Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

θα σου ελεγα τι smooth επαιζε 😛 

το frametime ήταν πιο ίσιο και από αυτό νεκρού ανθρώπου αδερφέ μου

10 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Εσείς οι δύο οι intelaκηδες, ξέρετε εσείς ποιους λέω, να ξέρετε εδώ κουμάντο κάνουν οι 3D. Οπότε θα το πω μια φορά :P

de4d5033-a143-4590-a057-719212c8abc3_tex

το θέμα Γιάννη είναι ότι άντε με εσάς άκρη δε μπορώ να βγάλω εδώ μέσα... ο Χρηστος που είναι αδερφός μου και έπρεπε να με υποστηρίζει έρχεται πισώπλατα και μου δίνει μαχαιριά, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι κατάσκοπος...

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, NT1G είπε

Που βρίσκετε οδηγίες πως ρυθμίζετε όλες τις διάφορες ρυθμίσεις για τις μνήμες;

Απλές οδηγίες.

Και μετά αν είσαι πιο μερακλής στο:

https://www.overclock.net/threads/amd-ddr5-oc-and-24-7-daily-memory-stability-thread.1800926

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Razor333 είπε

Δεν ξέρω αν είναι κάποια τρολιά αυτά που λέτε αλλά και με 13900Κ + tuned ram κτλ. το Hogwarts+RT ήταν stutter fest

  

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

το frametime (σ.σ. του Hogwarts+RT) ήταν πιο ίσιο και από αυτό νεκρού ανθρώπου αδερφέ μου

🤣🤣😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Hogwarts στο Hogsmeade έχω +20fps στα 1% Low (τα avg είναι στα ίδια). Τρελή διαφορά. Κάπου έλεος δηλαδή. Τώρα ποιος φταίει, η M$, η AMD, και οι 2; Τι να πω πραγματικά. Και αν δεν γινόταν όλη η ιστορία με τους 9000 και το admin account θα το είχαν πάρει χαμπάρι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Στο Hogwarts στο Hogsmeade έχω +20fps στα 1% Low (τα avg είναι στα ίδια). Τρελή διαφορά. Κάπου έλεος δηλαδή. Τώρα ποιος φταίει, η M$, η AMD, και οι 2; Τι να πω πραγματικά. Και αν δεν γινόταν όλη η ιστορία με τους 9000 και το admin account θα το είχαν πάρει χαμπάρι;

Φταίνε και οι δύο σε κάποιο βαθμό. Το ΛΣ, όμως, λέγεται MS Windows, όχι Adrenaline OS.

Ναι, η ΑΜΔ με τόσο χαρτί που μαζεύει τα τελευταία χρόνια έπρεπε να δίνει λύσεις μέσω λογισμικού στην MS για αυτές τις βελτιώσεις, έπρεπε να πιέζει παραπάνω, αλλά μέχρι εκεί.

Αν για τον οποιονδήποτε λόγο η MS δεν...τί θα κάνει η ΑΜΔ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Φταίνε και οι δύο σε κάποιο βαθμό. Το ΛΣ, όμως, λέγεται MS Windows, όχι Adrenaline OS.

Ναι, η ΑΜΔ με τόσο χαρτί που μαζεύει τα τελευταία χρόνια έπρεπε να δίνει λύσεις μέσω λογισμικού στην MS για αυτές τις βελτιώσεις, έπρεπε να πιέζει παραπάνω, αλλά μέχρι εκεί.

Αν για τον οποιονδήποτε λόγο η MS δεν...τί θα κάνει η ΑΜΔ?

Απλά πως λύθηκε ξαφνικά μέσα σε 3 μέρες; Πραγματικά. Μόλις το ανέφεραν οι YTers, μετά από 3-4 μέρες βγήκε το update για την 23Η2 και μπαμ, λύθηκε. Δεν το ήξεραν τόσο καιρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Απλά πως λύθηκε ξαφνικά μέσα σε 3 μέρες; Πραγματικά. Μόλις το ανέφεραν οι YTers, μετά από 3-4 μέρες βγήκε το update για την 23Η2 και μπαμ, λύθηκε. Δεν το ήξεραν τόσο καιρό;

Αυτό ακριβώς. Μόλις έγινε φασαρία, βγήκε update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kkatzos είπε

  

🤣🤣😂😂

πάντως πέρα απ την πλακα όταν το τερμάτισα εκτος από τα traversal stutters που κάναν μπαμ εγώ με το σετάρισμα του herald δεν είχα θέμα, τουλάχιστον όχι αντιληπτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αυτό ακριβώς. Μόλις έγινε φασαρία, βγήκε update.

Αυτό. Άρα ήταν ένα πολύ εύκολο fix. Δηλαδή ήξερε η AMD, το είπε στην M$ και η 2η δεν έκανε implement κάτι τόσο απλό; (φαινομενικά τουλάχιστον). Εγώ πιο πολύ πιστεύω ότι τα έξυνε η AMD.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αυτό. Άρα ήταν ένα πολύ εύκολο fix. Δηλαδή ήξερε η AMD, το είπε στην M$ και η 2η δεν έκανε implement κάτι τόσο απλό; (φαινομενικά τουλάχιστον). Εγώ πιο πολύ πιστεύω ότι τα έξυνε η AMD.

το memory integrity  το ειχες off πριν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το memory integrity  το ειχες off πριν?

ναι, πάντα off. Σίγουρα το update το έφτιαξε. Μιλάμε μεγάλη διαφορά, ούτε καν RTSS δεν χρειάζεται, το καταλαβαίνεις αμέσως σε gameplay σε hogwarts και starfield. Εντάξει προφανώς είναι θετικό που το έφτιαξαν, και άντε πες εγώ έχω τον 7800Χ3D ένα μήνα, αλλά άλλος κόσμος που έχει 7000 cpu 2 χρόνια τώρα, είχε χαμηλότερο perf χωρίς λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...