Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, godslayerxp είπε

η αλήθεια είναι ότι αυτά που γράφεις δεν με έχουν απασχολήσει, θα κάτσω να δω πάντως αν ισχύουν και στο τελευταίο bios της Master (για το rgb είμαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό που λες)

Την master για z790 έχω, δεν έχει αλλάξει κάτι τόσο καιρό, παρόλο που έχουν βγάλει πολλά bios. 

Σε αυτή την κατηγορία που στην ουσία είναι HERO από Asus, έχει το extra τσιπάκι που κρατούσε τα RGB settings, νομίζω και αυτές που δεν το έχουν πάλι τα κρατάνε σε απλό restart, τα χάνουν μόνο σε bios update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Πέτρος said:

Ίσως να είναι θέμα παλιού ενσωματωμένου. Σίγουρα κάποτε λειτουργούσε, σίγουρα κάποια στιγμή το κλείδωσαν.

Ποιό κύκλωμα έχει η μητρική σου?

Η παλιά είχε 'ROG SupremeFX8-Channel High Definition Audio CODEC S1220' και όχι plain Realtek και έπαιζε σίγουρα 5.1 (optical σε ενισχυτή) στα 10άρια. Το θυμάμαι επειδή δεν είχα τότε discreet.

Στα 11άρια δεν την δοκίμασα ποτέ αλλά μέχρι φέτος.... Απρίλιο έπαιζε 5.1.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Η παλιά είχε 'ROG SupremeFX8-Channel High Definition Audio CODEC S1220' και όχι plain Realtek και έπαιζε σίγουρα 5.1 (optical σε ενισχυτή) στα 10άρια. Το θυμάμαι επειδή δεν είχα τότε discreet.

Στα 11άρια δεν την δοκίμασα ποτέ αλλά μέχρι φέτος.... Απρίλιο έπαιζε 5.1.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αν είναι θέμα μόνο παλαιοτητας ενσωματωμένου (έστω κι αν είναι απαράδεκτο να το κλειδώνουν ξαφνικά), φεύγει ένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε αν σε ενδιαφέρει το oc η asus δεν έχει αντίπαλο από θέμα bios. Apex vs unify x σημειώσατε άσσο με θαυμαστικά, καμία επαφή

Τουλάχιστον η unify δουλεύει ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Η apex αντικαταστάθηκε από ASUS, αλλά....χάλασε και η αντικατάσταση (cpu 00 eror!)

αν χαλάει έτσι εύκολα τότε δεν είναι άσσος με θαυμαστικά, είναι διπλό από τα αποδυτήρια 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Razor333 είπε

Την master για z790 έχω, δεν έχει αλλάξει κάτι τόσο καιρό, παρόλο που έχουν βγάλει πολλά bios. 

Σε αυτή την κατηγορία που στην ουσία είναι HERO από Asus, έχει το extra τσιπάκι που κρατούσε τα RGB settings, νομίζω και αυτές που δεν το έχουν πάλι τα κρατάνε σε απλό restart, τα χάνουν μόνο σε bios update.

Δοκίμασε το F10  😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

@Retromaniac, ποιές μνήμες έχεις πάρει? Τις έχεις 6000+/32, αν θυμάμαι σωστά?

Kingston Fury Beast RGB 32GB DDR5 

Τις έχω στις [email protected] 28-36-36

Αλλά τώρα υπάρχουν πολύ καλύτερες και φθηνές...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2023 στις 8:03 ΜΜ, Herald είπε

Στα 220 που είναι αυτές τις μέρες, μάλλον είναι no brainer.

Θα περιμένω συνειδητά 1-2 μέρες μήπως φανεί κάτι άλλο στα τσιγκουνομάγαζα και μέσα στο ΣΚ θα τη χτυπήσω.

Η τιμή του 7700(Χ), είναι λίγο αστεία πλέον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ξεκινάω να χτίσω ένα pc με 7800x3d .ποια μητρική θα προτινατε και μνήμες? Ας υπολογίσουμε μεχρι κανα 300αρι περιπου την μητρική. Είμαι λίγο καγκουρας. Οπότε αν εχει και τίποτα rgb μητρική και μνήμες   ακόμα καλύτερα.!

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Πέτρος said:

Η τιμή του 7700(Χ), είναι λίγο αστεία πλέον.

Εννοείς ακριβός ή φτηνός? Eμένα πανάκριβος μου φαίνεται. Με 100€ παραπάνω παίρνεις 7900x με +50% πυρήνες. Στα 320€ που έχει 13600k δεν έχει αντίπαλο imo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Εννοείς ακριβός ή φτηνός? Eμένα πανάκριβος μου φαίνεται. Με 100€ παραπάνω παίρνεις 7900x με +50% πυρήνες. Στα 320€ που έχει 13600k δεν έχει αντίπαλο imo

Ακριβός, έως πανάκριβος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...