ορο σε zen 3 αλλοι λενε για ιδια νουμερα. Οποτε ισως δεν το εχουν παρει ολοι ακομα. Το 24H2 το εχει 100% εκει μονο εισαι σιγουρος οτι εχεις το νεο branch prediction. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, this.is.elia είπε

O 7800x3d στα 385€, ο 7950x σρα 475€, ο 5800x3d στα 329€, ο 5950x στα 280€. 

Τρελό άρμεγμα η 3d cache και παίρνεις μισό επεξεργαστή λιγότερο.

Και ο 5700x3d στα 190€. Μην κάνουμε cherry pick μόνο ότι μας συμφέρει.🤣

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Arkin είπε

Eχει αναφερθει οτι παρολο το update στο 23H2 ισως δεν εχει ερθει σε ολους το νεο branch prediction. Για αυτο και καποιοι βλεπουν πολυ μεγαλες διαφορες ενω αλλοι καμια. Τι ακριβως κανει η MS δεν ξερουμε παντως στο reddit εχω διαβασει 500 σχολια στα θεματα με το update οι μισοι δινουν 10-20% μεσο ορο σε zen 3 αλλοι λενε για ιδια νουμερα. Οποτε ισως δεν το εχουν παρει ολοι ακομα. Το 24H2 το εχει 100% εκει μονο εισαι σιγουρος οτι εχεις το νεο branch prediction. 

εδω ο αλλος εχει ανεβασει βιντεο και παρατηρει καποιος οτι βγαζει καποιος περισσοτερα frames πριν το update που υποτιθεται οτι βελτιωνει τα frames.

και σε δευτερο συγκριτικο βιντεο 

τα νουμερα ειναι πανω κατω τα ιδια,

μηπως πρεπει καποιος να περασει στην εκδοση 24h2?

Επεξ/σία από crsweber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Arkin said:

Eχει αναφερθει οτι παρολο το update στο 23H2 ισως δεν εχει ερθει σε ολους το νεο branch prediction. Για αυτο και καποιοι βλεπουν πολυ μεγαλες διαφορες ενω αλλοι καμια. Τι ακριβως κανει η MS δεν ξερουμε παντως στο reddit εχω διαβασει 500 σχολια στα θεματα με το update οι μισοι δινουν 10-20% μεσο ορο σε zen 3 αλλοι λενε για ιδια νουμερα. Οποτε ισως δεν το εχουν παρει ολοι ακομα. Το 24H2 το εχει 100% εκει μονο εισαι σιγουρος οτι εχεις το νεο branch prediction. 

Το branch prediction είναι μέρος του CPU, είναι hardware. Το πρόβλημα ήταν ο τραγικός κώδικας της Microsoft με αποτέλεσμα το CPU να κάνει συνέχεια mispredictions. Η αλλαγή με το patch δεν είναι κάτι άλλο από optimization του κώδικα των Windows. Ο λόγος που κάποιοι δεν βλέπουν διαφορά εκτιμώ ότι είναι κάποιο μπουκάλι από αλλού (πχ GPU/bloatware/cpu temps κλπ).

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, elpenor είπε

Το branch prediction είναι μέρος του CPU, είναι hardware. Το πρόβλημα ήταν ο τραγικός κώδικας της Microsoft με αποτέλεσμα το CPU να κάνει συνέχεια mispredictions. Η αλλαγή με το patch δεν είναι κάτι άλλο από optimization του κώδικα των Windows. Ο λόγος που κάποιοι δεν βλέπουν διαφορά εκτιμώ ότι είναι κάποιο μπουκάλι από αλλού (πχ GPU/bloatware/cpu temps κλπ).

Ναι το γνωρίζω ότι είναι θέμα Microsoft απλά λέω ότι υπάρχει πιθανότητα να μην έχει περαστεί ο κώδικας ακόμα και με τη νέα ενημέρωση. Εγώ είδα σε κάποια παιχνίδια καλό boost σε κάποια όπως 2077 ακριβώς τα ίδια μην πω και 1 2% πιο χαμηλά. Με 24H2 όμως που σίγουρα έχει το optimization. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...