Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα με κάρτες Visa της Alpha Bank


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, JcD είπε

Το ζουμί είναι αλλού. Γιατί εν τέλη να πρέπει να έχω alpha bank ή να κάνω οποιαδήποτε άλλη διαδικασία επειδή απλά απλά δεν δουλεύει το google pay όπως δουλεύει το apple pay? Η απάντηση έχει να κάνει με το κόστος των iphone, κανένας άλλος λόγος δεν υπάρχει, όποιος θέλει να κάνει την δουλειά του απλά έχει iphone! 

Καμια επαφη. Εχει απλα σχεση με τις συμφωνιες της google με τις τραπεζες.

Ειναι σαν να λες γιατι σε πολλα site πχ μπορεις να κανεις signup με facebook και gmail, αλλα δεν μπορεις να κανεις με apple email. Δεν εχει σχεση το κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Καμια επαφη. Εχει απλα σχεση με τις συμφωνιες της google με τις τραπεζες.

Ειναι σαν να λες γιατι σε πολλα site πχ μπορεις να κανεις signup με facebook και gmail, αλλα δεν μπορεις να κανεις με apple email. Δεν εχει σχεση το κοστος.

Δεν κατάλαβες τι γράφω μάλλον...ο μόνος λόγος για να μπω στις παραπάνω διαδικασίες (alpha bank κλπ) είναι να μην θέλω να αγοράσω iphone ένεκα του κόστους της συσκευής. Σε αυτήν την περίπτωση όμως ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις. Δούλεψα για έναν μήνα φέτος το iPhone 11pro, χρόνιος χρήστης android και φανατικός της σάμυ, η κοπέλα μου χρόνια χρήστης iphone, αυτά είναι τα συμπεράσματα μου, take it or leave it 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποδοχή ή μη των  καρτών από τους αναγνώστες ανα τον κόσμο και οι χρεώσεις στις οποίες υποκεινται οι συναλλαγές, υπαγορεύονται από τις εκδότριες τράπεζες των καρτών και όχι απ την πλατφορμα στη οποία είναι δηλωμένες.

Εν προκειμένω, στα ταξί που αναφέρθηκαν και οπουδήποτε αλλού στον κόσμο, όπως διαβαζεται η "hard copy" (φυσική) κάρτα της alpha bank έτσι διαβάζεται και από την εφαρμογή tap n pay.

Επι του πρακτέου, προσωπικά με χρήση καρτών Eurobank (φυσική contact less κάρτα) και με χρήση καρτών Alpha bank μεσω tap n pay, δεν είχα σε κάποια χώρα πρόβλημα με την αποδοχή τους. 

Σε ότι αφορά στις χρεώσεις... τα παράπονα στην τράπεζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, JcD είπε

Nfc με alphabank +1 ευρώ σε κάθε συναλλαγή επειδή δεν δουλεύει το google pay, ταξί σε ξένη χώρα δεν παίρνει την ελληνική κάρτα σου οπότε και το nfc σου, να ταξιδεύεις περισσότερο κάνει καλό! 

Έπαιρνες iphone και το apple pay δούλευε παντού και πάντα 3 χρόνια τώρα που το τσέκαρα εγώ τουλάχιστον το 2017 στην ελλάδα! 

Δυστυχώς είναι, μπορώ να σου περιγράψω αναλυτικά αν θέλεις αλλά τα είπα ήδη στον από πάνω, αν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου με την ησυχία σου και να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει παντού και πάντα μόνο με iphone το κάνεις!

Κοίτα στο αρχικό σου ποστ έγραψες για Ελλάδα και εγώ απάντησα για Ελλάδα. Πότε δεν είχα πρόβλημα στην Ελλάδα. Σε iPhone μέχρι και πριν λίγο καιρό δεν είχες καμία δυνατότητα για πληρωμές μέσω τηλεφώνου. Άρχισε με τις fintech. 

Για το εξωτερικό δεν γνωρίζω, αλλά από την στιγμή που λειτουργεί το GPay δεν βλέπω γιατί να υπάρχει θέμα. 

Τέλος εννοείται ότι όλα έχουν να κάνουν με τις ανάγκες του καθένα προσωπικά. Για μένα ας πούμε αν πήγαινα σε iPhone θα ήταν για την μακροπρόθεσμη υποστήριξη που δίνει στις συσκευές της η Apple. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, JcD είπε

Δεν κατάλαβες τι γράφω μάλλον...ο μόνος λόγος για να μπω στις παραπάνω διαδικασίες (alpha bank κλπ) είναι να μην θέλω να αγοράσω iphone ένεκα του κόστους της συσκευής. Σε αυτήν την περίπτωση όμως ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις. Δούλεψα για έναν μήνα φέτος το iPhone 11pro, χρόνιος χρήστης android και φανατικός της σάμυ, η κοπέλα μου χρόνια χρήστης iphone, αυτά είναι τα συμπεράσματα μου, take it or leave it 🙂

Δεκτο, ο καθενας εχει τις προτιμησεις του.

Προσωπικα, δουλυω και τα 2 λειτουργικα εδω και χρονια(τελευταια το ios το βλεπω κυριως στο ipad με ipados) και δεν συγκρινεται η ευχρηστια του android. Απο οτι οταν μου στελνουν ενα επαγγελματικο εμαιλ ανοιγουν τα λινκ με την σωστη εφαρμογη ως οτι εχει πολυ πιο ευχρηστα keyboards.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω διάφορες ανακρίβειες περί google samsung (σαμυ) κλπ. να πω ότι έχω Samsung pay εδώ και 2 χρόνια και Garmin pay flowless από το ρολοι εδώ και 6 μήνες με Αlpha bank και τα δύο (Υπήρχε και η Πειραιώς αλλά αποφάσισε να βγει από το παιχνίδι). H Apple έπαιζε όπως λέει και το άρθρο (ναι έχω και Apple το 11 Pro max)μόνο με τις 3 ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΞΕΝΕΣ κάρτες. Και ξαφνικά μας θυμήθηκε χωρίς πόντους βέβαια μια και χρεώνει δικαιώματα τα κέρατά της

Επειδή βλέπω διάφορες ανακρίβειες περί google samsung (σαμυ) κλπ. να πω ότι έχω Samsung pay εδώ και 2 χρόνια και Garmin pay flowless από το ρολοι εδώ και 6 μήνες με Αlpha bank και τα δύο (Υπήρχε και η Πειραιώς αλλά αποφάσισε να βγει από το παιχνίδι). H Apple έπαιζε όπως λέει και το άρθρο (ναι έχω και Apple το 11 Pro max)μόνο με τις 3 ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΞΕΝΕΣ κάρτες. Και ξαφνικά μας θυμήθηκε χωρίς πόντους βέβαια μια και χρεώνει δικαιώματα τα κέρατά της

Επειδή βλέπω διάφορες ανακρίβειες περί google samsung (σαμυ) κλπ. να πω ότι έχω Samsung pay εδώ και 2 χρόνια και Garmin pay flowless από το ρολοι εδώ και 6 μήνες με Αlpha bank και τα δύο (Υπήρχε και η Πειραιώς αλλά αποφάσισε να βγει από το παιχνίδι). H Apple έπαιζε όπως λέει και το άρθρο (ναι έχω και Apple το 11 Pro max)μόνο με τις 3 ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΞΕΝΕΣ κάρτες. Και ξαφνικά μας θυμήθηκε χωρίς πόντους βέβαια μια και χρεώνει δικαιώματα τα κέρατά της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Κοίτα στο αρχικό σου ποστ έγραψες για Ελλάδα και εγώ απάντησα για Ελλάδα.

Στο αρχικό ποστ... το apple pay δουλεύει στην ελλάδα 3 χρόνια τώρα, γι'αυτό είμαι 100% σίγουρος διότι το χρησιμοποιούσαμε και το χρησιμοποιούμε, το google pay δεν δουλεύει ακόμα μέχρι σήμερα, εκεί τελειώνει το μπαντιρντί για εμένα!

Όσων αφορά στα ταξί είπα και ξανά λέω, εφαρμογές όπως το yandex taxi δεν δέχονται ελληνικές κάρτες, google pay με ελληνικό λογαριασμό επίσης δεν λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Δεν μετράει στο αφορολόγητο η Revolut, αυτό ήταν πάντα το πρόβλημα και περιμέναμε όλοι πως και πως το Apple Pay.

To Revolut μετράει στην εφορία αν το γεμίζεις με ψηφιακή πληρωμή από την Τράπεζά σου

17 ώρες πριν, Skatzivas είπε

Πολύ εύστοχο φίλτατε.  Η καθολικότητα του iPhone, έχει επιφέρει τρομερή αποδοχή και ευχρηστία, που κατά τη γνώμη μου δεν θα υπάρξει ποτέ στο android, λόγω του κατακερματισμού. 

Άντε και σε κάνα 5αρι χρόνια και tokenization στην Google και σε καμία δεκαριά χρόνια να μπει και η Εθνική Τράπεζα σιγουλια σιγουλια. 

Επειδή βλέπω διάφορες ανακρίβειες περί google samsung (σαμυ) κλπ. να πω ότι έχω Samsung pay εδώ και 2 χρόνια (Note8) και Garmin pay flowless από το ρολοι εδώ και 6 μήνες με Αlpha bank και τα δύο (Υπήρχε και η Πειραιώς αλλά αποφάσισε να βγει από το παιχνίδι). H Apple έπαιζε όπως λέει και το άρθρο (ναι έχω και Apple το 11 Pro max)μόνο με τις 3 ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΞΕΝΕΣ κάρτες. Και ξαφνικά μας θυμήθηκε χωρίς πόντους βέβαια μια και χρεώνει δικαιώματα τα κέρατά της. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, melkiades είπε

To Revolut μετράει στην εφορία αν το γεμίζεις με ψηφιακή πληρωμή από την Τράπεζά σου

Δλδ? Έμβασμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Τα παράπονα στην Alpha bank, όχι στην Apple! :) 

H Apple όμως ζητάει δικαιώματα και χαράτσι σε κάθε συναλλαγή!!!

2 ώρες πριν, JcD είπε

Get your facts straight λέει που δεν υπάρχει πουθενά το Google pay, πηγαίνω έρχομαι σε άλλες χώρες και δεν μπορώ να πληρώσω το ταξί μου από το αεροδρόμιο γιατί έχω ελληνικό λογαριασμό στο google και μου λέει ο άλλος για την alpha bank 🤣

Όσων αφορά το get your facts straight, το apple pay δουλεύει πολύ περισσότερο καιρό στην Ελλάδα πριν γίνει επίσημο από την apple, δουλεύει σε όλες τις χώρες ανεξαρτήτως λογαριασμού, πικρές αλήθειες για εμας που τα βλέπουμε αυτά με ένα s10 στο χέρι 😂

Έλα που δεν πιστεύω ότι έχεις S10 γιατί αν είχες θα είχες και Samsung pay by Alpha Bank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, melkiades είπε

H Apple όμως ζητάει δικαιώματα και χαράτσι σε κάθε συναλλαγή!!!

Έλα που δεν πιστεύω ότι έχεις S10 γιατί αν είχες θα είχες και Samsung pay by Alpha Bank

Απάντησε σε παρακαλώ στα περί εμβάσματος και revolut αν θέλεις που με ενδιαφέρει άμεσα κι άσε τι έχω, δύο s10 άλλαξα φέτος, δύο s9+ και ένα note 9 πέρυσι, ένα s8+ προπέρσινο κι ένα s7 edge παραπροπερσι, όλα υπάρχουν στις αγγελίες μου...alpha bank δεν έχω 😄

Επεξ/σία από JcD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JcD είπε

Απάντησε σε παρακαλώ στα περί εμβάσματος και revolut αν θέλεις που με ενδιαφέρει άμεσα κι άσε τι έχω, δύο s10 άλλαξα φέτος, δύο s9+ και ένα note 9 πέρυσι, ένα s8+ προπέρσινο κι ένα s7 edge παραπροπερσι, όλα υπάρχουν στις αγγελίες μου...alpha bank δεν έχω 😄

Κάνεις έμβασμα από την Τράπεζά σου που θεωρείται ψηφιακή πληρωμή μέχρι τώρα το έχω κάνει με Alpha και Εθνική. Επίσης μπορείς να πληρώνεις το pay pal χρεώνοντας την πιστωτική σου (μέσω Εθνικής δουλεύει και μου στέλνει και sms free για κάθε συναλλαγή).

Βάλε alpha bank + samsung pay παίζει μια χαρά και ας λένε για την εφαρμογή. Καμμιά σχέση με Πειραιώς παλιότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτοπορεί η Άλφα και πραγματικά Μπράβο!

Έχω το Garmin pay εδώ και ένα χρόνο και το χρησιμοποιώ ΚΑΘΕ μέρα.

Τώρα υποστηρίζουν και το Apple Pay και πραγματικά δείχνουν ότι ενδιαφέρονται λιγάκι για τους πελάτες τους.

Είναι η ΜΟΝΗ Ελληνική τράπεζα που έχω κρατήσει πλην HSBC και όχι άδικα.

Eurobank , Εθνική , Πειραιώς ΜΟΝΟ ευχολόγια εδώ και 2 χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
55 minutes ago, melkiades said:

H Apple όμως ζητάει δικαιώματα και χαράτσι σε κάθε συναλλαγή!!!

 

Προφανώς! Για την ψυχή της μάνας της έφτιαξε το Apple pay? Ο τρόπος που λειτουργεί το apple pay δεν είναι κάτι απλό του στυλ "χρησιμοποιώ απλά το nfc της συσκευής και  μεταδίδω απλά τον αριθμό της κάρτας"!

Έχω διαβάσει του κόσμου τις ανακρίβειες εδώ μέσα και τελικά φτάσαμε στο "εγώ ξέρω καλύτερα", "είμαι πολυταξιδεμένος κι εσείς δεν ξέρετε", "φταίει η κάρτα σας" και άλλες χαριτωμενιές! Η ευχρηστία του Apple pay δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα άλλο σύστημα πληρωμών του ανταγωνισμού και σε συνεργασία με το apple watch όλα τα άλλα είναι ...τσίχλες.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

 

 Η ευχρηστία του Apple pay δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα άλλο σύστημα πληρωμών του ανταγωνισμού και σε συνεργασία με το apple watch όλα τα άλλα είναι ...τσίχλες.

Οτι θα συμφωνούσα με τον Billtetoio, δεν θα το φανταζόμουν ποτέ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...