Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 minutes ago, andreas84gr said:

Και αυτό είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που με ψήνει σοβαρά για τον 7950x3d

Ο 7800x3D ίσως είναι καλύτερη επιλογή στην περίπτωση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, andreas84gr said:

Και αυτό είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που με ψήνει σοβαρά για τον 7950x3d

Εάν είναι μόνο για gaming μην μπεις στον κόπο να  πας σε 7950x3d.

Όταν με το καλό βγει το end of platform ?950X3D, θα'χουν στρώσει και όλα τα θέματα με scheduling, affinity και ξεμάτιασμα, θα τον κουμπώσεις και θα τον ξαναλλάξεις σε άλλα 5 χρόνια (hopefully).

Απλά δες με προσοχή τι motherboard θα πάρεις, για να'σαι όσο περισσότερο "future proof" γίνεται (από PCIE-5, επαρκή VRMs, 2.5GB Ethernet, μπολικα USB 3.2 + 1-2 USB 4 κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Teddy77 είπε

Εάν είναι μόνο για gaming μην μπεις στον κόπο να  πας σε 7950x3d.

Όταν με το καλό βγει το end of platform ?950X3D, θα'χουν στρώσει και όλα τα θέματα με scheduling, affinity και ξεμάτιασμα, θα τον κουμπώσεις και θα τον ξαναλλάξεις σε άλλα 5 χρόνια (hopefully).

Απλά δες με προσοχή τι motherboard θα πάρεις, για να'σαι όσο περισσότερο "future proof" γίνεται (από PCIE-5, επαρκή VRMs, 2.5GB Ethernet, μπολικα USB 3.2 + 1-2 USB 4 κλπ).

Είμαι μεταξύ αυτών των δυο μητρικών 

https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-x670e-a-gaming-wifi-model/

https://www.gigabyte.com/Motherboard/X670E-AORUS-PRO-X#kf

Επεξ/σία από andreas84gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, andreas84gr said:

Δεν την βλέπω αυτή την gigabyte πουθενά διαθέσιμη....ούτε hint για τιμή... υποθέτω πας για άσπρο μοτίβο?

Αν ναι, φθηνότερη επιλογή, χωρίς ιδιαίτερους συμβιβασμούς:

https://www.asrock.com/mb/AMD/X670E Steel Legend/index.asp

(εκτός αν θεωρείς συμβιβασμό ότι έχει μόνο για 1xGen5 SSD... έχει όμως 2 LAN gia μερακλήδες streamers 😁)

Για πιο ακριβά και παραμένοντας λευκά, πας σε:

https://www.asrock.com/mb/AMD/X670E Taichi Carrara/index.asp#Overview

(.... για αν θες USB4 και.... τέλεια VRMs...) που δεν αξίζει τον κόπο να ξεφύγεις τόσο στα χρήματα, εκτός αν μας ξαφνιάσουν και η επόμενη/μεθεπόμενη φουρνιά X3D, μπορούν να tweak-αριστούν πολύ και άρα θέλουν super VRMs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grisos είπε

Kind reminder: Καλύτερα ακριβή b650e παρά φθηνή x670.

ΘΑ το ξαναπω, η καλυτερη mb με b650e αυτη τη στιγμη ειναι η taichi lite. Συν οτι πλεον τη νρισκεις και Ελλαδα σε λογικη τιμη. Πριν μια εβδομαδα ειχε 400αρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Grisos said:

Kind reminder: Καλύτερα ακριβή b650e παρά φθηνή x670.

26 minutes ago, screaming_trees said:

ΘΑ το ξαναπω, η καλυτερη mb με b650e αυτη τη στιγμη ειναι η taichi lite. Συν οτι πλεον τη νρισκεις και Ελλαδα σε λογικη τιμη. Πριν μια εβδομαδα ειχε 400αρι. 

Ωραία όλα αυτά αλλά εάν θες λευκή, δεν έχεις πολλές επιλογές :)

Η Taichi lite είναι σούπερ, συμφωνώ κι εγώ 😁, αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει στον φίλο λόγω χρώματος. Εμένα χρώματα, RGB κλπ μου είναι σούπερ αδιάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν υπάρχει λογική τιμή πλέον σε καμία μητρική.

Έχεις δίκιο σε αυτό. Απλα εννοούσα λιγοκη τιμή σε σχέση με έξω. Γενικά οι τιμές έχουν πάρει την ανηφόρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, ετοιμάζομαι να μπω στην παρέα μετα από πολλά χρόνια αποχής από το χώρο και είμαι σε αναζήτηση M/B (mini-micro) & ram, για CPU είμαι ανάμεσα σε 7700 και 7800x3D (θα είναι απόφαση της τελευταίας στιγμής), case περιμένω να παραλάβω Thermaltake the tower 200, χρήση καθαρά games (WoW, D4, space marine 2, ίσως starfield & squadron 42 αν βγει ποτε) στοχεύω μέχρι το Πάσχα να έχω αλλάξει GPU και monitor για 2κ ανάλυση.

Είναι οκ τα :  Μ/Β ASrock B650M Riptide PG, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 32GB DDR5 ; 

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη .

Επεξ/σία από syban
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, syban είπε

Καλησπέρα σας, ετοιμάζομαι να μπω στην παρέα μετα από πολλά χρόνια αποχής από το χώρο και είμαι σε αναζήτηση M/B (mini-micro) & ram, για CPU είμαι ανάμεσα σε 7700 και 7800x3D (θα είναι απόφαση της τελευταίας στιγμής), case περιμένω να παραλάβω Thermaltake the tower 200, χρήση καθαρά games (WoW, D4, space marine 2, ίσως starfield & squadron 42 αν βγει ποτε) στοχεύω μέχρι το Πάσχα να έχω αλλάξει GPU και monitor για 2κ ανάλυση.

Είναι οκ τα :  Μ/Β ASrock B650M Riptide PG, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 32GB DDR5 ; 

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη .

Για games υπάρχει μεγάλη διαφορα από τον 7600; Ρωτάω γιατί ίσως θα μπορούσες να πάρεις την διαφορά από την cpu και να την βάλεις σε καλύτερη gpu;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2023 στις 12:59 ΜΜ, andreas84gr είπε

Και αυτό είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που με ψήνει σοβαρά για τον 7950x3d

Άποψη μου , πας σε 7800χ3δ εάν σε νοιάζει μόνο το σενάριο gaming και κοίτα να επενδύσεις σε καλή χ670 μητρική ώστε να είσαι άνετος στους 8χχχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Άποψη μου , πας σε 7800χ3δ εάν σε νοιάζει μόνο το σενάριο gaming και κοίτα να επενδύσεις σε καλή χ670 μητρική ώστε να είσαι άνετος στους 8χχχ.

https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-x670e-a-gaming-wifi-model/
 

Αυτή τη μητρική κοιτάω. Θέλω λευκή για να ταιριάζει με το υπόλοιπο σύστημα. 
καλη δε φαίνεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...