Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Τι benchmark τρεχεις για να δεις αυξηση επιδοσεων απο το flck ; Νομιζω το cinebench δεν πρεπει να δειχνει . 

Πολυ ωραιο , κομψο κτλπ αλλα κακα τα ψεμματα ειναι πρακτικα για ελαχιστες περιπτωσεις. Με λιγο μεγαλυτερες διαστασεις εχεις συνδιασμο με πολυ καλυτερες επιδοσεις. Η καταναλωση σε desktop pc προφανως δεν σε ενδιαφερει , και αν το θες για γραφειο ενας 8300g ειναι υπεραρκετος .

Κυριως για χομπιστες ειναι 

AIDA 64 READ/WRITE/LATENCY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Αλλά μιας και η πλειοψηφία πλέον στο Desktop αγοράζει AOI/SFF/Mini , αυτά τα APU μπορούν να προσφέρουν πολλά παραπάνω από ότι υπάρχει σήμερα στην κατηγορία και σε CPU και σε iGPU.

Ενδιαφέρον, ο 8600G με την 4090 έχει ίδιες Gaming επιδόσεις με τον 13400/14400 και από ότι βλέπω σχεδόν ίδιες τιμές MSRP.  Ο 8600G έχει καλύτερο iGPU και καινούργια πλατφόρμα για upgrades ενώ ο 13400/14400 έχει καλύτερο Multi Thread.

 

Απο που προκυπτει οτι η πλειοψηφια αγοραζει AIO SFF Mini;
Μονο σε pc γραφειου  εχουν ανεβει οι πωλησεις τους που και παλι δεν νομιζω να ξεπερνουν τα υπολοιπα Midi ΟΕΜ.
Στους υπολοιπους home users δεν ειναι ουτε το 10%.

Ο 8600G ακομα και αν εχει ιδια τιμη MSRP με 14400,δεν εχει ιδια τιμη πλατφορμας.
Καποιος που θα το παει οσο πιο VFM γινεται θα βαλει H610 και DDR4 με τα μισα χρηματα απο οτι ενα B650 και DDR5.
Επισης αυτοι που αγοραζουν pc γραφειου δεν ασχολουνται με αναβαθμισεις, μετα απο 10 χρονια θα παρουν καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πήρα τον 7950x3d ( αναβάθμιση από τον 9900K) με την Asus rog strix x670e-a. Όλα καλά . Το θέμα είναι με τις μνήμες. 
Πήρα δυο πακέτα 2x16gb σύνολο 64gb  ddr5 corsair dominator titanium και όταν έβαλα και τα 4 memory sticks το σύστημα με το ζόρι που έμπαινε στο bios και μετά από λίγο κρασαριζε. Όταν άφησα μόνο τα 2 sticks όλα ήταν κομπλέ και σταθερά. Απ ότι τσέκαρα οι x3d RYZEN έχουν θέμα με 4sticks μνήμης. 

Τι να κάνω? Υπάρχει και σε 1 πακέτο 4x16gb η Corsair platinum σειρά αλλά και πάλι το φοβάμαι να τις πάρω. Είδα κιόλας από το site της μητρικής μου ότι δεν υποστηρίζεται καμία σειρά σε 4 sticks μνήμης. Να κάτσω με τα 2x16gb και να τελειώνει το θέμα? Τα 4 sticks τα θέλω για ομορφιά κυρίως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, andreas84gr said:

Παιδιά πήρα τον 7950x3d ( αναβάθμιση από τον 9900K) με την Asus rog strix x670e-a. Όλα καλά . Το θέμα είναι με τις μνήμες. 
Πήρα δυο πακέτα 2x16gb σύνολο 64gb  ddr5 corsair dominator titanium και όταν έβαλα και τα 4 memory sticks το σύστημα με το ζόρι που έμπαινε στο bios και μετά από λίγο κρασαριζε. Όταν άφησα μόνο τα 2 sticks όλα ήταν κομπλέ και σταθερά. Απ ότι τσέκαρα οι x3d RYZEN έχουν θέμα με 4sticks μνήμης. 

Τι να κάνω? Υπάρχει και σε 1 πακέτο 4x16gb η Corsair platinum σειρά αλλά και πάλι το φοβάμαι να τις πάρω. Είδα κιόλας από το site της μητρικής μου ότι δεν υποστηρίζεται καμία σειρά σε 4 sticks μνήμης. Να κάτσω με τα 2x16gb και να τελειώνει το θέμα? Τα 4 sticks τα θέλω για ομορφιά κυρίως. 

Η γνώμη μου είναι ότι τα πουλάς και παίρνεις 2*24 ή 2*32. Μην βάλεις 4 stick.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

Η γνώμη μου είναι ότι τα πουλάς και παίρνεις 2*24 ή 2*32. Μην βάλεις 4 stick.

Θεωρείς ότι τα 32gb είναι λίγα που έχω? Το σκέφτομαι και εγώ για 64gb 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreas84gr είπε

Πήρα δυο πακέτα 2x16gb σύνολο 64gb  ddr5 corsair dominator titanium

Τις μνήμες τις παίρνουμε σε ένα πακέτο, πάντα. Οτιδήποτε άλλο, είναι ρίσκο.

Η corsair είναι διαβόητη στο να βάζει διαφορετικά τσιπάκια σε μνήμες με ίδιο κωδικό. Το ίδιο θέμα είχε κι άλλος φίλος εδώ, χτες-προχτές.

Αν θες κι έχεις όρεξη, βάλε το ένα σετ και στο cpu-z δείξε στην καρτέλα SPD, και κάνε μετά το ίδιο και με το άλλο set.

Δεν έχει πολύ νόημα να βάζουν 4 slot για μνήμη οι κατασκευαστές μητρικών, αν δεν μπορούν να τρέξουν με 4 στικάκια τα συστήματα.

Θέμα λογικά θα έχεις για full oc στις μνήμες, όχι για να λειτουργούν και οι 4 μαζί αν είναι τελικά συμβατές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τις μνήμες τις παίρνουμε σε ένα πακέτο, πάντα. Οτιδήποτε άλλο, είναι ρίσκο.

Η corsair είναι διαβόητη στο να βάζει διαφορετικά τσιπάκια σε μνήμες με ίδιο κωδικό. Το ίδιο θέμα είχε κι άλλος φίλος εδώ, χτες-προχτές.

Αν θες κι έχεις όρεξη, βάλε το ένα σετ και στο cpu-z δείξε στην καρτέλα SPD, και κάνε μετά το ίδιο και με το άλλο set.

Δεν έχει πολύ νόημα να βάζουν 4 slot για μνήμη οι κατασκευαστές μητρικών, αν δεν μπορούν να τρέξουν με 4 στικάκια τα συστήματα.

Θέμα λογικά θα έχεις για full oc στις μνήμες, όχι για να λειτουργούν και οι 4 μαζί αν είναι τελικά συμβατές.

Έκανα χαζομάρα ναι. Λειτουργούσαν πάντως και οι τέσσερις αλλά χωρίς το expo και με συχνότητα 3600mhz. Δεν γινόταν να το αφήσω έτσι βέβαια. 
Τώρα με τρώει να δοκιμάσω το πακέτο των platinum με τα 4x16gb αλλά έχω φόβο ότι δεν θα δουλέψει. Στο support της μητρικής δεν τις δίνει συμβατές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, andreas84gr said:

Θεωρείς ότι τα 32gb είναι λίγα που έχω? Το σκέφτομαι και εγώ για 64gb 

Η μνήμη είναι κάτι που βάζεις όσο χρειάζεσαι, δεν κερδίζεις κάτι αν έχεις παραπάνω. Δύσκολο για εμένα να εκτιμήσω πόσο θα χρειαστείς αν δεν έχω πολλές λεπτομέρειες για τα workload που σε απασχολούν καθημερινά.

56 minutes ago, andreas84gr said:

Λειτουργούσαν πάντως και οι τέσσερις αλλά χωρίς το expo και με συχνότητα 3600mhz. Δεν γινόταν να το αφήσω έτσι βέβαια.

3600 είναι σαν hardware limit στα 4 dimm στο AM5, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, elpenor είπε

3600 είναι σαν hardware limit στα 4 dimm στο AM5, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Έλα μου?

Τί 3600 σε dd5? Το χαμηλότερο jedec πρέπει να είναι 4000?

1 ώρα πριν, andreas84gr είπε

Έκανα χαζομάρα ναι. Λειτουργούσαν πάντως και οι τέσσερις αλλά χωρίς το expo και με συχνότητα 3600mhz. Δεν γινόταν να το αφήσω έτσι βέβαια. 
Τώρα με τρώει να δοκιμάσω το πακέτο των platinum με τα 4x16gb αλλά έχω φόβο ότι δεν θα δουλέψει. Στο support της μητρικής δεν τις δίνει συμβατές. 

Αφού τις έχεις ακόμα, κάνε τη δοκιμή με το cpu-z τουλάχιστον, να έχουμε μια 1η εικόνα.

Μπορεί να είναι τόσο διαφορετικές μεταξύ τους που να μη δουλεύουν μαζί με κανένα τρόπο ή να χρειάζονται ελάχιστο πείραγμα για να καταφέρεις κάτι καλό.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, Πέτρος said:

Έλα μου?

Τί 3600 σε dd5? Το χαμηλότερο jedec πρέπει να είναι 4000?

Από όσο γνωρίζω αν βάλεις 4 dimm σε AM5 μητρική δεν μπορείς να πας πάνω από 3600. Δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος αλλά το έχω διαβάσει πάνω από μια φορά, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, elpenor είπε

Από όσο γνωρίζω αν βάλεις 4 dimm σε AM5 μητρική δεν μπορείς να πας πάνω από 3600. Δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος αλλά το έχω διαβάσει πάνω από μια φορά, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/DDR5_SDRAM

Δες το παραπάνω.

Η χαμηλότερη ταχύτητα είναι 4000, δεν ξέρω αν και κυρίως πώς είναι εφικτό να τρέξουν χαμηλότερα.

@Zaknafein  δεν ήσουν κάποια στιγμή με 4 dimms?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Πέτρος said:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/DDR5_SDRAM

Δες το παραπάνω.

Η χαμηλότερη ταχύτητα είναι 4000, δεν ξέρω αν και κυρίως πώς είναι εφικτό να τρέξουν χαμηλότερα.

Γεγονός είναι ότι σε πολλές συζητήσεις υπάρχουν διάφοροι που αναφέρουν ότι με 4 modules στην AM5 μητρική τους δεν μπορούν να περάσουν συγκεκριμένα τα 3600Mhz.

Έχω την εντύπωση βέβαια ότι όλοι είναι με 4 DR dimms γιατί δεν έχει κανένα νόημα να πρoτιμήσουν 4 SR από 2 DR.

Καταλαβαίνω αυτό που λες ότι η DDR5 δεν μπορεί να πέσει κάτω από 4000, δεν ξέρω τι συμβαίνει ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, elpenor είπε

Γεγονός είναι ότι σε πολλές συζητήσεις υπάρχουν διάφοροι που αναφέρουν ότι με 4 modules στην AM5 μητρική τους δεν μπορούν να περάσουν συγκεκριμένα τα 3600Mhz.

Έχω την εντύπωση βέβαια ότι όλοι είναι με 4 DR dimms γιατί δεν έχει κανένα νόημα να πρoτιμήσουν 4 SR από 2 DR.

Καταλαβαίνω αυτό που λες ότι η DDR5 δεν μπορεί να πέσει κάτω από 4000, δεν ξέρω τι συμβαίνει ακριβώς.

Τί να σου πω...

Αυτοί με τα 4dr...τί διάλο κάνουν...πάνε για 192/256γίγα σε κάτι σαν okta? Εκεί περνάμε σε άλλα επίπεδα.

Για κανονική χρήση, 4χ16/24/42, δεν δίνω ούτε 1 περίπτωση στις 100 να υπάρχει τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Πέτρος said:

Τί να σου πω...

Αυτοί με τα 4dr...τί διάλο κάνουν...πάνε για 192/256γίγα σε κάτι σαν okta? Εκεί περνάμε σε άλλα επίπεδα.

Για κανονική χρήση, 4χ16/24/42, δεν δίνω ούτε 1 περίπτωση στις 100 να υπάρχει τέτοιο θέμα.

Αν κάνεις ένα search στο reddit ή στο overclock.net θα βρεις εύκολα πολλούς που αναφέρουν το πρόβλημα με τα 3600Mhz με 4X 32Gb, ιδίως στο overclock.net έχουν τις πιο ακριβές μητρικές και μνήμες. Μπορεί να είναι bug στο agesa.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...