Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πάμε λίγο...

Θυμίζω:

Από Asrock Χ370Taichi+5600X(B0)+2x8 Micron E-dies@3733/16 (με διάφορα στάδια tuning σε μνήμη και επεξεργαστή) σε Asrock B650E PG Riptide+7800X3d+2x16 Trident Neo (F5-6000J3038F16GX2-TZ5N).

Πρώτα κάποια πράγματα για το κατάστημα αγοράς (πληροφορίες εντός, αν κάποιος τόσο καιρό δεν το έχει καταλάβει). Πολύ απλά, αδικούν τον εαυτό τους.
 

Spoiler

Είναι κλασσική "τρύπα" που τη δουλεύουν "παιδιά" με όρεξη και μεράκι για αυτό που κάνουν, ίσως όπως ήταν κάποτε το κιτρινομάγαζο όταν ξεκίνησε (βλ. κατάστημα Μεταμόρφωσης). Μπαίνεις μέσα και μόνο βιτρίνα δεν είναι, παντού h/w σε διάφορα στάδια ετοιμασίας προς πώληση, γραφεία, πάγκοι εργασίας κλπ. Είναι ευγενέστατοι, αρκετά εξυπηρετικοί και θέλουν να (το) δουλέψουν, αλλά έχουν τεράστιο θέμα σε οργάνωση.

Θα απαντήσουν στα πάντα, θα ψάξουν, θα σε βοηθήσουν, αλλά από την άλλη θα σου πουν ότι θα σε πάρουν τηλέφωνο (ειδικά η πρωινή βάρδια) και δεν θα σε πάρουν ποτέ. Το site τους είναι απλά εφιάλτης, δεν λειτουργεί σχεδόν τίποτα (τουλάχιστον στην αναζήτηση προϊόντων), δεν μπορείς να βγάλεις άκρη απευθείας μέσα και πας αναγκαστικά μέσω μηχανής αναζήτησης/πώλησης. Η παρακολούθηση της εξέλιξης παραγγελίας, πρακτικά είναι ανύπαρκτη, δεν υπάρχει ουσιαστική/πραγματική ενημέρωση.

Στη δική μου παραγγελία, οι 4-10 ημέρες (στις καλύτερες πρακτικά τιμές της αγοράς για τόσα προϊόντα) ήταν 9+1...στις 9 είχαν φέρει τα πάντα, απλά οι μνήμες ήταν η έκδοση με μπλιμπλίκια κι όχι οι σκέτες που είχα παραγγείλει. Μου έδωσαν την επιλογή να πάρω αυτές στην τιμή παραγγελίας ή να περιμένω μια μέρα ακόμα, αποφάσισα να περιμένω. Την επόμενη, χρειάστηκαν 3 τηλέφωνα από εμένα για να μου πουν γύρω στις 5 οτι "έχουν έρθει, αλλά επειδή άργησε η παράδοση δεν τις έχουμε ακόμα ξεπακετάρει/παραλάβει επίσημα, δεν ξέρουμε που είναι, ίσως να μην προλάβουμε μέχρι το κλείσιμο". Γκρίνιαξα λίγο (ευγενικά), μετά από 30-40' μου ήρθε μήνυμα και στο καπάκι τηλέφωνο ότι ήταν έτοιμα, πήγα και μέσα σε 5' είχα τα πράγματα στα χέρια μου.

Να σημειώσω ότι μου έκαναν και μια έκπτωση (σε σχέση με το αναγραφόμενο ποσό της ηλεκτρονικής παραγγελίας) της τάξης του 4.5% από το πουθενά, την πήρα χαμπάρι την επόμενη μέρα και θεώρησα ότι ήταν λάθος τους, τους κάλεσα για να είμαι σωστός κι εγώ, μου είπαν ότι όλα ήταν οκ, μια ευχάριστη έκπληξη.

Εννοείται τιμολόγιο χωρίς το παραμικρό θέμα, όλα άρτια.

Θα τους επιλέξω ξανά? Σίγουρα, ειδικά από τη στιγμή που είναι 5-6' από το σπίτι με το αμάξι και μπορώ να παραλάβω από εκεί, χωρίς προκαταβολή/δέσμευση ποσού νωρίτερα κλπ.

Στα του h/w, τώρα.

Στα θετικά, πολύ απλά όλα λειτούργησαν με τη μία. Έχοντας διαβάσει για θέματα με ΑΜ5 συστήματα τις τελευταίες μέρες από 2-3 μέλη εδώ, είχα ένα άγχος, αλλά με το πάτημα του power πήραν ρεύμα/σήμα τα πάντα και μπήκα win.

H μητρική, είναι Asrock (για τους φίλους, μόνο).
 

Spoiler

Κλασσικό ακατέργαστο διαμάντι, θα έλεγα. Η πιο φτηνή της αγοράς με Β650Ε chipset, PCI5 για gpu/m2 (x1), άλλες 2 m2 (4x4, 3x2?), wifi/bt, αρκετές usb2/3+, καλή ψύξη στα υποσυστήματα, υποδοχή για 5-6 ανεμιστήρες, κάποια argb headers (ίου...), μέτριο προς καλό PCB και συναρμογή (ε, η "Τ" είναι βράχος, αυτή λίγο πιο ευένδοτη), καλή σχετικά διάταξη components. Το μόνο προβληματάκι ήταν ότι η ψύκτρα στα vram και το κάλυμμα προς το rear panel είναι λίγο γκουμουτσέ και  τον 2ο ανεμιστήρα της D15 τον έβαλα ασύμμετρα, πιο ψηλά από το κανονικό, αλλιώς έβρισκε και δεν άφηνε την ψύκτρα να κουμπώσει. Με ανησυχούσε η παρουσία μόνο 3 εξόδων/εισόδων ήχου στο rear panel, τελικά είναι όλα duplex, το 5.1 μου λειτούργησε χωρίς θέμα (RTFM, είχα προβληματιστεί χωρίς λόγο ότι θα κατέφευγα σε αλχημείες).

Η συσκευασία της είναι bare minimum...2 sata καλώδια, 2m2 βιδούλες (σε ξεχωριστό σακουλάκι η κάθε μία, ήμαρτον), 2 κεραίες, κάτι δεματικά με το λογότυπο, κάτι αυτοκόλλητα/postcards, ένα αστείο manual. Σε σχέση με την Taichi, μισό προϊόν στα πάντα (στο 1/2-1/3 της τιμής, όμως, σε σχέση με το τωρινό μοντέλο). Πάνω στο PCB  υπήρχε αυτοκολλητάκι που έγραφε την έκδοση BIOS που φορούσε (1.21, το ενδεδειγμένο αρχικό για τους 3δ), πέρασα τυφλά (κουμπί flash στο rear panel, μόνο με το 24πινο συνδεδεμένο) το τελευταίο stable, σύντομα βγαίνει το επόμενο. Να πω ότι στο μαγαζί όταν ρώτησα σχετικά μου είπαν ότι οι ίδιοι δεν ακουμπούν ποτέ να βάλουν το τελευταίο από μόνοι τους.

Το BIOS είναι ώριμο...όσο ώριμος είναι ένας 17χρονος που ετοιμάζεται σοβαρά για πανελλαδικές...θα λειτουργήσουν γενικά όλα, αλλά θα σου πετάξει δεξιά-αριστερά πόσες μλκίες, θα δεις πάλι διπλά και τριπλά πεδία με τις ίδιες (?) ρυθμίσεις, θα δεις ρυθμίσεις που πρέπει να βγάλεις τον 1usmus για βότκες για να σου εξηγήσει τί/αν κάνουν (και μάλλον δεν θα ακουμπήσεις ποτέ), αλλά θα κάνεις τη δουλειά σου. Επίσης, έχει και τη φάτσα του 17χρονου που τον έχει φάει το διάβασμα και η μλκία...η ASUS στον FX μου πριν 10 χρόνια είχε καλύτερο, πιο "ευπαρουσίαστο".

Όταν μπήκα παραθύρια και πέρασα chipset+gpu οδηγούς, διαπίστωσα ότι είχε ασταθές wifi το οποίο ενίοτε έχανε. Τα win δεν βρήκαν νεότερες εκδόσεις οδηγών, οπότε κατέβασα τις τελευταίες από το site της μητρικής (έχει επιλογή για auto updater το BIOS, αλλά ούτε με σφαίρες...) και λύθηκε το ζήτημα, όπως και με τη μούγκα της κάρτας γραφικών. Έχω ένα ζητηματάκι με τον m2 (gammix s11 pro, gen3), είναι στην 4x4 θύρα (από το chipset), αρχικά δούλευε χαμηλά σε σχέση με το προηγούμενο σύστημα, μπήκα στο BIOS και άλλαξα τη θύρα από auto σε gen4, βελτιώθηκε, αλλά ακόμα είναι χαμηλότερα από ότι στη υποτιθέμενη 3x4 της "Τ" (αλλά με τις "γραμμές" του επεξεργαστή...η "Τ" υποστήριζε κάποτε κάτι σαν pcix gen4, αλλά μέσω BIOS κόπηκε αυτό και διάβαζες gen3 μόνο...περίεργη ιστορία).

Υπάρχει πολύ πράγμα για tuning/oc εκεί μέσα, αλλά προς το παρόν είμαι στα πολύ απλά (ΕΧΡΟ) μέχρι να σιγουρευτώ ότι όλα δουλεύουν σωστά (πριν 1 ώρα πέταξα ένα -30 all core στο CO και περιμένω να σκάσει αστάθεια όσο γράφω).

Αν η εμπειρία με την Χ370 επαναληφθεί, έχουμε δρόμο αρκετό μπροστά μας με νεές εκδόσεις/δυνατότητες/βελτιώσεις.

Αυτή τη στιγμή η μητρική είναι σε καλύτερη κατάσταση από ότι ήταν η "Τ" στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα, στα πάντα. Από Power-on στα win θέλω 9-10'' (ssd), αλλά αν πατήσω να μπω στο BIOS θέλω το διπλάσιο χρόνο (!), ενώ αν αλλάξω οτιδήποτε σε ρύθμιση επεξεργαστή-μνημών κάνει training κοντά στα 3-4' την πρώτη φορά μετά το f10 και μετά όλα καλά (αναφέρεται και στα release notes του BIOS). Ελπίζω ότι σε μεταγενέστερες εκδόσεις θα βελτιωθεί κι αυτό...τώρα στην αρχή με τις συχνές δοκιμές/αλλαγές, θα βλαστημήσω.

Asrock και τα μυαλά στα κάγκελα (όχι πάντα για καλό), ρε!

Οι μνήμες...λειτούργησαν. Τέλος. Δεν τις άνοιξα για να δω τα IC, δεν τις διαβάζει τίποτα (πχ Thaiphoon Burner) προς το παρόν, θα δείξει.

Ο επεξεργαστής...λογικά θα αποδειχθεί έρωτας, στη χρήση μου.
 

Spoiler

Τα ενσωματωμένα του υπάρχουν για να κάνεις υποτυπωδώς τη δουλειά σου, χρήσιμα είναι, δουλεύουν μάλιστα μαζί με dgpu όταν υπάρχει το σχετικό λογισμικό που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο, αλλά ήδη απενεργοποιήθηκαν.

Το socket είναι φρικτό. Τελεία. Φρικτό είναι. Το κούμπωμα ακόμα φρικτότερο, αλλά βοηθά στο πάστωμα.

Είναι ζεστός για την κατανάλωσή του, η D15 τον κρατά 4-5 βαθμούς κάτω από το throttling limit τώρα, αλλά Ιούλη θα θέλει ac. Σε CB/full render all-core ξέσκισμα αυτό, βέβαια. Σε gaming θα αργήσει να φτάσει τόσο  ψηλά (με κάποιες εξαιρέσει πάντα), ειδικά με την κάρτα που τώρα έχω. Το CO κράτησε τις ίδιες θερμοκρασίες και μου έδωσε μια μικρή αλλά πραγματική βελτίωση επιδόσεων. Από όσο κατάλαβα, πλέον στους 3δ δεν πάει μέχρι -30 αλλά έχει και πιο κάτω. Θα δούμε. Μέσα στο ΣΚ λογικά θα ασχοληθώ να τον μαζέψω λίγο.

Θα έχει μέλλον, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, μέχρι κάποια στιγμή να αντικατασταθεί από το αδερφάκι του της (μεθ)επόμενης γενιάς για να κλείσει και ο κύκλος του ΑΜ5 στα 6-7 χρόνια.

Πάμε για συγκριτικά Χ370vsAM5 και Zen3 6/12 tuned vs Zen4 3d stock (και 1-2 άλλα).

Κάτι λίγα για τις ΑΜ πλατφόρμες.

Spoiler

Στον ssd, διαφορές ανάξιες λόγου, τίποτα απολύτως, βάζω ενδεικτικά μόνο από το Χ370

CrystalDsikMarkssd.jpg.1023ceb88293a841e708007071658d9b.jpg

Στον nvme, προβληματισμός προς το παρόν. Ο δίσκος είναι gen3x4, στο ΑΜ4 ήταν σε gen3 m2 θύρα.

ASnvme.jpg.e5ded156349bda1e158042bf43db84f6.jpgCrystalDsikMarknvme.jpg.0c4447c402f670b5bf71dbf8c24c858d.jpg

Στο ΑΜ5 είναι στην gen4x4 (κράτησα κενή την 5ρα, μέχρι να μπει κάπια στιγμή ένας μεγάλος εκεί).

Με όλα auto στο BIOS:

3dStockEXPOCrystalDiskMarknvme.jpg.ea4d3c4766fb8c386285a60021f2d631.jpg3dStockEXPOASvnme.jpg.3d4dd4c4def46cca0f9bed59aff2630c.jpg

Μια βελτίωση με ορισμό gen4 αντί για auto για τη συγκεκριμένη θύρα, αλλά ακόμα υστερεί (οκ, αδιάφορο πρακτικά).

3dStockEXPOCrystalDiskMarknvmemangen.jpg.a223cf3408e82f10d1fadf9354108eb9.jpg

Τις usb δεν τις έχω δοκιμάσει ιδιαίτερα, θα φανεί στην πορεία αν έχουν θέματα με διακοπές ή ταχύτητα. Ο ήχος είναι μια χαρά, αξιοπρεπής, χωρίς τικ/κλικ/παράσιτα.

 

Όλα τα επόμενα αποτελέσματα (εκτός κι αν αναφέρεται αλλιώς), είναι με τις 24/7 ρυθμίσεις tuning του παλιού συστήματος και με stock τον 3δ, ΕΧΡΟ 6000/30-38-1Τ τις μνήμες και ένα μέσο προφίλ στους ανεμιστήρες.

Τα νούμερα στη dgpu (6700XT, ίδιοι οδηγοί, ίδιο προφίλ oc, ίσως μια διαφορετική ρύθμιση στους adrenaline που κόβει στο νέο σύστημα σε κάποιες περιπτώσεις), είναι από πανομοιότυπα (σε TS/Ext, EZ bench, SoTTR -με εξαίρεση το τέρμα cpu limited σενάριο που έβαλα παραπίσω- SuperPosition), μέχρι ελάχιστα/κάπως χειρότερα σε 1-2 περιπτώσεις.

Spoiler

Geekbench Vulkan-OpenCL

Με 5600Χ

GekkBench6CPUpt4gpuvulkan.jpg.82da776fbabafdcfb138cf4f2aebc8ee.jpgGekkBench6CPUpt5gpuopencl.jpg.1206e79422b9d3648a1a168e006979ba.jpg

 

Με τον 3δ

3dStockEXPOGeekbench6CPUpt4gpuvulkan.jpg.35386731bd200361b27b0664d57d28be.jpg3dStockEXPOGeekbench6CPUpt5gpuopencl.jpg.dfa418a9c6f9c1c0ede42fc251f4785e.jpg

Υπάρχουν 1-2 ανεξήγητες διαφορές υπέρ του παλιού συστήματος, δεν πολυέδωσα σημασία.

Αντίστοιχα, υπάρχει κάτι και στο BOD bench, αλλά πολύ μικρότερο ποσοστιαία.

5600X

BODBenchGPU.jpg.991de524f6a9e0bfe15c3b2b3cec99f4.jpg

 

 

3dStockEXPOBODv3BenchGPU.jpg.41b76f5d2eeb45bd5f9049f9406e398b.jpg

Για κάποιο λόγο με το νέο σύστημα το FS/Ultra αρνείται να τρέξει, σκάει πριν καν ξεκινήσει. Δεν είναι αστάθεια, ο οδηγός της κάρτας δεν παθαίνει κάτι, το σύστημα λειτουργεί κανονικά. Θα το βρώ, πού θα πάει...ίσως είναι η διαφορετική ρύθμιση που λέω, να δημιουργεί εκεί κάποιο θέμα.

Αντίστοιχα, το AOTS-E ενώ δείχνει ότι έχει πάρει τις ρυθμίσεις για DX12, τρέχει μόνο σε DX11 οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω (είχα νούμερα μόνο σε DX12 κι επιπλέον τα cpu tests δεν τρέχουν σε 11. Θα το παλέψω κι εδώ, έχει καλή επαναληψιμότητα στα αποτελέσματά του αν προσέξεις κάθε φορά τί κοιτάς.

 

(αυτήν εδώ τη μπούρδα για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τη βγάλω...τη βάζει συνεχώς μόνο).

3dStock+EXPO CrystalDiskMark ssd.jpg

Κάποια CPU νούμερα.

Πρώτα 2-3 βασικά, όπως πήρε μπροστά το σύστημα, stock 3d +jedec, τίποτα άλλο.

Spoiler

3dBaselineCBR23.jpg.cbd9fe917245b3beaeb58dabe6a8bbc0.jpg3dBaselineCBR24.jpg.ae8893b5da12ad6b67825a86c59e6abf.jpg

Τίποτα ιδιαίτερο, απλά να βλέπουμε από πού ξεκινάω σε "ωμή" cpu (αν και το 24 εξαρτάται και από μνήμες...).

Να βάλει κάποιος μήνυμα ενδιάμεσα παρακαλώ, να συμπληρώσω αύριο τα cpu tests, γέμισε το όριο τώρα (και θέλω να δω τις σειρές μου, πια).

Αν βλέπετε κάποια κουλαμάρα, ενημερώστε. Σαρδάμ, ορθογραφικά κλπ είναι λόγω ώρας και κούρασης μέρας.

Οτιδήποτε θελήσετε, το λέτε.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Grisos είπε

@Πέτρος

Ευχαριστούμε για τον χρόνο αν και στην ουσία έκανες bench για το CO :P

Γιατί μπρε? Μόνο για σταθερότητα όσο έγραφα (κι ένα μισάωρο CB μετά), αν αυτό εννοείς.

Πάμε λίγο, πάλι...

Πρώτα/Αριστερά, τα σκορ του 5600Χ, δεύτερα/δεξιά (αν το καταφέρω να μπουν), του 3δ. Κερασάκι 1-2 με το CO, τρίτα.

CBR23, normal priority, multi+single

Spoiler

CBR23Normal.jpg.3c0d16d661d1a17761b6d3ad80952892.jpg3dStockEXPOCBR23.jpg.2125417eec7687cbe30987bc5c3749c8.jpg

 

Εδώ με το CO -30. Εμφανώς υψηλότερα ρολόγια, ίδια κατανάλωση/θερμοκρασίες, όχι γραμμική αύξηση επιδόσεων (+4.6%)

3dCO-30EXPOCBR23.jpg.4b15d8f79408f17ec9d71bb5cf816197.jpg

 

GeekBench 6

Spoiler

GekkBench6CPUpt1.jpg.f0632ca5a3e00d5aee3f44d57161d96d.jpgGekkBench6CPUpt2.jpg.14c17a445ce51e375d266283016bf433.jpgGekkBench6CPUpt3.jpg.1c9cb559226dba730ac069d938f056d0.jpg

Aν μπορούσα να τις βάλω δίπλα-δίπλα αντί για τη μια κάτω από την άλλη θα ήταν πιο εύληπτο

3dStockEXPOGeekbench6CPUpt1.jpg.f21428dfb4586651d95c834318c38981.jpg3dStockEXPOGeekbench6CPUpt2.jpg.cd8483b6b22b812fba9a54a377c3b235.jpg3dStockEXPOGeekbench6CPUpt3.jpg.87ed240c0d04b6605e78c8cbf29fdf2f.jpg

 

Corona Bench, 1.3+10 (και μια λήψη με CO)

Spoiler

Corona1.3.jpg.bd734d88bf786a776cb75233260d267f.jpg3dStockEXPOCorona1.3.jpg.21736ba34850f602dd1a219553d22be7.jpgCorona10.jpg.e19182ac5e2f01f3b854b56859a7f4bb.jpg

3dStockEXPOCorona10.jpg.e0553beb0ea3f836b31498af6e423c8b.jpg

Εδώ με το CO, πια, με ένα +5.5%

3dCO-30EXPOCorona10.jpg.006d664e88b1d81685fe677dd7e3a0f2.jpg

 

Indigo Bench, όπου φαίνεται και να λειτουργεί και η igpu τόσο μόνη της όσο και σε συνδυασμό με τη dgpu

Spoiler

IndigoB.jpg.6fd25776fca70be56c0992a0b2697024.jpg

3dStockEXPOIndigo.jpg.0b58af4637cc8e4275e962f156cb8250.jpg

Κάτι semi-off topic, για το στήσιμο και τα win (τα κακά του μη-format).

Πέρα από την κουλαμάρα με το Firestrike και το AOTS-E, έχω θέμα ακόμα με το SoTTR (μου πετάει μήνυμα ότι δεν μπορεί να σώσει και κάθε φορά που το σηκώνω βλέπω ενημέρωση για όλα τα dlcs που είναι περασμένα), με το BenchMaestro το οποίο εξακολουθεί να βλέπει τις μνήμες ως stock-jedec, δεν "διαβάζει" το CO και στο report δείχνει ότι το SoC λειτουργούσε με 1.5+V (έπαθα ένα μινι εγκεφαλικό εδώ, αλλά σε ότι άλλο έτρεξα με h/w info δείχνει μέχρι 1.238V το οποίο νομιζω είναι οκ...όχι?) και το απόκουλο με κάποια (torrent)site τα οποία το έχει καβαλήσει και δεν τα ανοίγει, με ακριβώς ίδιες εννοίται ρυθμισεις τόσο στο router όσο και στο ipv4 του wifi με πριν. Δεν πετάει μήνυμα προειδοποίησης στο browser για αποκλεισμό πρόσβασης κλπ, απλά φορτώνει χωρίς αποτέλεσμα μέχρι να πετάξει time-out.

Τέλος, ένα SoTTR 1080 highest (3 περάσματα, με 1% διαφορά στα διάφορα πεδία), για τη σύγκριση με άλλους επεξεργαστές. Το gpu αποτέλεσμα είναι σχεδόν πανομοιότυπο με ότι έτρεχα τις προηγούμενες μέρες με τον 5600Χ

Spoiler

SoTTR1080highest5600X.jpeg.15ee7a0c7c03f6776ec217e77a79c7a6.jpeg3dStockEXPOSoTTR1080c.jpg.73a3fefe8fbbf609275cf0af58ab869c.jpg

Αυτά...τί λέτε?

Πάω για μια ωρίτσα BFV να δω αν θα πετάξει τίποτα το σύστημα.

 

 

 

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Για πάμε λίγο...

Holy σεντόνι, αν αυτό είναι το λίγο... :P

Στα περί πλατφόρμας, χωρίς να έχω ακουμπήσει ΑΜ4 και περιμένοντας να περάσουν οι "παιδικές ασθένειες" της ΑΜ5, νομίζω είναι μια χαρά. Θυμίζω ότι έκανα win setup με build του 2015 και το μόνο "θέμα" που είχα είναι ότι δεν αναγνώριζε το LAN & wifi και παιδεύτηκα λίγο εκεί, τα λοιπά μπήκαν όλα αυτόματα με την αναβάθμιση σε win11 + internet και έχω το "κακό"? συνήθειο να μην περνάω χειροκίνητα chipset/mobo drivers αν δεν συναντήσω κάποιο πρόβλημα. Όλα έπαιξαν άψογα μετά το κούμπωμα, EXPO included, χωρίς το παραμικρό τσικ. Οπότε για στοκ/plug'n'play καταστάσεις θεωρώ ότι είναι στα ίδια επίπεδα με intel πλέον, τόσο στο θέμα ευκολίας, όσο και στο θέμα επιδόσεων (δλδ και χωρίς tuning/oc στέκεται μια χαρά).

Στα του BIOS, αυτά που λες δεν διαφέρουν και πολύ από αυτά που συνάντησα κι εγώ με την Γίγα. Πχ για τις μνήμες κάποιες ρυθμίσεις υπάρχουν σε 2-3 διαφορετικά υπό-μενού, φάση ίδιες ρυθμίσεις ακριβώς και φυσικά μόνο μπλέξιμο είναι αυτό. Μπόνους έχει στην CPU υπομενού Performance το οποίο είναι άδειο :D (Αν και ίσως αυτό είναι λόγω 3d lock?).

Το vSOC μέχρι 1.3v υποτίθεται είναι "safe", λογικά όταν ασχοληθείς με μνήμες θα το ρίξεις κ λίγο (κάπου στα 1.2v πρέπει να παίζει για 6000C30 με καλά timings, εκτός αν τα σφίξεις πολύ, αν και δεν αξίζει νομίζω, όσο ανεβαίνει το vSOC τσιμπάς σε IOD Hotspot θερμοκρασίες, εμένα πχ idle στοκ 1.10 vSOC hotspot 40-42, 1.20vSOC 47-48, 1.25vSOC πάει 50-52).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Holy σεντόνι, αν αυτό είναι το λίγο... :P

Στα περί πλατφόρμας, χωρίς να έχω ακουμπήσει ΑΜ4 και περιμένοντας να περάσουν οι "παιδικές ασθένειες" της ΑΜ5, νομίζω είναι μια χαρά. Θυμίζω ότι έκανα win setup με build του 2015 και το μόνο "θέμα" που είχα είναι ότι δεν αναγνώριζε το LAN & wifi και παιδεύτηκα λίγο εκεί, τα λοιπά μπήκαν όλα αυτόματα με την αναβάθμιση σε win11 + internet και έχω το "κακό"? συνήθειο να μην περνάω χειροκίνητα chipset/mobo drivers αν δεν συναντήσω κάποιο πρόβλημα. Όλα έπαιξαν άψογα μετά το κούμπωμα, EXPO included, χωρίς το παραμικρό τσικ. Οπότε για στοκ/plug'n'play καταστάσεις θεωρώ ότι είναι στα ίδια επίπεδα με intel πλέον, τόσο στο θέμα ευκολίας, όσο και στο θέμα επιδόσεων (δλδ και χωρίς tuning/oc στέκεται μια χαρά).

Στα του BIOS, αυτά που λες δεν διαφέρουν και πολύ από αυτά που συνάντησα κι εγώ με την Γίγα. Πχ για τις μνήμες κάποιες ρυθμίσεις υπάρχουν σε 2-3 διαφορετικά υπό-μενού, φάση ίδιες ρυθμίσεις ακριβώς και φυσικά μόνο μπλέξιμο είναι αυτό. Μπόνους έχει στην CPU υπομενού Performance το οποίο είναι άδειο :D (Αν και ίσως αυτό είναι λόγω 3d lock?).

Το vSOC μέχρι 1.3v υποτίθεται είναι "safe", λογικά όταν ασχοληθείς με μνήμες θα το ρίξεις κ λίγο (κάπου στα 1.2v πρέπει να παίζει για 6000C30 με καλά timings, εκτός αν τα σφίξεις πολύ, αν και δεν αξίζει νομίζω, όσο ανεβαίνει το vSOC τσιμπάς σε IOD Hotspot θερμοκρασίες, εμένα πχ idle στοκ 1.10 vSOC hotspot 40-42, 1.20vSOC 47-48, 1.25vSOC πάει 50-52).

Ναι, ανακαλύπτω σιγά σιγά...όπως μόλις τώρα το λόγο που δεν λειτουργούν fs, aots ας πούμε...είχα το φάκελο "MyDocuments" σε άλλο δίσκο...τον οποίο απέσυρα με την ευκαιρία της αλλαγής...χωρίς ο μλκς να κάνω τη μεταφορά...

Τα win λειτουργούν κανονικά, κανονικότατα, χωρίς αυτό...εδώ έχουμε φτάσει. Τώρα κάνω τις διορθώσεις στο σύστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασε και η μαμά της 4090 μαζί με το σπίτι τους:

image.png.738e4f929113098f44c7a5ef5febba86.png

 

Να πω εδώ ότι  14700k σκφτόμουν αρχικά αλλά

1ον) το Ζ790 ήταν μονόδρομος και οι αντίστοιχες ASUS ( ο @akoinonitos θα κράξει εδώ για τον μαζοχισμό) ξέφευγαν πολύ.

2ον) Όντως 0 upgradability ενώ εδώ θα έχεις την ευκαρία για επόμενους Zen

3ον) Με 4090 σε mini θέλω να πιστεύω ότι ο 3D (αυτός θα είναι ο μπαμπάς) θα είναι καλύτερη επιλογή από θέμα θερμοκρασιών (ναι ναι οκ οχι στα Idle αλλά εκεί η 4090 θα κάθεται έτσι και αλλιώς οπότε δεν μας νοιάζει)

Οπότε ναι η 3η διάσταση με κέρδισε.

 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατηρώ το εξής στα win11, ο 7700Χ στο standby η συχνότητα του παραμένη στα 4Ghz με ελάχιστη κατανάλωση τα 14W κατά τα γραφόμενα του hwinfo, απεναντίας στο Linux στα 3Ghz θέλω να πω στο ελεύθερο λογισμικό υπάρχει καλύτερη διαχείριση ενέργειας από το επί πληρωμή ;

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Grisos είπε

Έφτασε και η μαμά της 4090 μαζί με το σπίτι τους:

image.png.738e4f929113098f44c7a5ef5febba86.png

 

Να πω εδώ ότι  14700k σκφτόμουν αρχικά αλλά

1ον) το Ζ790 ήταν μονόδρομος και οι αντίστοιχες ASUS ( ο @akoinonitos θα κράξει εδώ για τον μαζοχισμό) ξέφευγαν πολύ.

2ον) Όντως 0 upgradability ενώ εδώ θα έχεις την ευκαρία για επόμενους Zen

3ον) Με 4090 σε mini θέλω να πιστεύω ότι ο 3D (αυτός θα είναι ο μπαμπάς) θα είναι καλύτερη επιλογή από θέμα θερμοκρασιών (ναι ναι οκ οχι στα Idle αλλά εκεί η 4090 θα κάθεται έτσι και αλλιώς οπότε δεν μας νοιάζει)

Οπότε ναι η 3η διάσταση με κέρδισε.

 

Με γειες ρε καλα στησιματα!

@Grisos την μητρικη την παλια ελπιζω να την καψεις :lol:

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Με γειες ρε καλα στησιματα!

@Grisos την μητρικη την παλια ελπιζω να την καψεις :lol:

Η γριά τα έβγαλε τα λεφτά της.

Funny story μιας και το ανέφερες: Όταν είχα πρωτοπαραγγείλει τα πράγματα, την Hero και τον 2600x τότε, τα έιχα πάρει από Χανιά.

Ε μάντεψε σε ποιο πλοίο ήταν όταν πηγαίνανε στο μαγαζί: https://www.news247.gr/ellada/fotia-sto-ploio-eleftherios-venizelos-me-proorismo-ta-xania/ 

και προφανώς καήκανε και έτρεχα μετά να μου επιστραφούν τα λεφτά τα οπόια εκείνοι περιμένανε από τις ασφαλιστικές. Την αγόρασα από αλλού τελικά.

 

Επεξ/σία από Grisos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grisos είπε

Έφτασε και η μαμά της 4090 μαζί με το σπίτι τους:

image.png.738e4f929113098f44c7a5ef5febba86.png

 

Να πω εδώ ότι  14700k σκφτόμουν αρχικά αλλά

1ον) το Ζ790 ήταν μονόδρομος και οι αντίστοιχες ASUS ( ο @akoinonitos θα κράξει εδώ για τον μαζοχισμό) ξέφευγαν πολύ.

2ον) Όντως 0 upgradability ενώ εδώ θα έχεις την ευκαρία για επόμενους Zen

3ον) Με 4090 σε mini θέλω να πιστεύω ότι ο 3D (αυτός θα είναι ο μπαμπάς) θα είναι καλύτερη επιλογή από θέμα θερμοκρασιών (ναι ναι οκ οχι στα Idle αλλά εκεί η 4090 θα κάθεται έτσι και αλλιώς οπότε δεν μας νοιάζει)

Οπότε ναι η 3η διάσταση με κέρδισε.

 

Καλά στησίματα.

31 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Παρατηρώ το εξής στα win11, ο 7700Χ στο standby η συχνότητα του παραμένη στα 4Ghz με ελάχιστη κατανάλωση τα 14W κατά τα γραφόμενα του hwinfo, απεναντίας στο Linux στα 3Ghz θέλω να πω στο ελεύθερο λογισμικό υπάρχει καλύτερη διαχείριση ενέργειας από το επί πληρωμή ;

Ναι, τί σου κάνει εντύπωση? Πολύ καλύτερη διαχείριση h/w έχει ο πιγκουίνος συνήθως.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nick0lis είπε

Παρατηρώ το εξής στα win11, ο 7700Χ στο standby η συχνότητα του παραμένη στα 4Ghz με ελάχιστη κατανάλωση τα 14W κατά τα γραφόμενα του hwinfo, απεναντίας στο Linux στα 3Ghz θέλω να πω στο ελεύθερο λογισμικό υπάρχει καλύτερη διαχείριση ενέργειας από το επί πληρωμή ;

Δεν είναι τυχαίο που το Linux χρησιμοποιείται σε όλα τα embedded συστήματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια ερώτηση,είδα αυτό το βίντεο

 

 

Η θερμοκρασία έχει πέσει 15-20 βαθμούς αλλά μήπως δημιουργείται κάποιο άλλο πρόβλημα;

Επεξ/σία από tasos-e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...