Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Herald said:

Βρε οκ άσε την κατανάλωση. Για τα fps σου λέω τώρα, και στα 2 αυτά games ο 7800c 3d χαροπαλευει με 12900k. STOCK. Στα reviews τσαλαπαταει 13900ks. Το ξέρεις ότι ο 13900κ είναι χοντρικά 20% πάνω από 12900k. Πως γίνεται αυτό ρε παιδιά αυτό ρωτάω. 

Tα νουμερα αυτα τα βγαζεις απο το μυαλο σου  . Που ειναι 20% πανω , σε ποιο παιχνιδι ; 

Απο περιέργεια στο shadow of the tomb raider τι βγαζει ο 12900k ; 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, noFEARgr said:

Tα νουμερα αυτα τα βγαζεις απο το μυαλο σου  . Που ειναι 20% πανω , σε ποιο παιχνιδι ; 

Απο περιέργεια στο shadow of the tomb raider τι βγαζει ο 12900k ; 

Ποια νούμερα βγάζω απτό μυαλό μου? Τι σημασια έχει τι κάνει στο sotr. Κάτι απλό ρωτάω. Στα γραφήματα ο. 7800x 3d είναι πάνω από 13900ks και στο tlou και στο hogwarts. Στην πραγματικοτητα δεν μπορεί να ξεπεράσει τον 12900k σε αυτά τα παιχνίδια. Πως γίνεται ρωτάω, δεν ρωτάω κάτι περίεργο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Herald said:

Ποια νούμερα βγάζω απτό μυαλό μου? Τι σημασια έχει τι κάνει στο sotr. Κάτι απλό ρωτάω. Στα γραφήματα ο. 7800x 3d είναι πάνω από 13900ks και στο tlou και στο hogwarts. Στην πραγματικοτητα δεν μπορεί να ξεπεράσει τον 12900k σε αυτά τα παιχνίδια. Πως γίνεται ρωτάω, δεν ρωτάω κάτι περίεργο 

Διαφορετικα σημεια που μετραει , διαφορετικα συστηματα τελειως. 

Επισης τωρα κοιτουσα το βιντεο που ανεβασες. Εσυ και στο δευτερο μισο του βιντεο εκει στα λιβαδια παλι κατω απο 100 fps εχεις. Σε εμενα στα ιδια σημεια τερματιζει τα hz της οθονης μου. Θα ανεβασω βιντεο αργοτερα. 

Επομενως λογικο ο μεσος ορος να ειναι πιο πανω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bench μόνο κονσερβα αν υποστηρίζει το game...ειδάλλως άκρη δεν βγαίνει για το ποιος την έχει μεγαλύτερη....

Με βάση τo 99% των reviews ο 7800Χ3D είναι το απόλυτο gaming machine.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, noFEARgr said:

Διαφορετικα σημεια που μετραει , διαφορετικα συστηματα τελειως. 

Επισης τωρα κοιτουσα το βιντεο που ανεβασες. Εσυ και στο δευτερο μισο του βιντεο εκει στα λιβαδια παλι κατω απο 100 fps εχεις. Σε εμενα στα ιδια σημεια τερματιζει τα hz της οθονης μου. Θα ανεβασω βιντεο αργοτερα. 

Επομενως λογικο ο μεσος ορος να ειναι πιο πανω. 

Εντάξει με τα συστήματα που μετράει ο hwunboxed παίρνει 20-25% επιδόσεις ο 7800x 3d.

 

Βγαλε ένα video, να βγάλω και εγώ, να βγάλει και κάποιος με 13900Κ να δεις που θα μας στείλει και τους 2 για τσάι. Full cpu bound καντο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Εντάξει με τα συστήματα που μετράει ο hwunboxed παίρνει 20-25% επιδόσεις ο 7800x 3d.

 

Βγαλε ένα video, να βγάλω και εγώ, να βγάλει και κάποιος με 13900Κ να δεις που θα μας στείλει και τους 2 για τσάι. Full cpu bound καντο. 

βασικο να εχετε nvidia καρτα και οι τρεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, akoinonitos said:

βασικο να εχετε nvidia καρτα και οι τρεις :P

Βάλε και εσύ την δικιά σου nivida και φύγαμε 

13 minutes ago, Πέτρος said:

Το έκανα εγώ με το SoTTR παραπίσω...

Στο sottr και στα review και στην πραγματικότητα είναι πάνω  o 3d. Το πρόβλημα είναι στα παιχνίδια που στην πραγματικότητα δεν είναι πάνω να τον βγάζουν πάνω στα γραφήματα. Όπως το TLOU και το hogwarts. Δεν νομίζω να μην καταλαβαίνεις τι γράφω. 

 

Παιδιά τον είχα και τον 13900k, σε cpu bound είναι 20% πάνω από 12900k. Στοκ και οι 2. Όταν βλέπω λοιπόν να μου ανεβαζεται νούμερα που με το ζόρι περνάει ΑΝ περνάει τον 12900k o 3d, δεν υπάρχει η παραμικρή ελπίδα να είναι πάνω από 13900k όπως δείχνει το hwunboxed. Μιλάω για συγκεκριμένα παιχνίδια, μην μου λεγε τώρα για sotr και ιστορίες, καταλαβαίνεις τι γράφω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Steliosviper said:

Έχω 3080 αλλιώς θα συμμετείχα στο πάρτυ😁

Δώσε, ρίξε ανάλυση βάλε dlss. Δεν νομίζω να σε κόψει η κάρτα στο hogwarts, είναι πανβαρο σε cpu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Στο sottr και στα review και στην πραγματικότητα είναι πάνω  o 3d. Το πρόβλημα είναι στα παιχνίδια που στην πραγματικότητα δεν είναι πάνω να τον βγάζουν πάνω στα γραφήματα. Όπως το TLOU και το hogwarts. Δεν νομίζω να μην καταλαβαίνεις τι γράφω. 

 

Παιδιά τον είχα και τον 13900k, σε cpu bound είναι 20% πάνω από 12900k. Στοκ και οι 2. Όταν βλέπω λοιπόν να μου ανεβαζεται νούμερα που με το ζόρι περνάει ΑΝ περνάει τον 12900k o 3d, δεν υπάρχει η παραμικρή ελπίδα να είναι πάνω από 13900k όπως δείχνει το hwunboxed. Μιλάω για συγκεκριμένα παιχνίδια, μην μου λεγε τώρα για sotr και ιστορίες, καταλαβαίνεις τι γράφω. 

Το SoTTR και στα review και στην πραγματικότητα είναι αμείλικτο λόγω συγκεκριμένου bench.

Τα υπόλοιπα, είναι να 'χαμε να λέγαμε, με τα κάθε λογής "stock".

Eννοείται ότι όντως υπάρχουν παιγνίδια που δεν αποδίδει η cache τόσο καλά, κι εκεί θα βρεθεί όπου στέκεται κάθε φορά. Αν κάποιος τα μαγειρεύει, το έχουμε ξαναπεί ότι εδώ μεταξύ μας ότι κάνουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Πέτρος said:

Το SoTTR και στα review και στην πραγματικότητα είναι αμείλικτο λόγω συγκεκριμένου bench.

Τα υπόλοιπα, είναι να 'χαμε να λέγαμε, με τα κάθε λογής "stock".

Eννοείται ότι όντως υπάρχουν παιγνίδια που δεν αποδίδει η cache τόσο καλά, κι εκεί θα βρεθεί όπου στέκεται κάθε φορά. Αν κάποιος τα μαγειρεύει, το έχουμε ξαναπεί ότι εδώ μεταξύ μας ότι κάνουμε.

 

E μα αυτό λέω τόσες σελίδες αλλά αντιδρατε. Το πρόβλημα δεν είναι να μην δουλεύει η cache, καλά κάνει και δεν δουλεύει. Απλα στα graphs φαίνεται να δουλεύει και στα παιχνίδια που δεν δουλεύει, αυτό γράφω και τίποτα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Herald said:

Εντάξει με τα συστήματα που μετράει ο hwunboxed παίρνει 20-25% επιδόσεις ο 7800x 3d.

 

Βγαλε ένα video, να βγάλω και εγώ, να βγάλει και κάποιος με 13900Κ να δεις που θα μας στείλει και τους 2 για τσάι. Full cpu bound καντο. 

Mα εβγαλες ηδη εσυ , μεταξυ 80-100 εισαι εξω απο το χωριο στα λιβαδια. Και εισαι cpu bound , κατω απο 90% ετρεχε η 4090

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, noFEARgr said:

Mα εβγαλες ηδη εσυ , μεταξυ 80-100 εισαι εξω απο το χωριο στα λιβαδια. Και εισαι cpu bound , κατω απο 90% ετρεχε η 4090

Εντάξει ρε συ, ανέβασε το video σου χωρίς cap και χωρίς μπουκάλα να ανεβάσω και εγώ στην ίδια περιοχή. 

 

Αδιάφορο βέβαια γιατί στο hwunboxed τέσταρε μέσα στο hogsmeade και 3d > 13900k που στην πραγματικότητα καταλαβαίνεις ότι δεν ισχύει. Αλλά πάμε και στα λιβάδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...