Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 26/11/2023 at 23:03, this.is.elia said:

Βγάζει 8πύρηνο καλύτερο επεξεργαστή το 2023... Ντάξει, καταλαβαίνω τη λογική, είναι ο καλύτερος στο gaming, καλό efficiency, τιμή παλεύεται. Αλλά 8πύρηνο; Το 23; Καλύτερος επεξεργαστής; Χοντρό.

Προσωπικά θα ψήφιζα τον 5950, παραμένει θηρίο και καίει ψίχουλα για την απόδοση που παρέχει. Με μεγάλο μειονέκτημα την πλατφόρμα-αδιέξοδο, εκτός και εάν πετάξει η θείτσα κάναν 59503d στο άσχετο.

Θα συμφωνήσω, στο overall CPU έπρεπε να βγει ένας μεταξύ του 7950Χ3D και του 14900Κ. Ο 7800Χ3D απλά είναι ο καλύτερος σε Gaming , εδώ χάνει σε πολλά applications από τους i5 , πως τον έβγαλαν overall καλύτερο CPU μόνο αυτοί το ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Θα συμφωνήσω, στο overall CPU έπρεπε να βγει ένας μεταξύ του 7950Χ3D και του 14900Κ. Ο 7800Χ3D απλά είναι ο καλύτερος σε Gaming , εδώ χάνει σε πολλά applications από τους i5 , πως τον έβγαλαν overall καλύτερο CPU μόνο αυτοί το ξέρουν.

λογω τιμης απο οτι καταλαβα για το μεσο χρηστη ηταν η σκεψη ,αλλα και εγω δεν συμφωνω

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, akoinonitos said:

λογω τιμης απο οτι καταλαβα για το μεσο χρηστη ηταν η σκεψη ,αλλα και εγω δεν συμφωνω

To Overall CPU είναι ότι λέει το όνομα, είναι το καλύτερο σε όλα, ο 7800Χ3D είναι ο καλύτερος μόνο σε Gaming άρα δεν μπορεί να πάρει τον τίτλο παρόλο που έχει καλό perf/$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

To Overall CPU είναι ότι λέει το όνομα, είναι το καλύτερο σε όλα, ο 7800Χ3D είναι ο καλύτερος μόνο σε Gaming άρα δεν μπορεί να πάρει τον τίτλο παρόλο που έχει καλό perf/$

Αν κι εμένα μου φάνηκε λίγο περίεργη η επιλογή, νομίζω το νόημα του "Best overall cpu" κατά τον Tech Jesus δεν είναι το απόλυτα καλύτερο για τα πάντα όλα, αλλά αυτό που συνδυάζει πολλές δυνατότητες και value for money. Με αυτό το σκεπτικό βέβαια, εγώ θα έλεγα ότι η χρυσή τομή για overall performance είναι ο 14700Κ και όχι ο 7800x3D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/11/2023 at 20:35, Zaknafein said:

Δυσκολεύομαι να σου προτείνω,  γιατί το Ι/Ο μου ήταν πάντα σχετικά αδιάφορο, καθώς δεν βάζω ποτέ πάνω από 2-3 δίσκους σε 1 PC, έχω εξωτερικούς για 'αποθήκη'/backup. Συν ότι max I/O σε τι; Σε PCI-e slots; M.2 slots; SATA ports; ΤΒ/USB3.2/USB-c;

Άν καταλήξεις σε 2-3, μπορώ να σου πω αν κάποια αξίζει κάτι παραπάνω, αλλά το αρχικό φιλτράρισμα πρέπει να το κάνεις εσύ, βάσει των δικών σου κριτηρίων.

Προτεραιότητα μου τα PCie και M.2 slots.  Δυστυχώς μόνο στα layout της Gigabyte δεν αχρηστεύονται τα secondary PCIe slots λόγω των τεράστιων GPUs.  H Asus ROG Strix B650E-E τι λέει σε σύγκριση με την Gigabyte Β650Ε?  Έχει και αυτή Q-Code και είναι κάπου 60ε κάτω.  Analysis paralysis η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Metalman9 said:

Προτεραιότητα μου τα PCie και M.2 slots.  Δυστυχώς μόνο στα layout της Gigabyte δεν αχρηστεύονται τα secondary PCIe slots λόγω των τεράστιων GPUs.  H Asus ROG Strix B650E-E τι λέει σε σύγκριση με την Gigabyte Β650Ε?  Έχει και αυτή Q-Code και είναι κάπου 60ε κάτω.  Analysis paralysis η φάση.

Τι ακριβώς χρειάζεσαι από pci-e κ m.2?

Εδώ ένα video που καταπιάνεται με το θεμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, @topos said:

Τι ακριβώς χρειάζεσαι από pci-e κ m.2?

Εδώ ένα video που καταπιάνεται με το θεμα.

 

 Tίποτα εξωπραγματικό.  Οι 4 NVME είναι για OSes και storage.  Δεν χρειάζομαι GEN5 ταχύτητες ούτε σκοπεύω να πάρω GEN5 δίσκους.  Τα PCIe είναι και πάλι αν χρειαστεί κάτι μελλοντικά όπως μια Soundcard ή/και ΤΒ4-extra USB slots να μην χρειάζεται να αλλάζω μητρική.  Φυσικά ακόμη δεν έχω επιλέξει ούτε GPU(εισηγήσεις?) για να ξέρω αν θα καλύπτει 3 ή 4 slots...

Έχω δει τα videos του Buildzoid αλλά δυστυχώς καταπιάνεται κυρίως με την Overclocking πλευρά των μητρικών και οι τιμές που έχει μπροστά του είναι τέρμα διαφορετικές με Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Metalman9 said:

 Tίποτα εξωπραγματικό.  Οι 4 NVME είναι για OSes και storage.  Δεν χρειάζομαι GEN5 ταχύτητες ούτε σκοπεύω να πάρω GEN5 δίσκους.  Τα PCIe είναι και πάλι αν χρειαστεί κάτι μελλοντικά όπως μια Soundcard ή/και ΤΒ4-extra USB slots να μην χρειάζεται να αλλάζω μητρική.  Φυσικά ακόμη δεν έχω επιλέξει ούτε GPU(εισηγήσεις?) για να ξέρω αν θα καλύπτει 3 ή 4 slots...

Έχω δει τα videos του Buildzoid αλλά δυστυχώς καταπιάνεται κυρίως με την Overclocking πλευρά των μητρικών και οι τιμές που έχει μπροστά του είναι τέρμα διαφορετικές με Ευρώπη.

Στο συγκεκριμένο video που σου στειλα μιλάει κατά 85% για connectivity.

Δυστυχώς είτε είναι b650/s είτε είναι x670/e θέλει επίσκεψη στο product site για καθεμία που σε ενδιαφέρει για να δεις τι δίνει και τι lanes μοιράζοντε (και τι απενεργοποιει) η κάθε μητρική.

Γενικά θαρρώ πως καμια δεν δίνει 4 x pci-e 4.0x4 σε m2.

3 συνήθως και η 4η είναι pci-e3.0.

Κάποιες (σύνηθες στις ASRock) κάνουν και άλλα mix and match στα m.2 π.χ pci-e 4 x2lanes ΚΟΚ.

Γενικά οι μητρικές είναι το πιο "tricky" υποσύστημα γιατι παρόλο το κοινό chipset  οι υλοποιήσεις των I/O διαφέρουν αρκετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Metalman9 είπε

H Asus ROG Strix B650E-E τι λέει σε σύγκριση με την Gigabyte Β650Ε?

Είναι πολύ καλή, την κοίταζα κι εγώ, προτίμησα τη Γίγα γιατί είμαι φαν κ έχω μάθει τα BIOS της (με όλες τις μλκιες που κάνουν), συν ότι έχει external clock gen - πράγμα αδιάφορο για σένα. Σε PCIe / m.2 είναι σχεδόν ίδιες, έχει μικρό πλεονέκτημα η ASUS, γιατί μπορείς να έχεις την  GPU x16 με 3 m.2 πάνω, αφού μόνο ένα m.2 μοιράζεται τα lanes με την πρώτη PCIe x16, ενώ στη Γίγα είναι 2 m.2 slots που τα μοιράζονται. Απλά στην Γίγα είναι όλα τα slots gen 5 νομίζω, ενώ στην ASUS τα 2 είναι gen 4.

Με 4 SSD που λες εσύ πάντως, είναι το ίδιο τελικό αποτέλεσμα (αφού δεν έχεις/σκοπεύεις να έχεις gen 5.0 ssds), οπότε με την ASUS γλυτώνεις κ 60€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Metalman9 είπε

H Asus ROG Strix B650E-E τι λέει σε σύγκριση με την Gigabyte Β650Ε?  Έχει και αυτή Q-Code και είναι κάπου 60ε κάτω.  Analysis paralysis η φάση.

Στήνω αυτό το ΠΣΚ με την συγκεκριμένη οπότε stay tuned.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 28/11/2023 at 10:19, Aten-Ra said:

To Overall CPU είναι ότι λέει το όνομα, είναι το καλύτερο σε όλα, ο 7800Χ3D είναι ο καλύτερος μόνο σε Gaming άρα δεν μπορεί να πάρει τον τίτλο παρόλο που έχει καλό perf/$

Διαφωνώ. Η χρήση του "overall" εδώ, δεν σημαίνει "σε όλα" αλλά "στα περισσότερα σημεία" (ή στα περισσότερα σενάρια, ή στις περισσότερες δουλειές , κλπ...)... Δηλαδή, μεταξύ πχ. 3 επεξεργαστών,  που πρέπει να κάνουν τις ίδιες δουλειές σε 10 διαφορετικά σενάρια,, ο ένας είναι ο καλύτερος για τα 5, ο άλλος για τα 3 κι ο άλλος για τα 2. Βest "overall" είναι (προφανώς) αυτός που είναι για τα 5...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

7800X3D είναι καλύτερος για 9 στις 10 περιπτώσεις χρηστών, όχι σεναρίων χρήσης κατά τη γνώμη μου.

Τα tasks στα οποία δεν είναι, οι 9 δεν τα κάνουν καν ή έχουν την ψευδαίσθηση ότι είναι content creators, ντεμέκ big data αναλυτές ή κάτι άλλο που έχουν φανταστεί ότι τους επηρεάζει γιατί time is money.

Επεξ/σία από Teddy77
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2023 στις 6:40 ΜΜ, syban είπε

Καλησπέρα σας, ετοιμάζομαι να μπω στην παρέα μετα από πολλά χρόνια αποχής από το χώρο και είμαι σε αναζήτηση M/B (mini-micro) & ram, για CPU είμαι ανάμεσα σε 7700 και 7800x3D (θα είναι απόφαση της τελευταίας στιγμής), case περιμένω να παραλάβω Thermaltake the tower 200, χρήση καθαρά games (WoW, D4, space marine 2, ίσως starfield & squadron 42 αν βγει ποτε) στοχεύω μέχρι το Πάσχα να έχω αλλάξει GPU και monitor για 2κ ανάλυση.

Είναι οκ τα :  Μ/Β ASrock B650M Riptide PG, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 32GB DDR5 ; 

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη .

Kαλησπέρα σας,

Παρέλαβα έστησα και ολα οκ, ο ορισμός του plug and play και απόλυτα ικανοποιημένος, (επιδόσεις θερμοκρασίες).

  • CPU AMD 7600
  • CPU cooler Bequiet Pure Rock 2 FX
  • M/B ASrock B650M Riptide PG
  • RAM G.Skill Trident Z5 Neo 32GB DDR5 6000 30 CAS
  • TOWER Thermaltake the tower 200
  • NVMe M.2 Samsung 970 EVO PLUS 1TB (υπήρχε απο αγορά στο πόδι για το παλιό σύστιμα που τελικα δεν υποστήριζε m2)
  • - OLD GPU MSI 2060 Super
  • - OLD PSU Cooler Μaster v700 (θα πρεπει να το αλλαξω συντομα γιατι εχω -4pin power στο CPU)

Ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας καθώς διαβάζοντας νήματα με προτασεις σας κατέληξα στο build μου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...