Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, just_a_dude είπε

έχει 232 ο tray μέσω skroutz. Μια χαρά είναι. Άλλωστε η ψύκτρα είναι άχρηστη.

Ναι αλλά ο tray έρχεται σε ένα πλαστικό καπάκι με καμία προστασία και με εγγύηση ενός έτους ή και καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, konik είπε

Ναι αλλά ο tray έρχεται σε ένα πλαστικό καπάκι με καμία προστασία και με εγγύηση ενός έτους ή και καθόλου.

ε εντάξει δεν πιστεύω το μαγαζί να τον στείλει χύμα έτσι. θα βάλουν bubble wrap και τα σχετικά. για την εγγύηση δεν γνωρίζω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 23/06/2024 at 19:20, just_a_dude said:

Έβαλα το fast mode on (ή όπως το λένε τώρα δεν θυμάμαι) και πετάει μπλε οθόνη με MEMORY_MANAGEMENT. Με auto ή disabled είναι μια χαρά και σε stability tests και σε games. Απλά πρέπει να περιμένω το training κάθε φορά.

Tσέκαρε αν υπαρχει καποια ρυθμιση "memory context restore" στο bios, διαβασα οτι αν ειναι ενεργοποιημενο, δε χρειαζεται να κανει retrain τις μνημες σε καθε boot.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Tσέκαρε αν υπαρχει καποια ρυθμιση "memory context restore" στο bios, διαβασα οτι αν ειναι ενεργοποιημενο, δε χρειαζεται να κανει retrain τις μνημες σε καθε boot.

ναι ακριβώς αυτό είναι. αλλά αν το βάλω enabled όντως δεν κάνει training αλλά πετάει μπλε οθόνη μόλις φορτώνουν τα windows. με disabled είναι μια χαρά και σε stability tests και σε games. κάπου διάβασα ότι για να δουλεύει το memory context restore πρέπει να έχεις και power down mode on.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Tσέκαρε αν υπαρχει καποια ρυθμιση "memory context restore" στο bios, διαβασα οτι αν ειναι ενεργοποιημενο, δε χρειαζεται να κανει retrain τις μνημες σε καθε boot.

To θέμα είναι αν το προφίλ στις μνήμες που έχει τώρα είναι όντως σταθερό, ώστε να μην έχει θέμα χωρίς retrain.

Εύκολα θα σετάρει, απλά θέλει κάποιο ψάξιμο πρώτα.

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

ναι ακριβώς αυτό είναι. αλλά αν το βάλω enabled όντως δεν κάνει training αλλά πετάει μπλε οθόνη μόλις φορτώνουν τα windows. με disabled είναι μια χαρά και σε stability tests και σε games

Οπότε θες παραπάνω ψάξιμο στο προφίλ (ή, όπως κι εγώ, πατάς κουμπί-βγάζεις παντελόνι/μπλούζα-βάζεις φανέλα/σορτσάκι-βάζεις ένα ποτήρι κρύο νερό, μπήκες win).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

To θέμα είναι αν το προφίλ στις μνήμες που έχει τώρα είναι όντως σταθερό, ώστε να μην έχει θέμα χωρίς retrain.

Εύκολα θα σετάρει, απλά θέλει κάποιο ψάξιμο πρώτα.

ναι το σκέφτηκα και αυτό, αλλά έχω τρέξει stability κανονικά όπως τα κάνουμε, και παίζω εδώ και μια βδομάδα και δεν έχει εμφανίσει θέμα πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

ναι το σκέφτηκα και αυτό, αλλά έχω τρέξει stability κανονικά όπως τα κάνουμε, και παίζω εδώ και μια βδομάδα και δεν έχει εμφανίσει θέμα πουθενά.

Δεν μιλάμε για μεγάλη μούντζα, να μην μπαίνεις win (ή και να μην postάρει καν). Το θέμα είναι να μην έχεις κάποια λίγα errors, τα οποία όμως μπορεί να σου φάνε την εγκατάσταση.

Οταν λες stability, εννοείς κάτι σε στυλ ΤΜ5/Karhu ή οτιδήποτε αντίστοιχο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δεν μιλάμε για μεγάλη μούντζα, να μην μπαίνεις win (ή και να μην postάρει καν). Το θέμα είναι να μην έχεις κάποια λίγα errors, τα οποία όμως μπορεί να σου φάνε την εγκατάσταση.

Οταν λες stability, εννοείς κάτι σε στυλ ΤΜ5/Karhu ή οτιδήποτε αντίστοιχο?

ναι αυτά τα γνωστά. εντάξει και με το training δεν με πειράζει, 1 λεπτό είναι. ίσως κάποια στιγμή που έχω χρόνο θα τρέξω και άλλα stability μπας και βγάλουν κάτι. με τα ίδια timings που έχεις εσύ και ο nofear είμαι. 6000cl30

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Πέτρος said:

A, σε παρακαλώ...6200/28 είμαι εγώ.

Δωσε timmings ρε  , τα κρατας κρυφα τοσο καιρο :P

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Δωσε timmings ρε  , τα κρατας κρυφα τοσο καιρο :P

Σας παρακαλώ κύριε, για ποιόν με περνάτε!

Επειδή έχετε ξεχάσει το νήμα, κάποιοι?

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αυτό το αφήνω έτσι; έχει κάποια ουσία; ή δημιουργεί θέμα;

Screenshot(18).png.bf7bab5d386aee00d62ab4fa6b4769b7.png

Είτε Balanced, είτε Performance καμία διαφορά. Τουλάχιστον σε Intel που έχω εγώ. Αλλά και σε ένα υπολογιστή γραφείου που έχω με Ryzen 5 4600G δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά στην απόδοση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αυτό το αφήνω έτσι; έχει κάποια ουσία; ή δημιουργεί θέμα;

Screenshot(18).png.bf7bab5d386aee00d62ab4fa6b4769b7.png

ετσι αυτο και balanced power plan

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Αυτό το αφήνω έτσι; έχει κάποια ουσία; ή δημιουργεί θέμα;

Screenshot(18).png.bf7bab5d386aee00d62ab4fa6b4769b7.png

Πάντα balanced .. στο performance κρατάει σταθερά μαξ ρολόγια όλη την ώρα χωρίς λόγο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...