Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην κοινότητα!

Έχω 5600g(εργοστασιακή ψύκτρα) με μητρική Gigabyte B450 Aorus Elite V2 .

Κουτί έχω το Bequiet 500DX με δυο ανεμιστήρες μπροστά,έναν πίσω και έναν επάνω, όλοι τους 140.

Η χρήση που κάνω είναι σερφάρισμα, youtube και ακρόαση μουσικής και θέλω να ρωτήσω εαν με αυτή τη χρήση η θερμοκρασία αγγίζει τους 45 με 50 βαθμούς είναι οκ με τη ζέστη που επικρατεί  τον τελευταίο καιρό και χωρίς κλιματιστικό μόνο ανεμιστήρας.

Και κάτι τελευταίο, υπάρχει κάποια ρύθμιση στο bios που πρέπει να αλλάξω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gaspari είπε

Καλημέρα στην κοινότητα!

Έχω 5600g(εργοστασιακή ψύκτρα) με μητρική Gigabyte B450 Aorus Elite V2 .

Κουτί έχω το Bequiet 500DX με δυο ανεμιστήρες μπροστά,έναν πίσω και έναν επάνω, όλοι τους 140.

Η χρήση που κάνω είναι σερφάρισμα, youtube και ακρόαση μουσικής και θέλω να ρωτήσω εαν με αυτή τη χρήση η θερμοκρασία αγγίζει τους 45 με 50 βαθμούς είναι οκ με τη ζέστη που επικρατεί  τον τελευταίο καιρό και χωρίς κλιματιστικό μόνο ανεμιστήρας.

Και κάτι τελευταίο, υπάρχει κάποια ρύθμιση στο bios που πρέπει να αλλάξω ;

Για αυτά που περιγράφεις, δεν πειράζεις απολύτως τίποτα και απολαμβάνεις τα χόμπι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2024 στις 7:20 ΜΜ, Zaknafein είπε

Άγνωσται αι βουλαί... Sudden death ήταν, πήγα προχθές να το ανοίξω και ήταν νεκρό. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι τροφοδοτικό, αλλά δοκίμασα κ 2ο και δεν είναι από εκεί, οπότε ή μητρική ή επεξεργαστής είναι και τείνω προς το 2ο.

Απλά δεν είμαι 100% σίγουρος, γιατί το power on διαρκεί 5ms και ίσα που αναβοσβήνει στιγμιαία το cpu led. Εννοείται ξήλωσα τα πάντα, δοκίμασα με reseat το CPU και μόνο το 24pin+8pin CPU κτλ αλλά δεν...

Btw, Ευχαριστώ για την προσφορά, εγώ λέω ευτυχώς που διακοπάρεις, δεν παλεύεται το καμίνι! :D

Κανένα νεότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Κανένα νεότερο?

Όχι ακόμα, περιμένω μια Asrock Β650i Lightning σήμερα και αναλόγως του αποτελέσματος των δοκιμών θα προχωρήσω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2024 στις 4:24 ΠΜ, Eloy είπε

Εγώ λέω οτι αν είναι ένα απο τα δύο, είναι η μητρική...

Πριν ήμουν στο 99% ότι είναι CPU, πλέον και με 2η καινούρια μητρική με ίδια συμπτώματα είμαι στο 99,9% και θα το σιγουρέψω από Δευτέρα/Τρίτη που θα έχω και καινούριο CPU.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Zaknafein said:

Πριν ήμουν στο 99% ότι είναι CPU, πλέον και με 2η καινούρια μητρική με ίδια συμπτώματα είμαι στο 99,9% και θα το σιγουρέψω από Δευτέρα/Τρίτη που θα έχω και καινούριο CPU.

Πριν κάνεις έξοδα, σιγούρεψε οτι έχεις αποκλείσει και την πιο αστεία πιθανότητα... Πριν χρόνια έλυσα/αλλαξα/δοκίμασα/έδεσα 4 φορές ένα σύστημα  και μου πήρε 3 μέρες για να βρω τελικά οτι το bootloop οφειλόταν στο κολλημένο μόνιμα ΟΝ κουμπί του Reset... Ενας φίλος 2 μέρες παιδευόταν μέχρι που του είπε η γυναίκα του "θυμίσου στο τέλος να ξαναβάλεις την πρίζα στον τοίχο" (είχε βάλει ηλ. σκούπα την προηγούμενη μέρα...). Υπάρχουν 100 λόγοι να μην ξεκινάει ένα σύστημα που μέχρι χτες δούλευε σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eloy είπε

Πριν κάνεις έξοδα, σιγούρεψε οτι έχεις αποκλείσει και την πιο αστεία πιθανότητα...

Έγραψα πιο πίσω ότι ξήλωσα τα πάντα... τουτέστιν βγήκε όλο το M/B tray από το κουτί και οι περαιτέρω δοκιμές έγιναν σε open bench, οπότε δυστυχώς τα διάφορα χαζά-αστεία που ορθώς επισημαίνεις, έχουν αποκλειστεί.

Δεδομένου ότι και σε 2η, καινούρια, μητρική έχω την ίδια... άρνηση εκκίνησης, το μόνο που μένει είναι ο επεξεργαστής. Το σύμπτωμα που παραπέμπει σε αυτό είναι ότι αμφότερες οι μητρικές κόβουν το ρεύμα άμεσα στο power on (ίσα που παίρνουν 2 στροφές τα φανάκια), ενώ άμα βγάλω το 8πινο της CPU, περνάει ρεύμα κανονικά και δουλεύουν φανάκια/αντλία κ τα RGB led. Δλδ κάποιο κύκλωμα προστασίας-ελέγχου της μητρικής "κόβει" το ρεύμα την στιγμή που τροφοδοτείται ο επεξεργαστής, αυτό καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Zaknafein said:

...αμφότερες οι μητρικές κόβουν το ρεύμα άμεσα στο power on (ίσα που παίρνουν 2 στροφές τα φανάκια), ενώ άμα βγάλω το 8πινο της CPU, περνάει ρεύμα κανονικά και δουλεύουν φανάκια/αντλία κ τα RGB led. Δλδ κάποιο κύκλωμα προστασίας-ελέγχου της μητρικής "κόβει" το ρεύμα την στιγμή που τροφοδοτείται ο επεξεργαστής, αυτό καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον.

Μια asus tuf που έχω, αν πατήσω καλά αλλά στιγμιαία  το poweron, ίσα που παίρνουν 2 στροφές οι ανεμιστήρες και στιγμιαία και τα φωτα της... Πρέπει να το πατήσω καλά και σχεδόν περισσότερο απο 1 sec για να ξεκινήσει το σύστημα... Βέβαια εσύ την είχες απο πριν την μητρική χωρίς αυτήν την συμπεριφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/7/2024 στις 8:47 ΜΜ, Zaknafein είπε

Έγραψα πιο πίσω ότι ξήλωσα τα πάντα... τουτέστιν βγήκε όλο το M/B tray από το κουτί και οι περαιτέρω δοκιμές έγιναν σε open bench, οπότε δυστυχώς τα διάφορα χαζά-αστεία που ορθώς επισημαίνεις, έχουν αποκλειστεί.

Δεδομένου ότι και σε 2η, καινούρια, μητρική έχω την ίδια... άρνηση εκκίνησης, το μόνο που μένει είναι ο επεξεργαστής. Το σύμπτωμα που παραπέμπει σε αυτό είναι ότι αμφότερες οι μητρικές κόβουν το ρεύμα άμεσα στο power on (ίσα που παίρνουν 2 στροφές τα φανάκια), ενώ άμα βγάλω το 8πινο της CPU, περνάει ρεύμα κανονικά και δουλεύουν φανάκια/αντλία κ τα RGB led. Δλδ κάποιο κύκλωμα προστασίας-ελέγχου της μητρικής "κόβει" το ρεύμα την στιγμή που τροφοδοτείται ο επεξεργαστής, αυτό καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον.

Μήπως είναι τροφοδοτικό;, γιατί η περιγραφή σου για άρνηση εκκίνησης και 5ms ανοιγόκλειμα, είναι ίδια με παλαιότερη εμπειρία μου που εν τέλη ήταν το PSU.

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aki Η πρώτη δοκιμή ήταν με 2ο τροφοδοτικό, όπως γράφω στην προηγούμενη σελίδα (γιατί όντως σαν σύμπτωμα θα μπορούσε κάλλιστα να είναι λόγω βλάβης στο τροφοδοτικό).

Εν τέλει ήρθε σήμερα ο 7600Χ και επιβεβαίωσα πλέον ότι φταίει ο επεξεργαστής, αφού με τον 7600Χ το μηχάνημα εκκινεί κανονικά, μπήκε Windows αμέσως κτλ. Αναμονή πλέον να δω τι θα μου πουν από το κατάστημα αγοράς για το RMA.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για MAG B650 TOMAHAWK WIFI νεο βιος

https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B650-TOMAHAWK-WIFI/support

7D75v1J4(Beta version)

  • Description:
    - AGESA ComboPI 1.2.0.0a updated. - Optimized with “Curve Optimizer” and “Curve Shaper” with Ryzen 9000 series CPU.
  • - Optimized with “Memory OC OTF” and “Memory OPP” overclocking capabilities with Ryzen 9000 series CPU.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση, σχετικά με τα windows boot time's, επειδή παραγειλα ένα σετάκι με 7800X3D με msi mag 650 , έχουν λυθεί τα θέματα η θα στρίβω τσιγάρο μέχρι να δω τα windows?

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

Ερώτηση, σχετικά με τα windows boot time's, επειδή παραγειλα ένα σετάκι με 7800X3D με msi mag 650 , έχουν λυθεί τα θέματα η θα στρίβω τσιγάρο μέχρι να δω τα windows?

Αν δεν πας για κανένα xtreme mem tuning οπότε θα αφήσεις το mcr=on, θα είσαι μια χαρά γρήγορος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...