Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/10/2023 στις 8:05 ΠΜ, xartemporas είπε

Άντε να ξυπνάνε κάποια στιγμή επιτέλους και αυτές μπας και ξεκουμηθεί η intel! Να γυρίσουμε σε arm μπας και έχουμε νορμαλ καταναλώσεις και θερμοκρασίες…και σε desktop pcs όμως να γίνει όχι μόνο σε mobiles. Το αρχαίο x86 να μας αφήσει πια.

Στις 24/10/2023 στις 8:05 ΠΜ, xartemporas είπε

 

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannis2156 είπε

Μετά από 3 χρόνια με ryzen 3600 σκυλί, αλλάξαμε σε 7600, έως 2026 ήμαστε καλά.

20231024_193125.jpg

Κοίτα να κρατιέσαι μόνο από κάπου. Καλόπαιχτο το setup.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα

Σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε Ryzen επεξεργαστή μετά από πολλά χρόνια με τον 9900K μου. Συγκεκριμένα θέλω ότι καλύτερο υπάρχει, δλδ τον 7950x3d. Έχει κανείς τον συγκεκριμένο για να μου πει εντυπώσεις? Από θερμοκρασίες σε gaming, τυχόν προβλήματα κλπ. 
Γενικά από αυτά που έχω ψάξει, διαβάζω ότι υπάρχουν ψιλό προβλήματα με τους x3d από κολλήματα, reboot του pc, κρασαρισματα σε ορισμένα παιχνίδια. Αυτό κυρίως με προβληματίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Παιδιά καλησπέρα

Σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε Ryzen επεξεργαστή μετά από πολλά χρόνια με τον 9900K μου. Συγκεκριμένα θέλω ότι καλύτερο υπάρχει, δλδ τον 7950x3d. Έχει κανείς τον συγκεκριμένο για να μου πει εντυπώσεις? Από θερμοκρασίες σε gaming, τυχόν προβλήματα κλπ. 
Γενικά από αυτά που έχω ψάξει, διαβάζω ότι υπάρχουν ψιλό προβλήματα με τους x3d από κολλήματα, reboot του pc, κρασαρισματα σε ορισμένα παιχνίδια. Αυτό κυρίως με προβληματίζει. 

Κρασαρισματα,, reboot, κολληματα δεν υπαρχουν αλλα ο 7950Χ3D ειναι περιεργη CPU.

Σε καποια παιχνιδια αποδιδει out of the box.τα μεγιστα αλλα σε αλλα για να αποδώαει τα μεγιστα χρειαζεται πατεντες. CCD Affinity και διάφορα αλλα.

Οποτε αν δεν εισαι power user δε σου κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Κρασαρισματα,, reboot, κολληματα δεν υπαρχουν αλλα ο 7950Χ3D ειναι περιεργη CPU.

Σε καποια παιχνιδια αποδιδει out of the box.τα μεγιστα αλλα σε αλλα για να αποδώαει τα μεγιστα χρειαζεται πατεντες. CCD Affinity και διάφορα αλλα.

Οποτε αν δεν εισαι power user δε σου κανει.

Δεν είμαι power user ούτε καν. Δεν πρόκειται ασχοληθώ με πατέντες, όπως είναι θα τον δουλεύω όπως και τον 9900K που έχω. Όταν λες ότι σε ορισμένα δεν αποδίδει τα μέγιστα, μιλάμε για μεγάλη χασούρα? Γιατί αν είναι λίγη, δεν με απασχολεί στην ανάλυση που παίζω και με την 4090 

Επεξ/σία από andreas84gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, andreas84gr said:

Δεν είμαι power user ούτε καν. Δεν πρόκειται ασχοληθώ με πατέντες, όπως είναι θα τον δουλεύω όπως και τον 9900K που έχω. Όταν λες ότι σε ορισμένα δεν αποδίδει τα μέγιστα, μιλάμε για μεγάλη χασούρα? Γιατί αν είναι λίγη, δεν με απασχολεί στην ανάλυση που παίζω και με την 4090 

Καλυτερα 7800x3d , αν σε ενδιαφερει  μονο το gaming . Θα εχεις τις ιδιες η καλυτερες επιδοσεις με τον 7950x3d και θα δουλευει σε ολα τα παιχνιδια σωστα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Καλυτερα 7800x3d , αν σε ενδιαφερει  μονο το gaming . Θα εχεις τις ιδιες η καλυτερες επιδοσεις με τον 7950x3d και θα δουλευει σε ολα τα παιχνιδια σωστα. 

Δεν έχεις άδικο. Απλά σκεφτομουν τον 7950x3d για πιο future proof. Γιατί γενικά τους κρατάω πολύ τους επεξεργαστές. 4 χρόνια το λιγότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, andreas84gr said:

Δεν έχεις άδικο. Απλά σκεφτομουν τον 7950x3d για πιο future proof. Γιατί γενικά τους κρατάω πολύ τους επεξεργαστές. 4 χρόνια το λιγότερο. 

Το θετικο με το AM5 ειναι οτι θα παρει ακομα επεξεργαστες , δεν χρειαζεται να σκεφτεσαι το future proof γιατι πολυ ευκολα θα βαλεις καποια επομενη γενια που θα ειναι (λογικα) πολυ πιο πανω απο τους τωρινους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Δεν έχεις άδικο. Απλά σκεφτομουν τον 7950x3d για πιο future proof. Γιατί γενικά τους κρατάω πολύ τους επεξεργαστές. 4 χρόνια το λιγότερο. 

Θα κουμπώσεις 8800x3D με ένα 200ρι τσοντάρισμα. Ρώτα εμένα 2600x -> 3600x -> 5600x -> 5800x3D

This is the way

Επεξ/σία από Grisos
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas84gr είπε

Δεν έχεις άδικο. Απλά σκεφτομουν τον 7950x3d για πιο future proof. Γιατί γενικά τους κρατάω πολύ τους επεξεργαστές. 4 χρόνια το λιγότερο. 

Μπορεί όντως οι x3d να είναι ταχύτεροι στο gaming αλλά και έναν intel αν επιλέξεις μια χαρά θα κάνει την δουλειά του. Μια εναλλακτική για μένα είναι ένας Intel i7-14700k ή i7-13700k θα σε καλύψουν πιστεύω. Αν παίζεις σε ανάλυση 1440p ή 4k όπου ο επεξεργαστής δεν παίζει τόσο ρόλο παίρνεις ότι βρεις φθηνότερο. Βέβαια το AM5 socket είναι νεότερο και σου δίνει την δυνατότητα για μελλοντική αναβάθμιση σε αντίθεση με της Intel...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grisos είπε

Θα κουμπώσεις 8800x3D με ένα 200ρι τσοντάρισμα. Ρώτα εμένα 2600x -> 3600x -> 5600x -> 5800x3D

This is the way

Και αυτό είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που με ψήνει σοβαρά για τον 7950x3d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...