Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Γαμω το  memory context restore μεσα ...  χαχαχαχα , ερχομενος απο am4 που ολα bootaran αμεσως επαθα κατι εγκεφαλικα με τις μνημες , να μην μου παιρνει το AMD profile να κανει 2 λεπτα να αναψει και αλλα τετοια σπαστικα..

Για δωστε γνωση για ρυθμισεις για 78003D  για θερμοκρασιες κλπ , τα εχω δει ολα σημερα επειδη δουλευα και επρεπε ταυτοχρονα να ξεστισω το am4 για να μπει το am5 ..

Θερμοκρασίες? Τί θερμοκρασίες?

Αν δεν κάτσεις να μπλέξεις να σηκώσεις bclk και να τρέχεις cbr όλη την ώρα, δεν νομίζω να σε αγχώσει κάτι.

Δες με co -15 έως όσο σηκώνει all core, βάλε άμα θες κι ένα όριο στους 85 βαθμούς και μετά ότι κάνεις με τις μνήμες.

Έχει στο άλλο νήμα 5-10 διαφορετικές παραλλαγές του 6000/30, διάλεξε ότι σου ταιριάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα και με το mcr κλειστό θέλει 15 δευτερόλεπτα. Δεν καταλαβαίνω γιατί λέτε για 2 λεπτά. Αν αλλάξω ρυθμίσεις της μνήμης ναι θα πάρει περισσότερο. Αλλά και με το mcr on, όταν άλλαζα ρυθμίσεις, έπαιρνε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπόν ένα game έπαιξα, Forza horizon 5 και έπαιζε στους 63 βαθμούς με υδροψυξη Artic liquid Freezer 360 idle 43 κάθεται,, σε cinebench R23 87 βαθμούς έγραψε με 18150 score stock , boot 20 δευτερόλεπτα έκανε να μπει windows,στοκ τον έχω αφήσει τώρα περισσότερα αύριο θα δω τι άλλο θα κάνω που θα έχω χρόνο .

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ICE-T είπε

λοιπόν ένα game έπαιξα, Forza horizon 5 και έπαιζε στους 63 βαθμούς με υδροψυξη Artic liquid Freezer 360 idle 43 κάθεται,, σε cinebench R23 87 βαθμούς έγραψε με 18150 score stock , boot 20 δευτερόλεπτα έκανε να μπει windows,στοκ τον έχω αφήσει τώρα περισσότερα αύριο δω.

τι εσωτερική θερμοκρασία έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

τι εσωτερική θερμοκρασία έχεις;

32 βαθμούς, χωρίς air-conditioning ,οι μετρήσεις γίνονται σε συνθήκες Σαχάρας 😂,πιο κρύος ήταν σε gaming σενάρια ο 14700Κ βέβαια με ρυθμίσεις ιντελ power limits όχι unlimited σενάρια.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ICE-T είπε

32 βαθμούς, χωρίς air-conditioning ,οι μετρήσεις γίνονται σε συνθήκες Σαχάρας 😂,πιο κρύος ήταν σε gaming σενάρια ο 14700Κ βέβαια με ρυθμίσεις ιντελ power limits όχι unlimited σενάρια.

ίδιες Τ έχουμε αλλά εγώ έχω 25 εσωτερική. Άρα έχεις 7 βαθμούς πιο κάτω λόγω της υδρόψυξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, just_a_dude είπε

ίδιες Τ έχουμε αλλά εγώ έχω 25 εσωτερική. Άρα έχεις 7 βαθμούς πιο κάτω λόγω της υδρόψυξης.

νομίζω σε cinrbench στους 87 πρέπει να τερματίζει και εσένα πάντως .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ με τον 5800x3D ( -30 co ) με 27 βαθμούς περίπου στο δωμάτιο, έχω 81 βαθμούς στο cinebench r23. Έχω την LF ii 240.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xartemporas είπε

Εγώ με τον 5800x3D ( -30 co ) με 27 βαθμούς περίπου στο δωμάτιο, έχω 81 βαθμούς στο cinebench r23. Έχω την LF ii 240.

μια χαρά είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, xartemporas είπε

Εγώ με τον 5800x3D ( -30 co ) με 27 βαθμούς περίπου στο δωμάτιο, έχω 81 βαθμούς στο cinebench r23. Έχω την LF ii 240.

Αν έχεις 81 C στο απλό τεστ δεν είσαι και πολύ καλά. Αν έχεις 81 βαθμούς στο 10λεπτο ή 30λεπτο τεστ τότε είσαι καλά. Εγώ με Intel πάντως έχω 74 μετά από 30 λεπτά συνεχούς run (stability run).

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

κάνουμε uninstall το παλιό driver πριν περάσουμε τον καινούργιο αν θυμάμαι καλά η κάνω λάθος?

Παντα απο πανω τους περναω εγω απο οταν πηρα τον 5700x. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Παντα απο πανω τους περναω εγω απο οταν πηρα τον 5700x. 

Τότε είσαι αρκετά τυχερός που δεν έπεσες σε κολλήματα, να μην βγαίνει ο παλιός (τμήμα του) κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/07/2024 at 17:54, _Theo_ said:

Αν έχεις 81 C στο απλό τεστ δεν είσαι και πολύ καλά. Αν έχεις 81 βαθμούς στο 10λεπτο ή 30λεπτο τεστ τότε είσαι καλά. Εγώ με Intel πάντως έχω 74 μετά από 30 λεπτά συνεχούς run (stability run).

Eιτε απλο τεστ , ειτε 10λεπτο ή μισαωρο , ιδια ειναι η θερμοκρασια. Μολις ετρεξα ενα 30λεπτο, 83 βαθμους εφτασε με 29-30 βαθμους στο δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...