Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Metalman9 είπε

αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί έχουν 120ε διαφορά.  Βλέπω μόνο PCIe 5.0 διαφορές.  Τι την κάνει τόσο υποδεέστερη από την B650E?

Το PCIe 5.0 είναι η βασική, μετά είναι το codec/dac για τον ήχο, το backplate και τα υπόλοιπα είναι overclocking features (Qcode, clear cmos στο rear I/O, external clock gen, καλύτερα power stages). Το διαφορετικό LAN (Intel vs Realtek) είναι μάλλον μειονέκτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Metalman9 είπε

....αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί έχουν 120ε διαφορά.  Βλέπω μόνο PCIe 5.0 διαφορές.  Τι την κάνει τόσο υποδεέστερη από την B650E?

Το Β650E γενικά είναι πολύ competitive με πολυ καλά χαρακτηριστικά με αποτέλεσμα οι υλοποιήσεις του να προσφέρουν περισσότερα από μια φθηνή υλοποίηση x670. Αν τις βάλεις δίπλα δίπλα να θα δεις ότι την δικαιολογεί την διαφορά. Bonus το Q-Code screen που το χρεώνουν λες και έχει σπάνια μέταλα μέσα. Πολύ χρήσιμο ωστόσο. 

Επεξ/σία από Grisos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Metalman9 είπε

Με ποια κριτήρια κατέληξες εν τέλη σ' αυτήν?  Πόσο την βρήκες?

Γιατί είχα δει και διαβάσει τόσα ρεβιους που με κούρασε. Τη steel legend ήθελα που είναι ίδια με την ασους και ποιο φτηνή απλά δεν την έβρισκα στο αμαζον( έχω από την εταιρεία μου εκεί κουπόνια).  PCI5 προς το παρόν δεν είναι χρήσιμο ειδικά για δίσκο εκτός αν είναι η δουλειά σου τέτοια που να θες ταχύτητά(που και πάλι δεν ξέρω αν αξίζει). 

Επίσης, μου άρεσε που έχει 4 θέσεις για Μ2 (αν και στον ένα είναι gen2 και αν βάλεις εκεί απενεργοποιεί 2 σατα), αρκετές θέσεις για ARGB καλή ποιότητα και μεγάλη τεράστια ευκολία τα κλιπ που έχει για τους Μ2 και η βίδες στα καπάκια τους δε βγαίνουν πάνω από το καπάκι.

330 είχε τώρα είδα είναι στα 309 BF στο άμαζον Γερμανίας, για λίγες μέρες που δεν έκανα υπομονή και έπεσε🙃

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια μπάτζετ λύση που να πηγαίνουν όλοι σε μητρικές b650?

Για 7600 (σκέτο) για φιλαράκι που δεν κάνει overclock, φαντάζομαι μέχρι 140-150 θα τον καλύπτει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Zaknafein said:

Το PCIe 5.0 είναι η βασική, μετά είναι το codec/dac για τον ήχο, το backplate και τα υπόλοιπα είναι overclocking features (Qcode, clear cmos στο rear I/O, external clock gen, καλύτερα power stages). Το διαφορετικό LAN (Intel vs Realtek) είναι μάλλον μειονέκτημα.

Κάνω ένα συγκριτικό τώρα και η αλήθεια το audio δεν ξέρω κατά πόσο θα το χρησιμοποιήσω μιας και έχω ένα Soundblaster G6.  Τώρα τα VRMs είναι όντως καλύτερα αλλά βλέπω εδώ ότι oc.net γενικά και στις πιο βασικές είναι overkill + το ότι ο 7800X3D δεν παίρνει σχεδόν καθόλου overclock που να αξίζει.  Για το Ιntel LAN διαβάζω ότι δεν είναι απλά downgrade αλλά έως και προβληματικό.  Το backplate σε τι ακριβώς βοηθά?  Με τόσο ψάξιμο άρχισε να με φοβίζει το warranty και το QC της Gigabyte...

 

3 hours ago, Grisos said:

Το Β650E γενικά είναι πολύ competitive με πολυ καλά χαρακτηριστικά με αποτέλεσμα οι υλοποιήσεις του να προσφέρουν περισσότερα από μια φθηνή υλοποίηση x670. Αν τις βάλεις δίπλα δίπλα να θα δεις ότι την δικαιολογεί την διαφορά. Bonus το Q-Code screen που το χρεώνουν λες και έχει σπάνια μέταλα μέσα. Πολύ χρήσιμο ωστόσο. 

Όντως πολύ χρήσιμο το Q-Code.  Έκανα ένα συγκριτικό και βρήκα αυτά που έγραψα πιο πάνω.  Αξίζει όντως τα +120ε η B650E αν δεν χρειάζομαι τα PCIe 5.0?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, just getting started είπε

Υπάρχει κάποια μπάτζετ λύση που να πηγαίνουν όλοι σε μητρικές b650?

Υπάρχουν αρκετά αξιοπρεπή boards, είναι σχετικά γυμνά από εξτραδάκια, αλλά τη δουλειά τους την κάνουνε. Προσοχή μόνο γιατί 2-3 είναι με εντελώς σάπια VRM (Asus Prime B650 Plus / B650M-A Wifi και Gigabyte B650M-K), όχι ότι θα έχει θέμα με τον 7600, αλλά μπορεί να προκύψει θέμα στο μέλλον.

@Metalman9 Το backplate βοηθάει στα θερμικά φορτία κ στο να μην λυγίζει η μητρική. Πάντως για την χρήση που λες (7800x3d, όχι overclock, όχι memory tuning) δεν νομίζω ότι σου προσφέρουν κάτι οι μητρικές των 350€+. Εδώ μπορείς να δεις γρήγορα τις διαφορές:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1NQHkDEcgDPm34Mns3C93K6SJoBnua-x9O-y_6hv8sPs/edit#gid=0

Για εγγύηση/QC δεν ξέρω τι διάβασες, όλες οι εταιρίες είναι περίπου το ίδιο σε θέματα QC, με εξαίρεση συγκεκριμένα μοντέλα κατά καιρούς που βγαίνουν προβληματικά. Σε μ.ό και οι 4 έχουν περίπου τα ίδια ποσοστά RMA/βλαβών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Zaknafein said:

Υπάρχουν αρκετά αξιοπρεπή boards, είναι σχετικά γυμνά από εξτραδάκια, αλλά τη δουλειά τους την κάνουνε. Προσοχή μόνο γιατί 2-3 είναι με εντελώς σάπια VRM (Asus Prime B650 Plus / B650M-A Wifi και Gigabyte B650M-K), όχι ότι θα έχει θέμα με τον 7600, αλλά μπορεί να προκύψει θέμα στο μέλλον.

@Metalman9 Το backplate βοηθάει στα θερμικά φορτία κ στο να μην λυγίζει η μητρική. Πάντως για την χρήση που λες (7800x3d, όχι overclock, όχι memory tuning) δεν νομίζω ότι σου προσφέρουν κάτι οι μητρικές των 350€+. Εδώ μπορείς να δεις γρήγορα τις διαφορές:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1NQHkDEcgDPm34Mns3C93K6SJoBnua-x9O-y_6hv8sPs/edit#gid=0

Για εγγύηση/QC δεν ξέρω τι διάβασες, όλες οι εταιρίες είναι περίπου το ίδιο σε θέματα QC, με εξαίρεση συγκεκριμένα μοντέλα κατά καιρούς που βγαίνουν προβληματικά. Σε μ.ό και οι 4 έχουν περίπου τα ίδια ποσοστά RMA/βλαβών.

Ναι από αυτό το spreadsheet ψάχνομαι.  Ποιαν φθηνότερη θα πρότεινες για τέτοια περίπτωση που η CPU δεν σηκώνει overlock?  Γενικά maximum επιλογές σε I/O ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγε κανείς από 7600X σε 7800X3D να μας πει εντυπώσεις για το αν άξιζε η μετάβαση; Με ενδιαφέρουν θέματα όπως κατανάλωση, πόσο ζεστός είναι ο 7800X3D σε σχέση με τον 7600X και το πόσο uplift παίζει γενικά σε 1080P παιχνίδια. Έχω δει ότι συγκριτικό βίντεο υπάρχει αλλά η γνώμη κάποιου μετράει περισσότερο για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Metalman9 είπε

Ναι από αυτό το spreadsheet ψάχνομαι.  Ποιαν φθηνότερη θα πρότεινες για τέτοια περίπτωση που η CPU δεν σηκώνει overlock?  Γενικά maximum επιλογές σε I/O ψάχνω.

Δυσκολεύομαι να σου προτείνω,  γιατί το Ι/Ο μου ήταν πάντα σχετικά αδιάφορο, καθώς δεν βάζω ποτέ πάνω από 2-3 δίσκους σε 1 PC, έχω εξωτερικούς για 'αποθήκη'/backup. Συν ότι max I/O σε τι; Σε PCI-e slots; M.2 slots; SATA ports; ΤΒ/USB3.2/USB-c;

Άν καταλήξεις σε 2-3, μπορώ να σου πω αν κάποια αξίζει κάτι παραπάνω, αλλά το αρχικό φιλτράρισμα πρέπει να το κάνεις εσύ, βάσει των δικών σου κριτηρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus Motherboard A620M PRIME A-CSM (A620/AM5/DDR5) | Plaisio 89,90 Πλαίσιο

Τιμιότατη για οικονομική μετάβαση σε AM5.

Την έβαλα, δούλεψε, δεν ξαναασχολήθηκα και δε με έχει απασχολήσει πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Armoral said:

Τα σήκωσε όλα η AMD

Βγάζει 8πύρηνο καλύτερο επεξεργαστή το 2023... Ντάξει, καταλαβαίνω τη λογική, είναι ο καλύτερος στο gaming, καλό efficiency, τιμή παλεύεται. Αλλά 8πύρηνο; Το 23; Καλύτερος επεξεργαστής; Χοντρό.

Προσωπικά θα ψήφιζα τον 5950, παραμένει θηρίο και καίει ψίχουλα για την απόδοση που παρέχει. Με μεγάλο μειονέκτημα την πλατφόρμα-αδιέξοδο, εκτός και εάν πετάξει η θείτσα κάναν 59503d στο άσχετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Βγάζει 8πύρηνο καλύτερο επεξεργαστή το 2023... Ντάξει, καταλαβαίνω τη λογική, είναι ο καλύτερος στο gaming, καλό efficiency, τιμή παλεύεται. Αλλά 8πύρηνο; Το 23; Καλύτερος επεξεργαστής; Χοντρό.

Προσωπικά θα ψήφιζα τον 5950, παραμένει θηρίο και καίει ψίχουλα για την απόδοση που παρέχει. Με μεγάλο μειονέκτημα την πλατφόρμα-αδιέξοδο, εκτός και εάν πετάξει η θείτσα κάναν 59503d στο άσχετο.

Για gaming είναι κορυφαίος και δε χρειάζεται παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Armoral said:

Για gaming είναι κορυφαίος και δε χρειάζεται παραπάνω.

Ορθά τον βγάζει κορυφαίο για gaming, η οποία είναι ξεχωριστή κατηγορία στο βίντεο. Καλύτερος στην πανταχόθεν κατηγορία δεν είναι με την καμία, εφόσον σε αυτή τη κατηγορία κοιτά και πέρα από το gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...