Προς το περιεχόμενο

Έχει σχέση ο προγραμματισμός με την μηχανική μάθηση και την εξόρυξη δεδομένων;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Είμαι πτυχιούχος του τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω μεταπτυχιακό από τον Σεπτέμβρη του 2020 και έχω μια κλίση προς τον προγραμματισμό σκεπτόμενος φυσικά και το μέλλον. Παρόλα αυτά κοιτάζοντας μεταπτυχιακά, είδα πως υπάρχουν αρκετά προγράμματα σχετικά με την μηχανική μάθηση, την εξόρυξη δεδομένων και την τεχνητή νοημοσύνη. Το ερώτημα μου είναι αν έχει κάποια σχέση ο προγραμματισμός με την μηχανική μάθηση, την  εξόρυξη δεδομένων και την τεχνητή νοημοσύνη; Διαβάζω τα προγράμματα σπουδών των συγκεκριμένων μεταπτυχιακών και η αλήθεια είναι πως δεν βλέπω να ασχολούνται πολύ με γλώσσες προγραμματισμού και γι αυτό έχω μπερδευτεί λίγο. Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πϊσω απο μηχανική μάθηση, την εξόρυξη δεδομένων και την τεχνητή νοημοσύνη υπάρχει μια πελώρια θεωρία...τώρα αν η Python και οι κάθε λογής πλατφόρμες ML το έχουν κάνει προσβάσιμο και στην κουτσή Μαρία αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κάτι απλό....και φυσικά επι της πράξης άλλο να τρέχεις τα παραδείγματα και άλλο να προσπαθείς να προσαρμόσεις την δικιά σου πραγματικότητα στα εργαλεία.

Πάντως χωρίς προγραμματισμό μπορεί να ξέρεις την φιλοσοφία αλλά απλώς δεν θα βλέπεις το αποτέλεσμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, masteripper είπε

Πϊσω απο μηχανική μάθηση, την εξόρυξη δεδομένων και την τεχνητή νοημοσύνη υπάρχει μια πελώρια θεωρία...τώρα αν η Python και οι κάθε λογής πλατφόρμες ML το έχουν κάνει προσβάσιμο και στην κουτσή Μαρία αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κάτι απλό....και φυσικά επι της πράξης άλλο να τρέχεις τα παραδείγματα και άλλο να προσπαθείς να προσαρμόσεις την δικιά σου πραγματικότητα στα εργαλεία.

Πάντως χωρίς προγραμματισμό μπορεί να ξέρεις την φιλοσοφία αλλά απλώς δεν θα βλέπεις το αποτέλεσμα...

Ο κύριος προβληματισμός μου προκύπτει από το γεγονός πως από την σχολή που έβγαλα έχω μια μικρή επαφή  με προγραμματισμό (C++, Python) και με ενδιαφέρει αρκετά αυτός ο κλάδος. Όπως προείπα όμως, βλέπω πολλά μεταπτυχιακά προγράμματα βασισμένα στο AI και όχι τόσο στο Development που ενδιαφέρει εμένα. Είναι όντως έτσι ή συμβαδίζουν στενά οι δύο αυτοί κλάδοι και θα  επωφεληθώ και από τους δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Machine Learning και Artificial Intelligence χωρίς Προγραμματισμό δεν γίνεται.

 

Εφόσον σε ενδιαφέρει, κάνε αυτό το Course:

https://www.coursera.org/learn/machine-learning?ranMID=40328&ranEAID=SAyYsTvLiGQ&ranSiteID=SAyYsTvLiGQ-so8g.edDXxnT7JOE0P8qyg&siteID=SAyYsTvLiGQ-so8g.edDXxnT7JOE0P8qyg&utm_content=10&utm_medium=partners&utm_source=linkshare&utm_campaign=SAyYsTvLiGQ

 

Είναι απο Stanford, από τα 10 Top Πανεπιστημία στον κόσμο και είναι δωρεάν.

 

Θα πάρεις σίγουρα μία καλή γεύση.

 

Επίσης να ξέρεις πως τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ στον τομέα της Πληροφορικής.

 

Αν σε ενδιαφέρει κάποιος κλάδος της πληροφορικής καλύτερα είτε να επισκεφτείς τα επίσημα communities που έχουν άπειρο υλικό και άμεσο είτε να κάτσεις να διαβάσεις κανένα βιβλίο O'Reilly.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2020 στις 7:07 ΜΜ, masteripper είπε

Χωρίς την θεωρία δεν υπάρχει λόγος για προγραμματισμό και χωρίς τον προγραμματισμό μένει η θεωρία..... θεωρία

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2020 στις 12:30 ΠΜ, MariosX είπε

Επίσης να ξέρεις πως τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ στον τομέα της Πληροφορικής.

Εχμ, από ποια άποψη το λες αυτό;

 

Στις 7/4/2020 στις 12:49 ΜΜ, TakiStak είπε

Είμαι πτυχιούχος του τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών

 

Έχει αλλάξει, απ'όσο ξέρω, το πρόγραμμα σπουδών στο ΗΑ. Δες τι λέει πλέον, μίλα και με τους καθηγητές (από το Φυσικό, π.χ. τον Ρεΐση, που είναι και υπεύθυνος) και δες αν σε καλύπτει. Data Mining που είχα πάρει εγώ (με τον Γουνόπουλο, στην Πληροφορική), το μάθημα ήταν εκπληκτικό, στη διάρκεια του μαθήματος ΔΕ χρειαζόταν κάποια γλώσσα προγραμματισμού, αλλά την εργασία την έκανες σε python. Στο μάθημα σου εξηγεί το πως σκέφτεσαι , το πως κινείσαι, και το πως δουλεύουν οι αλγόριθμοι, οι μετρικές και οι τεχνικές, αλλά θα πρέπει να μπορείς να ασχοληθείς με το κομμάτι του προγραμματισμού. Και γενικά, αυτό είναι το concept. Σου δείχνουν πως δουλεύει, το ψάχνεις μόνος σου παραπάνω, και μετά προγραμματίζεις. Αν χρειαστείς βοήθεια γιατί σκάλωσες κάπου, προφανώς θα τη βρεις.

 

Data Analysis, συν πτυχίο φυσικού, να ξέρεις είναι μεγάλο συν (τουλάχιστον στο εξωτερικό, στο γιδότοπο δεν ξέρω τι γίνεται)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει στο πανεπιστημιο μου ΜΜ. Πρεπει να ξερεις καποια βασικα στον προγραμματισμο για να ασχοληθεις με ΜΜ,αν θες να μην ασχοληθεις μονο θεωρητικα, αλλά η γλωσσα που χρησιμοποιείται ειναι η Python που ειναι αρκετα υψηλου επιπεδου γλωσσα, οποτε δεν θα εχεις προβλημα να την μαθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και έχουν σχέση προγραμματισμός και αυτά που ανέφερες. Απλά από ένα σημείο και μετά δεν μας νοιάζει μόνο η γλώσσα προγραμματισμού ή το να παράξουμε ένα αποτέλεσμα στην οθόνη, από ένα σημείο και μετά μας νοιάζει πως θα παράξουμε αυτό το αποτέλεσμα με τον πιο βέλτιστο τρόπο. Κάτσε να στ' αναλύσω.

Έχεις δει python & c++ σωστά; Άρα τα βασικά όπως βρόγχους διακλάδωσης και επανάληψης, συναρτήσεις κτλπ τα έχεις δει(δλδ if statements, loops, functions κι άλλα). Ε σκέψου πως αυτό είναι μια μικρή αρχή. Για μεγάλα προβλήματα όμως αυτά δεν είναι αρκετά. Επομένως ως προγραμματιστές μελετάμε διάφορες τεχνικές, αλγορίθμους, δομές δεδομένων(data structures), χρονική & χωρική πολυπλοκότητα(time computation, big-o etc), λίγα μαθηματικά ως επίσης, λογική...και πάει λέγοντας.

To machine learning, artificial intelligence & data mining βασίζονται σε διάφορα concepts  από τα πιο πάνω. Γι' αυτό και δεν σου λένε πως ασχολούνται με προγραμματισμό. Είναι σε ένα επίπεδο πιο πάνω όπου δεν σε νοιάζει πως γράφεις hello world στην python. 

Ας δούμε ένα από τα πρώτα μαθήματα στην τεχνητή νοημοσύνη όπου θα κληθείς να υλοποιήσεις(ή έστω να μάθεις τι εστί) ένας αλγόριθμος που ψάχνει κάποια στοιχεία(έστω BFS). Για να φτάσεις στο επίπεδο αυτό πρέπει στο πρακτικό επίπεδο να περάσεις από τα εξής:

  1. Μαθαίνεις προγραμματισμό...έστω σε python
  2. Μαθαίνεις αντικειμενοστρέφεια... έστω σε python
  3. Μαθαίνεις δομές δεδομένων όπου εκεί μαθαίνεις πως υλοποιείς δέντρα...έστω σε python
  4. Χρησιμοποιείς τα πιο πάνω για να υλοποιήσεις έναν αλγόριθμο που ψάχνει κάποιο στοιχείο στον χώρο(εδώ είσαι στην τάξη της ΤΝ)

Και τώρα θα ρωτήσεις...δηλαδή αν δεν έχω πτυχίο πληροφορικής ή δεν έχω μάθει όλα αυτά δεν θα μπορέσω να μάθω ml, ai & data mining?

Αν έχεις τις βασικές γνώσεις προγραμματισμού θα μπορέσεις διότι σε αυτά τα μαθήματα δεν μας ενδιαφέρει το 1, 2 & 3 στάδιο... αλλά η λογική, πως να σκέφτεσαι, διάφορες τεχνικές, ο χρόνος που χρειάζεται για μεγάλα προβλήματα κι άλλα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα. Δεν θα είσαι ούτε ο πρώτος μαθηματικός ούτε ο πρώτος φυσικός που το έχει κάνει αυτό...και μην ξεχνάς ότι machine learning θα δεις περισσότερα μαθηματικά παρά προγραμματισμό άλλωστε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...