Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνηθως προτιμουσες να ειναι τα πιν στην μητρικη γιατι αν κατι πηγαινε στραβα , η μητρικη κοστιζε  πολυ λιγοτερο απο το cpu . 

Πλεον η μητρικη κανει πολυ παραπανω 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Το socket όχι η cpu. Έχει κάτι ελάσματα που στραβώνουν για πλάκα. Θα καταλάβεις αν κάποιο είναι στράβο γιατί θα αντανακλά διαφορετικά.

Αυτό ειδα κάτι αντανακλούσε διαφορετικα 

37 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τυχερός!

 

You are welcome :)

Κερνας καφέ όταν ανέβω κάποια στιγμή Κέρκυρα.😛

Οπότε θες!

Κατσε να δουμε αν πανε όλα καλά. Όπως ήμουν με τα ρούχα της δουλειάς τα έλυσα όλα. Όπως ήταν στον πάγκο πατησα power και άναψε.  Μόλις ειδα οτι έφτιαξα και είδα να ανάβει η οθόνη το έκλεισα και πήγα να κάνω μπάνιο τραγουδώντας.  Τώρα θα τα δέσω κανονικά και ελπίζω να μην βρούμε άλλο προβλημα

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να κάνω τίποτα αλλαγές? Χρειάζεται κάτι? Απλά ενεργοποίησα το expo στα bios.

Βλεπω οτι αργεί να ανοιξει λίγο. Μπορεί να πάρει και ένα λεπτό. Samsung 980 pro  έχω. αργεί να κάνει τσεκ τις μνήμες στο oθονακι της μητρικής αν κατάλαβα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πως δεν το γνωρίζαμε η ότι δεν ήταν αναμενόμενο, αλλά ο 7600x με 32gb Corsair Vengeance 5600 MT/s και με την 3060, σε σχέση με τον 2600x με 32gb 3200mhz μνήμες και την ίδια κάρτα γραφικών στο Rainbow Six Siege σε 1440p και max settings τα frames εκτοξεύθηκαν από τα 60 περίπου στα 144 που είναι και το όριο της οθόνης. Θα τσεκάρω κάποια στιγμή και με το όριο απενεγοποιημενο να δω που φτάνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οn/offtopic.

Μου ήρθε φλασιά ότι τη Noctua D15 την έχω στο ΑΜ4 με το kit της Ν για προσαρμογή.

Θεωρώ ότι δεν θα έχω πρόβλημα να το μεταφέρω στο ΑΜ5 αυτό, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Οn/offtopic.

Μου ήρθε φλασιά ότι τη Noctua D15 την έχω στο ΑΜ4 με το kit της Ν για προσαρμογή.

Θεωρώ ότι δεν θα έχω πρόβλημα να το μεταφέρω στο ΑΜ5 αυτό, ε?

Noctua NH-D15 Ψύκτρα Επεξεργαστή για Socket AM4/AM5/115x Καφέ | Skroutz.gr Αυτή δεν έχεις; Έχει κιτ και για AM5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Armoral είπε

Noctua NH-D15 Ψύκτρα Επεξεργαστή για Socket AM4/AM5/115x Καφέ | Skroutz.gr Αυτή δεν έχεις; Έχει κιτ και για AM5.

Όχι, ουσιαστικά έχω την αρχική έκδοση για ΑΜ3/+ με προσαρμογέα για ΑΜ4.

Από όσο είδα έχω έτοιμο και το κιτ για το ΑΜ5, αλλά έχω στείλει και στη μαμά Ν για σιγουριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όχι, ουσιαστικά έχω την αρχική έκδοση για ΑΜ3/+ με προσαρμογέα για ΑΜ4.

Από όσο είδα έχω έτοιμο και το κιτ για το ΑΜ5, αλλά έχω στείλει και στη μαμά Ν για σιγουριά.

Το νεότερο κιτ το λέει AM5/AM4 (όπως πχ και η Corsair στην δικιά μου είχε brackets για ΑΜ5/ΑΜ4), οπότε λογικά είσαι ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Το νεότερο κιτ το λέει AM5/AM4 (όπως πχ και η Corsair στην δικιά μου είχε brackets για ΑΜ5/ΑΜ4), οπότε λογικά είσαι ΟΚ.

Ναι, κάποιοι αποστάτες είναι μόνο και 2 ελάσματα, τα οποία από όσο βλέπω τα είχε το παλιό κιτ που έχω εγώ ήδη.

Περιμένω και από Ν, βέβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Γιατι γράφει στο chipset x670?  650 δεν έπρεπε να λέει?

Μάλλον επειδή σ αυτή την έκδοση cpuz δεν είχαν βγει τα zen 4 ακόμα.

Δοκίμασε σε μια φρέσκια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...