Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκανα παραγγελια τα παρακατω. εχω κανει καμια χοντρη πατατια πριν τα στηλουν να διορθωσω?

4070ti  θα βαλω και κουτι bequiet 800 fx

Asus Rog Strix B650E-E Gaming WIFI Motherboard ATX με AMD AM5 Socket (foxstore.gr)

AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz Επεξεργαστής 8 Πυρήνων για Socket AM5 σε Κουτί (foxstore.gr)

G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 6000 για Desktop (foxstore.gr)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες είναι C32, δεν έχουν το κιτ 6000c30 της G.Skill (F5-6000J3038F16GX2-TZ5NR), έγω παρήγγειλα τις Corsair 6000C30, αν και βλέπω τις τσίμπησαν λίγο στην τιμή (127€ χθες, 134€ σήμερα, μάλλον πήρα τελευταίο τμχ).

Η μητρική είναι κομπλέ, της "λείπει" εξωτερικό clock gen, αλλά αυτό είναι πιο πολύ για overclocking-benchmarks στην CPU, σε παιχνίδια δεν νομίζω να κάνει διαφορά.

Μια χαρά θα παίξει το όλο σετάκι πάντως, οι επισημάνσεις είναι για το 1 στο εκατομμύριο που σε ενδιαφέρει OC κ λοιπά γαργαλήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Οι μνήμες είναι C32, δεν έχουν το κιτ 6000c30 της G.Skill (F5-6000J3038F16GX2-TZ5NR), έγω παρήγγειλα τις Corsair 6000C30, αν και βλέπω τις τσίμπησαν λίγο στην τιμή (127€ χθες, 134€ σήμερα, μάλλον πήρα τελευταίο τμχ).

Η μητρική είναι κομπλέ, της "λείπει" εξωτερικό clock gen, αλλά αυτό είναι πιο πολύ για overclocking-benchmarks στην CPU, σε παιχνίδια δεν νομίζω να κάνει διαφορά.

Μια χαρά θα παίξει το όλο σετάκι πάντως, οι επισημάνσεις είναι για το 1 στο εκατομμύριο που σε ενδιαφέρει OC κ λοιπά γαργαλήματα.

Ωραίος! Τι cpu πηρες εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είπα να επιβεβαίωσω για μια ακόμα φορά τον Αϊνστάιν και το γνωστό ρητό περί άπειρου σύμπαντος κ ανθρώπινης βλακείας, οπότε παρήγγειλα 7950x3D + την 650Ε Aorus Master :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400€ στρογγυλά, στρογγυλά. Παίζει κ λίγο παρακάτω (στα 380), άλλα με άγνωστο χρόνο παράδοσης, οπότε είπα να κάνω 1 παραγγελία από foxstore να τελειώνω. Διαφορά από την x670 κάπου στα ~65€, προτίμησα να τα ρίξω σε RGB LCD μπλιμπλίκια στην ΑΙΟ, κάποιος εδώ μέσα είπε ότι με RGB overclock παίρνεις +10 fps (όπως παίρνεις άλογα με τα sticker HKS GReddy Monster στα αυτοκίνητα ένα πράμα) και είπα να τα δοκιμάσω. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Εγώ είπα να επιβεβαίωσω για μια ακόμα φορά τον Αϊνστάιν και το γνωστό ρητό περί άπειρου σύμπαντος κ ανθρώπινης βλακείας, οπότε παρήγγειλα 7950x3D + την 650Ε Aorus Master :P

τόσο θέλω για να σε ακολουθήσω στη "βλακεία" σου... :P 

So Close Atp GIF by Tennis TV

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τόσο θέλω για να σε ακολουθήσω στη "βλακεία" σου... :P

Εγώ ξεκίνησα την όλη υπόθεση γιατί ο παππούς 10900Κ κόβει λίγο την 4090 και 2ον γιατί πρέπει να αλλάξω κουτί, το 011D έχει θέμα με το πλάτος της τουβλόψυκτρας κ γενικότερα με το airflow, ζεσταίνεται πολύ το τζάμι κοντά στην κάρτα. Βασικά αν δεν ήταν το δεύτερο, χλρ περίμενα Zen5, αλλά αφού πάω για μετακόμιση στο Air 740, είπα να βάλω fresh build και η επιλογή ΑΜ5 είναι ασφάλιστρο έναντι μελλοντικής "βλακείας/μικροβίου". :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

εκανα παραγγελια τα παρακατω. εχω κανει καμια χοντρη πατατια πριν τα στηλουν να διορθωσω?

4070ti  θα βαλω και κουτι bequiet 800 fx

Asus Rog Strix B650E-E Gaming WIFI Motherboard ATX με AMD AM5 Socket (foxstore.gr)

AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz Επεξεργαστής 8 Πυρήνων για Socket AM5 σε Κουτί (foxstore.gr)

G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 6000 για Desktop (foxstore.gr)

 

18 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Οι μνήμες είναι C32, δεν έχουν το κιτ 6000c30 της G.Skill (F5-6000J3038F16GX2-TZ5NR), έγω παρήγγειλα τις Corsair 6000C30, αν και βλέπω τις τσίμπησαν λίγο στην τιμή (127€ χθες, 134€ σήμερα, μάλλον πήρα τελευταίο τμχ).

Η μητρική είναι κομπλέ, της "λείπει" εξωτερικό clock gen, αλλά αυτό είναι πιο πολύ για overclocking-benchmarks στην CPU, σε παιχνίδια δεν νομίζω να κάνει διαφορά.

Μια χαρά θα παίξει το όλο σετάκι πάντως, οι επισημάνσεις είναι για το 1 στο εκατομμύριο που σε ενδιαφέρει OC κ λοιπά γαργαλήματα.

Επειδή είμαι 5' πριν το πατήσω κι εγώ το κουμπί, αν μπορείτε μια γνώμη για τις μνήμες παρακαλώ.

Αυτή την περίοδο για 1ccd επεξεργαστή (κατά 95% στον 7800Χ3δ θα πάω, χωρίς απολύτως κανένα λόγο), κοιτάζω για Hynix, SS, ε?

Κάτι σε 6000/30-32? Θα ήθελα να μην έχει μπλιμπλίκια (αν είναι εφικτό αυτό πλέον).

Κυρίως, με ενδιαφέρει να έχει οπωσδήποτε ΕΧΡΟ προφίλ ή έτσι κι αλλιώς θα κάνω τη δουλειά μου και με ένα ΧΜΡ στην αρχή μέχρι να βρω ένα μπούσουλα για tuning?

Ας πούμε εδώ, https://www.skroutz.gr/s/38641748/G-Skill-Trident-Z5-Neo-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-6000-gia-Desktop-F5-6000J3038F16GX2-TZ5N.html, είμαι καλά?

Με το ύψος τους και τη D15 δεν θα έχω θέμα στις τυπικές Α2Β2 θέσεις, ε?

Edit: Bλέπω στις πιο πίσω σελιδες έχουν προταθεί ήδη 2-3 φορές οπότε τις θεωρώ safe. Aν είμαι καλά και με το ύψος τους, φύγαμε.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κυρίως, με ενδιαφέρει να έχει οπωσδήποτε ΕΧΡΟ προφίλ ή έτσι κι αλλιώς θα κάνω τη δουλειά μου και με ένα ΧΜΡ στην αρχή μέχρι να βρω ένα μπούσουλα για tuning?

Διάβασα διφορούμενα σχόλια (κάποια είναι κ αρκετά παλιά, φάση από εποχή release πιθανώς με παιδικές ασθένειες ακόμα στα BIOS). Νομίζω οι διαφορές (χρηματικά) είναι μικρές για να μην πας σε EXPO. Για dies δεν ξέρω ποια kit φοράνε ποιο die.

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κάτι σε 6000/30-32? Θα ήθελα να μην έχει μπλιμπλίκια (αν είναι εφικτό αυτό πλέον).

Υπάρχουν κι αυτές Ripjaws S5 σε low profile, αλλά κι αυτές που έβαλες είναι κομπλέ, το ύψος θα σε γελάσω, είναι και θέμα μητρικής (βασικά απόστασης socket \ ram slots), συνήθως στην Α1 είναι το πρόβλημα, λογικά  θα είσαι ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Διάβασα διφορούμενα σχόλια (κάποια είναι κ αρκετά παλιά, φάση από εποχή release πιθανώς με παιδικές ασθένειες ακόμα στα BIOS). Νομίζω οι διαφορές (χρηματικά) είναι μικρές για να μην πας σε EXPO. Για dies δεν ξέρω ποια kit φοράνε ποιο die.

Υπάρχουν κι αυτές Ripjaws S5 σε low profile, αλλά κι αυτές που έβαλες είναι κομπλέ, το ύψος θα σε γελάσω, είναι και θέμα μητρικής (βασικά απόστασης socket \ ram slots), συνήθως στην Α1 είναι το πρόβλημα, λογικά  θα είσαι ΟΚ.

Μόλις αξιώθηκα να τσεκάρω τις αντίστοιχες σελίδες...έχω 2 επιπλέον εκατοστά περιθώριο από το κάτω μέρος της Noctua μέχρι την κορυφή των F5.

Ε, λογικά εδώ είμαι και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zaknafein είπε

προτίμησα να τα ρίξω σε RGB LCD μπλιμπλίκια στην ΑΙΟ, 

Γιαυτο τον λογο κοιτςζω να χρυσό πληρώσω και εγω  την asus ryujin επειδή έχει οθόνη . 

Είμαι καγκουρας γουσταρω οθόνες και rgb

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Άιντε πάτα το :D

Το πάτησα ο μλκς...

Με σύγχισε ο @Herald και πήγα full retard, όπως έγραψα παραπίσω, και τώρα θα με κράζει (με το δίκιο του) που έβαλα 7800Χ3δ με 6700ΧΤ, ενώ τους τελευταίους μήνες δεν παίζω κάτι που είναι νεότερο από 15 ετών!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...