Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Απ'την άλλη τα 11ρια (κ σε κάποιο βαθμό κ τα 10ρια) έχουν άλλα καλά... πχ μετέφερα τον OS nvme από 7950x3d/b650e aorus master/4090 build σε 7600x/asrock 650i lightning/rx 570 και παίξαν όλα χωρίς να κάνω εγώ τπτ. Τα 7ρια θα είχαν κλατάρει :P

Αυτο το κανουν και τα 10 ανετα και τα 7 σε καποιο βαθμο. Στα 7 πχ επειδη ειχα ενα XOC bench system, μια χαρα κανανε το 1400/X370 -> 1400/Χ470 -> 3700Χ/Χ470 χωρις να βγαλουν κιχ. 

Γενικα οταν εισαι σε ιδιο/συγγενες platform ολα οκ, σε intel/amd σπαει ασχημα το πραγμα σε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, just_a_dude said:

Βγήκε stable bios με την AGESA ComboPI 1.2.0.0a Patch A. Να το βάλω ή ποιος ασχολείται τώρα;

Το εβαλα και παιζει χωρις κανενα θεμα

Επιτελους βρηκα και χρονο σημερα να παιξω με την μνημη..  Δεν εκατσα να αλλαξω ολα τα timings  αλλα τα σημαντικα  τα αλλαξα.. Πολυ καλυτερα απο το AMD profile αν και μπορει να παιρνει και ακομα καλυτερες ρυθμισεις αλλα βαριεμαι να παω παραπανω

image.png.9167e78502a5531658f88e5cfb3b92b6.png

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Το εβαλα και παιζει χωρις κανενα θεμα

Επιτελους βρηκα και χρονο σημερα να παιξω με την μνημη..  Δεν εκατσα να αλλαξω ολα τα timings  αλλα τα σημαντικα  τα αλλαξα.. Πολυ καλυτερα απο το AMD profile αν και μπορει να παιρνει και ακομα καλυτερες ρυθμισεις αλλα βαριεμαι να παω παραπανω

image.png.9167e78502a5531658f88e5cfb3b92b6.png

Καλά, και πάλι είσαι αδιανόητα χαλαρός.

tRFC μπορείς κανένα 100κο κάτω (384/392/400 πρέπει να τα σηκώνεις άνετα), όπως και κάποια άλλα (αλλά αυτό χτυπάει).

FCLK βάλε το 2000, με 2033 πρέπει να τρως penalty. Αν σηκώνεις 2066 ή 2100 οκ, αλλά 2033 είναι off.

Επίσης, δες μήπως το VSOC λειτουργεί με 1.20-1.22max. Δεν έχει πρόβλημα το 1.25, αλλά νομίζω είναι αχρείαστα ψηλά.

Μεγάλες στιγμές, διάβασε το 3.06 bios (agesa 2.0.0.0a) τις ρυθμίσεις/προφίλ του 2.08 (agesa 1.7.0.0).

Έχω σοκαριστεί...

Ακόμα μεγαλύτερες στιγμές, πλέον πέρασαν κανονικά τα Nitro settings στα 6200.

Βέβαια, 2-3 πραγματάκια δεν τα πήρε (πχ Power down το έχει ενεργοποιημένο για κάποιο λόγο), οπότε θα περάσω να ρίξω μια ματιά στο bios, να δω τί άλλη έκπληξη κρύβει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καινούργιο bios έχει μια επιλογή optimized platform profile και σου βάζει τάχα ένα optimized προφίλ αν εντοπίσει ένα συμβατό kit. Μου έβγαλε για Hynix 16Gb, το έβαλα από περιέργεια και βάζει αυτά τα χάλια :P

ZenTimings_Screenshot.png.36e9ce3a7d9b8edbbdef3fe09398a63e.png

Τα οποία είναι καλύτερα από XMP-6000

  • Like 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

ZenTimings_Screenshot.png.5cb24761de288208976309c72e973785.png

Με τα κανονικά timings βλέπω με το νέο BIOS μπουτάρει πιο γρήγορα (κάτω από 1 λεπτό) με το content restore disabled.

Trfc είναι Σταθερο τόσο χαμηλά ;

Να ξέρετε πολύ καλό για stability είναι η τελευταία έκδοση του occt εμένα έβγαζε test mem και σε αυτό μου πέταξε error 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Trfc είναι Σταθερο τόσο χαμηλά ;

Να ξέρετε πολύ καλό για stability είναι η τελευταία έκδοση του occt εμένα έβγαζε test mem και σε αυτό μου πέταξε error 

έχω τρέξει memtest, ycrucher, ενα σωρό games, κτλ. Σταθερό φαίνεται. Θα δω όμως και το occt

@noFEARgr ποιο test στο occt;

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετρεξα και εγω occt  χωρις error , 1 ωρα που θελει για full  βαριεμαι να περιμενω

image.png.d723810312ab311e6f004e9b11b1506c.png

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@enable_your_mind το trc είναι βασικά το άθροισμα trp+tras. Εφόσον τα έχεις στο 30 και 36 αντίστοιχα (και είσαι σταθερός) δεν χρειάζεται να βάζεις χεράτα το trc στο 70. Βάλτο στο 66.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Να τρέχετε το default test ,αυτό που σας ανοίγει αρχικά, επίσης παίζει ρόλο και σε ποιο cycle είναι.  Εμένα στο 1 δεν είχε θέμα και μου έβγαζε στο 2 

το CPU+RAM;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...