Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Η σειρά 8000 είναι για mobile και ίσως APU για το ΑΜ5, η επόμενη γένια που θα αντικαταστήσει τους ZEN 4 θα βγει προς το τέλος του 2024 για το AM5.

κατάλαβα....τα ξύνει και το λιζάκι χωρίς νεα σειρά desktop για κοντά 1,5 - 2 χρόνια από το launch των 7000series....🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BabisTs είπε

κατάλαβα....τα ξύνει και το λιζάκι χωρίς νεα σειρά desktop για κοντά 1,5 - 2 χρόνια από το launch των 7000series....🤣

Αν και οι μεν και οι δε βλέπουν τεράστια επιβράδυνση και πτώση στον όγκο πωλήσεων (χώρια τα έσοδα) στο desktop κομμάτι και βλέπουν αντίθετα ζήτηση/χρήμα σε ΑΙ/server/ML/Pro αγορές (που είναι και το λογικό), με την περιορισμένη δυνατότητα παραγωγής που υπάρχει (και θα υπάρχει για τα επόμενα 2-3 τουλάχιστον χρόνια), εκεί θα στρέψουν το ενδιαφέρον τους.

Οι Zen4 TR, αν δεν κάνω λάθος, τώρα βγαίνουν. Τα αντίστοιχα server κομμάτια, δεν ξέρω καθόλου.

Σου λένε και οι δύο, βάλε 3δ για gaming επιδόσεις, πέτα και ένα fg για χαμηλότερους/αδύναμους επεξεργαστές και καλά είσαι.

Ξεροκόμματο, ξανά, αν/όταν περισσέψει κάτι από τα χοντρά πακέτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει, δεν με χαλάει. Δεν μπαινω σε πειρασμό γλιτώνουμε και λεφτά.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Αν και οι μεν και οι δε βλέπουν τεράστια επιβράδυνση και πτώση στον όγκο πωλήσεων (χώρια τα έσοδα) στο desktop κομμάτι και βλέπουν αντίθετα ζήτηση/χρήμα σε ΑΙ/server/ML/Pro αγορές (που είναι και το λογικό), με την περιορισμένη δυνατότητα παραγωγής που υπάρχει (και θα υπάρχει για τα επόμενα 2-3 τουλάχιστον χρόνια), εκεί θα στρέψουν το ενδιαφέρον τους.

Οι Zen4 TR, αν δεν κάνω λάθος, τώρα βγαίνουν. Τα αντίστοιχα server κομμάτια, δεν ξέρω καθόλου.

Σου λένε και οι δύο, βάλε 3δ για gaming επιδόσεις, πέτα και ένα fg για χαμηλότερους/αδύναμους επεξεργαστές και καλά είσαι.

Ξεροκόμματο, ξανά, αν/όταν περισσέψει κάτι από τα χοντρά πακέτα.

Απλά ήταν ευκαιρία για καλή gaming σφαλιάρα με διψηφιο χαλαρο νουμερακι....για αυτό το σχόλιο μου περί ξυσιματος Λίζας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2023 στις 7:31 ΜΜ, Dev1l είπε

Καλησπέρα, παιδιά τα φώτα σας.... στήνω νέο pc με ryzen 9 7900x, το πρόβλημα μου είναι ότι θα μπει στο ήδη υπάρχον κουτί, για overclock ούτε λόγος, θα ήθελα να δοκιμάσω underclock αλλά κατά κύριο λόγο θα μείνει stock, το κουτί που έχω είναι το phanteks p200a που έχει εξαιρετικό airflow, τι ###% ψυκτρα να βάλω ;;; πιο πολύ εμπιστεύομαι αεροψυξη από υδροψυξη αλλά σκέφτομαι τον χώρο και τις μνήμες από την άλλη πλευρά τι υδροψυξη να βάλεις; το κουτί είναι μικρούλι και χωράει μέχρι 280mm ψυγείο. Για δώστε καμία ιδέα... 

Εγω θεωρώ ότι μια υγροψυξη ακόμη και με ένα ψυγείο θα κάνει πιο αποδοτική δουλειά από την αεροψυξη.

Η υδροψυξη επιπλέον επιτρέπει καλύτερο airflow μέσα στο κουτί συνολικά.

Και βλέπω ότι το κουτί σου στο δεξί πάνελ έχει ήδη θέση για ψυγεία και γρυλιες έτοιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2023 στις 1:53 ΠΜ, Grisos είπε

Btw εγώ το frame το πήρα από γερμανικό amazon

https://www.amazon.de/-/en/dp/B0BML2FNXB?ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details&th=1

Το χτύπησα κι εγώ από το ιταλικό, λογικά από του χρόνου θα το έχω. Ήθελα να κάνω re-paste γιατί τώρα είναι με το pre-applied paste που είχε η ΑΙΟ πάνω, οπότε για να δούμε αν το frame+MX6 θα έχει βελτίωση... μικρές διαφορές περιμένω.

Εν τω μεταξύ, έτρωγα κάποια error στο World of Tanks και χτύπησε και 1-2 reboot στο άκυρο το μηχανάκι (άκυρο = idle/light load).

Οπότε ξεκίνησα από την αρχή το stress testing, OCCT Linpack -> όλα καλά. Ycruncher, testmem5 -> όλα καλά. Λέω να δω και το Core Cycling μέσω OCCT, άρχισαν να βαράνε διάφορα core, που πριν περνάγανε άνετα... Δίνω από δω, δίνω από εκεί, πάλι κάποια core να βαράνε (σε φάση κ με positive CO στο non3d die!).

Τι φταίει, τι φταίει... ήθελε ένα τσικ SoC voltage (1.20->1.21) και όλα καλά. Το οποίο δεν το πολυκαταλαβαίνω πως έγινε (η μόνη αλλαγή στις ρυθμίσεις ήταν που έβαλα PowerDown + GearDown enabled για να έχω MCR on, το οποίο δεν θα έπρεπε να έχει τέτοια επίπτωση, αλλά τι κάνουμε, άγνωσται αι βουλαί της Κυρίας AMD).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Μιλάμε για αιματοκυλισμα

 

Έχουν αφηνιάσει οι τύποι, πλέον είναι εντελώς ανεξέλεγκτοι.

Θα πέσει "γκρίνια" για τις μνήμες, υποθέτω...από όλους.

Βλέπω, επίσης, ότι είχε και η αγορά ηλ. ενέργειας της Ελλάδας σπονσοράρει τη δοκιμή, με τα πρασινα/μπλε/κόκκινα κλπ γραφήματα για τις τιμές/kWh προς το τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD to Support AM5 Platform with New Products at least up-to and including 2025

Long live!

Kάπου τέλη 2026 ο τελευταίος 3δ που θα υποστηρίζεται τότε (τουλάχιστον 12πύρηνος, ελπίζω) με μνήμες 8000+ (2:1) και τα λέγαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κάτι μου λέει ότι δεν θα πάρει Zen 6.

In Intel we trust.

Το εννοώ, προφανώς. Όσο θα υπάρχει ανταγωνισμός της προκοπής, θα έχουμε εκπλήξεις (βλ. 57003δ...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Πέτρος said:

In Intel we trust.

Το εννοώ, προφανώς. Όσο θα υπάρχει ανταγωνισμός της προκοπής, θα έχουμε εκπλήξεις (βλ. 57003δ...).

Ενώ πχ θα έπρεπε να βγει τώρα άντε Ιανουάριο 2024 ο Zen 5, έτσι όπως πάει καλά θα είμαστε αν τον δουμε το καλοκαίρι. Οπότε για 2026 ο Zen 6.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Thresh είπε

Κάτι μου λέει ότι δεν θα πάρει Zen 6.

Οπότε ίσως είναι καλύτερη η αναβάθμιση σε intel arrow lake αν ειναι τόσο καλός όσο περιμένουμε, που θα αναβαθμίζεται και σε nova lake που θα είναι και το σούπερ cpu της intel με τα rentable units.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...