Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Άσε ρε Μπάμπη κοτζαμαν δεξιός εσυ κοιτάς amd …

Αν δώσει στους 8000 ryzen ενα +15% από 7800Χ3D σε gaming perf. τώρα τον Γενάρη-Φλεβάρη (πότε βγαίνουν δεν ξέρω).....φτάνουμε στο +20% από 14900Κ....οπότε why not? 

Η ιντελ το έχασε το τόπι αν δεν τα ξύσει το λιζακι τώρα σε αυτήν την σειρά που θα βγάλει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καίγομαι και για αλλαγή....αν τους βγαλει και ειναι τοση η διαφορά παω χωρις δευτερη σκέψη......ειδάλλως πολύ καλός είναι και ο 14900Κ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, Psycho_Warhead said:

Παραμένει το καλύτερο CPU για gaming ο 7800X3D..Η Intel έχει χάσει την μπάλα πλέον, HEDT δεν έχει, game performance crown δεν έχει..Καλά κρασιά.

Ε όχι και τα πάντα, παραμένει κορυφαία στην idle κατανάλωση ..

Ξέρεις τι φοβερό προτέρημα είναι αυτό ? 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BabisTs είπε

Αν δώσει στους 8000 ryzen ενα +15% από 7800Χ3D σε gaming perf. τώρα τον Γενάρη-Φλεβάρη (πότε βγαίνουν δεν ξέρω).....φτάνουμε στο +20% από 14900Κ....οπότε why not? 

Η ιντελ το έχασε το τόπι αν δεν τα ξύσει το λιζακι τώρα σε αυτήν την σειρά που θα βγάλει.

κάτσε να δούμε γιατί και τα καινούργια intel λένε θα είναι δυνατά... πιο πολύ με νοιάζει να δω τις νέες κάρτες να σου πω την αλήθεια, από τώρα έχω ετοιμάσει τον οβολό μου για το δερμάτινο αγόρι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν πήγα σε AMD σε αυτή τη γενιά λόγω του Frame Generation stuttering στην RED engine(TW3, CP 2077) για το οποίο αδιαφορούσαν για πολύ καιρό, τελικά το έφτιαξαν και είναι κομπλέ.

Βέβαια σε 4Κ που παίζω πλέον δεν έχει καμία σημασία ο CPU οπότε δεν καίγομαι καν για αλλαγή του 13700Κ, όταν θα βγει πολύ πιο γρήγορο CPU(Τουλάχιστον 30% πάνω) σε gaming θα κοιτάξω για αλλαγή.

Η μεγάλη διαφορά στα παιχνίδια κλασικά έρχεται από αλλαγή GPU, οπότε αναμένουμε τις RTX 5xxx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, godslayerxp είπε

Είναι κανένας εδώ που να έχει εικόνα πριν και μετά το frame στο AM5;
Αξίζει ή μας τα τσεπώνουν; 🙂

Κοίτα εγώ έστησα από την αρχή με το frame της Thermalright, because why not, οπότε δεν έχω άποψη για thermals χωρίς. Σίγουρα βοήθησε στο άπλωμα της MX-6, η οποία ήταν αρκετά σφιχτή, καθώς ένιωθες ασφαλής ότι δεν θα πάει από κάτω. Οπότε δεν έχω άποψη χωρίς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, godslayerxp είπε

5 βαθμούς τουλάχιστον κάτω, πριν και μετά..

86c στα 172 (20mv undervoltage, +200mhz PBO). Με 30mv undervoltage και +50pbo, βγάζω το bench με 68c. Έχω το frame contact του ali-express + arctic silver 6 + AIO 280. Χωρίς την arctic silver 6 (με την thermal paste του AIO) και το frame contact είμαι +15 τουλάχιστον παραπάνω. 

 

image.png.58b1b3ed2a7b5cb949c446e3732208b8.png

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό (και παρεξηγημένο) τσιπάκι ο 7700x. Boost πιο δυνατό ακόμα και από τους τοπ 7900x,7950x. Λογικά τους χτυπάει στα ίσα σε παιχνίδια που δεν ζητάνε >8 πυρήνες. Αν είχε τιμή κάτω από τα 300€ θα ήταν λουκούμι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/12/2023 at 15:42, BabisTs said:

Αν δώσει στους 8000 ryzen ενα +15% από 7800Χ3D σε gaming perf. τώρα τον Γενάρη-Φλεβάρη (πότε βγαίνουν δεν ξέρω).....φτάνουμε στο +20% από 14900Κ....οπότε why not? 

Η ιντελ το έχασε το τόπι αν δεν τα ξύσει το λιζακι τώρα σε αυτήν την σειρά που θα βγάλει.

Η σειρά 8000 είναι για mobile και ίσως APU για το ΑΜ5, η επόμενη γένια που θα αντικαταστήσει τους ZEN 4 θα βγει προς το τέλος του 2024 για το AM5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πεισατε για το frame του Ali, όταν κάποτε φτάσει θα δούμε τί ψάρια θα πιάσει.

Στη δική μου περίπτωση, με τον μάλλον προβληματικό αντάπτορα της Noctua, είτε θα κάνει θάματα είτε θα τα κάνει ακόμα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...