Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aris-leme είπε

Άντε μπήκα στο κλαμπ των ΑΜ5. Βέβαια με έναν μαγικό τρόπο πρέπει να συναρμολογηθούν κιόλας.🙃IMG_20231120_161833.jpg.90fd00fb25a8085e913e2ddebfd6d617.jpg

Με γειες ,καλο στησιμο!

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ παιδιά. Αναγκάστηκα να βάλω τους 2 NVME στο "παλιό" πισί.

Τον έναν δεν τον διαβάζει και τον άλλο βγάζει σφάλμα στα windows δεν ξεκινάει. Για να αποφύγω φορμάτ τι κανω? Οπώς και γιατί να μην διαβάζει τον ένα NVME δουλεύει κανονικά στο πισι που είμαι τώρα.

Και μια φωτό από την εγχείρηση IMG_20231120_203424.jpg.80e196921f78402aedc4eb84ddabe86a.jpg

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Σας ευχαριστώ παιδιά. Αναγκάστηκα να βάλω τους 2 NVME στο "παλιό" πισί.

Τον έναν δεν τον διαβάζει και τον άλλο βγάζει σφάλμα στα windows δεν ξεκινάει. Για να αποφύγω φορμάτ τι κανω? Οπώς και γιατί να μην διαβάζει τον ένα NVME δουλεύει κανονικά στο πισι που είμαι τώρα

Είχα πολλά χαζοθεματα όταν έστησα, αρκετά λύθηκαν με οδηγούς για συγκεκριμένες συσκευές/controllers από τη μαμά της μητρικής.

Με τα προηγούμενα συστήματα, πόσα χρόνια, σχεδόν ποτέ δεν χρειαζόταν, τα win έκαναν μια χαρά δουλειά (chipset drivers excluding).

Δες το λιγάκι αυτό.

Επίσης, μπες bios και σεταρε την κάθε Μ2 θύρα ξεχωριστά για την κατηγορία του nvme (gen3/4/5), το auto σε αυτές τις περιπτώσεις εύκολα κάνει χαζομάρες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Είχα πολλά χαζοθεματα όταν έστησα, αρκετά λύθηκαν με οδηγούς για συγκεκριμένες συσκευές/controllers από τη μαμά της μητρικής.

Με τα προηγούμενα συστήματα, πόσα χρόνια, σχεδόν ποτέ δεν χρειαζόταν, τα win έκαναν μια χαρά δουλειά (chipset drivers excluding).

Δες το λιγάκι αυτό.

Επίσης, μπες bios και σεταρε την κάθε Μ2 θύρα ξεχωριστά για την κατηγορία του nvme (gen3/4/5), το auto σε αυτές τις περιπτώσεις εύκολα κάνει χαζομάρες.

Το κακό είναι ότι δεν μπουτάρει στα windows να βάλω σωστά ντραιβ του μοδερμποαρτ. Δεν κάνει ούτε ρεπερ ούτε κιχ μιχ. Ναντα δυστυχώς. Στο παλιό όπως βλέπεις όλα καλά ξεκινάει σαν να μην πέρασε μια μέρα:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Το κακό είναι ότι δεν μπουτάρει στα windows να βάλω σωστά ντραιβ του μοδερμποαρτ. Δεν κάνει ούτε ρεπερ ούτε κιχ μιχ. Ναντα δυστυχώς. Στο παλιό όπως βλέπεις όλα καλά ξεκινάει σαν να μην πέρασε μια μέρα:D

Δεν μπαίνει καθόλου ή μόνο με τους Μ2 απάνω?

Αν χωρίς τους δίσκους λειτουργεί, μπες bios και σεταρε gen στην κάθε θέση, μπες και win και βάλε τους αντίστοιχους οδηγούς της μητρικής, και μετά δοκίμασε με 1-1 να δεις αν πάλι κάνουν τα ίδια.

Αυτός με το σφάλμα έχει τα win? Αν ναι, είναι θέμα με συγκεκριμένο mode (ανεξάρτητα από gen) στο bios. Αν ξεκολλήσει το κεφάλι μου, θα θυμηθώ τη ρύθμιση.

Ξεκολλησα, κάτι πρέπει να παίζει με το csm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο δεν αποθηκεύονται οι αλλαγές στο csm. Το κάνω enable και στην επανεκκίνηση ξανά πάει disable. Έκανα και bios update στο τελευταίο της Asus. Μονο τον δίσκο που έχω τα Windows δεν διαβάζει σε όποια m2 και αν τον βάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Για κάποιο λόγο δεν αποθηκεύονται οι αλλαγές στο csm. Το κάνω enable και στην επανεκκίνηση ξανά πάει disable. Έκανα και bios update στο τελευταίο της Asus. Μονο τον δίσκο που έχω τα Windows δεν διαβάζει σε όποια m2 και αν τον βάλω.

Ναι, θέλει συγκεκριμένο τρόπο (απ)ενεργοποίησης.

Γουγλης is your friend, μια χαζομάρα είναι που μπλοκάρει.

Ρώτα λίγο και στο θέμα των win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.e0bce71e4666e2e844c2632f7c8cf531.png

Στα 589,90 o 7950x3d στο Skroutz. Ορμάτε.

5 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Άντε μπήκα στο κλαμπ των ΑΜ5. Βέβαια με έναν μαγικό τρόπο πρέπει να συναρμολογηθούν κιόλας.🙃IMG_20231120_161833.jpg.90fd00fb25a8085e913e2ddebfd6d617.jpg

Με γειες Άρη. Τα ίδια θέματα είχα και εγώ και άλλοι από όσο ξέρω με τις εγκαταστάσεις των Windows στα νέα συστήματα. Από ένα σημείο και μετά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Armoral είπε

 Τα ίδια θέματα είχα και εγώ και άλλοι από όσο ξέρω με τις εγκαταστάσεις των Windows στα νέα συστήματα. Από ένα σημείο και μετά.

Άλλο το θέμα που αναφέρατε εσείς.

https://www.guru3d.com/story/windows-license-deactivates-after-bios-of-hardware-upgrade/

Εδώ το θέμα είναι να λειτουργήσει ο os δίσκος που είναι "κλειδωμένος" λόγω csm από τον παλιό υπολογιστή στον καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα τίποτα ότι ρυθμίσεις και να κάνω αφού έβαλα και το CSM μετά από άπειρες προσπάθειες τον έναν δίσκο δεν τον βλέπει. Είναι ο δίσκος με τα windows, τους άλλους 4 μια χαρά. Παλιότερα που άλλαξα από ιντελ σε AMD όλα οκ ξανά άλλαξα από 3600 σε 5600 και μαδερ β450 σε β550 όλα οκ, , τώρα με AM5 με έχει βγάλει την πίστη.

Έβαλα και μάνουαλ Gen2 3 στις NVME(οκ είπαμε τον ένα NVME δεν έχει θέμα) αχάμπαρο παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Ναι, θέλει συγκεκριμένο τρόπο (απ)ενεργοποίησης.

Γουγλης is your friend, μια χαζομάρα είναι που μπλοκάρει.

Ρώτα λίγο και στο θέμα των win.

Για το δεύτερο μιλουσα που έβγαζε σφάλμα, όχι τον πρώτο που δεν τον διαβάζει.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Μπα τίποτα ότι ρυθμίσεις και να κάνω αφού έβαλα και το CSM μετά από άπειρες προσπάθειες τον έναν δίσκο δεν τον βλέπει. Είναι ο δίσκος με τα windows, τους άλλους 4 μια χαρά. Παλιότερα που άλλαξα από ιντελ σε AMD όλα οκ ξανά άλλαξα από 3600 σε 5600 και μαδερ β450 σε β550 όλα οκ, , τώρα με AM5 με έχει βγάλει την πίστη.

Έβαλα και μάνουαλ Gen2 3 στις NVME(οκ είπαμε τον ένα NVME δεν έχει θέμα) αχάμπαρο παραμένει.

Δοκίμασες το παρακάτω?

Ο os δίσκος στο παλιό σύστημα που λειτουργεί. Δες εκεί αν το csm είναι on. Αν είναι, πρέπει να το απενεργοποιήσεις εκεί πρώτα, απλά θέλει συγκεκριμένη διαδικασία για "σβηστεί" το κλείδωμα και να συνεχίσει να φορτώνει κανονικά τα win.

Αν το πετύχεις αυτό, csm disabled και στον νέο και τώρα θα πρέπει να λειτουργήσει σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...