Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Για πες καμία κριτική για την ASUS TUF X670E-PLUS σε παρακαλώ μιας και την έχεις.

Είναι μια από τις πιθανές μου επιλογές και διαβάζω και θετικες και κάποιες αρνητικές κριτικές.

Να την τσιμπήσω. Έχει σταθερό Bios? Θέματα με LAN, wifi ή άλλα θεματα? Συμβατότητα με μνημες πως πάει?

Θα σεταριστει με 7800x3d αλλά την θέλω και με προοπτικές αναβάθμισης μελλοντικά.

Thanks εκ των προτέρων

Τα ASUS bios τα θεωρώ τα καλύτερα. Wifi δεν έχω (έχω το plus, όχι το plus wifi). Η ethernet είναι κλασική Realtek 2.5g, τη χρησιμοποίησα για λίγο καιρό γιατί έβαλα μία Intel X550-T2 10gbit λίγο αργότερα. Μνήμες δουλεύω 6000CL30 με σφιχτά timings, δε με ενδιαφέρει να κάνω memory OC (οι μνήμες είναι EXPO 6000CL30)

Τι το αρνητικό έχεις διαβάσει;

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τα ASUS bios τα θεωρώ τα καλύτερα. Wifi δεν έχω (έχω το plus, όχι το plus wifi). Η ethernet είναι κλασική Realtek 2.5g, τη χρησιμοποίησα για λίγο καιρό γιατί έβαλα μία Intel X550-T2 10gbit λίγο αργότερα. Μνήμες δουλεύω 6000CL30 με σφιχτά timings, δε με ενδιαφέρει να κάνω memory OC (οι μνήμες είναι EXPO 6000CL30)

Τι το αρνητικό έχεις διαβάσει;

 

Με εφτιαξες τωρα.

Τα reviews δεν ειναι ολα να τα παιρνεις και κατα λέξη. Αλλα ολες είχαν ή και εχουν τα θεματακια τους οποτε δεν ειναι η Asus μονο και εχει σχεση και με το καθε μοντελο και τα components. Ας πουμε οποιες mobo εχουν ethernet της intel (δεν θυμαμαι ποιο τσιπακι εχει μετα απο λιγο καιρο σοβαρα προβληματα στις ταχυτητες).  Νομιζω οτι το διαβασα για καποιες MSI και Gigabyte αυτο. Καποια reviews ειναι και παλια οποτε με τα νεα Bios updates μαλλον εχουν στρωσει.

 

Λεω λοιπον να παω να κανω το τελικο κλικ και να την τσιμπήσω άμεσα μιας και μου τα λες ως ευχαριστημενος χρηστης.

 

Overclocking δεν με ενδιαφερει ουτε εμενα σε κανενα component. 

RAMS εχω τις Corsair VENGEANCE RGB DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 AMD EXPO iCUE Compatible Computer Memory - Grey (CMH32GX5M2B6000Z30K) οποτε ελπιζω οτι θα παιζουν χωρις προβλημα.

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Με εφτιαξες τωρα.

Τα reviews δεν ειναι ολα να τα παιρνεις και κατα λέξη. Αλλα ολες είχαν ή και εχουν τα θεματακια τους οποτε δεν ειναι η Asus μονο και εχει σχεση και με το καθε μοντελο και τα components. Ας πουμε οποιες mobo εχουν ethernet της intel (δεν θυμαμαι ποιο τσιπακι εχει μετα απο λιγο καιρο σοβαρα προβληματα στις ταχυτητες).  Νομιζω οτι το διαβασα για καποιες MSI και Gigabyte αυτο. Καποια reviews ειναι και παλια οποτε με τα νεα Bios updates μαλλον εχουν στρωσει.

 

Λεω λοιπον να παω να κανω το τελικο κλικ και να την τσιμπήσω άμεσα μιας και μου τα λες ως ευχαριστημενος χρηστης.

 

Overclocking δεν με ενδιαφερει ουτε εμενα σε κανενα component. 

RAMS εχω τις Corsair VENGEANCE RGB DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 AMD EXPO iCUE Compatible Computer Memory - Grey (CMH32GX5M2B6000Z30K) οποτε ελπιζω οτι θα παιζουν χωρις προβλημα.

 

Thanks

Το πιο βασικό είναι φροντίσεις να ελέγξεις ενεδελεχώς το socket να μην έχει κάποιο στραβό πιν. Πολλά προβλήματα προκύπτουν απο εκεί. Όσο για τα BIOS και γω μπορώ να πω ότι είμαι so far ευχαριστημένος. Πολύ καλύτερα απο ΑΜ4 εποχές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Με εφτιαξες τωρα.

Τα reviews δεν ειναι ολα να τα παιρνεις και κατα λέξη. Αλλα ολες είχαν ή και εχουν τα θεματακια τους οποτε δεν ειναι η Asus μονο και εχει σχεση και με το καθε μοντελο και τα components. Ας πουμε οποιες mobo εχουν ethernet της intel (δεν θυμαμαι ποιο τσιπακι εχει μετα απο λιγο καιρο σοβαρα προβληματα στις ταχυτητες).  Νομιζω οτι το διαβασα για καποιες MSI και Gigabyte αυτο. Καποια reviews ειναι και παλια οποτε με τα νεα Bios updates μαλλον εχουν στρωσει.

 

Λεω λοιπον να παω να κανω το τελικο κλικ και να την τσιμπήσω άμεσα μιας και μου τα λες ως ευχαριστημενος χρηστης.

 

Overclocking δεν με ενδιαφερει ουτε εμενα σε κανενα component. 

RAMS εχω τις Corsair VENGEANCE RGB DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 AMD EXPO iCUE Compatible Computer Memory - Grey (CMH32GX5M2B6000Z30K) οποτε ελπιζω οτι θα παιζουν χωρις προβλημα.

 

Thanks

Τα I225 είχαν γενικά προβλήματα. Τα I226 είναι καλά. Η TUF έχει Realtek πάντως.

Εγώ έχω τις gskill και τις τρέχω με τα παρακάτω timings

ZenTimings_Screenshot.png.5f37805e3f42cc014fc42edeb453f7a2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ενα νεο Desk mini με AM5 θα εχει το λιγοτερο 300-350€.
Ο 8700G σε τιμες Ελλαδας θα πλησιαζει τα 400€.
32gb DDR5 6000 C30 εχουν περιπου 120€.
Φτασαμε τα 870€ για ενα case , m/b ,cpu και ram. 
Δεν θα σου δειξω καποια προταση με Intel UHD 770+Nvidia που σε τετοιες εργασιες ειναι καλυτερη ,θα σε παω σε AMD συστημα να ταιριαζει με το Avatar σου.
Στηνεις με τα ιδια χρηματα (815€) κατι τετοιο το αφηνεις στη δουλεια χωρις να το μεταφερεις περα δωθε και κρατας το παλιο στο σπιτι.
Η κρατας αυτο στο σπιτι να παιζεις και κανενα game και το παλιο στη δουλεια.
Οχι οτι δεν μεταφερεται ενα κουτακι 20 ποντους αντι για 16 αλλα δεν θα εχεις και λογο να το μεταφερεις.
Οι τιμες ειναι με Skroutz, με τιμες Best price εχεις βαλει 5800x και Rx 7700xt ή 5800x3d περιπου στα ιδια χρηματα.

 

Screenshot_7.jpg

ώπα κάτσε. Αν θες να είσαι σωστός, θα βάλεις AM5 build για να δείξεις πόσο πιο ακριβός (και λιγότερο value) είναι ο 8700G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JaguarOne είπε

ώπα κάτσε. Αν θες να είσαι σωστός, θα βάλεις AM5 build για να δείξεις πόσο πιο ακριβός (και λιγότερο value) είναι ο 8700G

Αν θελω να ειμαι σωστος θα εβαζα εναν Intel με UHD 770 και Nvidia GPU που ειναι καλυτερος συνδιασμος απο οποιαδηποτε Apu ή AMD GPU σε εφαρμογες 2D/3D, rendering και video edit.
Για να μη πεσουμε στο τρυπακι Intel vs Amd και Nvidia vs Αmd ,εβαλα ενα AMD build που θα ειναι σαφως πιο παραγωγικο απο τον 8700G.
Οταν το pc ειναι για επαγγελματικη χρηση αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να δουλευει καλυτερα και πιο γρηγορα και οχι αν θα ειναι AM4,AM5 η 1700.

Tωρα για τον Light Gamer ενας 7600+ Rx 6600(200+180) κοστιζει το ιδιο με εναν 8700G και εχεις τα τριπλασια FPS παιζοντας 1080P High αντι για 1080p Low.
Οποτε και στο ΑM5 αν θες εχεις καλυτερες επιλογες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ενσωματωμένα γραφικά, ακόμα και του 8700G, τα θεωρώ ακόμα πολύ πίσω για πρόσφατους τίτλους. Για κανα emulation, τίτλους PC 2000 και πίσω, οκ την παλεύουν.

Αλλά όταν με 100-120 ευρώ παίρνεις Nvidia GTX 1660 ITX ποιός ο λόγος να ασχοληθείς εκτός και αν φτιάχνεις κάτι σε φάση Dell Optiplex micro form factor (mff) και θες αναγκαστικά κάτι τόσο μικρό, οκ εκεί πάσο. To K39 μου είναι 3.9L και το μεταφέρω μαζί μου όταν πάω από χώρα σε χώρα (UK - Ελλάδα συνήθως) και χωράει στην χειραποσκευή. Tο μπουκάλι της Coca-Cola είναι του ενός λίτρου δίπλα του για σύγκριση, όχι του 1.5 λίτρου.

 

Κ39.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Για να μη πεσουμε στο τρυπακι Intel vs Amd και Nvidia vs Αmd

ευτυχώς που το αποφεύγουμε δηλαδή με νύχια και με δόντια σε κάθε topic 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Ενα νεο Desk mini με AM5 θα εχει το λιγοτερο 300-350€.
Ο 8700G σε τιμες Ελλαδας θα πλησιαζει τα 400€.
32gb DDR5 6000 C30 εχουν περιπου 120€.
Φτασαμε τα 870€ για ενα case , m/b ,cpu και ram. 
Δεν θα σου δειξω καποια προταση με Intel UHD 770+Nvidia που σε τετοιες εργασιες ειναι καλυτερη ,θα σε παω σε AMD συστημα να ταιριαζει με το Avatar σου.
Στηνεις με τα ιδια χρηματα (815€) κατι τετοιο το αφηνεις στη δουλεια χωρις να το μεταφερεις περα δωθε και κρατας το παλιο στο σπιτι.
Η κρατας αυτο στο σπιτι να παιζεις και κανενα game και το παλιο στη δουλεια.
Οχι οτι δεν μεταφερεται ενα κουτακι 20 ποντους αντι για 16 αλλα δεν θα εχεις και λογο να το μεταφερεις.
Οι τιμες ειναι με Skroutz, με τιμες Best price εχεις βαλει 5800x και Rx 7700xt ή 5800x3d περιπου στα ιδια χρηματα.

 

Screenshot_7.jpg

 

  1. To Silverstone Sugo SG13  δεν έχει τροφοδοτικό άρα βάζοντας και το τροφοδοτικό  ξεπερνάς το ποσό και θα πρέπει να κόψεις από αλλού.
  2. Ο 5700Χ υπολείπετε από τον 8700G σε εφαρμογές 2D/3D, Rendering και επεξεργασία Video, εικόνας.
  3. Ο 8700G έχει καλύτερο Video encoding (Dual Media Engine AV1 Encoding) από όλες τις κάρτες κάτω από τα 250 ευρώ (AMD/NVIDIA)
  4. O 8700G είναι 65W, o συνδυασμός  CPU + GPU για να βγάλει τις ίδιες επιδόσεις θα καταναλώνει παραπάνω ρεύμα.
  5. ΑΜ5 έχει καλύτερο Upgradability , θα μπορεί να βάλει και ZEN 5 APU στο μέλλον.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

 

  1. To Silverstone Sugo SG13  δεν έχει τροφοδοτικό άρα βάζοντας και το τροφοδοτικό  ξεπερνάς το ποσό και θα πρέπει να κόψεις από αλλού.
  2. Ο 5700Χ υπολείπετε από τον 8700G σε εφαρμογές 2D/3D, Rendering και επεξεργασία Video, εικόνας.
  3. Ο 8700G έχει καλύτερο Video encoding (Dual Media Engine AV1 Encoding) από όλες τις κάρτες κάτω από τα 250 ευρώ (AMD/NVIDIA)
  4. O 8700G είναι 65W, o συνδυασμός  CPU + GPU για να βγάλει τις ίδιες επιδόσεις θα καταναλώνει παραπάνω ρεύμα.
  5. ΑΜ5 έχει καλύτερο Upgradability , θα μπορεί να βάλει και ZEN 5 APU στο μέλλον.

 

 

Τιποτα απο ολα αυτα δεν ενδιαφερει αυτον που θα αγορασει ενα νεο μηχανημα με καλυτερες επιδοσεις :P

Δεν θα κοψεις απο αλλου γιατι το budget δεν ηταν 870€ ,τοσο ηταν για αυτα τα 3-4 parts.
Kανεις στην ουσια δεν θα βαλει Rx 6600 ,θα παρει τουλαχιστον μια 4070, το παραδειγμα ειναι για το ποσο ακυρος ειναι ο 8700G.
Eπισης κανεις δεν θα βασιστει σε μικρα κουτια και μικρα τροφοδοτικα, θα βαλει ενα Platinum σε ενα case που αεριζεται καλα.
Τα μικρα κουτια και τα super duper APU ειναι φετιχ που δεν εξυπηρετουν πουθενα στο πραγματικο κοσμο.

0 5700x MAZI με τη GPU θα εχει καλυτερο τελικο αποτελεσμα σε χρονους.


Το upgradability οταν το ξανα χρειαστεις το ΑΜ5 θα ειναι κοπρια οπως ειναι και σε multicore performance περα των x900x x950x.
Εξυπηρετει μονο αυτους που αργουν να αναβαθμισουν και δεν τους ενδιαφερουν οι επιδοσεις των current συστηματων και τα νεα features παρα μονο να γλιτωσουν κανα 100ρικο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Τιποτα απο ολα αυτα δεν ενδιαφερει αυτον που θα αγορασει ενα νεο μηχανημα με καλυτερες επιδοσεις :P
 

Καλύτερες επιδόσεις έχει ο 8700G από τον 5700Χ σε όλα.

16 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:



Δεν θα κοψεις απο αλλου γιατι το budget δεν ηταν 870€ ,τοσο ηταν για αυτα τα 3-4 parts.
 

Το ποσό για Slim SFF Case + Mini iTX Mobo + Ryzen 8700G + 32GB DDR5 6000 CL30 memory βγαίνει στα 856 ευρώ με το παρακάτω hardware

 

Slim SFF Case - InWin B1  = 168 ευρώ

Ryzen 8700G = 400 ευρώ

ASRock A620I Lightning WiFi = 158 ευρώ

32GB DDR5 6000 CL30 = 130 ευρώ

23 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:


0 5700x MAZI με τη GPU θα εχει καλυτερο τελικο αποτελεσμα σε χρονους.

nope 

Στα ίδια λεφτά έχει πολύ χειρότερες επιδόσεις με το CPU (5700X) + GPU από τον 8700G

25 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

 


Το upgradability οταν το ξανα χρειαστεις το ΑΜ5 θα ειναι κοπρια οπως ειναι και σε multicore performance περα των x900x x950x.
Εξυπηρετει μονο αυτους που αργουν να αναβαθμισουν και δεν τους ενδιαφερουν οι επιδοσεις των current συστηματων παρα μονο να γλιτωσουν κανα 100ρικο.

Ότι δεν φτάνει η αλεπού τα λέει κοπριά, Σε δυο χρόνια θα μπορεί να κάνει αναβάθμιση σε ΖΕΝ 5 APU χωρίς να αλλάξει τίποτα άλλο και να αναβαθμίσει και το CPU αλλά και το iGPU με μια απλή κίνηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Καλύτερες επιδόσεις έχει ο 8700G από τον 5700Χ σε όλα.

Το ποσό για Slim SFF Case + Mini iTX Mobo + Ryzen 8700G + 32GB DDR5 6000 CL30 memory βγαίνει στα 856 ευρώ με το παρακάτω hardware

 

Slim SFF Case - InWin B1  = 168 ευρώ

Ryzen 8700G = 400 ευρώ

ASRock A620I Lightning WiFi = 158 ευρώ

32GB DDR5 6000 CL30 = 130 ευρώ

nope 

Στα ίδια λεφτά έχει πολύ χειρότερες επιδόσεις με το CPU (5700X) + GPU από τον 8700G

Ότι δεν φτάνει η αλεπού τα λέει κοπριά, Σε δυο χρόνια θα μπορεί να κάνει αναβάθμιση σε ΖΕΝ 5 APU χωρίς να αλλάξει τίποτα άλλο και να αναβαθμίσει και το CPU αλλά και το iGPU με μια απλή κίνηση.

 

Θες να μου πεις 1 game που ο 8700G θα ειναι πιο γρηγορος απο 5700x + Rx 6600 ;
Σε 2 χρονια τα νεα APU θα εχουν παλι χειροτερες επιδοσεις απο Rx 6600 οταν σημερα δεν μπορουν να περασουν ουτε τη 1060 του 2016 με την "ακαταλληλη" για gaming 3050 να μοιαζει με κτηνος μπροστα τους.
Οι περισσοτεροι την εχουν ηδη(1060) σε ενα παλιο τους μηχανημα ή καποια αντιστοιχη/καλυτερη και δεν χρειαζεται καν να αγορασουν GPU.
Με λιγα λογια ο 8700G ειναι ο μονοφθαλμος που επικρατει στους τυφλους(APU).
 

Screenshot_15.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Θες να μου πεις 1 game που ο 8700G θα ειναι πιο γρηγορος απο 5700x + Rx 6600 ;
 

 

Δεν μίλησα για Games αλλά για το παρακάτω

17 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Αν θελω να ειμαι σωστος θα εβαζα εναν Intel με UHD 770 και Nvidia GPU που ειναι καλυτερος συνδιασμος απο οποιαδηποτε Apu ή AMD GPU σε εφαρμογες 2D/3D, rendering και video edit.

Στα ίδια λεφτά και στα ίδια TDP δεν υπάρχει κάτι που να ξεπερνά τον 8700G.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν μίλησα για Games αλλά για το παρακάτω

Στα ίδια λεφτά και στα ίδια TDP δεν υπάρχει κάτι που να ξεπερνά τον 8700G.

 

Aν δεν μιλαμε για Games και μιλαμε μονο για productivity ,ουτε το περιορισμενο budget υπαρχει ουτε τα TDP requirements.
Aγοραζεις εναν 14600(κατω απο 300€) και μια 4070 και αφηνεις χιλιομετρα πισω τον 8700G.
Kατι που μπορουσες να κανεις ηδη με ενα 12700κ και μια 3080 εδω και 2-3 χρονια.
Ουτε αυτους δεν καταφερε να περασει ...
Ποιος δουλευει μονο με APU και κουτακια;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Aν δεν μιλαμε για Games και μιλαμε μονο για productivity ,ουτε το περιορισμενο budget υπαρχει ουτε τα DTP requirements.
Aγοραζεις εναν 14600 και μια 4070 και αφηνεις χιλιομετρα πισω τον 8700G.
Ποιος δουλευει μονο με APU και κουτακια;

Μην κάνεις συνέχεια κολοτούμπες, εσύ ανάφερες το productivity και οτι με τον 5700Χ + GPU θα είναι ποιο γρήγορο από τον 8700G, τώρα που δεν σου βγαίνει το αφήγημα το πήγαμε στον 14600 που έχει μόνος του 350 ευρώ και την 4070 που είναι στα 600 ευρώ και βαλε.

Επαναλαμβάνω, στα 400 ευρώ και 65W TDP δεν παίζει κάτι καλύτερο από τον 8700G.

Αν θέλεις ένα Slim SFF PC για εργασία και ελαφρύ Gaming τότε η καλύτερη λύση είναι ο 8700G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...