Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 minutes ago, akoinonitos said:

Με γειες !

Εχεις δοκιμασει να το τρεξεις σε realtime priority να δεις μηπως κρυβεται κατι εκει ?

Mπα δεν εχει διαφορα . Η μονη περιπτωση ειναι να παιζει ρολο και το cpu , στο gpu score. Δεν ειναι 500 ξερω γω ποντοι να πεις οτι εχει διαφορα 4090 απο 4090. Μιλαμε για διαφορες 4-5000 ποντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, noFEARgr said:

Mπα δεν εχει διαφορα . Η μονη περιπτωση ειναι να παιζει ρολο και το cpu , στο gpu score. Δεν ειναι 500 ξερω γω ποντοι να πεις οτι εχει διαφορα 4090 απο 4090. Μιλαμε για διαφορες 4-5000 ποντων...

Στο είχα ξαναπεί, σίγουρα παίζει το cpu ρόλο. Κλείσε cores πχ και δοκίμασε. Με μόνο τα ecores βγάζω κάπου 36k 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Ρε συ γιατι βγαζουμε τοσο χαμηλο gpu score ; Kαι γω 34-35000 βγαζω. Ενω οι αλλοι βγαζουν 39-40000...

Δεν ξέρω ρε συ, το run αυτό ήταν καπάκια από φρέσκο win install, με ότι drivers είχε αυτό, χωρίς tweaks κτλ. Γενικά μέχρι να τελειώσω το διάβασμα για ryzen setup δεν ασχολούμαι με σκοράκια, πρέπει να στρώσει το σύστημα πρώτα.

49 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Με γειες !

Thanks! Δοκίμασα "akoinonitos mode" (Πάνω/κάτω intake, Μπρος/Πίσω Out) στο airflow btw, καλά φαίνεται να πηγαίνει.

Για πείτε λίγο για ρεύματα/thermals, vCore/vSOC/vMisc πόσο είναι safe 24/7;  Επίσης, οι μνήμες είναι Hynix A-die κ το expo βαράει 1.40v, θεωρείται νορμάλ αυτό για DDR5;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Εγώ παρέλαβα, ξέστησα PSU/GPU/fans/SSDs από το παλιό, έστησα το καινούριο και τελικά δεν χωράει το ΑΙΟ στο κουτί... ή μάλλον χωράει, αλλά όχι οι ανεμιστήρες (the brick AKA 4090 says no), οπότε έβγαλα το front panel και τους έβαλα απ'έξω για την ώρα.

Είχα αρχαίο στικάκι με win10 (φάση 2015/2016 build) κ μου έκανε εντύπωση που πέρασε κανονικά, βέβαια όλα με generic drivers και παιδεύτηκα μέχρι να περάσω wifi drivers + fresh win11 insider build, τέσπα μπήκε το νερό στο αυλάκι.

Από ρεύματα/θερμοκρασίες είμαι ΟΚ; Bone stock, ούτε EXPO δεν έβαλα ακόμα.

Spoiler 1.5mb

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

cinepagkos.jpg.b38a2a52a1540433faeaeb477e9e796d.jpg

 

Καλορίζικο το τέρας bro!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερινή επικοινωνία με αλουπού, περιμένουν τις μνήμες και παραλαμβάνω...

Εν τω μεταξύ, αύριο ή Σάββατο είναι η χειρότερη δυνατή μέρα να έρθουν γιατί όλο το ΣΚ θα τρώω άσχημο ξύλο με τη δουλειά και θα με τρώει αλύπητα να τα έχω στα κουτιά να με κοιτάζουν παραμελημένα.

Χτες απόγευμα, τηλέφωνο από τον αδερφό μου που έχει τον παντοκράτορα FX μου...κάτι δεν λειτουργεί, σβήνει μόνος, έχουν κολλήσει τα πάντα.

Λέω έφτασε η ώρα του, μάλλον μυρίστηκε ότι ο 5600Χ θα κάθεται σε ζελατίνα.

Για το καλό, teamviewer+hwinfo+MBAM scan...85 βαθμοί πριν χάσει την επικοινωνία (έσβησε προφανώς), όταν στα 4.8 που τον είχα (τώρα είναι στα 4.4) δεν περνούσε τους 65 τότε σε φουλ φορτίο. Από όσο κατάλαβα, πρέπει να έχει σχηματιστεί πάπλωμα στην ψύκτρα, λογικά θα το σώσουμε, γιατί πιο ουσιαστική χρησιμότητα θα έχει ο Zen3 στην αντιστατική από ότι εκεί.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Πέτρος said:

Σημερινή επικοινωνία με αλουπού, περιμένουν τις μνήμες και παραλαμβάνω...

Εν τω μεταξύ, αύριο ή Σάββατο είναι η χειρότερη δυνατή μέρα να έρθουν γιατί όλο το ΣΚ θα τρώω άσχημο ξύλο με τη δουλειά και θα με τρώει αλύπητα να τα έχω στα κουτιά να με κοιτάζουν παραμελημένα.

Χτες απόγευμα, τηλέφωνο από τον αδερφό μου που έχει τον παντοκράτορα FX μου...κάτι δεν λειτουργεί, σβήνει μόνος, έχουν κολλήσει τα πάντα.

Λέω έφτασε η ώρα του, μάλλον μυρίστηκε ότι ο 5600Χ θα κάθεται σε ζελατίνα.

Για το καλό, teamviewer+hwinfo+MBAM scan...85 βαθμοί πριν χάσει την επικοινωνία (έσβησε προφανώς), όταν στα 4.8 που τον είχα (τώρα είναι στα 4.4) δεν περνούσε τους 65 τότε σε φουλ φορτίο. Από όσο κατάλαβα, πρέπει να έχει σχηματιστεί πάπλωμα στην ψύκτρα, λογικά θα το σώσουμε, γιατί πιο ουσιαστική χρησιμότητα θα έχει ο Zen3 στην αντιστατική από ότι εκεί.

Δωσε στον ξαδερφο τον 5600x , μην τον βασανιζεις αλλο με τον FX , καλυτερο cpu εχουν τα σημερινα κινητα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Δωσε στον ξαδερφο τον 5600x , μην τον βασανιζεις αλλο με τον FX , καλυτερο cpu εχουν τα σημερινα κινητα :P

Εσύ με ποιον είσαι τώρα, δηλαδή?

Θα κάτσω να στήνω 2 συστήματα από την αρχή...?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Πέτρος said:

Εσύ με ποιον είσαι τώρα, δηλαδή?

Θα κάτσω να στήνω 2 συστήματα από την αρχή...?

Α νομιζα οτι θα το εστηνε μονος , εδω το δικο μου βαριομουν να στησω ( χωρις πλακα πιο πολυ σκεφτομουν το βγαλε βαλε παρα το κοστος 😅)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, noFEARgr said:

Α νομιζα οτι θα το εστηνε μονος , εδω το δικο μου βαριομουν να στησω ( χωρις πλακα πιο πολυ σκεφτομουν το βγαλε βαλε παρα το κοστος 😅)

Άσε, παλιά έκανα φορμάτ 3 φορές τη μέρα το PC επειδή δεν πέρασα με "τη σωστή σειρά" τις εφαρμογές που ήθελα.

Τώρα που να μπλέκεις...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Το απόγευμα ξεκινάω να στήνω! την προηγούμενη φορά που έστησα το pc ήταν πριν 20χρονια. Ελπίζω να μην καψω τιποτα😂

20230921_141345.jpg

Με γειες , λιγο προσοχη στο κουμπωμα της cpu και στο που θα βαλεις τις ram και καλο κουμπωμα στα φις του τροφοτικου και ολα καλα θα πανε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Σημερινή επικοινωνία με αλουπού, περιμένουν τις μνήμες και παραλαμβάνω...

΄Ηθελες μνήμες χωρίς μπλιμπλίκια, φεεετα τώρα :P

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Α νομιζα οτι θα το εστηνε μονος , εδω το δικο μου βαριομουν να στησω ( χωρις πλακα πιο πολυ σκεφτομουν το βγαλε βαλε παρα το κοστος 😅)

Μια απ'τα ίδια... σκέφτομαι να κάνω πατέντα με το front panel (κόψιμο+3d printing), γιατί και μόνο στην σκέψη του βάλε-βγάλε (μετά το πρόσφατο Χ2), δεν...

@chrisgewrgi Μεγειές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Με γειες , λιγο προσοχη στο κουμπωμα της cpu και στο που θα βαλεις τις ram και καλο κουμπωμα στα φις του τροφοτικου και ολα καλα θα πανε

Ευχαριστω!Να τις βάλω στις θέσεις 1-3 η 2-4? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Ευχαριστω!Να τις βάλω στις θέσεις 1-3 η 2-4? 

απο αριστερα προς τα δεξια 2-4, θα το βρεις και στο Manual της μητρικης σου δειχνει

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...