Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Πήραμε κι εμείς το 1.2.0.0a, αλλά περιμένω από γενναίους να το βάλουν πριν αρχίσω πάλι το στήσιμο από την αρχή.

Δεν ειναι το τελευταιο αυτο?

ComboV2PI 1.2.0.Ca

Γιατι το εχω περασει εχει 3-4 μηνες και ολα καλα. Να περιμενω νεο bios απο asus με νεο agesa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν ειναι το τελευταιο αυτο?

ComboV2PI 1.2.0.Ca

Γιατι το εχω περασει εχει 3-4 μηνες και ολα καλα. Να περιμενω νεο bios απο asus με νεο agesa?

AM5, όχι ΑΜ4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Εγραψες βρε στο θεμα των AM4 για αυτο μαλλον στο αλλο θεμα πηγαινε το ποστ και μπερδευτηκαμε λιγακι. 

Εδώ είναι το ΑΜ5 θέμα, μπρε.

Γρήγορα στη θάλασσα για βουτιά!

  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Εδώ είναι το ΑΜ5 θέμα, μπρε.

Γρήγορα στη θάλασσα για βουτιά!

Αι παμε χαζεψαμε τελειως φαινεται. Ειδα zen 4 και λεω α ναι το am4 θεμα. Παει ωρα για βουτια οπως λες. 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αι παμε χαζεψαμε τελειως φαινεται. Ειδα zen 4 και λεω α ναι το am4 θεμα. Παει ωρα για βουτια οπως λες. 

Ναι, μια και δυο το έχω πάθει κι εγώ, νομίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Και η amd σκατα πλατφορμα εχει ,εστησα ενα 7600x και πιστευα οτι θα ειχαν φτιαξει τα θεματα με τα usb ,εβαζα usb εξωτερικο δισκο και το usb του kayboard και κολλαγε το συμπαν ,επρεπε να κατσω να αλλαζω θυρες να δω που πρεπει να μπει τι για να μην κολλαει.

Με λιγα λογια πιασε το αυγο και κουρευτο 

Γι' αυτό έχω πει ότι πρέπει να σοβαρευτούν αμφότεροι με τα θέματα που υπάρχουν άλλα εδώ μιλάμε για την αντιμετώπιση της Intel προς τους πελάτες της που δεν είναι σωστή. Η επέκταση εγγύησης είναι το λιγότερο που μπορούσαν να κάνουν και έχει νόημα μόνο αν επιβεβαιωθεί ότι δεν είναι design flaw η κατάσταση.

Άλλαξα από 5900Χ σε 13700Κ επειδή το FG μαμιοταν στα stutters για μήνες αφού η εταιρεία δεν το αναγνώριζε ως πρόβλημα ενώ είχε βουήξει ο τόπος.

Αυτό με τα USB νόμιζα ότι ήταν θέμα των B450/550/X570 και ότι μέχρι τώρα θα το είχαν λύσει..

Μετά έχεις και τα θέματα στις κάρτες με την ανασφάλεια σε σάπιες πάστες και το καλώδιο 12VHPWR.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το θεμα ειναι ποιοι το ειπαν και αν ισχυει για ολα τα cpu. Κανεις δεν μπορει να ξερει περα απο την intel. Οποτε με βαση τα οσα εχει πει η intel τα +2 χρονια εγγυηση και το rma αν εχεις degradation ειναι μια κινηση λογικη. 

Μην ξεχνας οτι πριν ελεγαν οι youtubers οτι εφταιγαν τα limits. Γενικα ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει το θεμα ειναι να μαθουμε τι ισχυει.

Και η amd σκατα πλατφορμα εχει ,εστησα ενα 7600x και πιστευα οτι θα ειχαν φτιαξει τα θεματα με τα usb ,εβαζα usb εξωτερικο δισκο και το usb του kayboard και κολλαγε το συμπαν ,επρεπε να κατσω να αλλαζω θυρες να δω που πρεπει να μπει τι για να μην κολλαει.

Με λιγα λογια πιασε το αυγο και κουρευτο 

Τα θέματα με το USB είναι παλιά και έχουν φτιαχτεί πλέον. Το ξέρω γιατι το είχα το θέμα, αλλα πλέον όλα δουλεύουν κανονικά.

Μηπως συμβαίνει κάτι άλλο; Windows 11 ή 10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thanosAIAS είπε

Τα θέματα με το USB είναι παλιά και έχουν φτιαχτεί πλέον. Το ξέρω γιατι το είχα το θέμα, αλλα πλέον όλα δουλεύουν κανονικά.

Μηπως συμβαίνει κάτι άλλο; Windows 11 ή 10?

δεν ξερω , το θεμα ειναι οτι στο intel συστημα οπου και να τα κουμπωσω δουλευουν ενω στο amd μου σπανε τα νευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν ξερω , το θεμα ειναι οτι στο intel συστημα οπου και να τα κουμπωσω δουλευουν ενω στο amd μου σπανε τα νευρα.

Και εγώ αντιμετωπίζω κάποια θέματα με το USB. Κάποιες φορές δεν ανοίγει το ποντίκι ή το πληκτρολόγιο και πρέπει να κάνω restart για να στρώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν ξερω , το θεμα ειναι οτι στο intel συστημα οπου και να τα κουμπωσω δουλευουν ενω στο amd μου σπανε τα νευρα.

Έχεις περάσει τους τελευταίους chipset drivers της AMD;

Τι chipset έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

δεν ξερω , το θεμα ειναι οτι στο intel συστημα οπου και να τα κουμπωσω δουλευουν ενω στο amd μου σπανε τα νευρα.

Τσέκαρε μήπως υπάρχει ξεχωριστός οδηγός για κάποιες από τις usb, αν είναι από το promontory πχ ή οτιδήποτε σχετικό.

Δεν έχω το παραμικρό θέμα σε Β650Ε στις θύρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξιοσημείωτες διαφορές στα max fps με 7800x3d σε πάρα πολλά games υπέρ των w10. Πραγματικά pathetic για ένα λειτουργικό που πλέον έχει χρόνια update στην πλάτη. 

Screenshot_53.png.7824104d2f5b41af01105c523c6fc6f3.pngScreenshot_49.png.8c7d8183e83fa5fdd07185439c66b5ef.pngScreenshot_48.png.655be32f4503298c1936703fe8bb384b.png

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...