Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, chrisgewrgi said:

Πότε τον παραγγειλες? Εμένα από 8 του μήνα ακόμα. Βεβαια με βολεύει λίγο γιατί ακόμα ψάχνομαι αν θα πάρω gpu από εκεί κα τα στηλει όλα μαζί και δεν έχω αποφασίσει.

7 τον παράγγειλα,  η σειρά σου σήμερα 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Πέτρος said:

Αφήστε κάτι και για εμάς ρε σεις!

Έστησες?

Οχι ρε συ ακομα δεν τον εχω στα χερια μου . Χτες τον εστειλαν , αυριο περιμενω να τον εχω εγω . Εκτος αν το χασει η courier και βρεθω σε σειρα πισω ακομα και απο σενα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Οχι ρε συ ακομα δεν τον εχω στα χερια μου . Χτες τον εστειλαν , αυριο περιμενω να τον εχω εγω . Εκτος αν το χασει η courier και βρεθω σε σειρα πισω ακομα και απο σενα :P 

A, ομορφιές με courier.

Εγώ (και) για αυτό το λόγο, παραλαβή στο κατάστημα στο Μπραχάμι, σχεδόν δίπλα είμαστε.

Π.Φ. δεν είσαι/ήσουν κι εσύ ή άλλον θυμάμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Πέτρος said:

A, ομορφιές με courier.

Εγώ (και) για αυτό το λόγο, παραλαβή στο κατάστημα στο Μπραχάμι, σχεδόν δίπλα είμαστε.

Π.Φ. δεν είσαι/ήσουν κι εσύ ή άλλον θυμάμαι?

Δεν γνωρίζω τι είναι το Π.Φ άρα μάλλον άλλον θυμάσαι 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

παλαιο φαληρο?

Ναι ναι.

16 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Πολυ πιθανο , αλλα μιας και δεν εχω καμια σχεση με την Αθηνα μαλλον αλλον θυμαται οπως ειπα :P 

Με ποιον σε έχω μπερδέψει, ότι είσαι γείτονας?

Έλα λίγο αποκαλυφθείτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρέλαβα, ξέστησα PSU/GPU/fans/SSDs από το παλιό, έστησα το καινούριο και τελικά δεν χωράει το ΑΙΟ στο κουτί... ή μάλλον χωράει, αλλά όχι οι ανεμιστήρες (the brick AKA 4090 says no), οπότε έβγαλα το front panel και τους έβαλα απ'έξω για την ώρα.

Είχα αρχαίο στικάκι με win10 (φάση 2015/2016 build) κ μου έκανε εντύπωση που πέρασε κανονικά, βέβαια όλα με generic drivers και παιδεύτηκα μέχρι να περάσω wifi drivers + fresh win11 insider build, τέσπα μπήκε το νερό στο αυλάκι.

Από ρεύματα/θερμοκρασίες είμαι ΟΚ; Bone stock, ούτε EXPO δεν έβαλα ακόμα.

Spoiler 1.5mb

Spoiler

cinepagkos.jpg.b38a2a52a1540433faeaeb477e9e796d.jpg

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Zaknafein said:

Εγώ παρέλαβα, ξέστησα PSU/GPU/fans/SSDs από το παλιό, έστησα το καινούριο και τελικά δεν χωράει το ΑΙΟ στο κουτί... ή μάλλον χωράει, αλλά όχι οι ανεμιστήρες (the brick AKA 4090 says no), οπότε έβγαλα το front panel και τους έβαλα απ'έξω για την ώρα.

Είχα αρχαίο στικάκι με win10 (φάση 2015/2016 build) κ μου έκανε εντύπωση που πέρασε κανονικά, βέβαια όλα με generic drivers και παιδεύτηκα μέχρι να περάσω wifi drivers + fresh win11 insider build, τέσπα μπήκε το νερό στο αυλάκι.

Από ρεύματα/θερμοκρασίες είμαι ΟΚ; Bone stock, ούτε EXPO δεν έβαλα ακόμα.

Spoiler 1.5mb

  Hide contents

cinepagkos.jpg.b38a2a52a1540433faeaeb477e9e796d.jpg

 

Ρε συ γιατι βγαζουμε τοσο χαμηλο gpu score ; Kαι γω 34-35000 βγαζω. Ενω οι αλλοι βγαζουν 39-40000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Εγώ παρέλαβα, ξέστησα PSU/GPU/fans/SSDs από το παλιό, έστησα το καινούριο και τελικά δεν χωράει το ΑΙΟ στο κουτί... ή μάλλον χωράει, αλλά όχι οι ανεμιστήρες (the brick AKA 4090 says no), οπότε έβγαλα το front panel και τους έβαλα απ'έξω για την ώρα.

Είχα αρχαίο στικάκι με win10 (φάση 2015/2016 build) κ μου έκανε εντύπωση που πέρασε κανονικά, βέβαια όλα με generic drivers και παιδεύτηκα μέχρι να περάσω wifi drivers + fresh win11 insider build, τέσπα μπήκε το νερό στο αυλάκι.

Από ρεύματα/θερμοκρασίες είμαι ΟΚ; Bone stock, ούτε EXPO δεν έβαλα ακόμα.

Spoiler 1.5mb

  Απόκρυψη περιεχομένων

cinepagkos.jpg.b38a2a52a1540433faeaeb477e9e796d.jpg

 

Με γειες !

9 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Ρε συ γιατι βγαζουμε τοσο χαμηλο gpu score ; Kαι γω 34-35000 βγαζω. Ενω οι αλλοι βγαζουν 39-40000...

Εχεις δοκιμασει να το τρεξεις σε realtime priority να δεις μηπως κρυβεται κατι εκει ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με την ASUS TUF GAMING X670E PLUS, Ryzen 7950X και τα Windows 11. Έχω το βασικό partition encrypted με bitlocker και το pin επιβεβαιώνεται με το TPM. 1 στα 5 περίπου cold boots αποτυγχάνει και ζητάει το recovery key. Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως 1 στα 5 cold boot δε γίνεται σωστά initialise το TPM. Με το που δίνω Ctrl-Alt-Del (warm boot), δουλεύει OK.

Έχει άλλος με Ryzen 7000 series παρόμοιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...