Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Κατά τη γνώμη μου τα νέα CPU θέλουν όλα AIO ακόμα και ο 7800X3D. Στα περισσότερα το γράφει και ο κατασκευαστής στη σελίδα του CPU.

Liquid coolers που τάχα μου λέει ο κατασκευαστής είναι και οι υδροψύξεις με 1 φανάκι της κακιάς ώρας, δεν λέει κάτι αυτό από μόνο του.

Εχουν ανέβει επίπεδα οι αεροψύξεις.

Ο δε 7800x3d ψύχεται μια χαρά για παιχνίδια ακόμα και με ψύκτρες των 25 και 30ευρώ βλέπε πχ Arctic 36 ή με λίγα παραπάνω σε πιο μεγάλες ψύκτρες η γνωστή Thermalright.

Εδώ πχ αποτελέσματα στην πρόσφατη Arctic των 25ευρώ στον 3800X ο οποίος τραβάει παραπάνω από 7800x3d....

image.png.2a59d3c4b94b61ebad02643907daef4f.png

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Και για μητρική; Γιόλαρα την Β650 Tomahawk χωρίς να ρωτήσω καν. Δεν έχει έρθει ακόμη. Εντάξει είναι ή να την ακυρώσω και να πάρω άλλη;

Αυτό το YOLO δεν το καταλαβαίνω. 🙃 

Είσαι εδώ στο forum και ντρέπεσαι να ρωτήσεις?? Φταίει η ζέστη? Τι λέει ο @Tambas91 γι' αυτό?

Πέρα από τη πλάκα, τίμια μητρική είναι η Tomahawk για τα λεφτά της και θεωρώ πως δεν θα έχεις πρόβλημα.

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο buildzoid έκανε δοκιμές με την wraith prism σε 20 βαθμούς open bench και έφτασε 86 max σε cinebench o 7800X3D. Οπότε με ένα καλύτερο tower cooler θα είναι μια χαρά. Τίποτα δεν τραβάει, ειδικά σε games ούτε 60w απ' ότι έχω δει

2 λεπτά πριν, Despotas είπε

Αυτό το YOLO δεν το καταλαβαίνω. 🙃 

Είσαι εδώ στο forum και ντρέπεσαι να ρωτήσεις?? Φταίει η ζέστη? Τι λέει ο @Tambas91 γι' αυτό?

Πέρα από τη πλάκα, τίμια μητρική είναι η Tomahawk για τα λεφτά της και θεωρώ πως δεν θα έχεις πρόβλημα.

χαχαχ, ναι, και η φάση είναι ότι ρώτησα για όλα. Απλά το ξέχασα για τη μητρική και την πήρα έτσι. Καλά μέσω skroutz είναι, ακυρώνω αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Despotas είπε

Αυτό το YOLO δεν το καταλαβαίνω. 🙃 

Είσαι εδώ στο forum και ντρέπεσαι να ρωτήσεις?? Φταίει η ζέστη? Τι λέει ο @Tambas91 γι' αυτό?

Πέρα από τη πλάκα, τίμια μητρική είναι η Tomahawk για τα λεφτά της και θεωρώ πως δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αδερφέ μου δέσποτα ο Γιάννης έχει ξεφύγει …. Δεν ακούει τίποτα και κανέναν πλέον … κανονικά δε πρέπει να του απαντήσουμε ετσι για τιμωρία 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fulgore said:

 

Liquid coolers που τάχα μου λέει ο κατασκευαστής είναι και οι υδροψύξεις με 1 φανάκι της κακιάς ώρας, δεν λέει κάτι αυτό από μόνο του.

Εχουν ανέβει επίπεδα οι αεροψύξεις.

Ο δε 7800x3d ψύχεται μια χαρά για παιχνίδια ακόμα και με ψύκτρες των 25 και 30ευρώ βλέπε πχ Arctic 36 ή με λίγα παραπάνω σε πιο μεγάλες ψύκτρες η γνωστή Thermalright.

Εδώ πχ αποτελέσματα στην πρόσφατη Arctic των 25ευρώ στον 3800X ο οποίος τραβάει παραπάνω από 7800x3d....

image.png.2a59d3c4b94b61ebad02643907daef4f.png

Έχω NH-D15, NH-U12A και AFIII 360 και πολλά case fans. Το chart που δείχνεις χωρίς προσεχτική μελέτη δίνει μία εντύπωση πολύ διαφορετική από τα συμπεράσματα που έχω βγάλει από τις εμπειρίες μου με δύο διαφορετικά κουτιά που δοκίμασα όλους τους συνδυασμούς airflow κλπ.

Το chart μιλάει για AM4 που με το offset η Arctic έχει κάνει πραγματικά θαύματα, διαφορές πολύ μεγάλες μόνο με αυτό, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αποτυπώνετε εδώ.

Ίσως λόγο 35dba δηλαδή σχετικά ήσυχη λειτουργία. Ιδίως αν έχει αφήσει πάνω το VRM fan που είναι φοβερά θορυβώδες τότε είναι λογικά αυτά τα αποτελέσματα. Εγώ το πέταξα και πλέον μόνο σε idle έχει κάποιο πλεονέκτημα ο αέρας και αυτό για να το καταλάβεις πρέπει να έχεις το κουτί πάνω στο γραφείο δίπλα στο αυτί σου.

Άλλος λόγος μπορεί να είναι ο τρόπος που είχαν τρέξει το test με την πλέον deprecated method τους. Εδώ ο GN δεν βάζει extra fans στα κουτιά για να τα συγκρίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Όχι.

Με τη D15 δεν είδα την παραμικρή διαφορά με τη χρήση του.

Απλά για να μην πάει πάστα ανάμεσα στα ποδαράκια. Βέβαια δεν είναι conductive απλά είναι messy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Απλά για να μην πάει πάστα ανάμεσα στα ποδαράκια. Βέβαια δεν είναι conductive απλά είναι messy.

Αν δουλεύεις ψηλά στα 170 watt θα δεις διαφορά. Αν δουλεύεις 65-90 watt δεν θα δεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Αν δουλεύεις ψηλά στα 170 watt θα δεις διαφορά. Αν δουλεύεις 65-90 watt δεν θα δεις.

Τραβάει τόσα πολλά ο 7800Χ3D; Εννοείς με PBO τεζα; Υπάρχει νόημα γι'αυτό όμως;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τραβάει τόσα πολλά ο 7800Χ3D; Εννοείς με PBO τεζα; Υπάρχει νόημα γι'αυτό όμως;

Αν το θες για 7800x3D δεν έχει πολύ νόημα γιατί δουλεύει χαμηλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...