Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5900XT = 5950X αλλά με lower quality silicon και λίγο χαμηλότερα clocks = 5950 (non-X)

άρα ό,τι  CCDs τους έμειναν, τα οποία ήταν λειτουργικά, αλλά lower quality silicon, τα πηραν και φτιάξανε τους XT. Τιποτα δεν πάει χαμένο. Ξεζουμίζουν και στημένο λεμονι 😂🤣

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2024 στις 2:41 ΜΜ, Retromaniac είπε

Με ένα custom lite windows 11 installation (μπορείς να το φτιάξεις με το original iso) πιστεύω θα μειωθούν έως θα εξαφανίσουν οι διαφορές.

 

Αδερφε αμα ειναι να κανουμε τετοια πραγματα, αστο καλυτερα Linux. Και αυτο στο λεω σαν ατομο που δεν τα μπορω και ειμαι με Windows μια ζωη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Arkin είπε

Φανταζομαι τι παπαδες θα κανει ο 9800x3D

Screenshot-1.png

 

Και καταναλωσεις απο αλλο πλανητη

 

Screenshot_2.png

καταλαβαινω το συλλογισμο  του 1080p 4090 στα benchmarks και προφανως οι amd εχουν πολυ χαμηλοτερη καταναλωση ,αλλα δεν ειναι αντιπροσωπευτικη η καταναλωση  σε 1080p με 4090. Κανεις δεν θα παιξει ετσι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, kostas_anes said:

Αδερφε αμα ειναι να κανουμε τετοια πραγματα, αστο καλυτερα Linux. Και αυτο στο λεω σαν ατομο που δεν τα μπορω και ειμαι με Windows μια ζωη.

As a side note,δοκιμασες Linux MX 23.3? :) Ειναι εξαιρετικο distro. Θεωρω οτι μπορει να αλλαξει εντελως την γνωμη οποιουδηποτε. Δες το και μετα περιμενω review στο καναλι σου.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, benign είπε

As a side note,δοκιμασες Linux MX 23.3? :) Ειναι εξαιρετικο distro. Θεωρω οτι μπορει να αλλαξει εντελως την γνωμη οποιουδηποτε. Δες το και μετα περιμενω review στο καναλι σου.

1. Δεν εχω δοκιμάσει Linux γενικά και μάλλον δεν θα δοκιμάσω μέχρι να αναγκαστώ (αναβάθμιση hardware) 😅
Καλά είμαι και με τα 10άρια μέχρι ώρας. 

2. Έχω να ασχολήθω με το κανάλι 1.5 χρόνο, δύσκολο να ασχοληθώ τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Αδερφε αμα ειναι να κανουμε τετοια πραγματα, αστο καλυτερα Linux. Και αυτο στο λεω σαν ατομο που δεν τα μπορω και ειμαι με Windows μια ζωη.

Δεν είναι τίποτε το πολύπλοκο. Ένα config file που το βάζει μέσα στα windows 11. Εκεί κάνεις διάφορες επιλογές. Άμα αυτό σε κάνει να πας σε Linux που δεν θα μπορείς να παίζεις καν τα περισσότερα παιχνίδια, δεν βγάζει λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν είναι τίποτε το πολύπλοκο. Ένα config file που το βάζει μέσα στα windows 11. Εκεί κάνεις διάφορες επιλογές. Άμα αυτό σε κάνει να πας σε Linux που δεν θα μπορείς να παίζεις καν τα περισσότερα παιχνίδια, δεν βγάζει λογική.

Αδερφέ χρησιμοποιώ W11 στην δουλειά. Έχω φάει ήδη πολύ βάσανο με bloatware, ένα κάρο bugs και γενικά πολύ κακό user experience. Τώρα βλέπω ότι έχουν και κάτι 10% performance hit, ε κάπου όπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Retromaniac said:

Δεν είναι τίποτε το πολύπλοκο. Ένα config file που το βάζει μέσα στα windows 11. Εκεί κάνεις διάφορες επιλογές. Άμα αυτό σε κάνει να πας σε Linux που δεν θα μπορείς να παίζεις καν τα περισσότερα παιχνίδια, δεν βγάζει λογική.

Έχεις κάποιο link ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

καταλαβαινω το συλλογισμο  του 1080p 4090 στα benchmarks και προφανως οι amd εχουν πολυ χαμηλοτερη καταναλωση ,αλλα δεν ειναι αντιπροσωπευτικη η καταναλωση  σε 1080p με 4090. Κανεις δεν θα παιξει ετσι. 

Δεν παίζει αυτές οι καταναλώσεις να είναι in game, προφανέστατα είναι σε 100% cpu usage, οπότε από την μία έχεις 90w limit, από την άλλη sky is the limit - limit, ας πούμε πάνω από 300w προς 350w, ανάλογα τι έτρεξαν και με πόσο ικανή ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν παίζει αυτές οι καταναλώσεις να είναι in game, προφανέστατα είναι σε 100% cpu usage, οπότε από την μία έχεις 90w limit, από την άλλη sky is the limit - limit, ας πούμε πάνω από 300w προς 350w, ανάλογα τι έτρεξαν και με πόσο ικανή ψύξη.

Σωστος δεν προσεξα οτι δεν ειναι απο  gaming 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Έχεις κάποιο link ?

Ψάξε "how to create answer files for windows 11" γιατί δεν έχω να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο.

5 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Αδερφέ χρησιμοποιώ W11 στην δουλειά. Έχω φάει ήδη πολύ βάσανο με bloatware, ένα κάρο bugs και γενικά πολύ κακό user experience. Τώρα βλέπω ότι έχουν και κάτι 10% performance hit, ε κάπου όπα.

Εγώ απλά σου πρότεινα τι να κάνεις για να τα κάνεις πιο ελαφριά αντί να μπλέξεις με Linux. Τώρα έχεις πρόβλημα με τα 11 και δεν σου κάνουν, πάσο. Πήγαινε σε Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/8/2024 στις 2:41 ΜΜ, Retromaniac είπε

Με ένα custom lite windows 11 installation (μπορείς να το φτιάξεις με το original iso) πιστεύω θα μειωθούν έως θα εξαφανίσουν οι διαφορές.

 

Ήδη ο επεξεργαστής μου πάει την 4070 super τρένο, οπότε δεν νιώθω την ανάγκη να ασχοληθώ. Αλλιώς θα το έκανα. Ή θα έκανα rollback στα 10.

Απλά πληροφοριακά στο video των hu o Steve λέει ότι τα παραπάνω test γίνανε με απενεργοποιημένες κάποιες ρυθμίσεις ασφαλείας που έχουν performance hit στα games, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πράγμα.

Επεξ/σία από tzavardin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2024 στις 2:41 ΜΜ, Retromaniac είπε

Με ένα custom lite windows 11 installation (μπορείς να το φτιάξεις με το original iso) πιστεύω θα μειωθούν έως θα εξαφανίσουν οι διαφορές.

Στα windows ισχύει κάθε πέρυσι κ καλύτερα... Σε οτιδήποτε latency sensitive benchmark, win7 > win 10 > win 11. Απλά είναι legacy πλέον τα 7ρια κ δεν ασχολείται κανείς. Σαφώς κ βοηθάει clean/lite installation, κάποιες διαφορές παραμένουν όμως.

Απ'την άλλη τα 11ρια (κ σε κάποιο βαθμό κ τα 10ρια) έχουν άλλα καλά... πχ μετέφερα τον OS nvme από 7950x3d/b650e aorus master/4090 build σε 7600x/asrock 650i lightning/rx 570 και παίξαν όλα χωρίς να κάνω εγώ τπτ. Τα 7ρια θα είχαν κλατάρει :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...