Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 21/05/2024 at 18:43, fotaras76 said:

Το σίγουρο είναι μόνο πως το ΑΜ5 θα έχει υποστήριξη ως το 2025.

 

14 hours ago, Aten-Ra said:

2025+ 

 

 

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Φωτάρα... Ki επι πλέον, μετά το 2025 δεν ξέρουμε αν θα υπάρχει καν Ταιβάν για να βγάλει ΑΜ6... :) :) :)

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια εγω γιατί είχα μείνει στο ότι το 2025+ έχει γίνει σχετικά επίσημα 2026; Θυμάμαι κάτι άρθρα σαν αυτό πέρσι το καλοκαίρι, που ελεγαν καθαρά για 2026.

Βέβαια τώρα που τα ξαναδιαβάζω δεν είναι καθαρό αν θα βγει 9000 στο am5 ή αν θα βγαίνουν και το 2026 επεξεργαστές 8000 όπως φέτος με τους 5000

Επεξ/σία από tzavardin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσωπικά πάντως δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι θα μπαίνει Zen 6 στο ΑΜ5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 hours ago, Retromaniac said:

Καλό είναι να το ξεκαθαρίσει η amd για να δούμε αν θα κάνουμε skip τους 9000

Μα, γι'αυτό δεν το ξεκαθαρίζει... :)  Skip ??? - Πιπέρι στην γλώσσα... "Γι'αυτό δίνουμε πληροφορίες εμείς ? - για να κάνουν αυτοί οι έξυπνοι, skip ? - αν είναι, να το κλείσουμε το μαγαζί τότε..."

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/5/2024 στις 12:08 ΠΜ, Retromaniac είπε

Καλό είναι να το ξεκαθαρίσει η amd για να δούμε αν θα κάνουμε skip τους 9000

Πότε η AMD άλλαξε Socket χωρίς να αλλάξει τεχνολογία μνημών; 

S939 --> DDR1

AM2 --> DDR2

AM2+ --> DDR2 ( με συμβατότητα προς τα πίσω ανάλογα την μητρική)

AM3 ---> DDR3 (προς τα πίσω συμβατότητα με διπλό IMC οι επεξεργαστές).

AM4 --> DDR4

AM5 --> DDR5

AM6 ---> DDR6 ? 

Παίζει μόνο να βγει κάτι σε AM5+ με συμβατότητα προς τα πίσω ανάλογα την μητρική.

Ο μόνο λόγος που δεν το ξεκαθαρίζει είναι για να μην δεσμευτεί στην πλατφόρμα πριν δει τι θα κάνει ο ανταγωνισμός. Ειδικά στο θέμα μνήμη νέας πλατφόρμας.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

 

AM5-2027.png

Τώρα ετοιμαζόμουν να το βάλω.

Βέβαια, δεν μας λέει αν θα πάρει και τις αντίστοιχες γενιές επεξεργαστών (Zen6/7) ή αν θα "πέσει" σε entry level το ΑΜ5 (όπως το ΑΜ4 τώρα) με παράταση των 5/6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 25/05/2024 at 19:54, Thresh said:

Προσωπικά πάντως δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι θα μπαίνει Zen 6 στο ΑΜ5.

Μέσα έπεσα...

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Thresh είπε

Μέσα έπεσα...

Το slide της AMD μιλάει για νέους ryzen επεξεργαστές στο AM5 ως το 2027+. Δηλαδή πέρα από το 2027. Δε νομίζω ως τότε να βγουν μόνο οι Zen 5 3D και εκδόσεις "XT" των Zen 5. Πιστεύω θα έχουμε Zen 6 στο AM5.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω θα έγραφε ξεκάθαρα για zen6 στο σχεδιάγραμμα..κάτι που δεν το κάνει πάρα μόνο διαφημίζει ότι έχει upgrade path μέχρι 2027 το am5..... όπως γράφει από zen1 στο am4 μέχρι τους zen3 και από τότε και μεχρι σήμερα     ''και καλά'' νέους cpus που απλά είναι νέα skus με παραλλαγές στα ρολόγια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, malakudi said:

Το slide της AMD μιλάει για νέους ryzen επεξεργαστές στο AM5 ως το 2027+. Δηλαδή πέρα από το 2027. Δε νομίζω ως τότε να βγουν μόνο οι Zen 5 3D και εκδόσεις "XT" των Zen 5. Πιστεύω θα έχουμε Zen 6 στο AM5.

Η απάντηση στο quote μου ήταν ξεκάθαρα ειρωνική  για το πόσο κουβά πήγα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Θελω να αγορασω εναν 7800x3d με μητρικη την Asus ROG Strix B650E-E Gaming WIFI (https://www.skroutz.gr/s/38713086/Asus-ROG-Strix-B650E-E-Gaming-WIFI-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html#reviews).Το πρόβλημα με το overvoltage έχει λυθεί με bios update τελικά; Είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσω τον 7800x3d με την μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Patporf είπε

Καλησπερα παιδια.Θελω να αγορασω εναν 7800x3d με μητρικη την Asus ROG Strix B650E-E Gaming WIFI (https://www.skroutz.gr/s/38713086/Asus-ROG-Strix-B650E-E-Gaming-WIFI-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html#reviews).Το πρόβλημα με το overvoltage έχει λυθεί με bios update τελικά; Είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσω τον 7800x3d με την μητρική;

To πρόβλημα αυτό κανονικά έχει λυθεί μέσω νεότερων εκδόσεων BIOS εδώ και 8-9 μήνες (αν όχι περισσότερο), οπότε δύσκολο να έχεις το παραμικρό θέμα.

Για κάθε ενδεχόμενο, τσέκαρε ποια έκδοση φοράει η μητρική (θα πρέπει να έχει κάποιο σχετικό αυτοκόλλητο), κι αφού διαθέτει και λειτουργία BIOS flashback πέρνα και το τελευταίο διαθέσιμο πριν καν βάλεις απάνω τον επεξεργαστή, να είσαι ήσυχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...