Προς το περιεχόμενο

Αγορά εκτυπωτή


PanagiotisPC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Λόγω των καταστάσεων, αναγκάζομαι να αγοράσω εκτυπωτή, ο οποίος εννοείται ότι θα χρησιμοποιηθεί και στο μέλλον, με σχετικά μικρή κατανάλωση (ίσως λιγότερο από 100 σελίδες/μήνα). Θα ήθελα να μου προτείνετε έναν εκτυπωτή με οικονομικό μελάνι, injet ασπρόμαυρο κατά προτίμηση και οπωσδήποτε θα ήθελα να έχει wifi, να σκανάρει και να υποστηρίζει την εκτύπωση διπλής όψης. Ζητάω πολλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι. Έχω βρει αυτόν εδώ: https://www.skroutz.gr/s/15229157/Brother-MFC-L2710DW.html 

Ειδα ότι το τόνερ του κοστίζει 72 ευρώ (αυθεντικό), ενώ τα συμβατά ξεκινούν από 20-25 ευρώ. Αν παίρνω συμβατο θα αντιμετωπίσω πρόβλημα; ποια η γνώμη σας για τον εκτυπωτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε, προσωπικά βρέθηκα σε αντίστοιχη ανάγκη αφού "χάζεψε" ξαφνικά ο Lexmark που με υπηρέτησε πιστά για 14 χρόνια. 

Προτίμησα να μην αλλάξω μάρκα αλλά προτίμησα να ανέβω λίγο από την βασική κατηγορία και χωρίς scanner. 

Με σκάνερ θα επέλεγα αυτόν της hp. 

Αναφορικά με τα μελάνια, αν σκεφτεί κανείς ότι εκτυπώνεις 100_200 σελιδες/μήνα, θα εξαντλήσεις το τόνερ σε... 2 χρονια..... Άρα, μάλλον δεν συμφέρει να γλιτώσεις 30-40 €

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xx1100 είπε

Καλημέρα φίλε, προσωπικά βρέθηκα σε αντίστοιχη ανάγκη αφού "χάζεψε" ξαφνικά ο Lexmark που με υπηρέτησε πιστά για 14 χρόνια. 

Προτίμησα να μην αλλάξω μάρκα αλλά προτίμησα να ανέβω λίγο από την βασική κατηγορία και χωρίς scanner. 

Με σκάνερ θα επέλεγα αυτόν της hp. 

Αναφορικά με τα μελάνια, αν σκεφτεί κανείς ότι εκτυπώνεις 100_200 σελιδες/μήνα, θα εξαντλήσεις το τόνερ σε... 2 χρονια..... Άρα, μάλλον δεν συμφέρει να γλιτώσεις 30-40 €

Σε θέμα σύγκρισης με αυτόν που πρότεινα πιο πάνω, είναι διαφέρουν στο fax που έχει ο brother (άχρηστο για μένα), στη καλύτερη ανάλυση του HP και στο ADF του Brother. Ο brother έχει 10€ ακριβότερα αναλώσιμα, όμως με 2πλασια διάρκεια, οπότε σε θέμα αναλωσιμων υπερέχει. Ποιο θα πρότεινες;

Επεξ/σία από PanagiotisPC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, PanagiotisPC είπε

Σε θέμα σύγκρισης με αυτόν που πρότεινα πιο πάνω, είναι διαφέρουν στο fax που έχει ο brother (άχρηστο για μένα), στη καλύτερη ανάλυση του HP και στο ADF του Brother. Ο brother έχει 10€ ακριβότερα αναλώσιμα, όμως με 2πλασια διάρκεια, οπότε σε θέμα αναλωσιμων υπερέχει. Ποιο θα πρότεινες;

Καλοί μοιάζουν και οι δύο. 

Οι κριτικές είναι καλές. Προσωπικά δεν γνωρίζω πολύ καλά την brother και πιθανώς να εγερνα προς την ΗΡ. Διαφορετικά, το brother φαίνεται λογικότερη επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αραιές εκτυπώσεις ίσως είναι ότι χειρότερο για την κεφαλή (για τους inkjet)....το μισό θα φεύγει σε καθαρισμό, δοκιμαστικές σελίδες αν προλάβεις κ δεν ξεραθεί πρώτα.

Απο τότε που πήρα laserjet (mono) στο σπίτι, ένα συμβατό τόνερ (2000σελ.) των 4.5€ το χρόνο κ αυτό ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όποιος δεν ενδιαφέρεται για εκτύπωση φωτογραφίας και γενικά εικόνων ο laser είναι μονόδρομος.

Αν όμως θέλεις και μία φωτογραφία ή και κάποια εικόνα με αξιοπρεπή χρώματα δεν έχεις άλλη λύση από τους inkjet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δες πολυμηχανημα με ink tank, εχει καλυτερο value για οικιακη χρηση απο lazer.

για τα "ξεραμενα μελανια" απλα τυπωνεις 1-2 σελιδες το μηνα, αν δεν εχεις κανει αλλη χρηση, για να ειναι οι κεφαλες καθαρες. εγω π.χ τυπωνω τον λογαριασμο σταθερου που ερχεται καθε 3-4 του μηνα κ δεν ειχα ποτε προβλημα, αν σου φαινεται δυσκολο τοτε πηγαινε σε laser...

υ.γ. η εκτυπωση διπλης οψης που αναφερεις θα σε ανεβασει σε πολυ υψηλοτερο κοστος, εαν δεν το εχεις απολυτη αναγκη μπορεις να τυπωσεις manualy στις δυο οψεις του χαρτιου αν το χρειαστεις - πρωτα τη μια κ μετα ξαναβαζεις το χαρτι αναποδα για να τυπωθει και η επομενη

Επεξ/σία από pp6210
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/4/2020 στις 12:57 ΜΜ, pp6210 είπε

δες πολυμηχανημα με ink tank, εχει καλυτερο value για οικιακη χρηση απο lazer.

για τα "ξεραμενα μελανια" απλα τυπωνεις 1-2 σελιδες το μηνα, αν δεν εχεις κανει αλλη χρηση, για να ειναι οι κεφαλες καθαρες. εγω π.χ τυπωνω τον λογαριασμο σταθερου που ερχεται καθε 3-4 του μηνα κ δεν ειχα ποτε προβλημα, αν σου φαινεται δυσκολο τοτε πηγαινε σε laser...

υ.γ. η εκτυπωση διπλης οψης που αναφερεις θα σε ανεβασει σε πολυ υψηλοτερο κοστος, εαν δεν το εχεις απολυτη αναγκη μπορεις να τυπωσεις manualy στις δυο οψεις του χαρτιου αν το χρειαστεις - πρωτα τη μια κ μετα ξαναβαζεις το χαρτι αναποδα για να τυπωθει και η επομενη

Αν δεν εκτυπώνει κάποιος 1-2 σελίδες το μήνα, σημαίνει ότι δεν χρειάζεται εκτυπωτή.

 

Στις 9/4/2020 στις 1:01 ΠΜ, PanagiotisPC είπε

Καλησπέρα. Λόγω των καταστάσεων, αναγκάζομαι να αγοράσω εκτυπωτή, ο οποίος εννοείται ότι θα χρησιμοποιηθεί και στο μέλλον, με σχετικά μικρή κατανάλωση (ίσως λιγότερο από 100 σελίδες/μήνα). Θα ήθελα να μου προτείνετε έναν εκτυπωτή με οικονομικό μελάνι, injet ασπρόμαυρο κατά προτίμηση και οπωσδήποτε θα ήθελα να έχει wifi, να σκανάρει και να υποστηρίζει την εκτύπωση διπλής όψης. Ζητάω πολλά;

https://www.e-shop.gr/ektypotis-hp-officejet-pro-8210-d9l63a-wifi-p-PER.403192?utm_campaign=newsletter200422&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=5-ektipotes&utm_content=5.1-ektypotis+hp+officejet+pro+8210+d9l63a+wifi&offer=OFFER2012&d=200503

Αυτό μου φαίνεται σχετικά καλό και το σκέφτομαι να το αγοράσω και εγώ.

Τα συμβατά μελάνια κοστίζουν 9-10 ευρώ το ένα και εκτυπώνουν 2000 σελίδες.

Υπάρχει και στο plaisio, με πιο μεγάλη τιμή αλλά με cashback 30 ευρώ και 3 χρόνια εγγύηση...

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Στις 9/4/2020 στις 1:01 ΠΜ, PanagiotisPC είπε

Καλησπέρα. Λόγω των καταστάσεων, αναγκάζομαι να αγοράσω εκτυπωτή, ο οποίος εννοείται ότι θα χρησιμοποιηθεί και στο μέλλον, με σχετικά μικρή κατανάλωση (ίσως λιγότερο από 100 σελίδες/μήνα). Θα ήθελα να μου προτείνετε έναν εκτυπωτή με οικονομικό μελάνι, injet ασπρόμαυρο κατά προτίμηση και οπωσδήποτε θα ήθελα να έχει wifi, να σκανάρει και να υποστηρίζει την εκτύπωση διπλής όψης. Ζητάω πολλά;

ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΈΧΕΙ ΚΑΙ FAX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2020 στις 9:09 ΠΜ, G-pal είπε

Εντυπώσεις ?

Άψογος μέχρι στιγμής (3 βδομάδες τον έχω) ως προς τη ποιότητα εκτύπωσης, τη κατανάλωση και τη ταχύτητα εκτύπωσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...