Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Δεν έχουν βάλει ένα χρόνο τώρα, μακάρι αλλά δε νομίζω να βάλουν.

Αν το setup κάνει off, η διαφορά on/off συνήθως είναι μεγαλύτερη απ το να κατέβεις cl ή να ανέβεις 200 MT/s.

Σου βάζω ένα γρήγορο karhu που είναι πιο αντιπροσωπευτικό για το overall memory speed.
Δες εκεί που λέει Test Speed.

c30 gd on

spacer.png

c28 gd on

spacer.png

c28 gd off

spacer.png

Είναι αρχαία συζήτηση δεν έχει νόημα τώρα πια.
Κράτα αυτό απ τον ίδιο 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

spacer.png

 

Είναι κουσούρι σε όλες τις MSI, γιατί νομίζω και κάπου αλλού το πήρε το αυτί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Είναι κουσούρι σε όλες τις MSI, γιατί νομίζω και κάπου αλλού το πήρε το αυτί μου.

Σε μένα με ASRock το έχει πάντως και μου κάνει όντως διαφορά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οποιον την εχει και γνωριζει , η liquid freezer ii θελει αλλο bracket για ΑΜ5 η ειναι το ιδιο με ΑΜ4 ; 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τις τιμές στις μητρικές γίνεται της τρελής το πανηγύρι.

Η MSI πλέον και κάτω από 200 ή 210 σχεδόν στην αλουπού.

Οκ, την βγάζω εκτός λόγω GDM, αλλά όλα πηγαίνουν πέρα-δώθε.

Οι Asrock εν τω μεταξύ έχουν κάνει επικούρα με τον ήχο και δεν έχουν τις εξόδους μόνο πίσω για 5.1/7.1...θέλουν σύνδεση και στο fp (ή απλά να βγάλω ένα θηλυκό jack με καλώδιο πίσω και να το καρφώσω στα αντίστοιχα Pins της μητρικής, αστεία δουλειά ( η PG τελικά είναι αρκετά αξιόλογη σε Β650Ε και μέτρια σε Β670Ε).

Ας γλεντήσουμε τις επόμενες μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, οι μητρικές είναι WTF εντελώς... κάποιες στα 300€+ δεν έχουν ένα clear cmos / debug led. Τουλάχιστον από VRM είναι όλες overkill++.

Σιγά σιγά έχω καταλήξει σε 3:
MSI B650 Carbon Wifi ~290€ (Δεν έχει debug LED + είναι MSI, not a fan after Z490 ACE)
ASUS Strix B650E-E Gaming Wifi ~350€ (Η "λογική" επιλογή / μέση λύση, αλλά είναι ASUS που για μένα είναι μείον)
Και με τσιγκλάει αυτή βασικά, αλλά ξεφεύγει λίγο:
Gigabyte B650E Aorus Master Wifi ~430€

RAM πάω εδώ εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος απόρριψης: Corsair Vengeance RGB 2x16 6000C30 Expo

Αν καταλήξω και σε CPU, κάτι κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Καλά ναι, οι μητρικές είναι WTF εντελώς... κάποιες στα 300€+ δεν έχουν ένα clear cmos / debug led. Τουλάχιστον από VRM είναι όλες overkill++.

Σιγά σιγά έχω καταλήξει σε 3:
MSI B650 Carbon Wifi ~290€ (Δεν έχει debug LED + είναι MSI, not a fan after Z490 ACE)
ASUS Strix B650E-E Gaming Wifi ~350€ (Η "λογική" επιλογή / μέση λύση, αλλά είναι ASUS που για μένα είναι μείον)
Και με τσιγκλάει αυτή βασικά, αλλά ξεφεύγει λίγο:
Gigabyte B650E Aorus Master Wifi ~430€

RAM πάω εδώ εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος απόρριψης: Corsair Vengeance RGB 2x16 6000C30 Expo

Αν καταλήξω και σε CPU, κάτι κάνουμε...

430 ευρω για B650 ρε συ ,καλυτερα αυτη

https://www.bestprice.gr/item/2157981730/asus-rog-strix-x670e-f-gaming-wifi.html

βλεπω οι τιμες στις μητρικες συνεχιζουν να ειναι  παραλογες εντελως

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

430 ευρω για B650 ρε συ ,καλυτερα αυτη

https://www.bestprice.gr/item/2157981730/asus-rog-strix-x670e-f-gaming-wifi.html

βλεπω οι τιμες στις μητρικες συνεχιζουν να ειναι  παραλογες εντελως

Και όμως αν δεις εδω η B650E-E στην προκειμένη περίπτωση είναι καλύτερη και από θέμα features, Q-Code, έχει μια παραπάνω PCIe 5.0 και κατά τα άλλα παρόμοια IO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Grisos said:

Και όμως αν δεις εδω η B650E-E στην προκειμένη περίπτωση είναι καλύτερη και από θέμα features, Q-Code, έχει μια παραπάνω PCIe 5.0 και κατά τα άλλα παρόμοια IO.

Αναλόγως τα features που ψάχνεις.

Η asus 670 έχει asynchronous clock (πχ αν θες να κάνεις overclock τους 3D με το e-clock) και λίγο ισχυρότερα(rated) power phases. (ψιλο κλάιν για τους τωρινούς επεξεργαστές, αλλά δεν ξέρεις για το μέλλον...).

Επίσης, τα preset asus OC profiles των 670 είναι πάντα περισσότερα και τα 670 BIOSes βγαίνουν πάντα πρώτα...

To Q code είναι πραγματικά τραγικό να μην υπάρχει σε 300+ευρώ motherboard εν έτει 2023.

Για ψιλοδιαφορές στα USB δεν το συζητάμε (χάνεις 2 usb3.2 από το 670 που στο 650 είναι 2άρια.)...

Πρακτικά μόνο το εξτρά PCIe 5 έχει. Θα σου χρησιμέψει λες? Για 2η κάρτα γραφικών χλωμό... τι? Θα βάλεις PCI-e κάρτα για εξτρά SSDs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Αναλόγως τα features που ψάχνεις.

Για μένα, ειδικά σε αυτό το budget range (300-400) είναι λόγος απόρριψης η έλλειψη clear cmos στο backpanel ή η έλλειψη Q code. Από κει κ πέρα, θέλω 6+ USB ports πίσω + PCIe 5.0 γιατί σκοπεύω να κρατήσω την πλατφόρμα για 5-6 χρόνια.

Για async clock δεν βρήκα εύκολο τρόπο να δω ποιες έχουν / ποιες δεν έχουν, είναι μόνο σε 670E αυτό; Κοίταζα κυρίως 650Ε μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"To Q code είναι πραγματικά τραγικό να μην υπάρχει σε 300+ευρώ motherboard εν έτει 2023."

Σε αυτό συμφωνούμε.

"Επίσης, τα preset asus OC profiles των 670 είναι πάντα περισσότερα..."

Η εμπειρία με Hero έχει δείξει ότι ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποιείς έτοιμα presets γτ θα καείς.

Μιλάμε από την άλλη και για 100 ευρώ διαφορά όμως.

 

 

15 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Αναλόγως τα features που ψάχνεις.

Η asus 670 έχει asynchronous clock (πχ αν θες να κάνεις overclock τους 3D με το e-clock) και λίγο ισχυρότερα(rated) power phases. (ψιλο κλάιν για τους τωρινούς επεξεργαστές, αλλά δεν ξέρεις για το μέλλον...).

Επίσης, τα preset asus OC profiles των 670 είναι πάντα περισσότερα και τα 670 BIOSes βγαίνουν πάντα πρώτα...

To Q code είναι πραγματικά τραγικό να μην υπάρχει σε 300+ευρώ motherboard εν έτει 2023.

Για ψιλοδιαφορές στα USB δεν το συζητάμε (χάνεις 2 usb3.2 από το 670 που στο 650 είναι 2άρια.)...

Πρακτικά μόνο το εξτρά PCIe 5 έχει. Θα σου χρησιμέψει λες? Για 2η κάρτα γραφικών χλωμό... τι? Θα βάλεις PCI-e κάρτα για εξτρά SSDs?

"To Q code είναι πραγματικά τραγικό να μην υπάρχει σε 300+ευρώ motherboard εν έτει 2023."

Σε αυτό συμφωνούμε.

"Επίσης, τα preset asus OC profiles των 670 είναι πάντα περισσότερα..."

Η εμπειρία με Hero έχει δείξει ότι ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποιείς έτοιμα presets γτ θα καείς.

Μιλάμε από την άλλη και για 100 ευρώ διαφορά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, noFEARgr said:

Για οποιον την εχει και γνωριζει , η liquid freezer ii θελει αλλο bracket για ΑΜ5 η ειναι το ιδιο με ΑΜ4 ; 

Αυτό το έχεις;

Προχθές έστησα τον 7900x και απ'ότι είδα στο manual, ίσως  να μην υπάρχει αυτό το bracket σε παλιά revisions του πακέτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Zaknafein said:

Για μένα, ειδικά σε αυτό το budget range (300-400) είναι λόγος απόρριψης η έλλειψη clear cmos στο backpanel ή η έλλειψη Q code. Από κει κ πέρα, θέλω 6+ USB ports πίσω + PCIe 5.0 γιατί σκοπεύω να κρατήσω την πλατφόρμα για 5-6 χρόνια.

Για async clock δεν βρήκα εύκολο τρόπο να δω ποιες έχουν / ποιες δεν έχουν, είναι μόνο σε 670E αυτό; Κοίταζα κυρίως 650Ε μέχρι τώρα.

Δεν το έχω πετύχει σε μη 670 και δεν το έχουν καν όλα. Στα MSI το έχουν νομίζω μόνο τα ace&godlike.

Asus από Strix 670E-E και πάνω. (to -A δεν φαίνεται να το'χει)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, this.is.elia said:

Αυτό το έχεις;

Προχθές έστησα τον 7900x και απ'ότι είδα στο manual, ίσως  να μην υπάρχει αυτό το bracket σε παλιά revisions του πακέτου.

Ναι το εχω , ηταν μαζι με το cooler . Νομιζω οτι εβγαινε για το am4 ειναι συμβατο και για το am5

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...