Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως πιστεύω πως είναι καλύτερη αγορά από τον 7800X3D αφού θα είναι λιγότερα nm, θα ζεστένεται λιγότερο, θα έχει καλύτερο IPC, σχεδόν ίδια ταχύτητα σε παιχνίδια και 30% μάλλον σε εφαρμογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Δεν ανεβαζει 105 οταν ειναι στο 100%, πχ cinebench ? Τοσο παει ο 5800x3d. Επισης εχεις κανει co τους πυρηνες?

Λίγο πάνω από 80 πάει. Όχι δεν έχω CO, stock είναι. Και δεν χτυπάει και thermal limit.

image.png.71310072a2886bc02786b618ef1c38bf.png

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Εγώ πάντως πιστεύω πως είναι καλύτερη αγορά από τον 7800X3D αφού θα είναι λιγότερα nm, θα ζεστένεται λιγότερο, θα έχει καλύτερο IPC, σχεδόν ίδια ταχύτητα σε παιχνίδια και 30% μάλλον σε εφαρμογές.

Ναι αυτο με τις εφαρμογες ειναι μεγαλο θετικο στα ιδια χρηματα + το καλυτερο IPC και ας ειναι 2-3fps κατω απο τον 3D. Πιστευω ενας 9700x στα 350 ευρω θα ειναι οτι πρεπει και ενας 9600x στα 250. Κοντα ειμαστε θα δουμε reviews σε κανα μηνα αλλα και απο arrow διαβαζω πολλα θετικα καλες καταναλωσεις και δυνατο IPC. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως υπάρχουν φήμες ότι λόγω ανταγωνισμού θα βγει πολύ νωρίς ο 3d. Μέσα στο φθινόπωρο.

Rumor suggests AMD Ryzen 9000X3D is launching sooner than expected - VideoCardz.com

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πάντως υπάρχουν φήμες ότι λόγω ανταγωνισμού θα βγει πολύ νωρίς ο 3d. Μέσα στο φθινόπωρο.

Rumor suggests AMD Ryzen 9000X3D is launching sooner than expected - VideoCardz.com

Ναι ετσι ακουγεται αν σκασει μυτη μαζι με arrow βλεπουμε να εχουμε πολυ σοβαρες κοντρες 15900k και τον 3D. Πιστευω ενα 20-30% πανω αν ειναι ο 9xxx3D απο τον 7800x3D θα ειμαστε καλυμμενοι για αρκετα χρονια για καθαρα gaming. Ποσο θα εχει ειναι το θεμα. Μεχρι 400 θα αφανισει τον ανταγωνισμο για παραπανω ξεφευγει το πραγμα.Τα νεα cpu ελπιζω παντως να παιζουν ανθρωπινα jedi survivor και hogwarts legacy με ray tracing. Τα 2 χειροτερα σε optimize παιχνιδια μεχρι σημερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τον 7800x3d είσαι καλυμμένος για αρκετά χρόνια, εκτός αν είσαι στο  1% με 4090, ειδικά αν μιλάμε και για gpu bound αναλύσεις τύπου 1440p και 4Κ.

Οσο για το 30% πάνω σε μέσο όρο, χλωμό εως αδύνατο το κόβω, μιας και δεν είχε τόσο μεγάλη διαφορά ούτε ο 7800x3d από τον 5800x3d βάζοντας μέσα και τις ddr5 μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και με τον 7800x3d είσαι καλυμμένος για αρκετά χρόνια, εκτός αν είσαι στο  1% με 4090, ειδικά αν μιλάμε και για gpu bound αναλύσεις τύπου 1440p και 4Κ.

Οσο για το 30% πάνω σε μέσο όρο, χλωμό εως αδύνατο το κόβω, μιας και δεν είχε τόσο μεγάλη διαφορά ούτε ο 7800x3d από τον 5800x3d βάζοντας μέσα και τις ddr5 μνήμες.

Για αυτο ανεφερα τα 2 πιο unoptimized παιχνιδια που εκει η διαφορα θα ειναι μεγαλυτερη απο το αναμενομενο λογο του αυξημενου 3D μαζι με ray tracing. Ο 7800x3D εχει 32% σε 720p απο τον 5800x3D οποτε ο 9800x3D καπου εκει θα ειναι με τις μεγαλες καρτες. 

Ο Γιαννης ανεφερε οτι στο hogwarts με 4070 σε 1440p την βλεπει και μεχρι 90% usage οποτε cpu bound σε σημεια ακομα και με 4070 ο 7800x3D και σιγουρα κατι αντιστοιχο θα συμβαινει και σε σημεια και στο jedi survivor. Εχουν γινει τοσο unoptimized τα παιχνιδια με ray tracing και την σκουπιδο unreal engine που δεν τραβανε τα cpu ουτε σε μεγαλες αναλυσεις με τα τερατα τις gpu που εχουμε σημερα.

Εγω βλεπω 50% gpu usage με 5700x 4080 super και λεω να παω στο απολυτο gaming cpu μπας και ξενοιασω λιγα χρονια και να μπορει να τραβηξει και καποια 5080 αργοτερα.

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Γτ και η amd η ιδια ειπε οτι δεν θα  ειναι καλυτερος απο την 7800x3d σε gaming και ο 3d ειναι και φθηνοτερος.

Αυτά είναι πάντα stock + XMP.

Οι 3D δεν παίρνουν και τόσο με manual tuning της μνήμης. Οι non-3D θα ανεβαίνουν πολύ περισσότερο.

Στοιχηματίζω ότι, αργότερα, με καλά κιτ DDR5 + manual tuning θα βγαίνει λίγο μπροστά ο 9700Χ από τον 7800Χ3D.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει κανείς κάνα ξέμπαρκο CPU ή μητρική ΑΜ5 Αθήνα να δανειστώ; Υποψιάζομαι ότι παρέδωσε πνεύμα ο 7950Χ3D, αλλά θέλω να το σιγουρέψω πριν φύγει για RMA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Έχει κανείς κάνα ξέμπαρκο CPU ή μητρική ΑΜ5 Αθήνα να δανειστώ; Υποψιάζομαι ότι παρέδωσε πνεύμα ο 7950Χ3D, αλλά θέλω να το σιγουρέψω πριν φύγει για RMA.

Ω, γιατί έτσι?

Δυστυχώς, διακοπαρω, αλλιώς εύκολα έπαιρνες το κουτί ολόκληρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Ω, γιατί έτσι?

Άγνωσται αι βουλαί... Sudden death ήταν, πήγα προχθές να το ανοίξω και ήταν νεκρό. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι τροφοδοτικό, αλλά δοκίμασα κ 2ο και δεν είναι από εκεί, οπότε ή μητρική ή επεξεργαστής είναι και τείνω προς το 2ο.

Απλά δεν είμαι 100% σίγουρος, γιατί το power on διαρκεί 5ms και ίσα που αναβοσβήνει στιγμιαία το cpu led. Εννοείται ξήλωσα τα πάντα, δοκίμασα με reseat το CPU και μόνο το 24pin+8pin CPU κτλ αλλά δεν...

Btw, Ευχαριστώ για την προσφορά, εγώ λέω ευτυχώς που διακοπάρεις, δεν παλεύεται το καμίνι! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, Zaknafein said:

Άγνωσται αι βουλαί... Sudden death ήταν, πήγα προχθές να το ανοίξω και ήταν νεκρό. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι τροφοδοτικό, αλλά δοκίμασα κ 2ο και δεν είναι από εκεί, οπότε ή μητρική ή επεξεργαστής είναι και τείνω προς το 2ο.

Απλά δεν είμαι 100% σίγουρος, γιατί το power on διαρκεί 5ms και ίσα που αναβοσβήνει στιγμιαία το cpu led. Εννοείται ξήλωσα τα πάντα, δοκίμασα με reseat το CPU και μόνο το 24pin+8pin CPU κτλ αλλά δεν...

Btw, Ευχαριστώ για την προσφορά, εγώ λέω ευτυχώς που διακοπάρεις, δεν παλεύεται το καμίνι! :D

Εγώ λέω οτι αν είναι ένα απο τα δύο, είναι η μητρική... Αν είναι ο επεξεργαστής (εξαιρετικά δύσκολο), κοίτα μη σου δώσανε κανένα μεταμφιεσμένο 13700Κ... ακούγονται διάφορα γι'αυτούς, τελευταία,,,:) :) .

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...