Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Η 505 που έχεις, αν θυμάμαι καλά είναι η demo και βγάζει άλλα νούμερα μη συγκρίσιμα με τις κανονικές.

 

8 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Το ψάχνω μην έχω κάνει καμία μαλακία, αλλά από τι βλέπω online εκεί παίζω, οπότε εντάξει είμαι. Εντυπωσιακός ο 3d πάντως

Ναι είναι η demo

 

8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

ναι ισχυει

Θα βάλω το απόγευμα τα ίδια και με την demo, με τον 3δ, να γίνει πιο σωστά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Πέτρος said:

 

 

Θα βάλω το απόγευμα τα ίδια και με την demo, με τον 3δ, να γίνει πιο σωστά.

Τρέχα ultra ρε να κάνουμε ευθεία σύγκριση με τα παλιά αποτελέσματα. Αν και δεν θα αλλάξει η εικόνα, πάλι στα ίδια fps θα καταλήξεις, μικρές διαφορές κάνει στο CPU νομίζω. Γύρω στα 320 βγάζω stock 12900k, θα μου ρίχνεις τουλάχιστον μια 50αρα

9 hours ago, Retromaniac said:

Ναι είναι η demo

Η demo δεν είναι για συγκρίσεις, έχει μεγάλο CPU overhead. Πάντα θα μπουκαλιάζει το CPU

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Τρέχα ultra ρε να κάνουμε ευθεία σύγκριση με τα παλιά αποτελέσματα. Αν και δεν θα αλλάξει η εικόνα, πάλι στα ίδια fps θα καταλήξεις, μικρές διαφορές κάνει στο CPU νομίζω. Γύρω στα 320 βγάζω stock 12900k, θα μου ρίχνεις τουλάχιστον μια 50αρα

Έχω ολόκληρο πακέτο από cpu/gpu benches που τράβηξα την προηγούμενη εβδομάδα με τον 5600Χ, για να κάνω τις συγκρίσεις, εννοείται είναι και τα κλασσικά μέσα (1080highest κλπ), μέσα στις επόμενες ημέρες θα παρουσιάσω τα "ευρήματα" μαζί και 1-2 σχόλια για τη μητρική κυρίως και το μαγαζί.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Έχω ολόκληρο πακέτο από cpu/gpu benches που τράβηξα την προηγούμενη εβδομάδα με τον 5600Χ, για να κάνω τις συγκρίσεις, εννοείται είναι και τα κλασσικά μέσα (1080highest κλπ), μέσα στις επόμενες ημέρες θα παρουσιάσω τα "ευρήματα" μαζί και 1-2 σχόλια για τη μητρική κυρίως και το μαγαζί.

Πέτρο από θερμοκρασίες πως τον βλέπεις σε idle και full load ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Πέτρο από θερμοκρασίες πως τον βλέπεις σε idle και full load ?

 

Σε εντελώς stock κατάσταση ο επεξεργαστής, με το κουτί στημένο+κλειστό πλέον, σε CB23 είμαι 84-85, είναι σαφώς πιο ευαίσθητος από τον 5600Χ (75-80w τώρα vs 100 περίπου που τραβούσε ο τιμημένος), λογικά κι εδώ η cache από πάνω κάνει τα θέματά της.

Σε idle, όσο μπορεί να θεωρηθεί τέτοιο με το hwinfo ανοικτό, γύρω στους 45-50 (σε έναν πυρήνα, ξεκάθαρα, στιγμιαία), για αυτό έχω βάλει τους ανεμιστήρες να ανεβάζουν μετά τους 55 και θα ρίξω και λίγη υστέρηση για τα μικρο πάνω-κάτω, να μην "ερεθίζονται" τα φουρφούρια χωρίς λόγο.

Σε παιγνίδια δεν έχω κοιτάξει ακόμα, λογικά θα το περάσω ένα χέρι BFV σήμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Πέτρος said:

Σε εντελώς stock κατάσταση ο επεξεργαστής, με το κουτί στημένο+κλειστό πλέον, σε CB23 είμαι 84-85, είναι σαφώς πιο ευαίσθητος από τον 5600Χ (75-80w τώρα vs 100 περίπου που τραβούσε ο τιμημένος), λογικά κι εδώ η cache από πάνω κάνει τα θέματά της.

Σε idle, όσο μπορεί να θεωρηθεί τέτοιο με το hwinfo ανοικτό, γύρω στους 45-50 (σε έναν πυρήνα, ξεκάθαρα, στιγμιαία), για αυτό έχω βάλει τους ανεμιστήρες να ανεβάζουν μετά τους 55 και θα ρίξω και λίγη υστέρηση για τα μικρο πάνω-κάτω, να μην "ερεθίζονται" τα φουρφούρια χωρίς λόγο.

Σε παιγνίδια δεν έχω κοιτάξει ακόμα, λογικά θα το περάσω ένα χέρι BFV σήμερα.

H d15 πάλιωσε, δεν κάνει για τους 3d μάλλον δεν θα πατάει όπως πρέπει, παλιό design. Είναι λίγο αδιανόητο το 85c στα 75w.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Σε εντελώς stock κατάσταση ο επεξεργαστής, με το κουτί στημένο+κλειστό πλέον, σε CB23 είμαι 84-85, είναι σαφώς πιο ευαίσθητος από τον 5600Χ (75-80w τώρα vs 100 περίπου που τραβούσε ο τιμημένος), λογικά κι εδώ η cache από πάνω κάνει τα θέματά της.

Σε idle, όσο μπορεί να θεωρηθεί τέτοιο με το hwinfo ανοικτό, γύρω στους 45-50 (σε έναν πυρήνα, ξεκάθαρα, στιγμιαία), για αυτό έχω βάλει τους ανεμιστήρες να ανεβάζουν μετά τους 55 και θα ρίξω και λίγη υστέρηση για τα μικρο πάνω-κάτω, να μην "ερεθίζονται" τα φουρφούρια χωρίς λόγο.

Σε παιγνίδια δεν έχω κοιτάξει ακόμα, λογικά θα το περάσω ένα χέρι BFV σήμερα.

Δοκίμασε και μια με -30co να δούμε μπας και ισιώσει λίγο .. αυτό το 50 idle στο λαιμό μου κάθετε … 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

H d15 πάλιωσε, δεν κάνει για τους 3d μάλλον δεν θα πατάει όπως πρέπει, παλιό design. Είναι λίγο αδιανόητο το 85c στα 75w.

Κοίτα, και στον 5600 δεν μπορώ να πω ότι είχα συγκλονιστεί με το αποτέλεσμα, σε σχέση με τα χρήματα και το βάρος της.

Την έχω (και είχα) και με αντάπτορα, μην ξεχνάς, όπου μπορεί εύκολα τέρμα σφιγμένη να έχει μισό χιλιοστό κενό, πχ, και να χαλάει από εκεί το όλο σκηνικό.

Στον FX στα 4.8 που πατούσε απευθείας, πάνω από 63-65 δεν είχα δει και τραβούσε τα αδιανόητα εκεί.

Εννοείται πως τα χαμηλά nm και η cache δεν βοηθούν καθόλου.

Θα δω τις επόμενες μέρες με tuning (co, uv, ίσως και πείραγμα edc/tdc) πώς θα συμπεριφερθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Πέτρος said:

Κοίτα, και στον 5600 δεν μπορώ να πω ότι είχα συγκλονιστεί με το αποτέλεσμα, σε σχέση με τα χρήματα και το βάρος της.

Την έχω (και είχα) και με αντάπτορα, μην ξεχνάς, όπου μπορεί εύκολα τέρμα σφιγμένη να έχει μισό χιλιοστό κενό, πχ, και να χαλάει από εκεί το όλο σκηνικό.

Στον FX στα 4.8 που πατούσε απευθείας, πάνω από 63-65 δεν είχα δει και τραβούσε τα αδιανόητα εκεί.

Εννοείται πως τα χαμηλά nm και η cache δεν βοηθούν καθόλου.

Θα δω τις επόμενες μέρες με tuning (co, uv, ίσως και πείραγμα edc/tdc) πώς θα συμπεριφερθεί.

Καλα δεν λέω να αλλάξεις cooler, αφού δεν throttlari καλά είναι, απλά με τα καινούργια Chip δεν την λες high end πλέον. Και η u12 που είδα σε ένα reveiw στα 3d τρώει ταφο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Πέτρος said:

Θα δω τις επόμενες μέρες με tuning (co, uv, ίσως και πείραγμα edc/tdc) πώς θα συμπεριφερθεί.

Χρειάζεται λίγο tuning και θα καλυτερεύσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...