Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

 

https://www.techpowerup.com/317448/amd-announces-ryzen-8000g-series-desktop-apus-select-models-feature-ryzen-ai

All Ryzen 8000G series APUs being announced today will be available from January 31. The 8700G is priced at USD $329, the 8600G at $229, and the 8500G at $179.

https://www.amd.com/en/product/14066

jtIigEjBL8OQhsbj.jpg

OnexDIQz1gH5p26q.jpg

cQFhnm2pZchTsUmC.jpg

Mεγαλε Τουτανχαμον οταν ελεγα οτι θα βγουν οι πρωτοι 8000 τον Ιανουαριο μου ελεγες αποκλειεται, δεν υπαρχουν πουθενα τετοια leaks :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Mεγαλε Τουτανχαμον οταν ελεγα οτι θα βγουν οι πρωτοι 8000 τον Ιανουαριο μου ελεγες αποκλειεται, δεν υπαρχουν πουθενα τετοια leaks :P

Μήπως η συζήτηση ήταν για Zen 5 κι όχι για Zen 4 APU?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Thresh είπε

Μήπως η συζήτηση ήταν για Zen 5 κι όχι για Zen 4 APU?

Καπου Σεπτεμβριο/Οκτωβριο ειχαμε μια συζητηση και του λεω:
Σε 2-3 μηνες(Ιανουαριο) θα βγουν οι πρωτοι Ryzen 8000 ισως βγουν και νεες μητρικες με pci-e 5.0 σε πιο οικονομικες τιμες.
Και μου λεει δεν υπαρχει καμια αναφορα για Ιανουαριο.
Τα Rumors μεχρι τοτε δεν ειχαν προσδιορισει αν θα ειναι cpu ή apu αλλιως θα του ελεγα 8000G.
Tελικα τζιφος, αν θες pci-e 5.0 πρεπει να το πληρωσεις 80€ παραπανω με τις φθηνοτερες να ξεκινανε απο 240-250€.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Τα Rumors μεχρι τοτε δεν ειχαν προσδιορισει αν θα ειναι cpu ή apu αλλιως θα του ελεγα 8000G.

Επειδή παίζει να συμμετείχα κι εγώ σε αυτή τη συζήτηση, γιατί θεωρώ ακόμα τραγικό το να πάνε τόσο πίσω, νομίζω ότι αυτονόητο ότι μιλάγαμε για Zen 5. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Επειδή παίζει να συμμετείχα κι εγώ σε αυτή τη συζήτηση, γιατί θεωρώ ακόμα τραγικό το να πάνε τόσο πίσω, νομίζω ότι αυτονόητο ότι μιλάγαμε για Zen 5. 😛

Μα το ζητουμενο της συζητησης ηταν η πιθανοτητα να βγουν νεες φθηνοτερες μητρικες ή να πεσουν οι υπαρχων με νεα κυκλοφορια επεξεργαστων και οχι ποτε θα βαλουμε 8950x.
Δεν ειχε σημασια αν ειναι 8000 ή 8000G.
Μετα η συζητηση πηγε και στα memory clocks των DDR5 και οτι τελικα φταινε οι επεξεργαστες και οχι οι μητρικες.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Μα το ζητουμενο της συζητησης ηταν η πιθανοτητα να βγουν νεες φθηνοτερες μητρικες ή να πεσουν οι υπαρχων με νεα κυκλοφορια επεξεργαστων και οχι ποτε θα βαλουμε 8950x.
Δεν ειχε σημασια αν ειναι 8000 ή 8000G.
Μετα η συζητηση πηγε και στα memory clocks των DDR5 και οτι τελικα φταινε οι επεξεργαστες και οχι οι μητρικες.

 

Καθώς και τα μοντέλα των επεξεργαστών που μας ενδιαφέρουν "προσωπικά", δλδ όχι οι Zen 4 APUs. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Καθώς και τα μοντέλα των επεξεργαστών που μας ενδιαφέρουν "προσωπικά", δλδ όχι οι Zen 4 APUs. 😛

Ο Αιγυπτιος περιμενει τον Ryzen 7500 και της Rx 7500xt 16gb για να κανει το μεγαλο μπαμ!

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2024 στις 6:00 ΜΜ, ShooterX είπε

Αν έβγαζε πχ 5950x3d τι θα λέγαμε?

Εγώ προσωπικά,οτί έκανα βλακεία και δεν περίμενα λίγο ακόμα που πήρα τον 5800x3D πριν 2 μήνες 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε BIOS update στην ASUS TUF X670E-PLUS, πρέπει να βάζω το recovery key του bitlocker. Δεν είχα ποτέ αυτό το πρόβλημα στις AM4 μητρικές. Γνωρίζει κανείς γιατί γίνεται αυτό; Κάνω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Σε κάθε BIOS update στην ASUS TUF X670E-PLUS, πρέπει να βάζω το recovery key του bitlocker. Δεν είχα ποτέ αυτό το πρόβλημα στις AM4 μητρικές. Γνωρίζει κανείς γιατί γίνεται αυτό; Κάνω κάτι λάθος;

Λογικά έχεις bitlocker ενεργοποιημένο; Εαν ναι το απαιτεί. Και στην δικιά μου όταν περνούσα το τελευταίο έβγαλε προειδοποίηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grisos είπε

Λογικά έχεις bitlocker ενεργοποιημένο; Εαν ναι το απαιτεί. Και στην δικιά μου όταν περνούσα το τελευταίο έβγαλε προειδοποίηση. 

Μα και στα AM4 είχα bitlocker. Ίσως η διαφορά οφείλεται στα W11, παλαιότερα είχα W10 τώρα που το σκέφτομαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/01/2024 at 16:11, hln3 said:

Καλύτερα να σταματήσουν να το παλεύουν με τις apu και να βγάλουν κάποια κάρτα που να της αρκεί το ρεύμα του pcie slot για mini συστήματα.

Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ. Πήρα δύο A2000 της Nvidia για τα mini ITX που έχω. Μια με 6gb και μια με 12gb VRAM. Ούτε ρεύματα ούτε τίποτα. Απορώ γιατί δεν εφαρμόζουν και άλλοι εκτός της Nvidia αυτήν την λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2024 στις 1:45 ΜΜ, noFEARgr είπε

Nαι οχι θα την χαριζαν , 8c/16t και την ισχυρότερη igpu που υπαρχει αυτην την στιγμη ...

Aν η ισχυροτερη igpu ειναι χειροτερη απο τις Low Εnd του 2016(1050Ti/1060) τι νοημα εχει να το παρει καποιος στη τιμη που κοστιζει ενας 7600 μαζι με Rx 6600 ή ενας 5600+Β450+DDR4+ Rx 6600;
Mια ισχυρη igpu θα ειχε νοημα αν οταν εβγαινε ειχε τις επιδοσεις του Low Εnd την χρονια που βγηκε (4060,7600).
Οι Ryzen 5000G πουλησαν γιατι βγηκαν μια εποχη που για να βαλεις εναν 5600x και να δεις Bios ηθελες και μια 1030 των 150€ oποτε εβαζες 5600G πανω κατω στην ιδια τιμη του 5600x και περιμενες να πεσουν οι Gpu σε κανονικες τιμες.
Τωρα εχεις σε ολα ενσωματομενα γραφικα(Intel 14th, Ryzen 7000) και τις Gpu να ξεκιναμε σε πιο φυσιολογικες τιμες απο οτι τοτε με το mining.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...