Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/11/2023 στις 10:19 ΠΜ, Aten-Ra είπε

To Overall CPU είναι ότι λέει το όνομα, είναι το καλύτερο σε όλα, ο 7800Χ3D είναι ο καλύτερος μόνο σε Gaming άρα δεν μπορεί να πάρει τον τίτλο παρόλο που έχει καλό perf/$

πιστευω το overall ειναι σχετικο.λογικα δινει βαρος στο gaming, αν πχ 8 στους 10 users παιζουν και games και ο 7800χ3δ πχ ειναι 15% σε σχεση με καποιον αλλον καλυτερος σε gaming   και 15% χειροτερος σε κατι αλλο θα σου πει καλυτερος overall. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παιδιά τα φώτα σας.... στήνω νέο pc με ryzen 9 7900x, το πρόβλημα μου είναι ότι θα μπει στο ήδη υπάρχον κουτί, για overclock ούτε λόγος, θα ήθελα να δοκιμάσω underclock αλλά κατά κύριο λόγο θα μείνει stock, το κουτί που έχω είναι το phanteks p200a που έχει εξαιρετικό airflow, τι ###% ψυκτρα να βάλω ;;; πιο πολύ εμπιστεύομαι αεροψυξη από υδροψυξη αλλά σκέφτομαι τον χώρο και τις μνήμες από την άλλη πλευρά τι υδροψυξη να βάλεις; το κουτί είναι μικρούλι και χωράει μέχρι 280mm ψυγείο. Για δώστε καμία ιδέα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Dev1l said:

Καλησπέρα, παιδιά τα φώτα σας.... στήνω νέο pc με ryzen 9 7900x, το πρόβλημα μου είναι ότι θα μπει στο ήδη υπάρχον κουτί, για overclock ούτε λόγος, θα ήθελα να δοκιμάσω underclock αλλά κατά κύριο λόγο θα μείνει stock, το κουτί που έχω είναι το phanteks p200a που έχει εξαιρετικό airflow, τι ###% ψυκτρα να βάλω ;;; πιο πολύ εμπιστεύομαι αεροψυξη από υδροψυξη αλλά σκέφτομαι τον χώρο και τις μνήμες από την άλλη πλευρά τι υδροψυξη να βάλεις; το κουτί είναι μικρούλι και χωράει μέχρι 280mm ψυγείο. Για δώστε καμία ιδέα... 

Εάν βάλεις αερόψυξη στον 7900x δεν χρειάζεται να σκεφτείς εσύ για underclock. Θα πάρει από μόνος του πρωτοβουλίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, this.is.elia είπε

Εάν βάλεις αερόψυξη στον 7900x δεν χρειάζεται να σκεφτείς εσύ για underclock. Θα πάρει από μόνος του πρωτοβουλίες.

Τόσο καλά, έμεινα θα μου πεις με τον τότε 2600... οκ πάμε για υδροψυξη λοιπόν. Τι προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Dev1l said:

Τόσο καλά, έμεινα θα μου πεις με τον τότε 2600... οκ πάμε για υδροψυξη λοιπόν. Τι προτείνεις;

Θα σου πρότεινα την Arctic, στην οποία πας τυφλά στις 280άρες αλλά λόγω χώρου (το ψυγείο έχει υπερβολικά μεγάλο πάχος) τη φοβάμαι για το case σου.

Εάν μπορείς να βολέψεις τη BeQuiet, είναι καλή επιλογή. Έχω την 360άρα, πολύ ευχαριστημένος. Αθόρυβη αντλία, εύκολη τοποθέτηση, εξαιρετικοί ανεμιστήρες και πολύ διακριτικά RGB στο μπλοκ. Πολύ τίμια για τα λεφτά που ζητάει.

Απέφυγε τις Corsair, λόγω της υπερβολίκης τιμής τους και της αναλογικά φτωχής ψύξης που προσφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Dev1l είπε

Τόσο καλά, έμεινα θα μου πεις με τον τότε 2600... οκ πάμε για υδροψυξη λοιπόν. Τι προτείνεις;

Αν κάνεις undervoltage δεν θα χρειαστείς υδρόψυξη και θα σου κάνει και clock πιο ψηλά.

Πάρε ένα contact frame για να έχει ομοιόμορφη και καλύτερη επαφή η ψύκτρα

Upgraded AM5 CPU Contact Frame AM5 Full Fixed Non-Marking Mounter for AM5 Protector Bending Corrector Accessories - AliExpress

και μία καλή πάστα

Arctic MX-6 Thermal Paste 4gr | Skroutz.gr

Και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με αερόψυξη.

Απλά πρόσεξε το airflow να είναι σωστό και να μπαίνει περισσότερος αέρας από τι βγαίνει. Και ροή από κάτω και μπροστά και έξοδος από πίσω και από πάνω. Σφίξε καλά τη ψύχτρα και πάρε μία καλή...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πιστεύω μια χαρά θα είσαι με αερόψυξη.

Προτείνω αυτά (τα έχω και εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος).

https://www.amazon.de/-/en/Thermalright-Peerless-Assassin-Heatpipes-Technology/dp/B0B531CBD3/

https://www.amazon.de/-/en/Thermalright-Corrective-Anti-Bend-Mounting-Non-Marking/dp/B0BMWMB7QL/?th=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραμένει το καλύτερο CPU για gaming ο 7800X3D..Η Intel έχει χάσει την μπάλα πλέον, HEDT δεν έχει, game performance crown δεν έχει..Καλά κρασιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...