Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Μάλλον επειδή σ αυτή την έκδοση cpuz δεν είχαν βγει τα zen 4 ακόμα.

Δοκίμασε σε μια φρέσκια.

Είπα και εγώ έκανα καμία μλκια με drivers chipset κτλπ. Ναι με νέα έκδοση δειχνει σωστά.

20230923_234123.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, chrisgewrgi said:

Ναι με νέα έκδοση δειχνει σωστά.

Αν κατεβάσεις την κλασική χωρίς το ROG skin, είναι στην έκδοση 2.07. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/09/2023 at 22:34, nick0lis said:

 

 

 

E, εντάξει... Μην τα θέλουμε όλα δικά μας... Και να ανοίγει γρήγορα και να είναι και σταθερό... :):):)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2023 στις 6:58 ΜΜ, noFEARgr είπε

Συνηθως προτιμουσες να ειναι τα πιν στην μητρικη γιατι αν κατι πηγαινε στραβα , η μητρικη κοστιζε  πολυ λιγοτερο απο το cpu . 

Πλεον η μητρικη κανει πολυ παραπανω 😅

Εδώ οι μεσαίες μητρικές στις νέες πλατφόρμες είναι πιο ακριβές από κάρτες γραφικών για 1080p gaming. Κατάντια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα...πιάσαμε τις 10 μέρες, με έχουν στην αναμονή να με καλέσουν "σε λίγο", ακόμα τις μνήμες περιμένουν.

Με αυτόν τον γενικό κωδικό (για να είμαι τυπικά στο QVL), δεν υπάρχει τίποτα ετοιμοπαράδοτο πουθενά εντός. Στην καλύτερη "4-10 ημέρες", το οποίο φαίνεται πως δεν "πιάνει", αλλιώς "κατόπιν παραγγελίας".

Τί/Πού κοιτάζω, λέτε, για κάτι αντίστοιχο σε μνήμη (2χ16, 6000/30, no μπλιμπλίκια κατά προτίμηση)?

Πώς τις κόβετε? Ίσως βολεύει το πιο χαμηλό ύψος, μήπως μπει κανένα ανεμιστήρι απάνω.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα...πιάσαμε τις 10 μέρες, με έχουν στην αναμονή να με καλέσουν "σε λίγο", ακόμα τις μνήμες περιμένουν.

Με αυτόν τον γενικό κωδικό (για να είμαι τυπικά στο QVL), δεν υπάρχει τίποτα ετοιμοπαράδοτο πουθενά εντός. Στην καλύτερη "4-10 ημέρες", το οποίο φαίνεται πως δεν "πιάνει", αλλιώς "κατόπιν παραγγελίας".

Τί/Πού κοιτάζω, λέτε, για κάτι αντίστοιχο σε μνήμη (2χ16, 6000/30, no μπλιμπλίκια κατά προτίμηση)?

Πώς τις κόβετε? Ίσως βολεύει το πιο χαμηλό ύψος, μήπως μπει κανένα ανεμιστήρι απάνω.

Οι αγγελιες εδω δεν σε ενδιαφερουν να πεταχτεις μεχρι τον χοροχρονη να παρεις ενα κοιτακι που πουλαει?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα...πιάσαμε τις 10 μέρες, με έχουν στην αναμονή να με καλέσουν "σε λίγο", ακόμα τις μνήμες περιμένουν.

Με αυτόν τον γενικό κωδικό (για να είμαι τυπικά στο QVL), δεν υπάρχει τίποτα ετοιμοπαράδοτο πουθενά εντός. Στην καλύτερη "4-10 ημέρες", το οποίο φαίνεται πως δεν "πιάνει", αλλιώς "κατόπιν παραγγελίας".

Τί/Πού κοιτάζω, λέτε, για κάτι αντίστοιχο σε μνήμη (2χ16, 6000/30, no μπλιμπλίκια κατά προτίμηση)?

Πώς τις κόβετε? Ίσως βολεύει το πιο χαμηλό ύψος, μήπως μπει κανένα ανεμιστήρι απάνω.

Να ξέρεις ότι το GoldenByte, είναι το foxstore. Έχουν υψηλότερες τιμές στο skroutz από τι στο bestprice λόγω μεγαλύτερης προμήθειας και για αυτό έχουν φτιάξει διπλά eshop.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Να ξέρεις ότι το GoldenByte, είναι το foxstore. Έχουν υψηλότερες τιμές στο skroutz από τι στο bestprice λόγω μεγαλύτερης προμήθειας και για αυτό έχουν φτιάξει διπλά eshop.

Ναι, το ξέρω ότι είναι το ίδιο μαγαζί με διαφορετική ιντερνετική βιτρίνα.

Τις έχει κι αλλού ετοιμοπαράδοτες υποτίθεται, σε λογική τιμή.

Περιμένω ενημέρωση, περιμένουν τον προμηθευτή τους που τις έχει υποτίθεται στείλει να τους δώσει tracking, προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως θα παραγγειλω αυτές:

https://www.amazon.de/-/en/Corsair-VENGEANCE-6000MHz-Compatible-Computer/dp/B0BPTKD797/ref=sr_1_4?crid=95NHB5GNX0RF&keywords=corsair+vengeance+ddr5+ram+32gb+2x16gb+6000mhz+cl30&qid=1695641475&sprefix=%2Caps%2C112&sr=8-4

image.png.cd613d2cc53d66f5fc7a437fb4866abd.png

Από skroutz δεν είναι ετοιμοπαράδοτες στους πιο φθηνούς και ανεβαίνει η τιμή τους. Επίσης είναι οι μόνες 30-34-34-76 30-36-36-76 με Hynix M die για σφιξιμο.

Επεξ/σία από Grisos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Πέτρος said:

Πώς τις κόβετε? Ίσως βολεύει το πιο χαμηλό ύψος, μήπως μπει κανένα ανεμιστήρι απάνω.

Μια χαρά είναι, έχω τις G.Skill Ripjaws S5 64GB F5-6000J3238G32G.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Να ξέρεις ότι το GoldenByte, είναι το foxstore. Έχουν υψηλότερες τιμές στο skroutz από τι στο bestprice λόγω μεγαλύτερης προμήθειας και για αυτό έχουν φτιάξει διπλά eshop.

@gavros10 Σε τι διαφωνείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

@gavros10 Σε τι διαφωνείς;

Σε τίποτα, ξαφνιάστηκα επειδή δεν το ήξερα. Αγόρασα πρόσφατα από εκεί εντωμεταξυ και είχα θετική εμπειρία. Και από το foxstore έχω αγοράσει, πριν βγει από το skroutz όμως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθαν σήμερα οι μνήμες (9η μέρα), αλλά σε RGB...χρειάστηκε να πάρω τώρα απόγευμα για 3η φορά σήμερα για να μου το πουν. Η πρωινή βάρδια που θα με ενημέρωνε..."θα σας ειδοποιήσουμε...".

Μου είπαν ότι αν θέλω παραλαμβάνω στην τιμή των μη RGB (καλά 4-5€ πρέπει να έχει διαφορά) ή περιμένω αύριο που θα έρθουν οπωσδήποτε οι κανονικές...σάπιος είμαι έτσι κι αλλιώς, αποκλείεται να έκανα δουλειά, είπα θα περιμένω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα...πιάσαμε τις 10 μέρες, με έχουν στην αναμονή να με καλέσουν "σε λίγο", ακόμα τις μνήμες περιμένουν.

Με αυτόν τον γενικό κωδικό (για να είμαι τυπικά στο QVL), δεν υπάρχει τίποτα ετοιμοπαράδοτο πουθενά εντός. Στην καλύτερη "4-10 ημέρες", το οποίο φαίνεται πως δεν "πιάνει", αλλιώς "κατόπιν παραγγελίας".

Τί/Πού κοιτάζω, λέτε, για κάτι αντίστοιχο σε μνήμη (2χ16, 6000/30, no μπλιμπλίκια κατά προτίμηση)?

Πώς τις κόβετε? Ίσως βολεύει το πιο χαμηλό ύψος, μήπως μπει κανένα ανεμιστήρι απάνω.

Δες τις Trudent Z. Σε καλή τιμή και εύκολο να τις βρεις.

Άκυρο τωρα διάβασα ότι ήρθαν. Αντε με το καλό να δούμε τι λέει η cpu στην πράξη.

Τις rgb φυσικά να πάρεις γιατί δίνουν  περισσότερα fps.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Armoral είπε

Τις rgb φυσικά να πάρεις γιατί δίνουν  περισσότερα fps.

Άστον, είναι αμετανόητος αυτός!

10 ώρες πριν, Grisos είπε

Επίσης είναι οι μόνες 30-34-34-76 30-36-36-76 με Hynix M die για σφιξιμο.

Δεν είναι σιγουράκι το M-Die. Οι δικές μου (ίδιο ακριβώς SKU) είναι Α-die.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...