Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Καθε φορα το πας γυρω γυρω και δεν απαντας ουσιαστικα σε τιποτα παρα μονο σε προσωπικους χαρακτηρισμους.
Τελευταια ερωτηση λοιπον και αν θες απαντας.
Θελω να παρω τον 7800x3D με αυτη τη μητρικη
https://www.skroutz.gr/s/39279735/Gigabyte-B650M-DS3H-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html#description
και αυτη τη ddr5
https://www.skroutz.gr/s/46864807/Kingston-Fury-Renegade-RGB-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-7600-gia-Desktop-KF576C38RWAK2-32.html
με σκοπο τα Χριστουγεννα με το δωρο να παρω αλλο ενα kitακι 32gb γιατι τα 32gb δεν μου φτανουν.
Να προχωρησω στην αγορα;

1) Να μην παρεις αυτη τη μητρικη

2) Να παρεις 1 dimm 32gb και τα χριστουγεννα να παρεις αλλο ενα ιδιι

3) ποιος σου ειπε οτι η b750 θα μπορει να παιξει 4 sticks στα 7600

4) ακομα να καταλαβεις οτι ο 7800x3d δεν θα μπορει να παιξει τις μνημες πανω απο 6000-6400 γτ το θεμα δεν ειναι η μητρικη αλλα ο imc του (γιαυτο σου λεω οτι δεν γνωριζεις )

5) Τραβα ρωτα στο νημα των intel ποιος εχει 4  sticks να παιζουν στα 7600mhz (δεν υπαρχει κανενας)

Ελπιζω να σε καλυψα 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ακόμα και να ανακοινώσουν τον ΖΕΝ5 μέσα στον Ιανουάριο, θα χρειαστεί ακόμα 3-4 μήνες το λιγότερο μέχρι να το βγάλουν στην αγορά. Που σημαίνει ότι μιλάμε για 6 μήνες το λιγότερο από σήμερα.  Για 3-4 μήνες θα ορχήσουμε να μιλάμε όταν δούμε την ανακοίνωση από AMD, για σήμερα δεν έχουμε ακόμα τίποτα χειροπιαστό οπότε είμαστε στο Β650 με DDR5 6000 CL30

 

To θεμα ειναι να δεις τα specs στις νεες μητρικες και απο εκει και περα κρινεις αν μπορεις να περιμενεις.
Αν δηλαδη και τα B750 ειναι pci-e 4.0 με OC 6400 ε ναι κανανε μια τρυπα στο νερο και παιρνεις τη σημερινη B650.
Aν ομως ολα τα B750 ειναι pci-e 5.0 με 4x Θυρες Nvme, ΟC 7800 και 8x usb 4.0(λεμε τωρα) αξιζει το κοπο να περιμενεις εχοντας ενα μηχανημα που παιζει μια χαρα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

2) Να παρεις 1 dimm 32gb και τα χριστουγεννα να παρεις αλλο ενα ιδιι

3) ποιος σου ειπε οτι η b750 θα μπορει να παιξει 4 sticks στα 7600

4) ακομα να καταλαβεις οτι ο 7800x3d δεν θα μπορει να παιξει τις μνημες πανω απο 6000-6400 γτ το θεμα δεν ειναι η μητρικη αλλα ο imc του (γιαυτο σου λεω οτι δεν γνωριζεις )

 

Με 1 dimm υπολειτουργει και εγω θα την εβαζα τα χριστουγεννα καποιος αλλος θα την εβαζε πολυ αργοτερα για να παιζει με 1 dimm.
Aρα δεν ειναι λυση.

Αν δεν μπορει ο 7800x3d ειναι προβλημα του, αρα με αναγκαζει να παιξω με 6000 και να αγορασω με τον επομενο επεξεργαστη και μνημες αν θελω να τρεχει σε λογικα πλαισια.
Αρα το αφηγημα αλλαζω μονο επεξεργαστη σε 3 χρονια παει στο βροντο.

 

Spoiler

Screenshot_28.jpg

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Με 1 dimm υπολειτουργει και εγω θα την εβαζα τα χριστουγεννα καποιος αλλος θα την εβαζε πολυ αργοτερα για να παιζει με 1 dimm.
Aρα δεν ειναι λυση.

Αν δεν μπορει ο 7800x3d ειναι προβλημα του, αρα με αναγκαζει να παιξω με 6000 και να αγορασω με τον επομενο επεξεργαστη και μνημες αν θελω να τρεχει σε λογικα πλαισια.
Αρα το αφηγημα αλλαζω μονο επεξεργαστη σε 3 χρονια παει στο βροντο.

1) δεν σε εμποδιζει κανεις να παρεις μνημες πιο γρηγορες τωρα και να τις εχεις στα 6000mhz 

2) Ποιος σου ειπε οτι σε 3 χρονια ο ερχομενος amd επεξεργαστης θα "υπολειτουργει" με μνημες στα 6000mhz

3) Ως συνηθως το προβλημα σου ειναι η amd και ψαχνεις να βρεις τον τροπο να το εκφρασεις. Φανηκε απο την αρχη που πηγαινε το πραγμα.

4) Συμβουλη: καλυτερα να γνωριζεις και να μην μιλας παρα να μιλας μη γνωριζοντας.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

1) δεν σε εμποδιζει κανεις να παρεις μνημες πιο γρηγορες τωρα και να τις εχεις στα 6000mhz 

2) Ποιος σου ειπε οτι σε 3 χρονια ο ερχομενος amd επεξεργαστης θα "υπολειτουργει" με μνημες στα 6000mhz

3) Ως συνηθως το προβλημα σου ειναι η amd και ψαχνεις να βρεις τον τροπο να το εκφρασεις. Φανηκε απο την αρχη που πηγαινε το πραγμα.

4) Συμβουλη: καλυτερα να γνωριζεις και να μην μιλας παρα να μιλας μη γνωριζοντας.

 

1)Aρα η συμβουλη σου ειναι να δωσω 600€ για μνημες και να τις εχω στα 6000 που εχουν 250€ γιατι ο επεξεργαστης ή η πλατφορμα γενικα αδυνατει να τα υποστηριξει και ισως τα καταφερει σε 3 χρονια.

2)Αν τον εχω με 6000 και τα τοτε builds αγοραζουν 9000-10000-12000 ε θα ειναι σαν να ειμαι τωρα με 2666 αντι να εχω 6000.

3)Το προβλημα μου ειναι οτι καθε φορα που μιλαμε για "futureproof" μονο futureproof δεν ειναι και ειναι απλα VFM για να γλιτωσεις καποια χρηματα στην επομενη αναβαθμιση με το κοστος να μεινεις στα παλια features.
Οποτε αυτος που θελει να στησει ενα σοβαρο μηχανημα θα τα αλλαξει ολα (cpu, mb , ram).

Οπως ειδες του προτεινα απλα να περιμενει να δει πως θα ειναι τα B750, δεν του προτεινα Intel.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Blue αστούς να λένε συνέχισε εσυ να λες τα δικά σου και θα κουραστεί ο ακοινώνητος να απαντάει που θα πάει … 

Αντι να πει απο την αρχη οτι οι Ryzen 7000 απλα δεν μπορουν(οτι εγραψα και εγω απο το 1ο ποστ), γραφουμε 2-3 σελιδες "αν και θα και δεν ξερεις εσυ εμεις που τα κανουμε ξερουμε"  

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

1)Aρα η συμβουλη σου ειναι να δωσω 600€ για μνημες και να τις εχω στα 6000 που εχουν 250€ γιατι ο επεξεργαστης ή η πλατφορμα γενικα αδυνατει να τα υποστηριξει και ισως τα καταφερει σε 3 χρονια.

2)Αν τον εχω με 6000 και τα τοτε builds αγοραζουν 9000-10000-12000 ε θα ειναι σαν να ειμαι τωρα με 2666 αντι να εχω 6000.

3)Το προβλημα μου ειναι οτι καθε φορα που μιλαμε για "futureproof" μονο futureproof δεν ειναι και ειναι απλα VFM για να γλιτωσεις καποια χρηματα στην επομενη αναβαθμιση με το κοστος να μεινεις στα παλια features.
Οποτε αυτος που θελει να στησει ενα σοβαρο μηχανημα θα τα αλλαξει ολα (cpu, mb , ram).
 

Το future proof δεν σημαινει και σουπερ ντουπερ. Δεν καιγονται ολοι για το απολυτο. Οπως και εσυ δεν εχεις 64 gb ram στα 8000mhz με με 14900k ετσι και καποιος που θα παρει b650 με 7800x3d και ενα κιτακι 32 gb στα 6000mhz οι οποιες ειναι πολυ φθηνες τωρα (περιπου 100ευρω) σε 2 χρονια δεν θα το νοιαξει. Θα ριξει πανω οτι μπορει η τσεπη του απο το εδχομενο line up και θα παρει ενα boost σε αποδοση χωρις να αλλαζει μητρικη και μνημες.

 

Αλλα ειπαμε  μονο intel και nvidia

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αντι να πει απο την αρχη οτι οι Ryzen 7000 απλα δεν μπορουν, γραφουμε 2-3 σελιδες "αν και θα και δεν ξερεις εσυ εμεις που τα κανουμε ξερουμε"  

Γτ ως γνωστον η αποδοση του επεξεργαστη κρινεται απο το ποσο ψηλα ανεβαινουν οι μνημες , εσυ το πηγες εκει γτ σε αυτο σε εκαιγε να τον πας και το πηγες πλαγιως.

Φανταζομαι εχεις και amd και ξερεις πως πανε στο gaming.

Τραβα παρε z790  και βαλε πανω 4 sticks 7600mhz μια να γελασουμε!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το future proof δεν σημαινει και σουπερ ντουπερ. Δεν καιγονται ολοι για το απολυτο. Οπως και εσυ δεν εχεις 64 gb ram στα 8000mhz με με 14900k ετσι και καποιος που θα παρει b650 με 7800x3d και ενα κιτακι 32 gb στα 6000mhz οι οποιες ειναι πολυ φθηνες τωρα (περιπου 100ευρω) σε 2 χρονια δεν θα το νοιαξει. Θα ριξει πανω οτι μπορει η τσεπη του απο το εδχομενο line up και θα παρει ενα boost σε αποδοση χωρις να αλλαζει μητρικη και μνημες.

 

Αλλα ειπαμε  μονο intel και nvidia

Γτ ως γνωστον η αποδοση του επεξεργαστη κρινεται απο το ποσο ψηλα ανεβαινουν οι μνημες , εσυ το πηγες εκει γτ σε αυτο σε εκαιγε να τον πας και το πηγες πλαγιως.

Φανταζομαι εχεις και amd και ξερεις πως πανε στο gaming.

Τραβα παρε z790  και βαλε πανω 4 sticks 7600mhz μια να γελασουμε!

Εγω οταν πηρα το 12700κ και εβαλα 64gb μια χαρα ηταν για τη εποχη που τον πηρα οταν οι περισσοτεροι ηταν με 16gb ή προτειναν 16gb .
O λογος που δεν πηγα τοτε σε DDR5 6600 ηταν γιατι τοτε δεν ειχαν 250€ αλλα 800€+ οταν η AMD επαιζε με 5900x και 3600.
Αν ομως αγοραζα σημερα ενα 14700k δεν θα εβαζα 6000 ουτε θα με ενοιαζε αν σε 3 χρονια θα αλλαξω μητρικη γιατι ετσι και αλλιως θα αλλαζα(cpu,ram, m/b) ακομα και αν ο 14700k μπαινει στη μητρικη μου ή ο 16th gen εμπαινε στη μητρικη μου.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αλλα ειπαμε  μονο intel και nvidia

Σιγά σιγά έρχεσαι στα λόγια μας … δεν έχεις γίνει αρκετά δεξιός ακόμα ..

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αντι να πει απο την αρχη οτι οι Ryzen 7000 απλα δεν μπορουν, γραφουμε 2-3 σελιδες "αν και θα και δεν ξερεις εσυ εμεις που τα κανουμε ξερουμε"  

"Απλά δεν μπορούν" τι ακριβώς; Το 99% των Χ3D παίζει μια χαρά με 1 click EXPO 6000C30 που σου δίνει και το 98-99% του μαξ performance σε πραγματικά σενάρια gaming. 

Επίσης, επειδή πετάς κάτι 10Κ-12Κ ram speeds, για ποια υποθετική πλατφόρμα μιλάς; Σε Ζ790 υπάρχουν χρήστες με APEX που δεν μπορούν να τρέξουν 8Κ XMP (nevermind optimized subtimings) κ εσύ μιλάς για 4Χ16 7600 ή 10-12Κ, τι φάση;

Για να μην πω κ το προφανές (που ισχύει είτε έχεις AMD, είτε intel), ότι υπάρχει κόσμος που τρέχει να πάρει 7600-8000 κιτς, τα κουμπώνει και έρχεται μετά στα φόρουμ κ λέει "ρε παιδιά δεν βλέπω διαφορά με τα 5600/6000 που είχα πριν, τι γίνεται;", για να πάρει την αφοπλιστική απάντηση ότι σε 2Κ/4Κ ανάλυση είσαι gpu bound όπως κ να έχει.

Τέλος το ΟΤ από εμένα, καλή συνέχεια.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

"Απλά δεν μπορούν" τι ακριβώς; Το 99% των Χ3D παίζει μια χαρά με 1 click EXPO 6000C30 που σου δίνει και το 98-99% του μαξ performance σε πραγματικά σενάρια gaming. 

Δεν μπορουν πανω απο 6000 και ειδικα κοντα στο 7000.

29 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Επίσης, επειδή πετάς κάτι 10Κ-12Κ ram speeds, για ποια υποθετική πλατφόρμα μιλάς; Σε Ζ790 υπάρχουν χρήστες με APEX που δεν μπορούν να τρέξουν 8Κ XMP (nevermind optimized subtimings) κ εσύ μιλάς για 4Χ16 7600 ή 10-12Κ, τι φάση;

Για οταν θα βγουν οι Ryzen 9000 και το B850 σε 3 χρονια που πλεον το 6000 θα "ειναι για πεταμα" και το mainstream build θα παιζει με 9000+ σε λογικες τιμες.
Εφερα 3 φορες το παραδειγμα με A320 B350 που τα ειχαν αγορασει τοτε με 2666 και τωρα θελουν να βαλουν εναν Ryzen 5000.
E οπως αυτοι θα αγορασουν νεες μνημες και δεν θα βαλουν το 5800x 5800x3d με τις 2666 ετσι και αυτος που θα βαλει 9800x στο B650 δεν θα κατσει με τις 6000 .
Αυτος ομως που θα παρει B750 ,αν οι 7200 του παιζουν κανονικα θα ειναι σε πιο ευνοικη θεση γιατι θα εχει πληρωσει σχεδον τα ιδια με αυτον με το B650 και οι 7200 θα ειναι πιο "συμπαθητικες" για να παιξουν με τον 9800x σε σχεση με τις 6000.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...