Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αυτό. Άρα ήταν ένα πολύ εύκολο fix. Δηλαδή ήξερε η AMD, το είπε στην M$ και η 2η δεν έκανε implement κάτι τόσο απλό; (φαινομενικά τουλάχιστον). Εγώ πιο πολύ πιστεύω ότι τα έξυνε η AMD.

Μέσα στα γραφεία τους δεν είμαστε, εννοείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μέσα στα γραφεία τους δεν είμαστε, εννοείται.

Σίγουρα, απλά σαν γνώμη μου με βάση το ιστορικό της AMD που έχει δείξει ότι είναι reactive και όχι proactive.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilos είπε

https://www.guru3d.com/story/amd-ryzen-5-7600x3d-processor-exclusive-to-microcenter-bundle-for-now/

450$ full combo για λίγο πολύ near top επιδόσεις με 65w SKU, καταραμένη ψωροκώσταινα.🤣

450 ευρώ χωρίς φάπα, σου θυμίζω ότι ανάλογα την πολιτεία στις ΗΠΑ έχει και φόρο. Δεν είναι 24% αλλά το 10% σύνολο δεν το γλιτώνεις. Άρα 500 δολλάρια πακέτο, και για μητρική την μετριότητα b650plus. Έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα φτιάχνω καλύτερο bundle από μαγαζί τύπου eshop και αυτό με 7800x3d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tzavardin είπε

450 ευρώ χωρίς φάπα, σου θυμίζω ότι ανάλογα την πολιτεία στις ΗΠΑ έχει και φόρο. Δεν είναι 24% αλλά το 10% σύνολο δεν το γλιτώνεις. Άρα 500 δολλάρια πακέτο, και για μητρική την μετριότητα b650plus. Έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα φτιάχνω καλύτερο bundle από μαγαζί τύπου eshop και αυτό με 7800x3d.

Με τον 7800x3d να κοστίζει 385 πως θα φτιάξεις καλύτερο bundle;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

ναι, πάντα off. Σίγουρα το update το έφτιαξε. Μιλάμε μεγάλη διαφορά, ούτε καν RTSS δεν χρειάζεται, το καταλαβαίνεις αμέσως σε gameplay σε hogwarts και starfield. Εντάξει προφανώς είναι θετικό που το έφτιαξαν, και άντε πες εγώ έχω τον 7800Χ3D ένα μήνα, αλλά άλλος κόσμος που έχει 7000 cpu 2 χρόνια τώρα, είχε χαμηλότερο perf χωρίς λόγο.

Την παλιά version by θείο ή κανονική και last patch έχεις; Την παλιά την είχα πεταμένη σε ένα δίσκο και την δοκίμασα με Win10 που είμαι τώρα και είναι το ίδιο άθλια όπως το θυμάμαι και στον 13900Κ με win11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Razor333 είπε

Την παλιά version by θείο ή κανονική και last patch έχεις; Την παλιά την είχα πεταμένη σε ένα δίσκο και την δοκίμασα με Win10 που είμαι τώρα και είναι το ίδιο άθλια όπως το θυμάμαι και στον 13900Κ με win11.

Κανονικά steam τις πιο καινούργιες εκδόσεις. Και πριν και μετά το fix.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Με τον 7800x3d να κοστίζει 385 πως θα φτιάξεις καλύτερο bundle;

380 o 7800x3d, 110 μνήμες 6000cl 30, (και όχι cl32) μητρική 120 έως 160 ανάλογα το μέγεθος που θες με ικανοποιητικά vrm, βασικά καλύτερα της 650 plus. Πληρώνεις 100 με 150 πάνω, και θα έχεις οχταπύρηνο, όχι εξαπύρηνο το οποίο εννοείται παίζει και θα παίζει ρόλο στο gaming, καλύτερες μνήμες και ανάλογα τι θα πληρώσεις μπορεί και καλύτερη μητρική. 

Τώρα πάρε και υπόψη ότι microcenter έχει σε 19 πολιτείες μόνο, και στις περισσότερες έχει μόνο ένα στην κεντρική πόλη, που για να πας να οδηγήσεις θέλεις τρεις ώρες μπορεί και παραπάνω ακόμα και στην πολιτεία να μένεις. Δεν στέλνουν σε άλλες πολιτείες επίσης. 

Το bundle αυτό είναι πραγματικά περιορισμένο. Βρήκαν ένα μοντέλο που είχε stock η asus γιατί δεν πούλησε επειδή είναι μάπα για την τιμή του και τα πιο generic στικάκια Κίνας, που θα θέλαμε πολύ να είναι έστω teamgroup ή gskill, πήραν μια προσφορά για κανά χιλιάρι κομμάτια, και αύριο δεν θα υπάρχει σε κανένα Microcenter, γιατί από το πρωί θα πάνε scalpers που μένουνε στη συγκεκριμένη πόλη και θα τα πουλήσουνε χεράτα μεθαύριο από marketplaces. 

Αυτό το bundle δεν μπορείς να το υπολογίζεις ως πραγματική τιμή και να συγκρίνεις με την αγορά, πόσο μάλλον με αυτήν άλλων χωρών. Προωθητική ενέργεια είναι για τον 7600x3d. Αύριο δε θα υπάρχει, θα υπα΄ρχει μόνο το cpu και αυτό στα microcenter, που το 60% του πληθυσμού των ΗΠΑ δεν μπορεί να τον πάρει. 

 

Αν θελετε τη γνώμη μου το hardware δεν είναι ακριβό στην Ελλάδα. Η ευκολία παραεισαγωγής από τις δύο φτηνότερες χώρες εισαγωγής της ΕΕ (Βουλγαρία, Πολωνία), τα καρουζέλ και οι πλατφόρμες έχουν συμπιέσει τα ποσοστά κερδών φουλ. Αν εξαιρέσεις τη Γερμανία που είναι η εξαίρεση (μιλάμε για τους αρχιφεουδάρχες της ΕΕ) και έχει τις ίδιες τιμές με μας, άμα πάτε σε άλλες χώρες θα φρίξετε. Πήγα προσωπικά στη Γαλλία πέρσι και δεν μπορούσα να πάρω ούτε usb. Και Πολωνία που πήγα πιο ακριβά ήτανε από δω, και έχουνε και amazon.

Σε άλλα είδη είμαστε πολύ ακριβά, στο ήδη ακριβό από τις εταιρείες hardware, όχι. 

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Κανονικά steam τις πιο καινούργιες εκδόσεις. Και πριν και μετά το fix.

Ok ίσως το πάρω από κανά κλειδάδικο, αν έφτιαξε ίσως αξίζει ένα playthought.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Την παλιά version by θείο ή κανονική και last patch έχεις; Την παλιά την είχα πεταμένη σε ένα δίσκο και την δοκίμασα με Win10 που είμαι τώρα και είναι το ίδιο άθλια όπως το θυμάμαι και στον 13900Κ με win11.

για την έκδοση του θείου μιλάμε τόση ώρα? πες το απ την αρχή για να ξέρουμε γιατί μιλάμε...  δεν έχει καμια σχέση με την κανονική έκδοση του steam που όσο έπαιζα εγώ έβγαζε κάθε μέρα fix... όχι τίποτε άλλο τα διαβάζουν και άλλοι και νομίζουν ότι εγώ τα παραλέω γιατί με τον 3D η μουσαντένια έκδοση μη πω πως έτρεχε γιατί θα λέω ψέματα μάλλον :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πετρο   τετοιο  θελεις  για λεπτομερες  tuning

νεο bios για την msi  650 TOMAHAWK

AMI BIOS7D75v1K1(Beta version)2024-08-2913.47 MB

Description:

- AGESA PI 1.2.0.1 released for trial use. - Added “TDP to 105W” feature improving CPU performance by just one switch.

επισης μεσα στο βιος υπαρχει πλεον και δευτερη επιλογη μετα το curve optimizer  και αναφερεται σαν curve shaper με ρυθμιση  auto /enable /disable και ανα πυρηνα ξεχωριστα + positive-negative

ψάξιμο θέλει εάν δίνει κατι

image.jpeg.1552a907e508ddd69d40877cb3b9f924.jpeg

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

για την έκδοση του θείου μιλάμε τόση ώρα? πες το απ την αρχή για να ξέρουμε γιατί μιλάμε...  δεν έχει καμια σχέση με την κανονική έκδοση του steam που όσο έπαιζα εγώ έβγαζε κάθε μέρα fix... όχι τίποτε άλλο τα διαβάζουν και άλλοι και νομίζουν ότι εγώ τα παραλέω γιατί με τον 3D η μουσαντένια έκδοση μη πω πως έτρεχε γιατί θα λέω ψέματα μάλλον :P 

Όταν την δοκίμασα δεν ήταν καλύτερη η κανονική έκδοση, παίζει να ήταν και καλύτερη του θείου, σταδιακά παίζει να έγινε καλύτερη δεν αντιλέγω, πάντως αυτή η ίδια έκδοση δεν παίζει χειρότερα τα ίδια θέματα έχει στα ίδια σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tzavardin είπε

380 o 7800x3d, 110 μνήμες 6000cl 30, (και όχι cl32) μητρική 120 έως 160 ανάλογα το μέγεθος που θες με ικανοποιητικά vrm, βασικά καλύτερα της 650 plus. Πληρώνεις 100 με 150 πάνω, και θα έχεις οχταπύρηνο, όχι εξαπύρηνο το οποίο εννοείται παίζει και θα παίζει ρόλο στο gaming, καλύτερες μνήμες και ανάλογα τι θα πληρώσεις μπορεί και καλύτερη μητρική. 

Τώρα πάρε και υπόψη ότι microcenter έχει σε 19 πολιτείες μόνο, και στις περισσότερες έχει μόνο ένα στην κεντρική πόλη, που για να πας να οδηγήσεις θέλεις τρεις ώρες μπορεί και παραπάνω ακόμα και στην πολιτεία να μένεις. Δεν στέλνουν σε άλλες πολιτείες επίσης. 

Το bundle αυτό είναι πραγματικά περιορισμένο. Βρήκαν ένα μοντέλο που είχε stock η asus γιατί δεν πούλησε επειδή είναι μάπα για την τιμή του και τα πιο generic στικάκια Κίνας, που θα θέλαμε πολύ να είναι έστω teamgroup ή gskill, πήραν μια προσφορά για κανά χιλιάρι κομμάτια, και αύριο δεν θα υπάρχει σε κανένα Microcenter, γιατί από το πρωί θα πάνε scalpers που μένουνε στη συγκεκριμένη πόλη και θα τα πουλήσουνε χεράτα μεθαύριο από marketplaces. 

Αυτό το bundle δεν μπορείς να το υπολογίζεις ως πραγματική τιμή και να συγκρίνεις με την αγορά, πόσο μάλλον με αυτήν άλλων χωρών. Προωθητική ενέργεια είναι για τον 7600x3d. Αύριο δε θα υπάρχει, θα υπα΄ρχει μόνο το cpu και αυτό στα microcenter, που το 60% του πληθυσμού των ΗΠΑ δεν μπορεί να τον πάρει. 

 

Αν θελετε τη γνώμη μου το hardware δεν είναι ακριβό στην Ελλάδα. Η ευκολία παραεισαγωγής από τις δύο φτηνότερες χώρες εισαγωγής της ΕΕ (Βουλγαρία, Πολωνία), τα καρουζέλ και οι πλατφόρμες έχουν συμπιέσει τα ποσοστά κερδών φουλ. Αν εξαιρέσεις τη Γερμανία που είναι η εξαίρεση (μιλάμε για τους αρχιφεουδάρχες της ΕΕ) και έχει τις ίδιες τιμές με μας, άμα πάτε σε άλλες χώρες θα φρίξετε. Πήγα προσωπικά στη Γαλλία πέρσι και δεν μπορούσα να πάρω ούτε usb. Και Πολωνία που πήγα πιο ακριβά ήτανε από δω, και έχουνε και amazon.

Σε άλλα είδη είμαστε πολύ ακριβά, στο ήδη ακριβό από τις εταιρείες hardware, όχι. 

έχω καιρό που κοιτάζω για ένα 7800x3d - memory - mobo am5 combo και κολλάω στη μητρική με τις απαλευτες τιμές που έχουν οι 650. Για δώσε μια γρηγόρη πρόταση από eshop να δούμε…με σοβαρό vrm να σηκώνει και 7900 ε…ώστε να πάρει κάποια στιγμή και μεθεπόμενη γενια cpu x3d…γιατί μέχρι 150 δεν βλέπω mobo να το κάνει εκτός από 1-2 asrock κουτσουρεμένες σε όλα τα άλλα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

έχω καιρό που κοιτάζω για ένα 7800x3d - memory - mobo am5 combo και κολλάω στη μητρική με τις απαλευτες τιμές που έχουν οι 650. Για δώσε μια γρηγόρη πρόταση από eshop να δούμε…με σοβαρό vrm να σηκώνει και 7900 ε…ώστε να πάρει κάποια στιγμή και μεθεπόμενη γενια cpu x3d…γιατί μέχρι 150 δεν βλέπω mobo να το κάνει εκτός από 1-2 asrock κουτσουρεμένες σε όλα τα άλλα…

Από micro atx αυτή που έχει σε οκ τιμή, μάλιστα καλή τιμή θα έλεγα είναι η Β650m pro rs μόνο. Μετά η μόνη που έχεις νόημα να δεις είναι η gigabyte b650m gaming x ax. Αλλά στα 160 δεν αξίζει. Αν την την pro rs τη λες κουτσουρεμένη, δεν συμφωνώ, δεν της λείπει κάτι πραγματικά. Ακόμα και η hdv/m2 που δεν την έχει αυτή τη στιγμή το eshop και ψύκτρες έχει στα vrm και στον nvme, και usb αρκετά, πόσο μάλλον η rs.

Για  full atx από το eshop θα έπαιρνα μια msi gaming plus, αλλιώς scroutz κάποιο αντίστοιχο μοντέλο gigabyte στα 160, ή την full atx pro rs.

Σημ:. Αν το θέμα σου είναι η asrock σαν μάρκα, έχω να σου πω ότι στο am5 έχει τις καλύτερες μητρικές και στο μπάτζετ κομμάτι και στις πιο ακριβές. Οι taichi (κανονική και lite) για το msrp τους ρίχνουν σοβαρές σφαλιάρες στον ανταγωνισμό. Απλά στην Ελλάδα τις έχουμε ακριβά και δεν τις πήρανε όσοι θα τις έπαιρναν. 

Επεξ/σία από tzavardin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Όταν την δοκίμασα δεν ήταν καλύτερη η κανονική έκδοση, παίζει να ήταν και καλύτερη του θείου, σταδιακά παίζει να έγινε καλύτερη δεν αντιλέγω, πάντως αυτή η ίδια έκδοση δεν παίζει χειρότερα τα ίδια θέματα έχει στα ίδια σημεία.

αυτό που λες στην αρχική έκδοση έγινε επειδή η crack δεν είχε devuno... το θέμα είναι ότι οι crack εκδόσεις μερικές φορες δεν περνούν ποτε updates... όσο το έπαιζα εγώ μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο @just_a_dude που θυμάμαι το συζητάγαμε τότε το παιχνίδι έπαιρνε κάθε μέρα μικρά patch... τα αναφέρω όλα αυτά γιατί με taggare ο @kkatzos νομίζοντας ότι τα βγάζω απ το μυαλό μου βεβαια όσο είχα το καλύτερο gaming cpu του κόσμου δε μπορούσα να ανοίξω RT γιατί έτρωγε crash το game παρόλο που είχα 4090...  βασιλιάς με τα όλα του ο 5800x3D μιλάμε όχι αστεία :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 7800x3d στα 385€, ο 7950x σρα 475€, ο 5800x3d στα 329€, ο 5950x στα 280€. 

Τρελό άρμεγμα η 3d cache και παίρνεις μισό επεξεργαστή λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...