Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, kkatzos said:

Ε ναι. Και αφού έχει σκαμπανευάσματα προσπάθησε να πετύχεις ακριβώς το σημείο με ίδιο αριθμό npcs, ιδιο angle κτλ κτλ.

Έχω εγώ μια εξήγηση.

Εσύ δεν τρέχεις στοκ. Τρέχεις με tuning σε διάφορα επίπεδα. Και ΜΕ tuning ανεβαίνουν πολύ οι 12th/13th gen.

Ναι, αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να είναι όλοι απόλυτα στοκ. Και limits και llc και cache και μνήμες και τα πάντα. Γιατί έτσι τεστάρει ο HWU.

Ρε συ και οι 3d που ανεβάζουν τα παιδιά με tuned Ram είναι. Το cpu μου στοκ είναι, άμα κλοκαρω τρώει σκόνη ο 3d σε αυτά τα παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ρε συ και οι 3d που ανεβάζουν τα παιδιά με tuned Ram είναι.

Για το γεγονός ότι το HWU βγάζει 3D πάνω από Intel λέω. Στοκ αυτό βγάζει αυτός.

Όταν γίνει tuning σε μνήμες ο πρώτος παίρνει π.χ. 10% και ο δεύτερος 20%. Αυτό το 10% διαφορά στην αύξηση αλλάζει την κατάταξη μερικές φορές.

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Το cpu μου στοκ είναι, άμα κλοκαρω τρώει σκόνη ο 3d σε αυτά τα παιχνίδια. 

Να το κλοκάρεις, να το κλοκάρεις. Σε λογικά επίπεδα, όχι στα όρια του crash όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, kkatzos said:

Για το γεγονός ότι το HWU βγάζει 3D πάνω από Intel λέω. Στοκ αυτό βγάζει αυτός.

Όταν γίνει tuning σε μνήμες ο πρώτος παίρνει π.χ. 10% και ο δεύτερος 20%. Αυτό το 10% διαφορά στην αύξηση αλλάζει την κατάταξη μερικές φορές.

Να το κλοκάρεις, να το κλοκάρεις. Σε λογικά επίπεδα, όχι στα όρια του crash όμως.

Εντάξει, δεκτή η απάντηση, μπορεί να είναι έτσι. Απλα προκύπτει αυτό που λέω, ότι τα γραφήματα με το τι θα δούμε στα PC μας μια διαφορά την έχουν. Και σε επιδόσεις, και σε κατανάλωση, αφού βλέπουμε 12900k = 3d και σε power draw. 

Αν δεις νούμερα τώρα από 13900k, ας ανεβάσει κάποιος κάτοχος, θα μας στείλει στο πυρ το εξώτερον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kkatzos said:

Να το κλοκάρεις, να το κλοκάρεις. Σε λογικά επίπεδα, όχι στα όρια του crash όμως.

To κλόκαρα, σε λογικά επίπεδα. 5.2ghz, με 80-90w κατανάλωση. Ντρέπομαι να το ανεβάσω, θα ψάχνουμε τον 8800x 3d μετά. Άστο σου λέω, τα γραφήματα και άγιος ο θεός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

To κλόκαρα, σε λογικά επίπεδα. 5.2ghz, με 80-90w κατανάλωση. Ντρέπομαι να το ανεβάσω, θα ψάχνουμε τον 8800x 3d μετά. Άστο σου λέω, τα γραφήματα και άγιος ο θεός....

Ε ανέβασε το στο ίδιο σημείο με spartan και nofear.

Δε θα ψάχνουμε τίποτα. Σε άλλα είναι μπροστά ο AMD και σε άλλα ο Intel.

Στο Forza Motorsport πάντως, αν κρίνουμε από το avg CPU simulation fps, ο xoroxronis είναι 36-37% μπροστά από το δικό σου.

Είσαι στα ίδια ή λίγο πίσω και από 5800X3D στο συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, kkatzos said:

Ε ανέβασε το στο ίδιο σημείο με spartan και nofear.

Δε θα ψάχνουμε τίποτα. Σε άλλα είναι μπροστά ο AMD και σε άλλα ο Intel.

Στο Forza Motorsport πάντως, αν κρίνουμε από το avg CPU simulation fps, ο xoroxronis είναι 36-37% μπροστά από το δικό σου.

Είσαι στα ίδια ή λίγο πίσω και από 5800X3D στο συγκεκριμένο.

To cpu simulation είναι το αντίστοιχο του CPU render στο SOTR, δεν είναι το cpu game. Βέβαια στο forza είμαι στα 40-45w power draw...αυτό που ειπώθηκε πριν για τα FX power draw..

 

image-2023-10-13-175010997.png

 

Θες και βίντεο? Έχω ένα στις κολοκύθες, αμα θες το ανεβάζω

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Herald said:

To cpu simulation είναι το αντίστοιχο του CPU render στο SOTR, δεν είναι το cpu game. Βέβαια στο forza είμαι στα 40-45w power draw...αυτό που ειπώθηκε πριν για τα FX power draw..

 

image-2023-10-13-175010997.png

 

Θες και βίντεο? Έχω ένα στις κολοκύθες, αμα θες το ανεβάζω

Ε αρα τι καλυτερο efficiency λες οτι εχει ο 12900k ; διπλασια καταναλωση για 3 fps ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, noFEARgr said:

Ε αρα τι καλυτερο efficiency λες οτι εχει ο 12900k ; διπλασια καταναλωση για 3 fps ; 

Πολιτικός, κανονικά. Επειδή είπα ότι κλοκαρισμένος έχει καλύτερο efficiency. Τι πιο λογικό να υποστήριξα κάτι τέτοιο....που εντομεταξύ βάζω χύμα 1.35volt, προφανώς είναι stable με πολύ λιγότερο αλλά δεν ασχολήθηκα, του πέταξα 1.35 απλά για να δουλέψει. Αλλά είπαμε, πολιτικός

Άνθρωπε του θεού μέσα στο hogsmeade βγάζουμε τα ίδια fps με την ίδια κατανάλωση, και οι 2 σε στοκ. Αυτό, μην συνεχίζουμε την κολοκυθιά. Ο 13900k θα μας στείλει και τους 2 για τσάι στο χαλαρό. Προφανώς με παραπάνω κατανάλωση, αλλά στα review βλέπουμε ίδιες επιδόσεις που απλά δεν ισχύει. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

Πολιτικός, κανονικά. Επειδή είπα ότι κλοκαρισμένος έχει καλύτερο efficiency. Τι πιο λογικό να υποστήριξα κάτι τέτοιο....που εντομεταξύ βάζω χύμα 1.35volt, προφανώς είναι stable με πολύ λιγότερο αλλά δεν ασχολήθηκα, του πέταξα 1.35 απλά για να δουλέψει. Αλλά είπαμε, πολιτικός

Άνθρωπε του θεού μέσα στο hogsmeade βγάζουμε τα ίδια fps με την ίδια κατανάλωση, και οι 2 σε στοκ. Αυτό, μην συνεχίζουμε την κολοκυθιά. Ο 13900k θα μας στείλει και τους 2 για τσάι στο χαλαρό. Προφανώς με παραπάνω κατανάλωση, αλλά στα review βλέπουμε ίδιες επιδόσεις που απλά δεν ισχύει. 

Βρε συ ανθρωπε ανεβασε στο ιδιο σημειο STOCK οπως λες να δουμε στην ιδια καταναλωση ποσο βγαζεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Just now, noFEARgr said:

Βρε συ ανθρωπε ανεβασε στο ιδιο σημειο STOCK οπως λες να δουμε στην ιδια καταναλωση ποσο βγαζεις 

Και τι θα αλλάξει? Αφού σου ανέβασα VIDEO και δεν το παραδέχεσαι :P 


Στο SS μπορώ να τρέχω ότι settings θέλω, που ξέρεις εσύ αν έχω το RT ανοιχτό. 

23 minutes ago, noFEARgr said:

Βρε συ ανθρωπε ανεβασε στο ιδιο σημειο STOCK οπως λες να δουμε στην ιδια καταναλωση ποσο βγαζεις 

Stock xmp

 

StockXMP.JPG.5704be434d61fc990f0b704118cf0cf4.JPG

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, Herald said:

Και τι θα αλλάξει? Αφού σου ανέβασα VIDEO και δεν το παραδέχεσαι :P 


Στο SS μπορώ να τρέχω ότι settings θέλω, που ξέρεις εσύ αν έχω το RT ανοιχτό. 

Stock xmp

 

StockXMP.JPG.5704be434d61fc990f0b704118cf0cf4.JPG

Αυτο ειναι ολα ultra και ray tracing ;  Παιρνει ο 12900κ 25 % πανω απο oc ; 

Πλακα πλακα οντως δεν πρεπει να τρεχεις rt στην απο πανω , ειναι τελειως διαφορετικες και τα παιδακια ειναι στο ιδιο σημειο ακριβως . Εκτος αν καθησαν εκει για ωρες καποια παπατζια εχεις κανει :P 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, noFEARgr said:

Αυτο ειναι ολα ultra και ray tracing ;  Παιρνει ο 12900κ 25 % πανω απο oc ; 

Eίναι με XMP 6000c36, απείραχτες οι μνήμες

6 minutes ago, noFEARgr said:

Πλακα πλακα οντως δεν πρεπει να τρεχεις rt στην απο πανω , ειναι τελειως διαφορετικες και τα παιδακια ειναι στο ιδιο σημειο ακριβως . Εκτος αν καθησαν εκει για ωρες καποια παπατζια εχεις κανει :P 

Eίναι διαφορετικές γιατί η μία είναι jpeg και η άλλη ανεβασμένη στο imgbb. Κατέβασε αυτήν απτο imgbb και αποθηκεύσε την σαν jpeg και θα είναι ίδιες. Η σε κοροιδεύω. Ένα απτά δύο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, nick0lis said:

Αποκλείεται σου λέω!

H μία φώτο είναι hostarismen στο imgbb και πιάνει 10mb. Η άλλη στο insomnia και πιάνει 200kilobyte. Αμα περιμένεις να είναι ίδιες εντάξει, δεν έχεις ιδέα, τι να κάνουμε τώρα.

Eγώ γιαυτό επιμένω και βάζω videακια, και προφανώς και εσείς για αυτό ζητάτε screenshots αντί για βίντεο. Για να κάνετε τους χαζούς μετά και να μιλάτε για πειραγμένα screenshots....καταλάβαμε.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Αυτο ειναι ολα ultra και ray tracing ;  Παιρνει ο 12900κ 25 % πανω απο oc ; 

 

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Eίναι με XMP 6000c36, απείραχτες οι μνήμες

Άρα μια χαρά τα λένε τα reviews.

Άμα παίρνει ο 12th/13th gen 30% με μνήμες + timings + OC + cache κτλ κτλ ενώ ο 3D μόνο 15% π.χ. βγαίνουν αυτά που λέει ο HWU.

Προφανώς εδώ, όπως και στο The Last of Us, αποδίδουν καλύτερα οι Intel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...