Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, just getting started είπε

Δεν πειράζει, τουλάχιστον τώρα θα βλέπεις 99% usage, ακόμα και στο hogsmead με RT 😂

Άντε με γεια.

Καρφωμένο 99% δεν είναι ούτε τώρα στο Hogsmeade, πέφτει και στο 90% (δεν έχω δοκιμάσει ακόμη με gear down mode off να δω αν δίνει κάτι). Αλλά προφανώς καμιά σχέση με πριν. Μέρα με τη νύχτα. Σε όλο το υπόλοιπο game τέζα πηγαίνει και δεν κρασάρει κιόλας πλέον. Με το προηγούμενο σύστημα ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί κράσαρε ενώ τα είχα όλα stock.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

(δεν έχω δοκιμάσει ακόμη με gear down mode off να δω αν δίνει κάτι).

Οι διαφορές μεταξύ GDM / PowerDown on/off είναι αμελητέες σε gaming (ειδικά με τους x3D), εκτός αν είσαι σε 1080p low ξέρω 'γω. Εγώ πλέον τα έχω πάντα on για να δουλεύει το MCR και να έχω γρήγορο boot.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Άσε λίγο τα 2α προφίλ που έχει μέσα.

Αν κάνεις clear cmos και βάλεις το κανονικό του xmp το 7200, χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο, το pc δεν ανοίγει;

μπουταρε τελικά με αυτά

ZenTimings_Screenshot.png.2f8ed507733421ef27b1e58598209e67.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Μπραβο τωρα γυρισε το σε 6000 και ανθρωπινο trfc :P

χαχα εννοείται. ούτε 1 λεπτό δεν το κράτησα. απλά για να δω αν μπουτάρει.

Εντωμεταξύ ήταν που ήταν smooth το Forbidden West, τώρα το frame time graph είναι λες και το σχεδίασες με χάρακα, χαχαχα

Έχω άπειρες φορές αυτό το error στο event viewer. DeviceSetupManager. Τι είναι αυτό;

Screenshot(14).png.c73e6d641b1a3a03fcc293948e634f3a.png

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω και εγώ εδώ και κάτι μήνες (από Νοέμβριο αν θυμάμαι καλά).

Κάτι με ένα broken url στο οποίο κάνει redirect έχει να κάνει.

Αν πας settings > system > about > advanced system settings > hardware tab > device installation settings > off θεωρητικά το φτιάχνει.

Αλλά δεν είναι λύση γιατί μετά έχω την εντύπωση δεν ψάχνει για drivers σε νέες συσκευές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just getting started είπε

Το έχω και εγώ εδώ και κάτι μήνες (από Νοέμβριο αν θυμάμαι καλά).

Κάτι με ένα broken url στο οποίο κάνει redirect έχει να κάνει.

Αν πας settings > system > about > advanced system settings > hardware tab > device installation settings > off θεωρητικά το φτιάχνει.

Αλλά δεν είναι λύση γιατί μετά έχω την εντύπωση δεν ψάχνει για drivers σε νέες συσκευές.

ok thanks. αν είναι θέμα της microsoft εντάξει δεν με νοιάζει. απλά να μην είναι θέμα hardware.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα hardware δεν είναι, απλά και πάλι, ψιλό ξεφτίλα να μην το φτιάχνουν τόσους μήνες.

Τι λέει με την ψύξη? Δοκίμασες σε benchmarks/gaming κλπ πόσο φτάνει θερμοκρασία ο 3D ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just getting started είπε

Θέμα hardware δεν είναι, απλά και πάλι, ψιλό ξεφτίλα να μην το φτιάχνουν τόσους μήνες.

Τι λέει με την ψύξη? Δοκίμασες σε benchmarks/gaming κλπ πόσο φτάνει θερμοκρασία ο 3D ?

με A/C στους 25, σε gaming μέχρι 65, σε cinebench 85

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just getting started είπε

Πρακτικά το worst case scenario για εσένα δηλαδή.

Μια χαρά άρα, μένεις και όπως είσαι.

ναι, δεν βλέπω λόγο για AiO. Άλλωστε δεν τρέχω cinebench και blender ολημερίς :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν δεν έχεις ήδη δοκιμάσει, μπορείς και να παίξεις με CO όπως και να έχει, ακόμα και με "χαμηλή" τιμή -15 αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just getting started είπε

Πάντως αν δεν έχεις ήδη δοκιμάσει, μπορείς και να παίξεις με CO όπως και να έχει, ακόμα και με "χαμηλή" τιμή -15 αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

ναι εντάξει, αλλά επειδή ακόμη τεστάρω stability μνημών θα έχω το cpu stock. Μια χαρά είναι οι Τ. Σε gaming ο 5600Χ έφτανε 70αρια γιατί έπρεπε να τραβάει 85w για να μπορέσει να την παλέψει σε games με RT με την 4070 (που έριχνε μπουκάλια έτσι και αλλιώς). Ο 3D με το ζόρι 50w

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, just getting started είπε

Το έχω και εγώ εδώ και κάτι μήνες (από Νοέμβριο αν θυμάμαι καλά).

Κάτι με ένα broken url στο οποίο κάνει redirect έχει να κάνει.

Αν πας settings > system > about > advanced system settings > hardware tab > device installation settings > off θεωρητικά το φτιάχνει.

Αλλά δεν είναι λύση γιατί μετά έχω την εντύπωση δεν ψάχνει για drivers σε νέες συσκευές.

Screenshot(16).png.0f9d2d450fddbf92a3da5af6685b5ad5.png

μήπως έχει να κάνει με αυτό; τώρα το πρόσεξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...