Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Ρε σεις δεν ξέρω αν σχετίζεται αλλά βλέπω βελτίωση στο Starfield ορατή σε gameplay. Πριν το update κάθε φορά που πήγαινα στο Neon τα frametimes έκαναν spikes. Μπήκα πριν να παίξω και είναι τέρμα ίσιο το graph. Ίδια settings φυσικά. Δεν ξέρω.

Το ίδιο διαπιστώνω και εγώ στο Starfield. Δυστυχώς ότι και να κάνω είμαι GPU limited οπότε δεν μπορώ να το δω αποτυπωμένο.

Ένα άλλο παιχνίδι που βλέπω βελτίωση στο gameplay είναι το Hogwarts. Παίζει πιο στρωτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tambas91 said:

Τώρα μας τα λες αυτά βέβαια που έφτιαξε … πριν μοκο μόνο βασιλιάς και κάτι τέτοια … ρε που έχουμε μπλέξει με αυτούς τους amdάκιδες

Παρατηρημένο σε πολλές περιπτώσεις... Τώρα πολλοί 3d παίζουν πιο τέλεια απο το προηγούμενο τέλεια... :) :) :)

 

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Δεν ήθελες intel που έπαιζε από πριν μια χαρά smooth αλλά ξέχασα το 3Δ είναι το καλύτερο gaming cpu … Lindsay Lohan Lol GIF by MOODMAN

δεν ξέρω για ποιο πράγμα μιλάς. δεν σε ακούω από εδώ ψηλά :P

Joffrey-Pug-Meme-header.jpg

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν είναι κάποια τρολιά αυτά που λέτε αλλά και με 13900Κ + tuned ram κτλ. το Hogwarts+RT ήταν stutter fest, δεν το έχω δοκικάσει με 7950x3D και δεν με ψήνει και ιδιαίτερα.

Πάντως γενικά πολύ αμφιβάλλω ότι η M$ έχει φτιάξει και τίποτα, ιστορίες για αγρίους και μπερδεύεματα με τα διάφορα security "features" που πετσοκόβουν επιδόσεις και είχε ή δεν είχε ο κάθε YouTromper ανοιχτό.

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια παιχνίδια δε θα διορθωθούν ποτέ ας το πάρουμε χαμπάρι. Hogwarts, Dragons Dogma 2 στις πόλεις και Dead Space Remake traversal stutter.

Τώρα αν μετά από 10 χρόνια κάποιο cpu τα κάνει brute force από πλευράς STP και είναι κάπως πιο ανεπαίσθητο, χέστηκε μια φοράδα στο αλώνι τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν ξέρω αν είναι κάποια τρολιά αυτά που λέτε αλλά και με 13900Κ + tuned ram κτλ. το Hogwarts+RT ήταν stutter fest, δεν το έχω δοκικάσει με 7950x3D και δεν με ψήνει και ιδιαίτερα.

Πάντως γενικά πολύ αμφιβάλλω ότι η M$ έχει φτιάξει και τίποτα, ιστορίες για αγρίους και μπερδεύεματα με τα διάφορα security "features" που πετσοκόβουν επιδόσεις και είχε ή δεν είχε ο κάθε YouTromper ανοιχτό.

αλήθεια. δεν είναι φυσικά τέρμα ίσιο το frametime αλλά είναι πολύ καλύτερο από πριν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

αλήθεια. δεν είναι φυσικά τέρμα ίσιο το frametime αλλά είναι πολύ καλύτερο από πριν.

Αν είσαι σίγουρος ότι συγκρίνεις με τους ίδιους όρους οκ.

Αλλά μπορεί να έχεις στο μυαλό σου out of the box W11 με παλιό version στο game vs tweaked W11 και latest version στο game, οπότε μπορεί να έχει γίνει πολύ καλύτερο για άλλους λόγους και όχι από το win11 update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Αν είσαι σίγουρος ότι συγκρίνεις με τους ίδιους όρους οκ.

Αλλά μπορεί να έχεις στο μυαλό σου out of the box W11 με παλιό version στο game vs tweaked W11 και latest version στο game, οπότε μπορεί να έχει γίνει πολύ καλύτερο για άλλους λόγους και όχι από το win11 update.

όχι. πριν 4-5 μέρες έπαιζα hogwarts και ήταν stutter fest. έβαλα το update και δεν είχα παίξει από τότε. μπήκα τώρα που ανέφερε ο kkatzos και πάει πολύ καλύτερα.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2024 στις 11:23 ΠΜ, Πέτρος είπε

Τελικά, Win11 (apres patch) vs Win10, έχουμε ελπίδες να δούμε ή όλοι κάνουν την τρελή?

Κάποια κανάλια στο youtube έκαναν πχ. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλή διαφορά στο Hogwarts όντως. Πήγα σε σημεία που πάντα είχα γερά frame drops π.χ. έξω από τη βιβλιοθήκη που έχει ένα συντριβάνι εκεί γινόταν σκοτωμός. Τώρα πάει πάρα πολύ καλύτερα. Έχει βέβαια λόξυγγα καμιά φορά όταν ανοίγεις καμιά μεγάλη πόρτα και αλλάζεις περιοχή αλλά γενικά είναι πολύ καλύτερο.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Δεν ήθελες intel που έπαιζε από πριν μια χαρά smooth αλλά ξέχασα το 3Δ είναι το καλύτερο gaming cpu … Lindsay Lohan Lol GIF by MOODMAN

θα σου ελεγα τι smooth επαιζε 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...