Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 minutes ago, Zaknafein said:

Γιατί 650 αντί για 670; Πχ κοίταζα αυτή https://www.skroutz.gr/s/38419821/ASRock-X670E-Steel-Legend-Wi-Fi-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html που έχει και GPU bracket διακριτικό.

Για τον πέτρο το έβαλα που έψαχνε κάτι στα 250€

Asrock δεν μαρέσει καθόλου το bios οπότε για μένα είναι off. Αν έχεις δοκιμάσει και σου κάνει...

 

Θα προτιμούσα μία από αυτες

https://www.skroutz.gr/s/41030115/MSI-MAG-X670E-Tomahawk-WIFI-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/38392510/Gigabyte-X670-Aorus-Elite-AX-rev-1-0-Wi-Fi-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

Σε ΑΜD σύστημα μόνο σε gigabyte θα κοίταγα προσωπικά, είναι φορτωμένα τα mobo της σε κάθε price range, το μόνο κουσούρι που έχουν από πάντα είναι το memory support αλλά σε ryzen που το ταβάνι σου είναι στα 6000, άνετα εμπ1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όμορφα... ακόμα δεν έχω καταλήξει 100% για το ΑΜ5 (λοξοκοιτάω και προς 147(9)00Κ), αλλά θέλω να έχω ένα πλάνο στο νου τουλάχιστον και έχω προτίμηση στην Γίγα οπότε θα δω λίγο τα μοντέλα τους κ θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, ωραία...χαμούλης θα γίνει με τις προτάσεις, για τουρλουμπούκι το βλέπω...στο τέλος θα πάρω τον 3δ του @Tambas91 και θα δροσίζομαι στο μπαλκόνι.

3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

ΜicroATX μέσα στο 800D...θα βάλω τίποτα φλοκάτες από το πατάρι για να γεμίσει λίγο.

Καλή φαίνεται, πάντως.

3 ώρες πριν, Herald είπε

H φθηνότερη με PCIe gen 5 είναι αυτή

https://www.skroutz.gr/s/38849872/ASRock-B650E-PG-Riptide-WiFi-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

Aν δεν σε ενδιαφέρει το PCIe gen 5 αλλά θες m2 gen 5 

https://www.skroutz.gr/s/39197690/Gigabyte-B650M-Aorus-Elite-AX-rev-1-x-Wi-Fi-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/38676002/Gigabyte-B650-Aorus-Elite-AX-rev-1-x-Wi-Fi-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει ούτε το m2 gen 5 (μάλλον η σοφότερη επιλογή)

https://www.skroutz.gr/s/38748958/MSI-Mag-B650M-Mortar-WiFi-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/38675869/MSI-Mag-B650-Tomahawk-WIFI-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

 

Όλες οι παραπάνω έχουν πολύ δυνατά vrm να πετάξεις ότι θες πάνω και μπόλικο IO. 


ΥΓ1. Και η Tuf που σου έβαλε ο atenra κομπλέ είναι

Η PG Riptide πέρα από "μικρή" για κάποιο λόγο δεν μου κάθεται καλά, δείχνει πάρα πολύ γυμνή κι αυτή στην τροφοδοσία (τουλάχιστον όσο την κοίταζα σε σχέση με τις μεγαλύτερες της μαμάς της).

Ο μ2 nvme είναι πιο αδιάφορος κι από τα Ledάκια για εμένα, έτσι κι αλλιώς.

Την Tomahawk την έχω στη λίστα έτσι κι αλλιώς.

1 ώρα πριν, Herald είπε

Asrock δεν μαρέσει καθόλου το bios οπότε για μένα είναι off. Αν έχεις δοκιμάσει και σου κάνει...

Hardcore users μόνο, παρακαλώ. Εκεί, να παλεύεις με το τέρας κάθε 3ο boot (αλλά μας έδωσε 1η-1η Zen3 σε 1ης γενιάς μητρικές, με 3 διαφορετικά BIOS ενώ η μαμά ΑΜΔ σκύλιαζε, και θα ήθελα να της δώσω ένα φιλάκι ακόμα για το "ευχαριστώ").

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, Πέτρος said:

A, ωραία...χαμούλης θα γίνει με τις προτάσεις, για τουρλουμπούκι το βλέπω...στο τέλος θα πάρω τον 3δ του @Tambas91 και θα δροσίζομαι στο μπαλκόνι.

ΜicroATX μέσα στο 800D...θα βάλω τίποτα φλοκάτες από το πατάρι για να γεμίσει λίγο.

Καλή φαίνεται, πάντως.

Η PG Riptide πέρα από "μικρή" για κάποιο λόγο δεν μου κάθεται καλά, δείχνει πάρα πολύ γυμνή κι αυτή στην τροφοδοσία (τουλάχιστον όσο την κοίταζα σε σχέση με τις μεγαλύτερες της μαμάς της).

Ο μ2 nvme είναι πιο αδιάφορος κι από τα Ledάκια για εμένα, έτσι κι αλλιώς.

Την Tomahawk την έχω στη λίστα έτσι κι αλλιώς.

Hardcore users μόνο, παρακαλώ. Εκεί, να παλεύεις με το τέρας κάθε 3ο boot (αλλά μας έδωσε 1η-1η Zen3 σε 1ης γενιάς μητρικές, με 3 διαφορετικά BIOS ενώ η μαμά ΑΜΔ σκύλιαζε, και θα ήθελα να της δώσω ένα φιλάκι ακόμα για το "ευχαριστώ").

Όσες σου έβαλα (και η asrock pg) είναι αρκετά κομπλέ από vrms. Μόνο στην ASUS που έκανες link πριν ξεχάσαν να βάλουν vrms. Είδα ότι την τέσταρε και το hwunboxed 100c ότι πρέπει

 

 

 

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To πρώτο παιχνίδι που η ram 1:2 δίνει επιδόσεις? Ξαναέτρεξε το PCGH γιατί πολλοί το κράζανε για τις μνήμες, 7700x και 12900k

https://www.pcgameshardware.de/Starfield-Spiel-61756/Specials/RAM-Benchmarks-Performance-Skalierung-PC-Steam-1428277/

image.png.aaa30e83713062bdf2a6831d100ef667.png

 

Spoiler

image.png.f56454f4321aefebb6a015202e42300c.png

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Herald είπε

Το μόνο κουσούρι που έχουν από πάντα είναι το memory support αλλά σε ryzen που το ταβάνι σου είναι στα 6000, άνετα εμπ1

και η ακαταστασια στο bios σε εκνευριστικο βαθμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

και η ακαταστασια στο bios σε εκνευριστικο βαθμο

Πάει και θεόαργα με discrete gpu σε εκνευριστικό βαθμό.

Πάντως η πλατφόρμα είναι τραγική, τουλάχιστον σε asus φίλου (Strix-e) τα θέματα απλά αμέτρητα, τα bios σύννεφο κτλ. εγώ προσωπικά αυτή την πλατφόρμα δεν την ακουμπούσα (ακόμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Πάει και θεόαργα με discrete gpu σε εκνευριστικό βαθμό.

Πάντως η πλατφόρμα είναι τραγική, τουλάχιστον σε asus φίλου (Strix-e) τα θέματα απλά αμέτρητα, τα bios σύννεφο κτλ. εγώ προσωπικά αυτή την πλατφόρμα δεν την ακουμπούσα (ακόμα).

Προσωπικα δεν εχω επαφη με την πλατφορμα δεν μπορω να εκφερω αποψη ,ισως ειναι και η μητρικη που ειναι σπαστικη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@akoinonitos & @Razor333
Στις τελευταίες πλατφόρμες έχω δουλέψει Aorus Master x570, Unify x570 και Aorus Master x670. Δεν μπορώ να πω ότι της MSI το bios ήταν τόσο πιο εύχρηστο. Ίσως έχω συνηθίσει αρκετά της gigabyte και δεν είμαι τόσο αντικειμενικός.
Με discrete gpu δεν αργεί σε μένα πάντως, ίσως έχει διαφορά από μάρκα σε μάρκα ή ακόμα και από μοντέλο σε μοντέλο μητρικής

Επεξ/σία από godslayerxp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Προσωπικα δεν εχω επαφη με την πλατφορμα δεν μπορω να εκφερω αποψη ,ισως ειναι και η μητρικη που ειναι σπαστικη 

Και σε AMD B650 μητρική το παρατήρησα, όσο είσαι καρφωμένος στην igpu πηγαίνει όπως θα έπρεπε μόλις γυρίσεις στην εξωτερική, πάει αργά, το καταλαβαίνεις άμεσα.

1 ώρα πριν, godslayerxp είπε

@akoinonitos & @Razor333
Στις τελευταίες πλατφόρμες έχω δουλέψει Aorus Master x570, Unify x570 και Aorus Master x670. Δεν μπορώ να πω ότι της MSI το bios ήταν τόσο πιο εύχρηστο. Ίσως έχω συνηθίσει αρκετά της gigabyte και δεν είμαι τόσο αντικειμενικός.
Με discrete gpu δεν αργεί σε μένα πάντως, ίσως έχει διαφορά από μάρκα σε μάρκα ή ακόμα και από μοντέλο σε μοντέλο μητρικής

Σε σχέση και με τις ASUS και με τις MSI, είναι μπάχαλο και λείπουν βασικά πράγματα, όπως να κλείνεις μόνο τις usb στο shutdown και να μην αναγκάζεσαι να ανοίγεις ErP που κλείνει τα πάντα. Επίσης δεν μπορείς να κάνεις μεμονομένα disable την wifi κάρτα, οπότε πρέπει να την κάνεις disable μόνιμα από τα Windows, για σίγουρα πρέπει να έχεις μόνιμα την κεραία πάνω, επίσης δεν έχουν κανένα έλεγχο στα rgb από το bios και είναι απαράδεκτο να μην κρατάνε τα τελευταία settings στα χρώματα στο shutdown και να γυρνάνε πάντα στο λευκό, ούτε καν rgb rainbow που προτιμούσαν οι περισσότεροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Σε σχέση και με τις ASUS και με τις MSI, είναι μπάχαλο και λείπουν βασικά πράγματα, όπως να κλείνεις μόνο τις usb στο shutdown και να μην αναγκάζεσαι να ανοίγεις ErP που κλείνει τα πάντα. Επίσης δεν μπορείς να κάνεις μεμονομένα disable την wifi κάρτα, οπότε πρέπει να την κάνεις disable μόνιμα από τα Windows, για σίγουρα πρέπει να έχεις μόνιμα την κεραία πάνω, επίσης δεν έχουν κανένα έλεγχο στα rgb από το bios και είναι απαράδεκτο να μην κρατάνε τα τελευταία settings στα χρώματα στο shutdown και να γυρνάνε πάντα στο λευκό, ούτε καν rgb rainbow που προτιμούσαν οι περισσότεροι.

η αλήθεια είναι ότι αυτά που γράφεις δεν με έχουν απασχολήσει, θα κάτσω να δω πάντως αν ισχύουν και στο τελευταίο bios της Master (για το rgb είμαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό που λες)

Επεξ/σία από godslayerxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη μλκία με τις εξόδους ήχου που πρέπει να συνδέσεις και στο fp, γιατί την έχει υιοθετήσει η Asrock, μου λέτε?

Γιατί να πρέπει να έχω 1-2 καλώδια να φτάνουν μπροστά στο κουτί?

Αλήθεια, στα Win11 η οπτική δίνει 5.1/7.1 ή το έχουν κι εκεί κλειδώσει όπως στα 10ρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Πέτρος said:

Αλήθεια, στα Win11 η οπτική δίνει 5.1/7.1 ή το έχουν κι εκεί κλειδώσει όπως στα 10ρια?

Με Win11 από οπτική έχω 5.1, από την soundblaster όμως, όχι την onboard. (edit: απλά δεν το δοκίμασα, βαριέμαι χαχα)

Και με 10άρια είχα, μάλιστα και από την onboard (Asus+Realtek). Είναι θέμα Asrock αυτό που λες?

Επεξ/σία από Teddy77
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Με Win11 από οπτική έχω 5.1, από την soundblaster όμως, όχι την onboard. (edit: απλά δεν το δοκίμασα, βαριέμαι χαχα)

Και με 10άρια είχα, μάλιστα και από την onboard (Asus+Realtek). Είναι θέμα Asrock αυτό που λες?

Ίσως να είναι θέμα παλιού ενσωματωμένου. Σίγουρα κάποτε λειτουργούσε, σίγουρα κάποια στιγμή το κλείδωσαν.

Ποιό κύκλωμα έχει η μητρική σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...