Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κάτι τελευταίο που δεν ανέφερα (για όσους δεν διαβάζουν τα άρθρα σαν εμένα :P). Οι Zen c διαθέτουν SMT σε αντίθεση με τους e-cores που δεν έχουν ΗΤ (ο 7545U που έχει 2 Zen και 4 Zen c ενώ είναι 6 cores/ 12 threads).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, akoinonitos είπε

 

 

16 ώρες πριν, akoinonitos είπε

ψιλο αντιγραφη των ecores μου κανει

Στο 04:35 το εξηγεί... ουσιαστικά είναι θέμα επιλογής του πως σχεδιάζει κανείς το chip.

 

Επεξ/σία από thanosAIAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, TopCLR said:

Και κάτι τελευταίο που δεν ανέφερα (για όσους δεν διαβάζουν τα άρθρα σαν εμένα :P). Οι Zen c διαθέτουν SMT σε αντίθεση με τους e-cores που δεν έχουν ΗΤ (ο 7545U που έχει 2 Zen και 4 Zen c ενώ είναι 6 cores/ 12 threads).

Ίδιο ακριβός core είναι ο ZEN 4C με τον ΖΕΝ 4, η μόνη διαφορά είναι στην κατασκευή , ο ΖΕΝ 4C κατασκευάζεται στα 5nm  (HD) High Density Libraries  ενώ ο  ZEN4 είναι κατασκευασμένος σε 5nm (HP) High Performance Libraries.

Οι P-cores με τους E-cores είναι διαφορετική αρχιτεκτονική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Ίδιο ακριβός core είναι ο ZEN 4C με τον ΖΕΝ 4, η μόνη διαφορά είναι στην κατασκευή , ο ΖΕΝ 4C κατασκευάζεται στα 5nm  (HD) High Density Libraries  ενώ ο  ZEN4 είναι κατασκευασμένος σε 5nm (HP) High Performance Libraries.

Οι P-cores με τους E-cores είναι διαφορετική αρχιτεκτονική.

Ναι βρε παιδια δεν  ειναι οτι ειναι το ιδιο απλα εχει την ιδια φιλοσοφια , καποιοι μεγαλοι με μεγαλα ρολογια και περισσοτεροι μικροι με χαμηλοτερα ρολογια

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ναι βρε παιδια δεν  ειναι οτι ειναι το ιδιο απλα εχει την ιδια φιλοσοφια , καποιοι μεγαλε με μεγαλα ρολογια και περισσοτεροι μικροι με χαμηλοτερα ροκολια.

ροκώλια; Ρε μη βρίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, γρήγορη ερώτηση στους γνώστες: θα βάζατε την Corsair dominator 6000 ddr5 (CMT32GX5M2X6000C36) σε am5 μητρική? Συγκεκριμένα την MSI b650 tomahawk. Στο site της corsair ( https://www.corsair.com/us/en/p/memory/cmt32gx5m2x6000c36/dominatora-platinum-rgb-32gb-2x16gb-ddr5-dram-6000mhz-c36-memory-kit-a-black-cmt32gx5m2x6000c36) αναφέρει μόνο intel chipsets. 

Στο compatibility list στο site της MSI βγαίνει αυτό που παραθέτω - με προβλημάτισε που δεν γράφει την jedec ταχύτητα παρά μόνο την 6000 και επίσης γράφει μια περίεργη έκδοση κάτω από το όνομα της ραμ.

Ο λόγος είναι ότι τη βρίσκω στην ίδια τιμή με την Kingston fury 6000 c36 32gb που έλεγα να βάλω αρχικά και αναρωτιομουν αν αξίζει η θα μπλέξω.

Screenshot_2023-11-04-18-00-21-15_df198e732186825c8df26e3c5a10d7cd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vag1989 είπε

Στο compatibility list στο site της MSI βγαίνει αυτό που παραθέτω - με προβλημάτισε που δεν γράφει την jedec ταχύτητα παρά μόνο την 6000 και επίσης γράφει μια περίεργη έκδοση κάτω από το όνομα της ραμ.

Αφού την γράφει, 4800. Η έκδοση αναφέρεται στα dram chips που φοράει και είναι τα Hynix M-die, ενδέχεται να υπάρχει και 5.43.01 έκδοση που να φοράει Hynix A-die κ ίσως κ άλλες, τα κάνει η Corsair αυτά (να έχει ίδιο SKU με διαφορετικές εκδόσεις / revisions που φοράνε διαφορετικά dram chips).

Επίσης δεν ξέρω τι παίζει με XMP, δεν έχω δοκιμάσει XMP κιτ σε ΑΜ5 ακόμα, δεν βρίσκεις κιτ με EXPO; Αυτό αν θέλεις να γίνουν όλα αυτόματα (που δεν προτείνεται ούτως ή άλλως), γιατί χειροκίνητα δεν νομίζω να έχεις θέμα κ είναι κ καλύτερο (χαμηλότερες τάσεις από τις αυτόματες του EXPO κ χαμηλότερο latency με custom subtimings).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, akoinonitos said:

Ναι βρε παιδια δεν  ειναι οτι ειναι το ιδιο απλα εχει την ιδια φιλοσοφια , καποιοι μεγαλοι με μεγαλα ρολογια και περισσοτεροι μικροι με χαμηλοτερα ρολογια

Στην ιντελ υπαρχει διαφορα στο Ipc ( περα απο οτι δεν εχουν HT τα ecores ) . 

Στους zen η μονη διαφορα ειναι η συχνοτητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Zaknafein said:

Αφού την γράφει, 4800. Η έκδοση αναφέρεται στα dram chips που φοράει και είναι τα Hynix M-die, ενδέχεται να υπάρχει και 5.43.01 έκδοση που να φοράει Hynix A-die κ ίσως κ άλλες, τα κάνει η Corsair αυτά (να έχει ίδιο SKU με διαφορετικές εκδόσεις / revisions που φοράνε διαφορετικά dram chips).

Επίσης δεν ξέρω τι παίζει με XMP, δεν έχω δοκιμάσει XMP κιτ σε ΑΜ5 ακόμα, δεν βρίσκεις κιτ με EXPO; Αυτό αν θέλεις να γίνουν όλα αυτόματα (που δεν προτείνεται ούτως ή άλλως), γιατί χειροκίνητα δεν νομίζω να έχεις θέμα κ είναι κ καλύτερο (χαμηλότερες τάσεις από τις αυτόματες του EXPO κ χαμηλότερο latency με custom subtimings).

 

Όντως τη γράφει σαν βασική ταχυτητα, αλλά σε μερικά άλλα Κιτ ραμ βγάζει 2 αποτελέσματα (2 πλαίσια σαν αυτό που παραθέτω), και με τις 2 ταχυτητες 'supported speed'. Βέβαια να υποστηρίζεται σαν προφίλ το γρήγορο και όχι το normal μάλλον είναι απίθανο. 

Έχω χαθεί λίγο με τα xmp και τα expo, δεν έχω καταλάβει αν διαφορά έχουν μόνο στο όνομα, η υπάρχει κάτι πιο ουσιαστικό. Επίσης έχω τρομάξει λίγο με όλα αυτά που έχω διαβάσει για ασυμβατότητες ραμ σε am5 , μάλιστα με επισημα amd expo ddr5 kits.

Βεβαια κανονικά από τη στιγμή που το βγάζει στη λίστα θα έπρεπε να είμαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grisos είπε

Από περιέργεια το έβαλα στο Google να δω τι θα βγάλει. E, δεν έβγαλε τπτ.

https://www.asrock.com/mb/AMD/X670E Taichi/index.de.asp#BIOS

Έχει βαλθεί να μας κουφάνει εντελώς η As.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

https://www.asrock.com/mb/AMD/X670E Taichi/index.de.asp#BIOS

Έχει βαλθεί να μας κουφάνει εντελώς η As.

Ρε συ ακόμα και αναφορά ότι η Asrock  έβγαλε νέο AGESA θα υπήρχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, Grisos said:

Ρε συ ακόμα και αναφορά ότι η Asrock  έβγαλε νέο AGESA θα υπήρχε.

https://wccftech.com/asrock-amd-agesa-1-1-0-0-bios-firmware-x670e-taichi-motherboards/?fbclid=IwAR38h52FTH12qeQJY72w6dgUFg_Vj8LW_41UElE9m98hPrPfSg3VxHhEfyo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...