Προς το περιεχόμενο

Γλώσσα προγραμματισμού από το 1959, απειλεί την παγκόσμια σταθερότητα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η COBOL δεν απειλεί τίποτα. Τίτλος από Τατιάνα λέμε...

Μια ικανή και αξιόπιστη γλώσσα, στην οποία υπάρχει έλλειψη προγραμματιστών.
Στην Γαλλία, εδώ και πολλά χρόνια, εκπαιδεύουν άτομα για την κάλυψη θέσεων προγραμματιστών COBOL. Ακόμη και από κλάδους εκτός πληροφορικής.
Έχω φίλη που με μεταπτυχιακά ως χημικός τροφίμων, λόγο δυσκολίας να βρεθεί δουλειά σε αυτόν τον τομέα αλλά έχοντας εντοπίσει από νωρίς την αυξανόμενη ανάγκη στις τράπεζες, την εκπαίδευσαν προγραμματίστρια COBOL.

Και έπρεπε να υπάρχει το αυθεντικό άρθρο: Wanted urgently: People who know a half century-old computer language so states can process unemployment claims

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Εδώ άλλοι ισχυρίζονται ότι μαθαίνουν αυτά που κάνει κάποιος στο πανεπιστήμιο 4-5 χρόνια από μόνοι τους

Koίτα, αν κρίνω από αυτά που κάνω στο πανεπιστήμιο τώρα και το συνδιάσουμε με το γεγονός ότι για μια εργασία μου έφτιαξα ένα neural net σε Python (που κάνουμε στο 5ο έτος φαντάσου).... Πιστεύω εύκολα μαθαίνει κάποιος αυτά που κάνουμε.
Εδώ φίλος μου στο ίδιο έτος με εμένα γράφει assembly για Z80 και 6502 και έχει τρομερές γνώσεις στον προγραμματισμό σε C++, Java και Python επειδή πολύ απλά ασχολείται από μικρός και είναι καήλας :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλάγή συστημάτων είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ και πολύ ΧΡΟΝΟΒΟΡΑ και το ίδιο είναι και η διατήρηση και η συντήρηση.  Όσοι είναι έξω από τον χώρο δεν το καταλαβαίνουν. Αν ξαφνικά μια διοίκηση από έναν ογανισμό, εταιρία, υπηρεσία  κλπ πάρει την απόφαση να αναβαθμίσει τα συστήματα και βγάζει έναν προϋπολογισμό μερικών εκατομμυρίων  θα βγουν πολλοί ενδιαφερόμενοι και θα γκρινιάζουνε και κανείς δεν θέλει να πάρει την απόφαση. Πχ έβγαλε πριν από λίγες μέρες είδηση (νομίζω ανέβηκε και εδώ) για το Ελληνικ'ο δημόσιο ότι αγόρασε άδειες από την Microsoft αξίας μερικών εκατομμυρίων και όλοι γκρινιάζανε και γράφανε για Linux και Libre Office.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, zio10 είπε

Σαν deja vu μου έρχεται ότι το έχω ξαναδιαβάσει αυτό το άρθρο, έχει ξαναμπεί;

Το έχω ξανά διαβάσει κι εγώ κάποτε, επίσης μου θυμίζει τη φάση με την 1 ψήφο που έχασε η Ελλάδα από την Αγγλία και δεν υιοθετήθηκαν τα ελληνικά ως παγκόσμια γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παίρνουν μαθήματα απο εμάς ή το ανάποδο? και για τα συστήματα των τραπεζών (μας) είχα ακούσει οτι είναι βασισμένα σε αρχαίες γλώσσες, και παρόλαυτά δεν τα αναβαθμίζουν..

30 λεπτά πριν, gakost είπε

Η αλλάγή συστημάτων είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ και πολύ ΧΡΟΝΟΒΟΡΑ και το ίδιο είναι και η διατήρηση και η συντήρηση.  Όσοι είναι έξω από τον χώρο δεν το καταλαβαίνουν. Αν ξαφνικά μια διοίκηση από έναν ογανισμό, εταιρία, υπηρεσία  κλπ πάρει την απόφαση να αναβαθμίσει τα συστήματα και βγάζει έναν προϋπολογισμό μερικών εκατομμυρίων  θα βγουν πολλοί ενδιαφερόμενοι και θα γκρινιάζουνε και κανείς δεν θέλει να πάρει την απόφαση. Πχ έβγαλε πριν από λίγες μέρες είδηση (νομίζω ανέβηκε και εδώ) για το Ελληνικ'ο δημόσιο ότι αγόρασε άδειες από την Microsoft αξίας μερικών εκατομμυρίων και όλοι γκρινιάζανε και γράφανε για Linux και Libre Office.

είναι άσχετοι.. δεν ρώταγαν εδώ να τους πούμε για τις άδειες των 2-3€ .. :P (βέβαια το πιο πιθανό είναι να τις δήλωναν ως κανονικές άδειες και να τσέπωναν τα υπόλοιπα)

 2 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Εδώ άλλοι ισχυρίζονται ότι μαθαίνουν αυτά που κάνει κάποιος στο πανεπιστήμιο 4-5 χρόνια από μόνοι τους

αν κρίνω απο το δικό μου που μέχρι το 12-13 μαθαίναμε προγραμματισμό ιστοσελίδων με java servlets .. παίζει να έχει μια δόση αλήθειας αυτό.

Επεξ/σία από klarinogroom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέτοια πράματα θα ήταν πιστευτά αν θα συνέβαιναν στην Ελλάδα, αμ δε.
Κοτζάμ USA, public και private μαζί, και έχουν μηχανές που θα έπρεπε να είναι στο Smithsonian για να τις βλέπουν τα παιδάκια όταν τα πηγαίνουν εκδρομή.
Και ποιός ξέρει πόσο κοστίζει το 2020 να συντηρείς hardware του 1970.
Να δείς που θα φέρουν κόσμο από την σύνταξη για να σπρώξει τα COBOLικά.
.
Τέλος πάντων, τι μπορεί να κάνει μια γλώσσα του 1970 που δεν μπορεί να το κάνει ένα σύγχρονο σύστημα με πολύ πιο οικονομικό τρόπο?
Μήπως μπλέκουν πουθενά άδειες λογισμικού και intellectual property και λοιπά νομικά θέματα που κοστίζουν 1000 φορές το κόστος αντικατάστασης και porting από το 1975 στο 2020?

.

μπράβο στους COBOLάδες που συνεχίζουν και τα κονομάνε ακόμα και σαν συνταξιούχοι.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(άκυρο σόρρυ) @eyw παίζει να έχουν και τέτοια κολλήματα + το κόστος και διαδικασία εκπαίδευσης του προσωπικού στα νέα συστήματα + το πόσα θα τους ζητήσει ο ανάδοχος που θα κάνει την αλλαγή για να στήσει τα καινούργια συστήματα μεταφέροντας σε αυτά τα δεδομένα απ'τα παλιά. οπότε απ'τη μια ειναι δικαιολογημένοι που αποφεύγουν την αναβάθμιση σε κάτι πιο καινούργιο

Επεξ/σία από klarinogroom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν οργανισμοί που εν γνώση τους μένουν πίσω στις εξελίξεις ώστε να έχουν μεγαλύτερη ασφάλεια και αξιοπιστία. Τα core τραπεζικά συστήματα είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα.. Αποτέλεσμα είναι αυτά τα συστήματα να έχουν συσσωρεύσει απίστευτο όγκο κώδικα που κάνει ολοένα και δυσκολότερη, ακριβότερη και επίφοβη τη μετάβαση σε νεότερη τεχνολογία.

Το κακό δεν είναι η γλώσσα που είναι γραμμένος ο κώδικας... Το πρόβλημα είναι ότι αυτός που έδωσε τα specifications στον προγραμματιστή COBOL έχει πάρει σύνταξη....

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...