Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο 7800X3D επεσε κατω απο τα 330 ευρω στα σκουτζομαγαζα  μακραν η καλλιτερη επιλογη αν και κατα την γνωμη μου θα ηθελα να ηταν κατω απο τα 100 W.

Ερωτηση σε οσους τον εχουν Τι καταναλωση εχει στα βαρια παιχνιδια τυπου alan wake 2 η Uncharted και στο rendering;

Οσον αφορα τις μητρικες am5  με chipset 650 Και 670 υπαρχει θεμα αργης εκκινησης στα windows λογω μνημων η το εχουν λυσει με το Bios;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ήρθαν και τα φανάκια της λίαν λι(ζελατίνα από το τζαμι ακόμη δεν την έχω βγάλει😀)IMG_20231121_193103.jpg.4d27a137c4acfedb2627809d0d3c0e1e.jpg

Αύριο λογικά ο δίσκος και μετά πάμε για τελευταίες πινελιές.

Πρώτη φορά υδροψυξη νομίζω ακούω θόρυβο. Έχω ένα φαν που έχει θέμα και θα το αλλάξω μετά θα ξέρω σίγουρα αν προέρχεται από την υδροψυξη.

Επειδή εκτός bios δεν έχω δοκιμάσει τον 7800x3d 40-45 idle είναι οκ?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Ήρθαν και τα φανάκια της λίαν λι(ζελατίνα από το τζαμι ακόμη δεν την έχω βγάλει😀)IMG_20231121_193103.jpg.4d27a137c4acfedb2627809d0d3c0e1e.jpg

Αύριο λογικά ο δίσκος και μετά πάμε για τελευταίες πινελιές.

Πρώτη φορά υδροψυξη νομίζω ακούω θόρυβο. Έχω ένα φαν που έχει θέμα και θα το αλλάξω μετά θα ξέρω σίγουρα αν προέρχεται από την υδροψυξη.

Επειδή εκτός bios δεν έχω δοκιμάσει τον 7800x3d 40-45 idle είναι οκ?

ε λογικα θα ακουγεται λιγο η αντλια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πια X670E μητρική θα προτείνατε μέχρι 350ε για τον 7800X3D?  Ψάχνω κάποια με μάξιμουμ επιλογές σε PCIE και 4 M.2 slots. Δυστυχώς οι μεγάλες GPU σχεδόν πάντα εμποδίζουν την μια PCIE στην μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Metalman9 είπε

Παιδιά πια X670E μητρική θα προτείνατε μέχρι 350ε για τον 7800X3D?  Ψάχνω κάποια με μάξιμουμ επιλογές σε PCIE και 4 M.2 slots. Δυστυχώς οι μεγάλες GPU σχεδόν πάντα εμποδίζουν την μια PCIE στην μέση.

Αν μπορείς να ανέβεις στο budget σου λίγο πιο πάνω, το απόλυτο είναι το από κάτω:

https://www.skroutz.gr/s/38753305/Gigabyte-B650E-Aorus-Master-rev-1-0-Wi-Fi-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

 

Απλά όπως λέει και το βίντεο, δεν το γλυτώνεις το x8 στην GPU αν γεμίσεις και τις τελευταίες.

Edit: x670e σε αυτά τα λεφτά που να δίνει όσα ζητάς δεν θα βρεις αλλά θα είσα οκ και με το B650e.

Επεξ/σία από Grisos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες (τελευταία τελευταία η μητρική μου από όλες τις Asrock) βγήκε το 2.01 bios με "Update AGESA to ComboAM5 1.1.0.0", σήμερα, μόλις απεγκατέστησα κι επανεγκατέστησα chipset drivers όπως συστήνεται, βγήκε το 2.02 με "Optimize USB port compatibility".

Θα το αφήσω προς το παρόν, δεν θα το βάλω, εκτός κι αν βγει κάποια πιο σοβαρή λίστα αλλαγών ή κάποια σοβαρή επεξήγηση.

Σιχτίρ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Metalman9 είπε

Παιδιά πια X670E μητρική θα προτείνατε μέχρι 350ε για τον 7800X3D?  Ψάχνω κάποια με μάξιμουμ επιλογές σε PCIE και 4 M.2 slots. Δυστυχώς οι μεγάλες GPU σχεδόν πάντα εμποδίζουν την μια PCIE στην μέση.

Μόλις πήγα στον 7800χ3δ οπότε δεν μπορώ να σε πω 100%(ποια αξίζει)  αλλά σ αυτή κατέληξα προσωπικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Grisos said:

Αν μπορείς να ανέβεις στο budget σου λίγο πιο πάνω, το απόλυτο είναι το από κάτω:

https://www.skroutz.gr/s/38753305/Gigabyte-B650E-Aorus-Master-rev-1-0-Wi-Fi-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

 

Απλά όπως λέει και το βίντεο, δεν το γλυτώνεις το x8 στην GPU αν γεμίσεις και τις τελευταίες.

Edit: x670e σε αυτά τα λεφτά που να δίνει όσα ζητάς δεν θα βρεις αλλά θα είσα οκ και με το B650e.

Το x8 δεν βλέπω να είναι καθόλου θέμα για την GPU προς το παρόν σωστά?
Αυτή έχει ακριβώς το PCIe layout που δεν μπλοκάρετε καμία από την GPU αλλά δυστυχώς είναι 100ε πιο πάνω από άλλες X670E.
Βλέπω ότι γενικά οι Gigabyte έχουν τις PCIe κάτω κάτω.  Η άλλη επιλογή είναι η Gigabyte X670 Aorus Elite AX (rev. 1.0) Wi-Fi στα 295ε αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί έχουν 120ε διαφορά.  Βλέπω μόνο PCIe 5.0 διαφορές.  Τι την κάνει τόσο υποδεέστερη από την B650E?


 

 

2 hours ago, Aris-leme said:

Μόλις πήγα στον 7800χ3δ οπότε δεν μπορώ να σε πω 100%(ποια αξίζει)  αλλά σ αυτή κατέληξα προσωπικά

 

Με ποια κριτήρια κατέληξες εν τέλη σ' αυτήν?  Πόσο την βρήκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...