Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Παραδόξως τα πάντα λειτούργησαν, γράφω πλέον από το "νέο" σύστημα...

Περισσότερα από αύριο-μεθαύριο, που θα έχω ολοκληρώσει τα βασικά, γιατί ακόμα σε jedec είμαι, με τα ενσωματωμένα γραφικά μόνο, τα πάντα-όλα σε auto μέχρι να σιγουρευτώ ότι δεν θα έχω κάποια έκπληξη.

Υπήρξαν 1-2 "στραβά", ίσα για το challenge, όχι κάτι ανησυχητικό.

Μια βασική ερώτηση...να ενεργοποιήσω το EXPO (είναι πολύ μεταγενέστερο το τελευταίο επίσημο BIOS από τότε που παρουσιάστηκε το πρόβλημα με την παραπάνω τάση), το ΧΜΡ ή να βάλω χεράτο με την ησυχία μου από αύριο?

Α, κι επειδή είμαι τέτοιο αγόρι και θέλω να γίνει χαμούλης...δεν έκανα νέα εγκατάσταση (ενώ είχα έτοιμα τα πάντα), απλά είχα καθαρίσει τα πάντα από οδηγούς πριν το τελευταίο σβήσιμο πριν.

Τα είδε και τα σήκωσε όλα σε λιγότερο από 3'. Θα δούμε για το συνολικό αποτέλεσμα στην πορεία.

Συνήθως δουλεύουν όλα άμεσα ακόμη και μετά από αλλαγή του setup.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Πέτρος said:

Παραδόξως τα πάντα λειτούργησαν, γράφω πλέον από το "νέο" σύστημα...

Περισσότερα από αύριο-μεθαύριο, που θα έχω ολοκληρώσει τα βασικά, γιατί ακόμα σε jedec είμαι, με τα ενσωματωμένα γραφικά μόνο, τα πάντα-όλα σε auto μέχρι να σιγουρευτώ ότι δεν θα έχω κάποια έκπληξη.

Υπήρξαν 1-2 "στραβά", ίσα για το challenge, όχι κάτι ανησυχητικό.

Μια βασική ερώτηση...να ενεργοποιήσω το EXPO (είναι πολύ μεταγενέστερο το τελευταίο επίσημο BIOS από τότε που παρουσιάστηκε το πρόβλημα με την παραπάνω τάση), το ΧΜΡ ή να βάλω χεράτο με την ησυχία μου από αύριο?

Α, κι επειδή είμαι τέτοιο αγόρι και θέλω να γίνει χαμούλης...δεν έκανα νέα εγκατάσταση (ενώ είχα έτοιμα τα πάντα), απλά είχα καθαρίσει τα πάντα από οδηγούς πριν το τελευταίο σβήσιμο πριν.

Τα είδε και τα σήκωσε όλα σε λιγότερο από 3'. Θα δούμε για το συνολικό αποτέλεσμα στην πορεία.

To 3d να ενεργοποιήσεις απτό bios. Θα σου πεί ο @Tambas91 πώς ακριβώς :P 

Kαλορίζικο πάλι

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Παραδόξως τα πάντα λειτούργησαν, γράφω πλέον από το "νέο" σύστημα...

Περισσότερα από αύριο-μεθαύριο, που θα έχω ολοκληρώσει τα βασικά, γιατί ακόμα σε jedec είμαι, με τα ενσωματωμένα γραφικά μόνο, τα πάντα-όλα σε auto μέχρι να σιγουρευτώ ότι δεν θα έχω κάποια έκπληξη.

Υπήρξαν 1-2 "στραβά", ίσα για το challenge, όχι κάτι ανησυχητικό.

Μια βασική ερώτηση...να ενεργοποιήσω το EXPO (είναι πολύ μεταγενέστερο το τελευταίο επίσημο BIOS από τότε που παρουσιάστηκε το πρόβλημα με την παραπάνω τάση), το ΧΜΡ ή να βάλω χεράτο με την ησυχία μου από αύριο?

Α, κι επειδή είμαι τέτοιο αγόρι και θέλω να γίνει χαμούλης...δεν έκανα νέα εγκατάσταση (ενώ είχα έτοιμα τα πάντα), απλά είχα καθαρίσει τα πάντα από οδηγούς πριν το τελευταίο σβήσιμο πριν.

Τα είδε και τα σήκωσε όλα σε λιγότερο από 3'. Θα δούμε για το συνολικό αποτέλεσμα στην πορεία.

Ελα καλοτάξιδο!καλούς δρόμους και μη το πατάς πολύ! Σήκωσε κανα καλό σεταρισμα από τα bios να βλέπουμε και εμείς.εγω expo τις έβαλα. Τι διαφορά μωρε να δεις με manual?  Πιστεύω απλά νιώθεις ικανοποίηση που έφτιαξες εσύ τo σεταρισμα και δεν έβαλες expo. Γενικά το μικρόβιο να τα σκαλίζουμε και να βλέπουμε νούμερα, γιατί όπως και να χει είναι κομμάτι του χομπι

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

 

Μια βασική ερώτηση...να ενεργοποιήσω το EXPO (είναι πολύ μεταγενέστερο το τελευταίο επίσημο BIOS από τότε που παρουσιάστηκε το πρόβλημα με την παραπάνω τάση), το ΧΜΡ ή να βάλω χεράτο με την ησυχία μου από αύριο?

Βάλε EXPO για αρχή και χεράτα αργότερα, αν όχι για επιδόσεις (κάτιτις σε latency κυρίως), τουλάχιστον για να ρίξεις λίγο τάσεις (δεν είδα τπτ ανησυχητικό με EXPO, αλλά γιατί να έχω vSOC 1.25-1.285v πχ όταν αρκεί και το 1.2;).

Μεγειές!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για να βρεις καλό σεταρισμα στις μνήμες μανουαλ πρέπει να περάσει καιρός. Και τεστάρονται μόνο με every day use. Εγώ είχα σεταρει τις δικές μου στο λαπτοπ για καλύτερα timings σε 3200mhz και ενώ πέρναγε όλα τα τεστ αερας και το δουλευα 5 μήνες, με το που βγήκε το καινούργιο cod έτρωγε error. Αφού τα έψαξα όλα καμια βδομάδα τελικά ανακάλυψα ότι ήταν από τις μνήμες και τις γύρισα πάλι σε xmp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με γεια το εργαλείο @Πέτρος! περιμένουμε εντυπώσεις!! στο τσακ κρατιέμαι μη κάνω καμια τρελα και εγώ :P 

25 λεπτά πριν, Herald είπε

To 3d να ενεργοποιήσεις απτό bios. Θα σου πεί ο @Tambas91 πώς ακριβώς :P 

βάλε το 3D στο τέρμα Πέτρο και κερνά τσαγάκι τους απιστους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο μόνο γρήγορα, ενδεικτικά των κουλών.

CBR23 (5600X tuned 11.700-12.100, ανάλογα το "στήσιμο"), normal pr.

3dBaselineCBR23.jpg.7902a09b1261944f0702005db10dc256.jpg

CBR24 (5600Χ tuned 688 με τελευταίες 24/7 ρυθμίσεις), normal pr.

3dBaselineCBR24.jpg.e08abd566c60e73b577fbe7edf6b83b2.jpg

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε λίγο τί volt ρίχνετε σε soc και vcore...

Με 7900x έχω >40w σε idle, με περασμένο τελευταίο bios της asus (έχει το τελευταίο agesa). Βλέπω τον 13700 παραδίπλα να κάθεται στα 12w και τρέχουν δάκρυα. Μέχρι και ο 10980 έκαιγε λιγότερο :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, this.is.elia είπε

Για πείτε λίγο τί volt ρίχνετε σε soc και vcore...

Με 7900x έχω >40w σε idle, με περασμένο τελευταίο bios της asus (έχει το τελευταίο agesa). Βλέπω τον 13700 παραδίπλα να κάθεται στα 12w και τρέχουν δάκρυα. Μέχρι και ο 10980 έκαιγε λιγότερο :(

Σε idle παίζουν ψηλότερα οι AMD από ότι θυμάμαι απο τα video του Technotice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, this.is.elia said:

Για πείτε λίγο τί volt ρίχνετε σε soc και vcore...

Με 7900x έχω >40w σε idle, με περασμένο τελευταίο bios της asus (έχει το τελευταίο agesa). Βλέπω τον 13700 παραδίπλα να κάθεται στα 12w και τρέχουν δάκρυα. Μέχρι και ο 10980 έκαιγε λιγότερο :(

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Για πείτε λίγο τί volt ρίχνετε σε soc και vcore...

Με 7900x έχω >40w σε idle, με περασμένο τελευταίο bios της asus (έχει το τελευταίο agesa). Βλέπω τον 13700 παραδίπλα να κάθεται στα 12w και τρέχουν δάκρυα. Μέχρι και ο 10980 έκαιγε λιγότερο :(

Τώρα...τώρα μας γμσς...άναψες φωτιές που δεν θα σβήσουν για πολύ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τώρα...τώρα μας γμσς...άναψες φωτιές που δεν θα σβήσουν για πολύ καιρό.

τόσο καιρό είχε πιάσει τις κάρτες κάτσε να ξεθάψουμε πάλι το νήμα με τα ρεύματα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστησα το pc και έβαλα προσωρινά μια bequiet pure rock 2 fx γυρω στο 40ευρο.με την προϋπόθεση να βαλω  υδροψυξη μετα για να μην πέσουν όλα μαζί. Είναι νορμαλ αυτές οι θερμοκρασίες με cinebench 2023  στον 7800x3d? Ακόμα δεν μου ήρθε η κάρτα για να δω στο gaming20230927_013341.jpg.45d2cff2fad262bb6a3cd387fff64fca.jpg

 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Tambas91 said:

τόσο καιρό είχε πιάσει τις κάρτες κάτσε να ξεθάψουμε πάλι το νήμα με τα ρεύματα :P 

Spoiler

Δεν το ακουμπάω ρε το θέμα, γράψαμε ότι είχαμε να γράψουμε, πετάχτηκαν όλοι να ρίξουν λάσπη, και τώρα βλέπουμε τον απλό κοσμάκη που αγοράζει τι βρίσκει μπροστά του. Απλά διαβάζω με το pop corn στο χέρι :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Έστησα το pc και έβαλα προσωρινά μια bequiet pure rock 2 fx γυρω στο 40ευρο.με την προϋπόθεση να βαλω  υδροψυξη μετα για να μην πέσουν όλα μαζί. Είναι νορμαλ αυτές οι θερμοκρασίες με cinebench 2023  στον 7800x3d? Ακόμα δεν μου ήρθε η κάρτα για να δω στο gaming20230927_013341.jpg.45d2cff2fad262bb6a3cd387fff64fca.jpg

 

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...